Zadzwoń! Poznaj rabaty i super promocje u konsultantów BoboWózki: tel. 504 77 30 60 lub tel. 506 46 88 54
+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Etapy rozwoju dziecka

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

2020-07-07

Etapy rozwoju dziecka

Spis treści

Czym jest skok rozwojowy?

Skoki rozwojowe mają związek z umysłowym rozwojem dziecka, kiedy w mózgu tworzą się nowe połączenia neuronalne. Mózg maluszka otrzymuje mnóstwo wiadomości, których do tej pory nie znał, a jego rozwijający się układ nerwowy musi zmierzyć się z przetworzeniem nieznanych mu dotąd informacji. To może wywoływać u dziecka stres, lęk, niepewność. Zbawieniem na ten trudny czas okazuje się mama, która w tym czasie musi wykazać się dużą dozą cierpliwości. Dziecko w trakcie skoku rozwojowego potrzebuje bardzo dużo bliskości i ciepła mamy, szuka kontaktu, niekiedy potrafi uspokoić się jedynie w ramionach mamy. Przypomina mu to czas, kiedy było jeszcze w brzuszku i czuło się bezpiecznie. Skoki mają różną długość trwania, wszystko przecież zależy od dziecka. Każdy skok może wyglądać podobnie lub całkowicie inaczej. Maluszek w tym trudnym czasie może znacznie częściej płakać, mieć problemy z zasypianiem i samym snem, może się częściej wybudzać. Do tego może się wydawać, że dziecko zapomniało swoich umiejętności. Przykładowo jeszcze wczoraj bez większego problemu maluch bez trudu przekręcał się z plecków na boczek, a dziś ma z tym problem. Nie martw się na zapas - po zakończeniu skoku rozwojowego Twoje dziecko przypomni sobie zapomniane umiejętności, a dodatkowo zyska kolejne.

Jak rozpoznać skok rozwojowy?

Skoki rozwojowe i ich rozpoznawanie może stanowić dla rodziców nie lada wyzwanie. Skok rozwojowy rodzice z pewnością zauważą po tym, że dziecko zaczyna nagle zachowywać się zupełnie inaczej. Pierwszy rok życia dziecka obejmuje skoki rozwojowe pojawiające się w niewielkim odstępie czasu. Jest to okres, kiedy dziecko zdobywa nowe umiejętności, jest to jednak poprzedzone i przeplatane z niekiedy przykrymi doświadczeniami dla obu stron. Pewnego dnia po obudzeniu nagle dziecko zaczyna płakać. Nie działa nic, co do tej pory było zbawieniem na trudne momenty. Zupełnie nie pomaga ulubiona zabawka, najlepszy miś, czy ukochane piosenki. O ile pierwszy, czy drugi skok rozwojowy mogą stanowić sporo kłopotów przy ich wykryciu, o tyle czwarty skok rozwojowy, a nawet piąty skok rozwojowy i kolejne nie powinny być już tak trudne do rozpoznania. Rodzice stopniowo nauczą się rozpoznawania pewnych symptomów, które mogą świadczyć, że skok rozwojowy właśnie się zaczął. Kiedy mama tuli maluszka, aż niemowlę zaśnie, a następnie odkłada bobasa do kołyski, czy łóżeczka, dziecko może obudzić się i wpaść w rozpacz. Jest to związane z tym, że jakość snu dziecka podczas skoku rozwojowego staje się nieco gorsza. Maluszek śpi bardziej płytko i jest zdecydowanie bardziej podatny na niespodziewaną pobudkę. Rodzice zmęczeni niekiedy długim czasem trwania tego okresu mogą się zastanawiać czy ten skok rozwojowy kiedyś się skończy? Możecie być pewni, że ten czas spokoju i odetchnienia nadejdzie. Wasze dziecko z pewnością szybko zaprezentuje nowe umiejętności, jakie poznało w tym trudniejszym okresie.

Pierwszy skok rozwojowy ma miejsce między 4 a 5 tygodniem.

Mamusiu ten trudny czas wynagrodzę Ci swoimi pierwszymi świadomymi uśmiechami. Będę też potrafić na kilka sekund przytrzymać główkę w górze, kiedy będę leżeć na brzuszku.

Drugi skok ma miejsce około 8 tygodnia życia.

Zobacz mamo, zobacz tato, co ja potrafię! Właśnie odkryłem, że mam ręce i nogi i mogę nimi wymachiwać! Nie umiem jeszcze robić tego perfekcyjnie, ale takie machanie też jest super! Zaczynam też wydawać dźwięki, lubię słuchać swojego głosu.

Na trzeci skok rozwojowy przygotuj się między 10 a 12 tygodniem.

Mamo! Tato! Nie dość, że mam rączki to jeszcze potrafię nimi złapać swoją ulubioną zabawkę! Wiem też, że moje oczka zobaczą więcej, kiedy przewrócę głowę na bok i zaczynam to robić. Interesuje mnie to, że potraficie modulować swoim głosem, sam próbuję to robić. A do tego postanawiam sprawdzić co też mam w buzi. Wkładam do niej rączki i badam.

Czwarty skok występuje między 18 a 20 tygodniem życia dziecka.

Teraz będę już znacznie bardziej ruchliwym brzdącem! Nauczyłem się przekręcać z plecków na boki, a potem na brzuszek. Leżąc na brzuszku, potrafię podpierać się na przedramionach, a jedną rączką sięgać po zabawkę. Odkryłem też, jak świetną zabawą jest przekładanie zabawek z jednej rączki do drugiej.

Czas piątego skoku przypada między 22 a 26 tygodniem.

Mamo, tato, popatrzcie, czego znów się nauczyłem! Zajmuje mi to dużo czasu, ale potrafię już pełzać! Kidy zauważę moją ulubioną zabawę oddaloną nieco ode mnie, potrafię już się do niej przybliżyć. Zauważam też, że Wy jesteście blisko mnie, a zabawka jest dużo dalej. Boję się, kiedy znikacie z mojego pola widzenia. Mogę wtedy głośno płakać i dopominać się, żebyście jak najszybciej do mnie wrócili! Nie rozumiem jeszcze, że jesteście za ścianą. Mamo, wróć do mnie i jak najszybciej mnie przytul! Podejmuję też pierwsze próby samodzielnego siadania. Nie podpieraj mnie poduszkami! Muszę nauczyć się tego sam!

W okresie między 36 a 40 tygodniem życia pojawia się szósty skok rozwojowy.

Ale heca! Choć chwytanie przedmiotów idzie mi już całkiem dobrze, zdałem sobie sprawę z dodatkowego palca! Za pomocą kciuka przedmioty łapie mi się łatwiej i wychodzi to lepiej. Interesuję się burzeniem i rozwalaniem wież z klocków. Pasjonuje mnie lustro i to, że mogę robić różne miny! Jestem zazdrosny, kiedy przytulacie inne dzieci. Czasem w tym okresie podejmuję pierwsze próby samodzielnego wstawania.

Siódmy, ostatni w pierwszym roku życia, skok rozwojowy przypada na czas między 41 a 46 tygodniem życia.

W tym czasie wypowiadane przeze mnie słowa są już dużo bardziej zrozumiałe dla Was. Lubię mówić mama, tata, baba. Lubię też mówić nie, tak, tam. Pokazuję paluszkiem na to, co mnie interesuje. Może dasz mi kartkę i kredkę? Spróbuję coś narysować! Sprawnie chodzę na czworakach, coraz częściej też chodzę bokiem przy łóżku i meblach. Wiesz, że potrafię też schodzić z łóżka czy krzesła tyłem? To świetna zabawa!

Drugi rok życia dziecka

Pierwszy rok życia dziecka upływa intensywnie, szybko i niekiedy gwałtownie. Jest to czas, kiedy rodzice mogą być wykończeni, podobnie jak sam maluch. Wielu rodziców cieszy się, kiedy ten trudny okres pierwszego roku rodzicielstwa mija. Niekiedy jest to odetchnięcie z ulgą, a innym razem obawa o to, co będzie dalej. W pierwszym roku życia dziecka mówimy bardzo powszechnie o skokach rozwojowych. Informacje na ten temat znajdziemy w wielu źródłach, książkach, filmach. Obecnie bardzo szybko można zasięgnąć porady mam dzieci z podobnej grupy wiekowej. W dużym stopniu ułatwiają to portale społecznościowe. Towarzystwo koleżanek i przyjaciółek, które również są mamami, także z pewnością dodaje otuchy. Co jednak dzieje się w momencie, kiedy zaczyna się drugi rok życia dziecka? Czy wówczas również można mówić o skokach rozwojowych? O tych mówi się nieco mniej, nie zmienia to jednak faktu, że w drugim roku życia dziecka również możemy się spotkać ze skokami rozwojowymi. Jest ich jednak aż o połowę mnie. Z pewnością jest to okres, kiedy dziecko bardzo intensywnie rozwija się fizycznie. Doskonali umiejętność poruszania się, by coraz sprawniej przemieszczać się po pokoju, a następnie po całym domu. Z pewnością trzeba bardzo pilnować dziecka w sytuacji, kiedy w naszym domu znajdują się schody. Warto zaopatrzyć się w specjalną barierkę, która ochroni dziecko przed upadkiem ze schodów. Nagle może okazać się, że nasze dziecko stało się wygadane. Może nie będzie budowało długich zdań podrzędnie złożonych, ale z pewnością będzie próbowało na swój sposób przekazać nam znacznie więcej. W takiej mowie dziecka wyłapiemy znacznie więcej zrozumiałych słów niż dotychczas. Niezależnie od tego, jak przebiegają skoki rozwojowe, czy doświadczają nas bardzo intensywnie, czy jednak nieco mniej, warto bacznie obserwować dziecko. Z pewnością przyjdzie czas, kiedy z nostalgią będziemy wspominać czas, kiedy nasz maluszek dopiero uczył się pełzać i chodzić na czworaka.

 

Rozwój dziecka

Czy skoki rozwojowe Waszej latorośli są dopiero przed Wami, czy może jesteście już w trakcie?

Zapraszamy Cię do dołączenia do naszej Grupy na Facebooku.
Publikujemy tam treści niedostępne nigdzie indziej: konkursy, porady ekspertów, ciekawe dyskusje, interesujące opinie. Dołącz do naszej społeczności!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.