+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
fotelik RWF czy FWF

Fotelik RWF czy FWF – czym różnią się oba modele? Wyjaśniamy

2018-02-05

Wybierając fotelik samochodowy dla dziecka, spotkasz się z tajemniczo brzmiącymi skrótami FWF i RWF. Wskazują one na sposób montażu fotelika w odniesieniu do kierunku jazdy małego pasażera. Dowiedz się, czym różnią się od siebie foteliki samochodowe RWF a FWF. Przygotowaliśmy nie tylko charakterystykę obu fotelików, ale również podpowiemy, który wybrać w zależności od wieku dziecka – RWF czy FWF.

Spis treści:

  1. Fotelik RWF czy FWF – co oznaczają oba skróty?
  2. Fotelik RWF a FWF – bezpieczeństwo podczas podróży
  3. Który test brać pod uwagę – ADAC czy Test Plus?
  4. Fotelik samochodowy dopasowany do modelu auta

Fotelik RWF czy FWF – co oznaczają oba skróty?

Fotelik samochodowy będzie towarzyszył Twojemu dziecku nawet przez kilkanaście lat – od narodzin do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Przewożenie pociechy w foteliku to nie tylko wymóg prawny, ale przede wszystkim zapewnienie jej bezpieczeństwa podczas podróży.

Foteliki klasyfikujemy nie tylko ze względu na przedział wagowy (kategorie główne: 0-13 kg, 9-18 kg i 15-36 kg, kategorie uniwersalne: 0-18 kg, 9-25 kg, 9-50 kg), ale również sposób montażu fotelika w odniesieniu do kierunku jazdy.

Fotelik RWF czy FWF – to właśnie te skróty oznaczają kierunek jazdy małego pasażera. Skrót FWF pochodzi od słów „front way facing”. W ten sposób oznaczany jest fotelik instalowany przodem do kierunku jazdy. Z kolei skrót RWF to w rozwinięciu „rear way facing” i odnosi się do fotelików instalowanych tyłem do kierunku jazdy.

Jak widzisz, już na pierwszy rzut oka różnica między nimi wydaje się być znacząca. Należy przy tym wskazać, że jest też grupa samochodowych fotelików dziecięcych, które można zamontować zarówno przodem jak i tyłem do kierunku jazdy, dobrym przykładem takiego fotelika dla dzieci jest Cybex Sirona SX 2 i-Size,. Nowoczesne foteliki samochodowe jak GB Vaya 2 są już tak zaawansowane, że posiadają system obrotowy pracujący w zakresie 360°, co pozwala na łatwą zmianę fotelika z formy RWF w FWF i odwrotnie.

RWF czy FWF - jaki wybrać?

Przeczytaj także: Fotelik RWF 9–25 kg. Ranking najlepszych modeli

Fotelik RWF a FWF – bezpieczeństwo podczas podróży

Każdy fotelik samochodowy dla noworodka jest w gruncie rzeczy fotelikiem RWF, bo zawsze w pierwszym przedziale wagowym jedynym, zgodnym z przepisami rozwiązaniem jest przewożenie dziecka wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. I tak też skonstruowane są foteliki samochodowe dla najmłodszych dzieci. Różnią się one jednak sposobem montażu. Możesz zainstalować fotelik-łupinę za pomocą pasów bezpieczeństwa lub za pomocą systemu Isofix. W tym drugim przypadku fotelik montowany jest na specjalnej bazie. Niektóre bazy posiadają dodatkowo specjalną nogę stabilizującą, która ma za zadanie amortyzować siły uderzenia dzięki pochłonięciu energii i odprowadzeniu jej w kierunku podwozia auta.

Momentem kiedy większość rodziców zaczyna rozważać zmianę fotelika – w tym zastanawia się właśnie nad wyborem kolejnego, większego fotelika pomiędzy fotelikiem FWF a RWF – jest sytuacja, gdy dziecko po prostu wyrasta z pierwszego fotelika dla noworodków i nie mieści się w nim, a jego dalsze przewożenie w ten sposób poza dyskomfortem sprawiałoby, że nie miałoby zapewnionej odpowiedniej ochrony.

Najlepszym i najbardziej bezpiecznym rozwiązaniem jest, kiedy kolejny fotelik również może być fotelikiem RWF montowanym tyłem do kierunku jazdy. Chcąc zapewnić dziecku wysoki poziom bezpieczeństwa, warto uświadomić sobie, jak działają prawa fizyki i jak w pierwszych latach ważna jest ochrona bardzo delikatnego ciała małego dziecka. Przy jeździe dziecka tyłem ochronę zapewniamy w momencie zapierania się plecków oraz głowy o tył fotelika w tych najbardziej krytycznych momentach, które mogą nam się nieoczekiwanie przydarzyć podczas podróży. Fotelik RFW podczas zderzenia powoduje, że przy szarpnięciu ciało dziecka na każdym odcinku wytrąca prędkość w tym samym czasie. Nie dochodzi zatem do przeciążenia na wysokości karku i głowy.

W wielu krajach rekomendowane jest przewożenie malucha tyłem do kierunku jazdy do 6. roku życia. W Polsce również zwiększa się świadomość związana z bezpieczeństwem dziecka podczas podróży. Rodzice coraz częściej poszukują fotelików, które pozwalają jak najdłużej przewozić małego pasażera tyłem do kierunku jazdy.

Model Besafe Stretch przeznaczony jest dla dzieci od 9 do nawet 36 kg. Do osiągnięcia wagi 25 kg może być montowany tyłem do kierunku jazdy. Ponadto zastosowano w nim system SIP+ (Side Impact Protection Plus), który pochłania energię i zmniejsza obciążenie szyi i głowy dziecka nawet o dodatkowe 20% w przypadku zderzenia bocznego.

W pewnym momencie jednak rodzic nie ma już wyboru: fotelik RWF czy FWF. Modele dla starszaków montowane są przodem do kierunku jazdy. Producenci starają się wyposażyć je w jak najwięcej systemów i funkcjonalności zwiększających bezpieczeństwo. Modele dla starszych dzieci dostępne są w kategorii wagowej do 36 lub 50 kg. Jeśli Twój samochodów posiada system mocowania Isofix, wybierz fotelik, który możesz zainstalować właśnie w ten sposób. Isofix zwiększa stabilność fotelika, ponieważ umożliwia połączenie go bezpośrednio z nadwoziem za pomocą specjalnych zaczepów. Fotelik z najwyższej kategorii wagowej posłuży Twojemu dziecku nawet kilka lat, dlatego wygodnym rozwiązaniem jest połączenie regulacji wysokości zagłówka z regulacją szerokości boków. Taką funkcjonalność oferuje m.in. Cybex Solution T i-Fix.

Który test brać pod uwagę – ADAC czy Test Plus?

Wiesz już, czym różni się fotelik RWF a FWF. Wybierając konkretny model, weź również pod uwagę oceny poszczególnych fotelików w testach bezpieczeństwa.

Do najbardziej popularnych testów należą niemiecki ADAC oraz szwedzki Test Plus. Oba biorą pod uwagę bezpieczeństwo dziecka podczas zderzenia. Różnica pomiędzy nimi polega na tym, że w przypadku ADAC bezpieczeństwo jest jedną ze składowych wpływających na ogólną ocenę, obok komfortu, łatwości obsługi, czyszczenia. Natomiast Test Plus bierze pod uwagę wyłącznie bezpieczeństwo i zupełnie nie zwraca uwagi na wygląd czy też komfort, jaki zapewnia dziecku testowany fotelik.

Ponadto test ADAC przeprowadzany jest niezależnie od tego, czy producent zgłosi taką chęć. To niezależna organizacja wybiera modele do testów. Natomiast Test Plus jest komercyjny i tylko od producenta zależy, czy zgłosi on swój produkt do oceny. Wiedz również, że rygorystyczny Test Plus jak dotąd zaliczyły tylko foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy.

Przeczytaj także: Kompatybilność fotelika z samochodem. Jak dobrać fotelik do auta?

RWF a FWF – jakie są różnice i podobieństwa

Fotelik samochodowy dopasowany do modelu auta

Niezależnie od tego, czy wybierzesz fotelik RWF czy FWF, musisz mieć pewność, że będzie on dopasowany do marki Twojego auta. Dlaczego jest to takie ważne? Ponieważ nawet fotelik, który otrzymał najwyższe oceny w testach zderzeniowych i został wyposażony w wiele systemów bezpieczeństwa, nie będzie w stu procentach skuteczny, gdy nie będzie odpowiednio zamontowany.

Na prawidłowe dopasowanie fotelika do samochodu wpływają następujące cechy:

  • długość pasów bezpieczeństwa,
  • wysokość zaczepów Isofix,
  • kształt skorupy fotelika,
  • długość podpory (nogi stabilizującej),
  • ustawienie fotelika w pionie.

Doradcy w sklepach Bobowózki pomogą Ci nie tylko dopasować fotelik samochodowy do marki auta, ale również zaproponują modele fotelików, które będą spełniać Twoje oczekiwania. Na profesjonalny montaż fotelika możesz umówić się poprzez specjalny formularz na naszej stronie internetowej.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up