+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Kiedy dziecko wyrasta z fotelika? Czas na większy fotelik!

Kiedy dziecko wyrasta z fotelika? Czas na większy fotelik!

2020-01-10

Pierwszy fotelik - 0-13 kg

Swandoo AlbertFotelik z pierwszej grupy wagowej, czyli 0-13 kg, jest używany dla dziecka już od pierwszych dni po jego narodzinach. Taki fotel obowiązkowo musi być mocowany tyłem do kierunku jazdy. Maluchy w takim fotelu można przewozić do czasu osiągnięcia przez dziecko wagi 13 kg lub wzrostu 76 cm przy modelach spełniających normę i-Size. Konieczność wymiany fotelika na większy model następuje w kilku sytuacjach. Po pierwsze wtedy, kiedy dziecko przekracza już wagę 13 kg. Kolejną ważną wskazówką jest moment, w którym główka dziecka zaczyna wystawać z fotelika. Jednocześnie błędne jest myślenie, że wystające z łupiny nóżki wskazują na konieczność wymiany. Dodatkowo jeśli maluszek nie ma ubranej kurtki, a rodzice nie są w stanie prawidłowo zapiąć pasów bezpieczeństwa, bezapelacyjnie oznacza to najwyższy czas na wymianę fotela. Wśród tych modeli występują takie, które mają możliwość zapięcia wyłącznie na pas samochodowy, jak np. Maxi Cosi CITI, ale również takie, które w samochodzie są mocowane na dwa sposoby. Albo na pas samochodowy, albo na zaczepy Isofix po dokupieniu dedykowanej bazy, jak np. Swandoo Albert.

Kolejny fotelik 9-18 kg lub 9-25 kg Britax Romer Max Way Plus

Rodzice jako kolejny fotelik mają szerokie pole wyboru, ponieważ mogą zdecydować się na kilka wariantów. Jednym z nich jest kategoria wagowa 9-18 kg. Taki fotelik posłuży dziecku do momentu osiągnięcia wagi 18 kg lub wzrostu 105 cm, to około 3. rok życia dziecka. W przypadku fotelika 9-18 kg rodzice muszą pilnować, by skronie dziecka znajdowały się w bezpiecznej strefie zagłówka. Jednym z przedstawicieli w tej kategorii jest Maxi Cosi Pearl z czterema gwiazdkami ADAC i mocowaniem na dodatkową bazę. Kiedy główka wystaje razem ze skroniami, to oznacza, że fotelik powinien zostać wymieniony na kolejny model. Podobnie jest z fotelikami z kategorii 9-25 kg i przykładowym polecanym przez nas fotelem Britax Romer MAX WAY. W tym wypadku maksymalna waga dziecka to oczywiście 25 kg. W obu grupach znajdziemy foteliki mocowane tyłem do kierunku jazdy (RWF), co obecnie jest uznane na najbezpieczniejszy sposób przewożenia dziecka. Więcej w tym wpisie.

Modele 15-36 kg

Cybex Solution Z-fixFoteliki z tej kategorii wagowej to modele skierowane dla najstarszych dzieci, które jeszcze trzeba przewozić w fotelikach. Obecne przepisy wskazują, że dziecko w foteliku samochodowym lub na podwyższeniu musi być przewożone do momentu osiągnięcia wzrostu 150 cm. Jednym z polecanych przez nas fotelików z tej kategorii jest Cybex SOLUTION Z-Fix, który jest mocowany na pas samochodowy lub zaczepy Isofix. Warto wiedzieć, że w tej najwyższej kategorii dziecko przewozi się w samochodzie już tylko przodem. Powszechnie znany i stosowany fotelik bez oparcia, czyli podwyższenie, to także pewna forma przewożenia dziecka w foteliku. My jednak zdecydowanie zalecamy korzystanie z pełnych foteli z ochroną głowy, szyi, karku i pleców dziecka. Od zasady fotelikowania do 150 cm wzrostu jest tylko jeden wyjątek, który zdarza się rzadko, ale trzeba wiedzieć, co robić w takiej sytuacji. W momencie, kiedy dziecko przekroczyło wagę 36 kg i jednocześnie ma minimum 135 cm wzrostu, może jeździć bez fotelika. Rodzice chcący korzystać z fotelików dalej, mogą w takim przypadku rozejrzeć się za fotelikami z homologacją amerykańską. Jednym z takich modeli dostępnych w naszej ofercie jest DIONO MONTEREY 2, którego maksymalne dopuszczone obciążenie wynosi 54 kg i 160 cm wzrostu.

Czy nasz dzisiejszy wpis nieco rozjaśnił Wam kwestie zmiany fotelika na większy model?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.