+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Etapy rozwoju dziecka

Skoki rozwojowe w pierwszym roku życia dziecka

2020-07-07

Pojęcie skoków rozwojowych dziecka

Etapy rozwoju dziecka

Skoki rozwojowe mają związek z umysłowym rozwojem dziecka, kiedy w mózgu tworzą się nowe połączenia neuronalne. Mózg maluszka otrzymuje mnóstwo wiadomości, których do tej pory nie znał, a jego rozwijający się układ nerwowy musi zmierzyć się z przetworzeniem nieznanych mu dotąd informacji. To może wywoływać u dziecka stres, lęk, niepewność. Zbawieniem na ten trudny czas okazuje się mama, która w tym czasie musi wykazać się dużą dozą cierpliwości. Dziecko w trakcie skoku rozwojowego potrzebuje bardzo dużo bliskości i ciepła mamy, szuka kontaktu, niekiedy potrafi uspokoić się jedynie w ramionach mamy. Przypomina mu to czas, kiedy było jeszcze w brzuszku i czuło się bezpiecznie. Skoki mają różną długość trwania, wszystko przecież zależy od dziecka. Każdy skok może wyglądać podobnie lub całkowicie inaczej. Maluszek w tym trudnym czasie może znacznie częściej płakać, mieć problemy z zasypianiem i samym snem, może się częściej wybudzać. Do tego może się wydawać, że dziecko zapomniało swoich umiejętności. Przykładowo jeszcze wczoraj bez większego problemu maluch bez trudu przekręcał się z plecków na boczek, a dziś ma z tym problem. Nie martw się na zapas - po zakończeniu skoku rozwojowego Twoje dziecko przypomni sobie zapomniane umiejętności, a dodatkowo zyska kolejne.

Kalendarz rozwoju dziecka

Pierwszy skok rozwojowy ma miejsce między 4 a 5 tygodniem. Mamusiu ten trudny czas wynagrodzę Ci swoimi pierwszymi świadomymi uśmiechami. Będę też potrafić na kilka sekund przytrzymać główkę w górze, kiedy będę leżeć na brzuszku.

Drugi skok ma miejsce około 8 tygodnia życia. Zobacz mamo, zobacz tato, co ja potrafię! Właśnie odkryłem, że mam ręce i nogi i mogę nimi wymachiwać! Nie umiem jeszcze robić tego perfekcyjnie, ale takie machanie też jest super! Zaczynam też wydawać dźwięki, lubię słuchać swojego głosu.

Na trzeci skok rozwojowy przygotuj się między 10 a 12 tygodniem. Mamo! Tato! Nie dość, że mam rączki to jeszcze potrafię nimi złapać swoją ulubioną zabawkę! Wiem też, że moje oczka zobaczą więcej, kiedy przewrócę głowę na bok i zaczynam to robić. Interesuje mnie to, że potraficie modulować swoim głosem, sam próbuję to robić. A do tego postanawiam sprawdzić co też mam w buzi. Wkładam do niej rączki i badam.

Czwarty skok występuje między 18 a 20 tygodniem życia dziecka. Teraz będę już znacznie bardziej ruchliwym brzdącem! Nauczyłem się przekręcać z plecków na boki, a potem na brzuszek. Leżąc na brzuszku, potrafię podpierać się na przedramionach, a jedną rączką sięgać po zabawkę. Odkryłem też, jak świetną zabawą jest przekładanie zabawek z jednej rączki do drugiej.

Czas piątego skoku przypada między 22 a 26 tygodniem. Mamo, tato, popatrzcie, czego znów się nauczyłem! Zajmuje mi to dużo czasu, ale potrafię już pełzać! Kidy zauważę moją ulubioną zabawę oddaloną nieco ode mnie, potrafię już się do niej przybliżyć. Zauważam też, że Wy jesteście blisko mnie, a zabawka jest dużo dalej. Boję się, kiedy znikacie z mojego pola widzenia. Mogę wtedy głośno płakać i dopominać się, żebyście jak najszybciej do mnie wrócili! Nie rozumiem jeszcze, że jesteście za ścianą. Mamo, wróć do mnie i jak najszybciej mnie przytul! Podejmuję też pierwsze próby samodzielnego siadania. Nie podpieraj mnie poduszkami! Muszę nauczyć się tego sam!

W okresie między 36 a 40 tygodniem życia pojawia się szósty skok rozwojowy. Ale heca! Choć chwytanie przedmiotów idzie mi już całkiem dobrze, zdałem sobie sprawę z dodatkowego palca! Za pomocą kciuka przedmioty łapie mi się łatwiej i wychodzi to lepiej. Interesuję się burzeniem i rozwalaniem wież z klocków. Pasjonuje mnie lustro i to, że mogę robić różne miny! Jestem zazdrosny, kiedy przytulacie inne dzieci. Czasem w tym okresie podejmuję pierwsze próby samodzielnego wstawania.

Siódmy, ostatni w pierwszym roku życia, skok rozwojowy przypada na czas między 41 a 46 tygodniem życia. W tym czasie wypowiadane przeze mnie słowa są już dużo bardziej zrozumiałe dla Was. Lubię mówić mama, tata, baba. Lubię też mówić nie, tak, tam. Pokazuję paluszkiem na to, co mnie interesuje. Może dasz mi kartkę i kredkę? Spróbuję coś narysować! Sprawnie chodzę na czworakach, coraz częściej też chodzę bokiem przy łóżku i meblach. Wiesz, że potrafię też schodzić z łóżka czy krzesła tyłem? To świetna zabawa!

Rozwój dziecka

Czy skoki rozwojowe Waszej larorośli są dopiero przed Wami, czy może jesteście już w trakcie?

Zapraszamy Cię do dołączenia do naszej Grupy na Facebooku.
Publikujemy tam treści niedostępne nigdzie indziej: konkursy, porady ekspertów, ciekawe dyskusje, interesujące opinie. Dołącz do naszej społeczności!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.