+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Spacerowanie podczas upałów

Jak bezpiecznie spacerować z dzieckiem podczas upałów?

2018-07-09

Jesienią i zimą brakuje nam słońca, z wytęsknieniem czekamy na te piękne letnie dni, kiedy temperatura potrafi osiągnąć nawet 30 stopni. Do tej pory nie mieliśmy problemu z właściwą ochroną siebie przed silnym słońcem, natomiast jak postępować w chwili, kiedy nasz świat obraca się o 180 stopni i witamy nasze nowonarodzone dziecko? Jak chronić przed upałami tę malutką istotkę, która dopiero uczy się życia poza zawsze bezpiecznym brzuszkiem mamy?

Musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych zasadach. Jeśli Twoje dziecko dopiero przyszło na świat lub nie skończyło jeszcze trzeciego miesiąca życia, powinno przebywać jedynie w cieniu. Starsze dziecko – do roczku - będzie bezpieczne w półcieniu, np. pod drzewem, z kolei dwu czy trzylatek może przebywać kilka chwil w słońcu.

Pamiętaj jednak, żeby nie wychodzić z dzieckiem, niezależnie od jego wieku, w porze największych upałów - w godzinach 11-15. Wówczas spacer lepiej przełożyć na godziny poranne lub wieczorne.

Zacznijmy od podstaw!

Jeśli używasz wózka głębokiego

Dobrym pomysłem będzie opuszczenie budki i zamontowanie dużego parasola, który będzie chronił całe ciało dziecka przed promieniami słońca. Dobrze też, jeżeli dziecko będzie miało wokół siebie dużo miejsca - ułatwi to przepływ powietrza i ograniczy nagrzewanie ciała od kocyków, zabawek czy maskotek.

Jeśli nie masz wystarczająco dużego parasola - pamiętaj, żeby nigdy nie ściągać budki, ponieważ dziecko nie może pozostać nieosłonięte! Nie popełniaj też częstego błędu - nie zasłaniaj niczym przestrzeni pomiędzy budką wózka a miejscem, w którym dziecko ma nóżki. Jeśli to zrobisz, temperatura we wnętrzu wózka będzie znacznie wyższa, ponieważ nie będzie cyrkulacji powietrza!

Dobrym pomysłem w przypadku postawionej budki, jeśli wózek jest ciemny, będzie położenie na daszku czegoś jasnego, co odbije promienie słoneczne. Dzięki temu ograniczymy nagrzewanie wózka chociaż od góry. Warto też otworzyć okienko wentylacyjne, co umożliwi przepływ powietrza we wnętrzu wózka.

Przy wózku spacerowym

Te zasady są bardzo podobne. Tutaj również nie możemy odsłonić daszku wózka, jeśli nie mamy parasola. Zabronione jest także używanie chustki, pieluszki czy nawet cienkiego kocyka do zabudowania spacerówki. Rzeczywiście - osłonimy dziecko przed promieniami słonecznymi, ale narazimy je na uduszenie z powodu braku dostępu powietrza lub przegrzanie w skutek panowania wysokiej temperatury w środku.

Zresztą bardzo podobnie jest z fotelikami samochodowymi, a nawet jeszcze bardziej niebezpiecznie jest podczas gdy zostawimy dziecko w nagrzanym i zamkniętym aucie. I paradoksalnie niezależenie od tego jak bardzo bezpieczny fotelik dziecku kupiliśmy, nawet jeśli miałyby być to foteliki RWF, nic nie zastąpi zdrowego rozsądku, dbania i pamiętania o bezpieczeństwie dziecka podczas upałów.

Chusta czy nosidło - czy bezpieczne?

Choć wielu rodziców ceni chusty czy nosidła za wygodę ich używania, to w czasie upałów lepiej zrezygnuj z tej wygody. Dziecko będzie ogrzewać się nie tylko od Twojego ciała, ale także od materiału nosidła czy chusty. Sytuacja, w której bobas jest otulony materiałem z każdej strony i w szczególności grzeje się jeszcze od Ciebie, nie będzie dla niego dobra, kiedy słońce mocno grzeje.

Ogólne zasady postępowania z dzieckiem w gorące dni

Pozostałe wskazówki są ogólne i niezależne od rodzaju wózka, fotelika którego używamy czy wieku dziecka. Każda z tych zasad jest tak samo ważna i nie możemy tu mówić o czymś najważniejszym, ponieważ każdy z tych elementów wpływa na bezpieczeństwo maluszka.

Zabezpiecz skórę dziecka

Obowiązkowo należy pamiętać o posmarowaniu skóry dziecka kremem z wysokim filtrem - SPF 50+. Powinnaś smarować dziecko co jakiś czas, jeżeli zauważysz, że jego skóra jest już sucha w dotyku. Smaruj każdą część ciała, która nie jest osłonięta żadnym materiałem, także buźkę. Najlepiej stosuj kremy o przyjaznym dla wrażliwej skóry dziecka składzie.

Chroń główkę maluszka!

Najlepszym rozwiązaniem będzie cienka chustka, ponieważ umożliwia swobodny przepływ powietrza. Możesz także użyć cienkiej, przewiewnej czapeczki. Dobrym pomysłem będzie czapeczka z małymi dziurkami, które umożliwią skórze głowy oddychanie. Jest to ważne, ponieważ w gorące dni powinniśmy zapewnić dziecku jak największe możliwości dostępu powietrza.

Kolory - szczególnie ważne w te dni

Postaraj się, żeby wszystko, co założysz swojemu dziecku podczas upałów było w jak najjaśniejszych kolorach – odbije to słońce i malec zdecydowanie mniej będzie przyciągał promienie. Skup się także na ubraniach z naturalnych materiałów jak bawełna czy len.

Pamiętaj o zwiększonym zapotrzebowaniu dziecka na wodę!

Organizm maluszka reaguje na upały tak samo jak organizm osoby dorosłej - zwiększa się zapotrzebowanie na płyny. Jeśli karmisz piersią - nie musisz stosować niczego dodatkowego - po prostu proponuj dziecku pierś częściej. W przypadku karmienia mlekiem modyfikowanym również nie musisz podawać dziecku wody, ponieważ mieszanka – jak mleko mamy - zaspokaja pragnienie i głód dziecka. Możesz proponować butelkę nieco częściej, pamiętając jednak, żeby nie przekroczyć zalecanej dziennej dawki  pokarmu!

Gdy Twoje dziecko nie ukończyło jeszcze 6. miesiąca życia pamiętaj o tym, że w ogóle nie powinnaś podawać mu wody ani innych płynów. To jest już uznawane za rozszerzanie diety, która według WHO powinna nastąpić po ukończeniu 6. miesiąca życia.

Jeśli maluszek potrafi już pić z kubeczka lub bidonu, ale nie umie jeszcze poinformować Cię, że jest spragniony, to proponowanie mu wody należy do Twoich obowiązków. Nawet, jeśli dziecko umie już mówić, zwyczajnie może być tak zaaferowane zabawą czy otaczającym je światem, że … zapomni o swoim pragnieniu!

Podsumujmy zasady zadbania o dziecko podczas upałów:

 • dziecko ma większe zapotrzebowanie na wodę,
 • jasne kolory ubrań będą bardziej komfortowe dla dziecka niż ciemne,
 • szczególnie główkę dziecka należy chronić w pierwszej kolejności,
 • odopowiednio należy zadbać o skórę na całym ciele maluszka,
 • nie zostawiaj bez opieki dziecka w nagrzanym aucie! nawet na "momencik", nawet w najbardziej bezpiecznym foteliku.
 • A jak Wy radzicie sobie z upałami?

  Podziel się opinią jako pierwszy

  Napisz opinię
  Follow us
  Copyrights 2004-2021 BoboWózki
  social mail
  social up
  Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.