+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Jak uśpić dziecko? Problemy maluszka ze snem.

Jak uśpić dziecko? Problemy maluszka ze snem.

2019-12-13

Dlaczego dziecko się budzi?

Łóżeczko dla dzieckaDla maluchów w różnym wieku powody nocnych pobudek mogą być inne. Niemowlęta najczęściej budzą się z głodu lub po to, by przytulić się do rodziców i poczuć bezpieczeństwo od nich płynące. Przyczyną pobudki może również być pełna pieluszka, która uwiera i nie pozwala spać. Starsze maluchy chcą pić, jeść o najmniej oczekiwanej porze, jest im zimno, nie czują ciepła i zapachu rodzica, coś złego mogło się przyśnić i wiele, wiele innych. Czasem bywa też tak, że dziecko w środku nocy budzi się, bo czuje się już wyspane. Pamiętajmy, że odpowiednia higiena snu jest ważna dla każdego, a dla dziecka w szczególności.

Codzienne rytuały

Dziecko w łóżeczku

Już od pierwszych dni życia warto wprowadzać w rytm dnia malucha pewne codzienne nawyki, po których wykonaniu dziecko pójdzie do łóżeczka. Tak naprawdę nawyków może być wiele, warto wybrać jeden, który będziemy codziennie, regularnie powtarzać. Jeśli cowieczornym rytuałem będzie kąpiel, w krótkim czasie dziecko zorientuje się, że napuszczanie wody do wanny jest zapowiedzią nadchodzącej pory snu. Podczas takich codziennych wieczornych aktywności powinniśmy unikać dużej ilości światła, głośnej muzyki, telefonów, grających i migających światełkami zabawek. Te nie pozwolą dziecku się wyciszyć, a przecież właśnie wyciszenie i ukojenie dziecka jest celem rodziców. Dobrym pomysłem na wieczorną porę z maluszkiem jest właśnie relaksacyjna kąpiel, czytanie książeczki, odprężający masaż plecków, balsamowanie całego ciała dziecka, czy śpiewanie mu kołysanek.

Szybkie pobudki dziecka

Częstą sytuacją jest to, że dziecko po zaśnięciu dosyć szybko się budzi. Bywa, że jest to pół godziny lub godzina czy najdłużej dwie. Wyrwany ze snu malec płacze w swoim łóżeczku, woła rodziców lub przybiega do ich pokoju, jeśli potrzebuje zasnąć w ich łóżku i jest do tego przyzwyczajone. Niekiedy rodzice czują się tym sfrustrowani, martwią się, że dziecko tak szybko wybudza się ze snu i nie potrafi spać samodzielnie w swoim pokoju. Znając już kilka możliwych powodów pobudki dziecka, można się na nie przygotować. Czasem jednak pomoże jedynie bliskość rodziców, ich przytulenie i zaśnięcie u ich boku.

Daleko, a jednak blisko

Spanie dziecka - blogJeśli maluszek budzi się z zimna, warto przed pójściem spać upewnić się, że dziecko jest przykryte. Można także skorzystać z bezpiecznego termoforka z pestkami wiśni, który będzie dawał maluchowi komfortowe ciepło. Taki termofor będzie bezpieczniejszy niż ten napełniany gorącą wodą. Malec przyzwyczajony do zasypiania będąc przytulonym do rodzica, może się obudzić, kiedy poczuje, że wokół niego jest dużo miejsca, czyli mamy czy taty nie ma już obok. Może pomóc położenie obok malucha maskotek, czy poduszek, które będą wypełniać puste po rodzicu miejsce. Dobrze jest największego misia ubrać w koszulkę, którą danego dnia nosiła mama czy tata - zapach pozostaje na ubraniu, a dla wrażliwego noska to dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.

Moc zapachu lawendy Zasypianie dziecka - blog

Dodatkowo poduszkę dziecka można skropić naturalnym olejkiem eterycznym z lawendy. Trzeba jednak zachować dużą ostrożność w dawkowaniu olejku - duża dawka może działać drażniąco na dziecko i efekt może być całkowicie odwrotny od zamierzonego. Na początek wystarczy jedna kropla. Rodzice mogą także kupić specjalny kominek do aromaterapii. Do takiego kominka wlewa się wodę i kilka kropelek olejku - niech to będą najpierw 2-3 krople. Pamiętajmy, że paląca się świeczka musi być poza zasięgiem dziecka i w bezpiecznej od niego  i wszelkich przedmiotów odległości. Ulatniający się zapach lawendy działa uspokajająco, wyciszająco i ułatwia zasypianie.

 

Jakie są Wasze sposoby na spokojny sen maluszka?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.