+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Jak wybrać buty dla dziecka? Kiedy kupić pierwsze buciki

Jak wybrać buty dla dziecka? Kiedy kupić pierwsze buciki

2020-04-03

Kiedy jest czas na pierwsze buciki?

Gołe stopy dzieckaRodzice zastanawiają się kiedy pierwsze buty dla dziecka. Buty dla dziecka stanowią ochronę małych stópek przed wszelkimi urazami, zimnem i nawierzchnią, po której chodzimy. W związku z tym pierwsze buty są potrzebne w momencie, kiedy dziecko stawia pierwsze kroki lub chcemy wyjść z dzieckiem na spacer, podczas którego będzie chodziło. Wcześniejsze kupowanie bucików nie ma większego sensu, ponieważ najlepiej, żeby dziecko chodziło boso. Pierwsze buty do chodzenia nie będą przecież potrzebne, nawet jeśli podłogi w naszym mieszkaniu są zimne i obawiamy się, że maluszek zachoruje. Wówczas kupmy mu skarpetki antypoślizgowe, które ochronią przed zimnem i upadkiem na śliskiej podłodze. Kiedy już będziecie mieć możliwości, by spacerować, warto chodzić z dzieckiem po różnym podłożu, by stopy ćwiczyły i dostawaly dużo różnych bodźców. Doskonałym ćwiczeniem dla stóp jest chodzenie po piasku. Kiedy pierwsze buty dla dziecka będą już potrzebne, z pewnością pojawi się wiele pytań.

Jak wybrać pierwsze buty dla dziecka? Pierwsze buciki dla dziecka

Jak już wyżej napisaliśmy, najlepiej, żeby dziecko jak najdłużej chodziło boso. Chodzi o to, że bosa stopa znacznie lepiej jest w stanie wyczuwać podłoże, co przekłada się między innymi na lepsze łapanie równowagi przez maluszka. Z tego względu buty dla dziecka powinny umożliwiać stopie komfortowe poruszanie się i nie ograniczać jej naturalnego, zdrowego położenia. Miękkie buciki dla dziecka to takie, których podeszwa zgina się z łatwością w okolicy śródstopia. Dzięki temu buty dla dziecka doskonale dopasowują się do stopy i zachowują się zgodnie z jej postawą. Stopa nie jest uciskana i deformowana, przez co rozwija się i rośnie prawidłowo. Buciki dla dziecka sztywne i twarde, które ciężko jest zgiąć w podeszwie na wysokości śródstopia, to dla małej stópki obuwie porównywalne do cegieł. Wyobraźmy sobie, że mamy stawiać nasze pierwsze kroki, a potem chodzić i biegać, w ceglanych blokach. Warto wiedzieć, że co trzy miesiące powinniśmy dokonywać pomiaru stóp, by upewnić się, czy używane buciki dla dziecka są jeszcze dobre. Ciekawostką jest także to, że najlepiej buty kupować po południu ze względu na to, że w ciągu dnia stopy minimalnie stają się większe. Podczas przymiarki bucików pozwólmy dziecku pochodzić trochę po sklepie, by poobserwować pracę stóp w obuwiu. Pierwsze buty do chodzenia i ich wybór może sprawiać rodzicom wiele kłopotów i trudności. Warto więc skonsultować ten temat z kimś, kto ma fachową wiedzę i będzie w stanie pomóc rodzicom. Dobre pierwsze buty do chodzenia może wskazać z pewnością fizjoterapeuta dziecięcy, który w tej dziedzinie ma ogromną wiedzę i w tym się specjalizuje.

Dlaczego buty są tak ważne?

Buty dla dzieckaPrzeważająca większość dzieci rodzi się ze zdrowymi stopami, które w ciągu życia rozwijają się i kształtują. Wszelkie defekty stóp, ale i bioder, kręgosłupa czy postawy, najprawdopodobniej są spowodowane nieodpowiednio dobranym obuwiem. Z tego względu pierwsze buty są tak ważne i rodzice muszą wiedzieć, jak wybrać pierwsze buty dla dziecka. Również zły rozmiar bucików źle wpływa na stópki dziecka. Zbyt luźny but sprawia, że stopa "pływa", natomiast zbyt ciasny powoduje zawijanie się paluszków. Co ciekawe dziecko nie czuje ucisku w stopie, dlatego nie może powiedzieć rodzicom, że bucik jest za mały. Dbanie o małe stópki i odpowiednio dobrane obuwie to podwaliny prawidłowej postawy dziecka i dbanie o jego kręgosłup. Chyba wszyscy rodzice zgodzą się, że lepiej jest zapobiegać jakiemuś problemowi, niż go później leczyć i naprawiać. Dodatkowo buciki dla dziecka powinny być oddychające, by spocona stópka miała zapewnioną możliwość oddychania. Dziecięca stópka bardzo się poci, warto o tym pamiętać. Nie dawajmy dziecku również bucików, które nosiło wcześniej inne dziecko, nawet przez krótki czas. Każdy but dopasowuje się do kształtu stopy, co możemy zauważyć nawet na swoich, często noszonych butach - stopniowo na wkładce pojawia sę kształt stopy. Kiedy maluch dostanie buciki z ukształtowaną już stopą innego dziecka, jego stópka będzie dopasowywała się do używanej wkładki. To może grozić wadami postawy, kręgosłupa i błędnym rozwojem stóp.

Jak zapobiec płaskostopiu?

Tym, czego często obawiają się rodzice dzieci, jest wystąpienie u nich płaskostopia. Jest to wada stopy, która przekłada się na całościowe funkcjonowanie i postawę dziecka. Płaskostopie ma duży związek z obuwiem, dlatego tak ważne są odpowiednie buty dla dziecka i pierwsze buty do chodzenia. Kiedy wiecie już jak dobrać pierwsze buty, ryzyko wystąpienia płaskostopia u dziecka zmniejsza się. By uniknąć tej wady, buty dla dziecka powinny mieć odpowiedni rozmiar, nie za duży i nie za mały i górną część buta, która nie będzie uciskała stopy. Dodatkowo bardzo ważne jest zapewnienie małym stópkom odpowiedniego podłoża do ćwiczeń. Takie ćwiczenia zapobiegawcze to nie wymagające zajęcia korekcyjne, a jedynie codzienne aktywności malucha. Warto zadbać o to, by dziecko nie chodziło długo po twardej nawierzchni, a miało możliwość częstego chodzenia boso po miękkim podłożu jak piasek, trawa. Możecie w domu zrobić samodzielnie drogę dla zdrowia stóp - w jednej misce umieśćcie okrągłe i gładkie kamyki w wodzie, a w drugiej piasek. Niech dziecko przechodzi z jednej miski do drugiej.

 

Czy ten artykuł okazał się przydatny? Podziel się z nami swoją opinią!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.