+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Kiedy przebić córce uszy? Kilka słów o kolczykach i pistolecie kosmetycznym.

Kiedy przebić córce uszy? Kilka słów o kolczykach i pistolecie kosmetycznym.

2020-02-11

Spis treści:

Kiedy przekłuć dziecku uszy?Kiedy kolczyki u dziecka

Wielu rodziców twierdzi, że im szybciej dziecku przebije się uszy, tym lepiej. Przecież każda dziewczynka będzie chciała za jakiś czas nosić w uszach gwiazdki, serduszka, czy drobne kolczyki z postaciami z ulubionych bajek. Przekłucie uszu to tylko kilka sekund, dziecko można w tym czasie zagadać, może nic nie poczuje i nie będzie płakać. A dodatkowo im szybciej, tym lepiej, bo ta ewentualna chwila bólu to tylko moment, dziecko się nie stresuje, a po wszystkim w ogóle nie pamięta całego zajścia. Dodatkowo kolczyki w małych uszkach wyglądają tak słodko i uroczo, że każdej dziewczynce dodają jeszcze więcej blasku. Zabieg wykonywany jest pistoletem kosmetycznym z wybranymi, najczęściej przez rodziców, kolczykami. Taki krok nie jest jednak pozbawiony wad.

Rodzice nie mogą zakładać, że ich córka z całą pewnością będzie chciała nosić taką ozdobę uszu. Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne, ma prawo do własnego zdania i własnych poglądów. Dodatkowo malec w trakcie wykonywania zabiegu nie jest świadomy tego, co właśnie się dzieje i zwyczajnie może się przestraszyć, np hałasu pistoletu, czy uczucia przekłuwania ucha. Najczęstszą reakcją na strach jest drgnięcie i poruszenie się. Łatwo sobie wyobrazić, że poruszenie się w trakcie wykonywania zabiegu może być nieprzyjemne w skutkach. Płatek może ulec uszkodzeniu lub nawet zerwaniu, nie wiemy, jak zareaguje skóra dziecka. Dodatkowo w przypadku, gdyby do świeżego przekłucia wdało się zakażenie (np na skutek ulanego mleka, czy wymiotów), leczenie może być trudne. Malec nie potrafi przecież jeszcze powiedzieć o tym, co mu dolega. Dziecko może również interesować się kolczykami, ciągnąc za nie, próbować złapać, a w najgorszym wypadku - wyrwać.

Zalety przekłuwania uszu u małych dzieci

Podsumujmy wszystkie za i przeciw jeśli chodzi o przekłucie uszu u dziecka. Tak jak pisaliśmy wcześniej, zazwyczaj kolczyki u niemowlaka dodają maluszkowi wiele uroku. Rodzice mogą zdecydować się na różne warianty takich ozdób, dobrać je odpowiednio do maluszka. Obecnie na rynku znajduje się wiele różnych modeli kolczyków, więc można je dobrać mocno indywidualnie. Przekłuwanie uszu dzieciom, kiedy są jeszcze małe, owocuje uniknięciem stresu w przyszłości. Starsze dzieci mogą już bać się przekłuć z obawy o ból. Kolczyki u niemowlaka wiążą się z nieświadomością dziecka w kwestii bólu i stresu. Maluch zwyczajnie nie jest do końca świadomy tego, co się dzieje. Pozwala to na zaoszczędzenie sporej ilości stresu w późniejszym okresie życia. Zabieg przekłuwania uszu dzieciom nie zajmuje wiele czasu, to tylko przysłowiowa chwilka i po sprawie. Nie możemy jednoznacznie powiedzieć, że bezbolesne przekłuwanie uszu dzieciom ma miejsce właśnie wtedy, kiedy dziecko jest jeszcze malutkie. Każde dziecko, jak i każdy dorosły, na wszelkie bodźce reaguje inaczej. Ból przy przekłuciu uszu jest zatem kwestią mocno indywidualna. To niewątpliwie zalicza się do zalet takiego działania. Oprócz tego z czasem dziewczynka będzie mogła pokazać ozdobę uszu swoim koleżankom.

Wady przekłuwania uszu u małych dzieci

Część rodziców, którzy zastanawiają się kiedy przebić dziecku uszy, z pewnością zgodzi się z powyższymi argumentami wymienionymi w zaletach i poczuje zgodę, że tak właśnie powinno się robić. Nie zapominajmy jednak o wadach, które wiążą się z tym procesem. Opisaliśmy je już dość szeroko powyżej, jednak dla przypomnienia krótko opiszemy raz jeszcze te najważniejsze. Niezwykle istotną kwestią jest możliwość wyrwania kolczyków z uszu przez samo dziecko. Gojąca się ranka może swędzieć, boleć, szczypać. To naturalne, że w takiej sytuacji dotykamy takiego miejsca, żeby dotykiem sprawdzić, co tam się dzieje lub spróbować podrapać w przypadku swędzenia. Maluszek nie potrafi jeszcze określić, jakie konsekwencje idą za jego działaniami. Może dojść do takiej sytuacji, że przebite ucho swędzi, a maluch próbuje się podrapać. Poczuje pod paluszkiem jakiś kształt, będzie nim zaciekawione i postanowi je złapać, żeby obejrzeć. Niestety zdarzają się takie sytuacje, kiedy rodzice decydują się szybko przekłuć uszy dziecku. W przypadku wszelkich drobnych powikłań dziecko nie powie, że uszko je szczypie, czy boli. Możemy jedynie polegać na swoim wzroku i zaobserwować, kiedy dzieje się coś niewłaściwego, co nie powinno mieć miejsca. Ucho może puchnąć, ropieć, być zaczerwienione. Wówczas najczęściej kolczyki trzeba jak najszybciej wyjąć z bolących uszu i przebijać je ponownie.

Przekłucie uszu pistoletem

Pistolet kosmetyczny wydaje się być idealnym narzędzie do przebicia uszu. Jest przecież czysty a przebicie to tylko kilka chwil, a dodatkowo w uchu od razu znajduje się kolczyk. Pistolet kosmetyczny nie jest narzędziem sterylnym, ponieważ nie może zostać poddany zabiegowi sterylizacji ze względu na elementy plastikowe, jakie zawiera. Pamiętajmy, że jedynie sterylizacja w wysokiej temperaturze jest w stanie usunąć i zniwelować niebezpieczne wirusy i bakterie. Czy narzędzie takie jak pistolet jest całkowicie bezpieczne dla ciała? Pistolet działa tak, że po wciśnięciu przez kosmetyczkę spustu, kolczyk jest z dużą prędkością wciskany w skórę. Końcówka kolczyka ma równą grubość, często jest zaokrąglona lub płaska. Przebicie polega na zmiażdżeniu i rozerwaniu tkanki przez kolczyk, w efekcie czego gojenie rany może być trudne i długie lub wręcz niemożliwe. Wygląda ładnie i elegancko, zabieg wykonywany jest szybko i niekiedy wydaje się, że bezboleśnie. Jednak czy warto ryzykować? Może w tym wypadku lepiej nie bazować na opiniach koleżanek i rodziny, że "Wszyscy mieli, nikomu nic się nie stało."

Decyzja dziecka, wizyta u piercera

Pozwólmy na to, by dziewczynka mogła samodzielnie podjąć decyzję o tym, że chce mieć kolczyki. Poczekajmy do czasu, kiedy będzie miała kilka, a najlepiej kilkanaście lat. Uszy zawsze można przebić, na to nigdy nie jest za późno. Prędzej - za wcześnie. Kolczyki powinny zostać wykonane przez piercera, który ma do dyspozycji czysty i sterylny salon oraz jednorazowe narzędzia, za pomocą których kolczyki zostaną zrobione. Piercer specjalnymi szczypcami trzyma ucho, by kanał przekłucia był poprowadzony prosto, a następnie zdezynfekowane miejsce przekłuwa jednorazową, ostro zakończoną igłą z wenflonem lub specjalną rurką. Następnie wyciąga igłę, a w pozostawioną rurkę wkłada kolczyka, jednocześnie wyciągając rurkę. Może pojawić się niewielka ilość krwi, w końcu jest to miejsce uszkodzone, może także wystąpić lekki ból. Mamy jednak gwarancję, że tak przeprowadzony zabieg przekłuwania uszu jest znacznie bezpieczniejszy, niż z użyciem pistoletu kosmetycznego.

 

Jakie jest Wasze zdanie na temat przebijania uszu? Po której ze stron jesteście?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.