+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Teoria czwartego trymestru

Teoria czwartego trymestru

2020-03-17

Pojęcie czwartego trymestru

Pierwszy trymestrOkreślenie to zostało wprowadzone przez doktora Harvey'a Karpa. Objawia się szczególnym zachowaniem noworodka, które trwa około trzech miesięcy, czyli właśnie jednego trymestru. Niemowlę po narodzinach jest często marudne, sprawia wrażenie zaniepokojnego, często płacze. Rodzice niepokoją się, że dziecku doskwiera jakiś ból, zmaga się z różnego rodzaju trudnościami i bolączkami. Nic więc dziwnego w tym, że pragną przynieść dziecku ulgę, chodzą do lekarzy i szukają pomocy. Tym czasem okazuje się, że dziecko po prostu uczy się życia i funkcjonowania w zupełnie nowych, całkowicie obcych dla siebie warunkach. W brzuchu mamy było ciepło, ciemno, ciasno, a odgłosy, jakie docierały do dziecka, były stłumione. Świat, który znamy, wygląda jednak zupełnie inaczej. W porównaniu do wnętrza macicy kobiety, każdego dnia jest głośno, kolorowo, zmieniają się pory dnia, widzimy inne światło. W dodatku dziecko nie jest już otulone, a otacza je ogromna przestrzeń. Nic więc dziwnego, że dziecko jest przestraszone, zaniepokojne i marudne, a przy tym dużo płacze. Malec dopiero uczy się otaczającego świata, przyswaja wszystkie nowości. Dla swojego bezpieczeństwa i komfortu potrzebuje przede wszystkim bliskości mamy. Można pokusić się o stwierdzenie, że możemy traktować maluszka tak, jakby nadal mieszkał w brzuchu mamy.

Jak wspierać dziecko Drugi trymestr

Dla maluszka w tym trudnym dla niego czasie jest najważniejsze poczucie bezpieczeństwa i bliskość mamy. Dziecko nie jest jeszcze świadome, że ono i mama to osobne organizmy. Warto więc pielęgnować bliskość między Wami, często tulić dziecko, głaskać je, mówić do niego szeptem. Dobrym pomysłem jest także utrzymywanie nawyków z okresu ciąży. Może to być przykładowo czytanie, śpiewanie, puszczanie muzyki czy snucie opowieści. Wówczas dziecko będzie czuło, że pomimo tak duzej zmiany w otaczającym je świecie, pewne rytuały zostały utrzymane. Dzięki temu poziom jego bezpieczeństwa będzie większy. Warto także, by mama zadbała o częste tulenie dziecka. Pomocna może okazać się chusta do noszenia. Mocno opatula dziecko, które jest blisko mamy, słyszy bicie jej serca i czuje ciepło ciała. Ma warunki bardzo zbliżone do tych, do których było przyzwyczajone w życiu płodowym. Dodatkowo mama używając chusty może wykonywać codzIenne czynności bez większych ograniczeń.

Warto unikać

Mając na uwadze okoliczności, z którymi dziecko nie miało styczności w życiu płodowym, warto dbać o ich niewielkie nasilenie w okresie pierwszych trzech miesięcy po narodzinach. Pamiętajmy, że w brzuchu mamy dziecko nie widziało innych ludzi, twarzy, raczej rzadko słyszało głosy inne niż rodziców. W tym czasie warto unikać zabawek wydających dźwięk, czy nawet głośnych grzechotek, których dziecko zwyczajnie może się bać. Dbajmy też o to, by możliwie minimalizować zmieniające się światło. Unikajmy na przykład kolorowych żarówek, migających światełek.

 

Czy spotkaliście się z określeniem czwartego trymestru ciąży? Jakie jest Wasze zdanie na ten temat?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.