+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Poprawna pozycja dziecka w foteliku samochodowym

Jak ważna jest pozycja dziecka w foteliku samochodowym

2020-03-14

Pozycja dziecka w foteliku

Avionaut PixelNiemal wszyscy rodzice wiedzą, jak wygląda fotelik z pierwszej grupy wagowej, czyli taki przeznaczony dla niemowląt. Dziecko w takim foteliku przybiera pozycję, w której jego plecki są zaokrąglone, nóżki nieco uniesione, a główka często pochylona. Szczególnie, kiedy fotelik jest źle dobrany do kanapy samochodu, a tym samym kąt nachylenia jest niewłaściwy. Wówczas główka dziecka opada na jego klatkę piersiową. Tak małe dziecko często nie ma jeszcze sił, by podnieść głowę, jak wiemy, jego mięśnie na to nie pozwalają. Czy maluszkowi może być tak wygodnie i czy jest bezpieczny?

W bardzo prosty sposób sami możemy to sprawdzić. Wystarczy, że usiądziemy na krześle czy łóżku z nogami uniesionymi do góry, opartymi o coś, by pozycja naszego ciała była podobnie zaokrąglona jak ciało dziecka w foteliku. W takiej pozycji weźmy jak najgłębszy wdech. Czy wykonanie tej czynności sprawiło trudności? Najpewniej tak. Uciśnięta w takiej pozycji przepona nie jest w stanie pracować na pełnych obrotach. Sprawdźmy dalej. Załóżmy, że zasypiamy w foteliku i kąt nachylenia jest nieodpowiedni, na skutek czego broda dotyka klatki piersiowej. W tej pozycji spórbujmy przęłknąć ślinę. Najprawdopodobniej wywołuje to duży dyskomfort lub nawet niewielki ból, a pełne przełknięcie śliny nie jest możliwe. Uciśnięta przepona sprawia, że do mózgu dziecka nie jest w stanie dotrzeć odpowiednia ilość tlenu. Przez to maluch powoli staje się niedotleniony. Nie musi to oczywiście dać natychmiastowo widocznych efektów, jednak niewątpliwie jest niezbepieczne w dluższej perspektywie. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, kiedy maluszek jest chory lub ma skłonności do ulewania, czy wymiotów. Jeśli nie jest w stanie podnieść główki, a treść żołądkowa cofnie się do przełyku, dziecko może mieć trudności z jej wypuszczeniem.

Komfort dziecka

Czym jest komfort dziecka w czasie jazdy? Czy chodzi o mięciutkie materiały i piękne dziecięce wzorki na tapicerce? Z pewnością miękkie materiały są istotne, natomiast to nie jest najważniejszy aspekt. Komfort dziecka jest wysoki wtedy, kiedy maluszek może bez trudu złapać oddech, bo jego przepona ma możliwość niezakłóconej pracy. Swoboda oddychania dla dziecka jest najważniejszą potrzebą i my jako rodzice, musimy zapewnić maluszkowi możliwość spełnienia tego warunku.

Avionaut PIXEL Fotelik Avionaut Pixel

Fotelik samochodowy Avionaut PIXEL to wyjątkowy model, który jest rozwiązaniem na powyżej opisane problemy i niebezpieczeństwa. Nie znaczy to jednak, że będzie on odpowiedni do każdego samochodu, dlatego zawsze należy wykonać przymiarki. PIXEL wyróżnia się dużą pionizacją oparcia, dzięki czemu ryzyko opadania główki malucha jest zminimalizowane. Dodatkowo wkładka w tym foteliku została wykonana we współpracy ze specjalistami z zakresu fizjoterapii dziecięcej. Dzięki temu jeszcze bardziej dba o prawidłową pozycję dziecka i dobry rozwój jego kęgosłupa. Ponadto dzięki swojej budowie zapobiega cofaniu się treści żołądkowej lub minimalizuje ryzyko jej wystąpienia. Dodatkowo warto wspomnieć, że PIXEL to niebywale lekki fotel, co ułatwia rodzicom przenoszenie dziecka w foteliku. Jego waga wynosi zaledwie 2,5 kg. Montaż w samochodzie jest możliwy na pas samochodowy lub dodatkową bazę z zaczepami Isofix, tylko tyłem do kierunku jazdy. Dodatkowo PIXEL uzyskał 4 gwiazki w testach ADAC i spełnia europejską normę i-Size. Cena fotelika wynosi zaledwie 699 zł!

 

Czy wiedzieliście wcześniej jak istotna jest pozycja dziecka?

Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Sobańska Anna
2020-08-23 10:41
Dziękuję za złote rady, zgadzam się w 100 % to wygoda dziecka jest tutaj najważniejsza ;)
Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.