+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Imiona dla dziewczynek

Najbardziej oryginalne imiona dla dziewczynek na rok 2022 – lista propozycji

2022-01-27

Wybór imienia dla dziecka to jedna z najważniejszych decyzji, z jaką przyjdzie Ci się zmierzyć podczas oczekiwania na narodziny. Imię po babci, na cześć ukochanej aktorki, a może takie, które wyróżni się na tle rówieśników? Poznaj najbardziej oryginalne imiona dla dziewczynek!

Spis treści:

Imiona dla dziewczynek – kilka faktów na początek

Elementem, który niepodważalnie wpływa na wiele ważnych aspektów naszego życia i to, jak postrzegają nas inne osoby, jest z pewnością wybór imienia. To ważne zadanie, które stoi przed przyszłymi rodzicami i nierzadko budzi wiele kontrowersji wśród dalszych i bliższych członków rodziny. Nie ma się co dziwić – przecież imię dostajemy na całe życie, a jego brzmienie może intrygować lub sprawić, że zostaniemy zauważeni na tle innych osób. Nie warto zostawiać tej decyzji na ostatnią chwilę – dobrze jest znaleźć czas na zastanowienie już na początku ciąży, gdy wybieramy łóżeczko dla niemowlęcia, praktyczny wózek i bezpieczny fotelik samochodowy, taki jak Besafe iZi Turn B.

Przyszli rodzice biorą pod uwagę różne aspekty – mogą kierować się wyłącznie swoimi upodobaniami i nadać maluszkowi imię, które przywodzi im na myśl po prostu przyjemne skojarzenia. Bardzo często imię dla dziewczynki lub chłopca to element rodzinnej tradycji – każdy przedstawiciel nowego pokolenia zyskuje imię po dziadku lub babci. Bywa i tak, że zaczyna panować moda na konkretne imię, dzięki czemu w jednej szkolnej klasie mamy kilka dziewczynek o imieniu Zosia lub kilka małych Antków. Dla wielu najładniejsze imiona dla dziewczynki to te krótkie, które łatwo wypowiedzieć. Dla innych popularne imiona dla dzieci są nudne i wymyślają imiona bohaterów ukochanych filmów lub powieści. Takich rodziców maluszków niewątpliwie zainspirują też ciekawe akcesoria i niebanalne gadżety dla ich pociech – interesująca będzie z pewnością jeżdżąca walizka dla dziecka Stokke JetKids.

Imię dla dziewczynki może oddawać jej cechy charakteru. Jeżeli rodzice często podróżują lub pochodzą z dwóch różnych krajów, praktyczne będzie wybranie imienia łatwego do wypowiedzenia w obu językach. Imiona dla dziewczynki warto również dopasować do nazwiska, by nie było zbyt długie lub trudne do zapamiętania. Ostatecznie to, jakie są najładniejsze imiona dla dziewczynki, jest kwestią bardzo subiektywną. Przygotowaliśmy propozycję kilku oryginalnych i wyjątkowych imion dla małych dziewczynek, z których możesz wybrać unikatowe imię dla swojej pociechy!

Najpopularniejsze imiona dla dzieci w 2021 roku

Każdego roku przygotowywany jest ranking najczęściej wybieranych imion w Polsce dla chłopców i dziewczynek. Dzięki niemu możemy zorientować się, które z nich cieszą się największym zainteresowaniem, i jakich imion unikać, jeśli chcemy wyróżnić się na tle innych rodzin. Choć czołówka zmienia się co kilka lat, w pierwszej dziesiątce możesz zauważyć kilka powtarzających się imion, które od dłuższego czasu wygrywają wspomniane zestawienia. Tak samo dzieje się w przypadku różnych przedmiotów do opieki nad niemowlęciem – mimo pojawiających coraz to nowych modeli wózków czy kołysek, są takie, które rok po roku wygrywają rankingi sprzedaży, jak wózek głęboko-spacerowy Joolz Day+ w komplecie z fotelikiem Cybex.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci wśród chłopców w 2021 roku według danych Ministerstwa Cyfryzacji to nieodmiennie Antoni i Jan, które znalazły się na szczycie zestawienia także w 2020 roku. Wysoko w czołówce uplasowali się także Aleksander i Franciszek, czym awansowali z 4. i 5. miejsca. Wielu rodzicom podoba się imię Jakub, dlatego chętnie wybierają je dla swojego potomka. W pierwszej dziesiątce znajdziemy jeszcze Szymona, Mikołaja i Leona. Na końcu listy najpopularniejszych imion znajduje się Filip i Stanisław.

Najczęściej wybierane imiona dla dziewczynek w 2021 roku to nade wszystko Hania i Zosia, które od kilku lat zamieniają się pierwszymi miejscami w zestawieniu. W 2021 roku zwyciężczynią okazała się jednak Zuzanna, a nieco niżej liderka z lat poprzednich, czyli Julia. Często wybierane imię dla dziewczynki to Maja i Laura, a także Oliwia. Popularne imiona dla dzieci płci żeńskiej to od kilku lat Alicja, Lena i Pola. Jeśli jednak marzysz, aby Twoje maleństwo otrzymało nietypowo brzmiące imię, poznaj oryginalne imiona dla dziewczynek, które nas zainspirowały!

najpopularniejsze-imiona-dla-dzieci

Najładniejsze imiona dla dziewczynki – z miłości do natury

Bardzo ciekawą grupę imion stanowią tzw. kwiatowe imiona, czyli te inspirowane nazwami kwiatów. Znajdziemy tu np. Dalię, czyli imię pochodzenia arabskiego, która swoje imieniny obchodzi 29 października. Nieco częściej można znaleźć dziewczynki o imieniu Malwina lub Róża. Jeszcze kilka lat temu sporadycznie spotykało się kobiety o imieniu Wioleta lub Wioletta, które może być też zapisywane jako Viola – co z języka łacińskiego oznacza „fiołek”. Dla dziewczynek o kwiatowym imieniu świetnym dodatkiem będzie wózek z motywem kwiatowym, taki jak unikatowy Cybex Priam 2.0 Spring Blossom.

Delikatnym i bardzo subtelnym imieniem dla dziewczynki jest na pewno Liliana lub Lilianna, które pochodzi od słowa „lilia”. W dniu 11 stycznia imieniny obchodzi Hortensja. Imię to wywodzi się ze starożytnego Rzymu od rodu Hortensjuszy. W tym zestawieniu znajduje się też Hiacynta, której imię wywodzi się od postaci z mitologii – Hyakinthosa. Jej imieniny przypadają na 30 stycznia lub 20 lutego.

Imiona dla dziewczynki inspirowane roślinami i owocami

Wśród niespotykanych imion dla dziewczynek możemy znaleźć takie, które pochodzą ze świata roślin. Najbardziej kwiatowym imieniem wydaje się być Flora, która była rzymską boginią wiosny i kwiatów. Coraz częściej można spotkać w przedszkolu lub szkole małą Kalinę – imię powstałe najprawdopodobniej pod wpływem zachwytu nad piękną rośliną ozdobną o białych kwiatach i czerwonych owocach. Ruta to krótkie i piękne imię z języka hebrajskiego, które znaczy „wierna towarzyszka”.

Owocowe imiona dziewczynek to przede wszystkim Jagoda – uważa się, że powstało ze zdrobnienia lub połączenia imion Jaga i Jadwiga. Jagoda świętuje swoje imieniny 31 maja lub 2 lipca i może być wyrazem zamiłowania rodziców do natury, lasu i dzikiej przyrody. Z kolei Malina to prawdopodobnie imię o pochodzeniu wschodniosłowiańskim lub skandynawskim. Niektórzy specjaliści uważają, że wytworzyło się poprzez modyfikację stosunkowo popularnego imienia Magdalena. Imieniny Maliny świętujemy 24 sierpnia.

Imiona dla dziewczynek obcego pochodzenia

Niedawno zmieniły się w Polsce przepisy, dzięki którym rodzice zyskali większą swobodę w nadawaniu imion swoim dzieciom. Przez lata można było wybierać wyłącznie te imiona, które miały polskie pochodzenie. Dziś mama i tata mogą swobodniej decydować na temat swojej pociechy, nie są już też zakazane imiona w zdrobniałej formie, np. Zosia czy Kasia, które właśnie w takiej wersji mogą figurować w oficjalnych dokumentach. Dzięki temu wybór często okazuje się łatwiejszy, a po podjęciu decyzji o imieniu można skupić się na kupnie poszczególnych elementów wyprawki, w tym wygodnego i łatwego w prowadzeniu wózka, jakim jest Venicci Tinum SE w zestawie z fotelikiem samochodowym Maxi Cosi Pebble Pro.

Dzięki zmianie przepisów prawa coraz więcej rodziców decyduje się na obcobrzmiące imiona. Z tego powodu co jakiś czas rejestrowana w Urzędzie Stanu Cywilnego jest mała Vanessa, Doris lub Alikia. Jeżeli z jakiejś przyczyny rodzice zmienią zdanie i stwierdzą, że imię ich potomkini przestało się podobać, mają 6 miesięcy od rejestracji, aby zmienić swoją decyzję. Imiona dziewczynek inspirowane zagranicznymi podróżami i egzotycznymi krajami mogą okazać się skutecznym sposobem na wyróżnienie córeczki – Latika, Latoya, Noelia czy Scarlett brzmią naprawdę unikatowo!

Żeńskie imiona z męskim charakterem

Wraz ze wspomnianą wcześniej zmianą przepisów, w naszym kraju zaczęto nadawać dziewczynkom imiona, które nie muszą kończyć się na literę A. Co ciekawe, na liście rzadkich imion wybieranych przez rodziców dla swoich maluchów zjawiają się i takie, które właśnie na tę literę się kończą, gdyż są żeńską wersją imienia, które zwykle nadaje się chłopcom. Jeśli lubisz imiona brzmiące dostojnie i poważnie, być może spodoba Ci się Michalina lub Tymona. Niespotykane dziewczęce imię to z pewnością Antosia, a także Jana czy Zenona.

Już niedługo powitasz na świecie swoje pierworodne dziecko? Ogrom zadań, który przed Tobą stoi, może niekiedy przyprawić o zawrót głowy. Decyzja o wyborze imienia jest kluczowa, gdyż imię to będzie towarzyszyć Twojemu dziecku przez całe jego życie. W dzisiejszych czasach możemy swobodnie podróżować i często zmieniać miejsce zamieszkania. Z tego względu mądrym pomysłem jest dopasowanie imienia dla córki, które brzmi tak samo lub podobnie w kilku językach, jest krótkie i proste do wypowiedzenia. Na tej liście znajdzie się Rut, Lea, jak też Luna lub Gaja.

popularne-imiona-dla-dzieci

Klasyczne imiona żeńskie w nowej odsłonie

Nadawanie imienia swojemu dziecku może okazać się przyjemną i ekscytującą podróżą w czasie. Być może warto pochylić się nad rodzinnym drzewem genealogicznym, zajrzeć do albumu ze starymi zdjęciami i odświeżyć już zapomniane imiona przodków. Najprawdopodobniej w każdej rodzinie znajdzie się osoba, która nosiła staropolskie imię, takie jak Stanisława, Mirosława albo Melania. Interesującym imieniem dla wielu z nas jest Świętosława bądź Dąbrówka, które kojarzą się z pocztem królów polskich i władców, którzy rządzili przed wiekami.

Jesteś rodzicem, który ceni sobie minimalizm? Lubisz otaczać się przedmiotami, które mają klasyczny wygląd, a dla swojego dziecka wybierasz sprzęty w uniwersalnych kolorach, np. fotelik samochodowy Concord Vario XT-5 w barwach czerni i czerwieni? Podobnie możesz postępować w przypadku wyboru imienia dla córki – co jakiś czas w Urzędzie rejestrowane jest imię Ana, Nela lub Iwa, bliskie męskiemu odpowiednikowi Iwo. Czasami oryginalnym imieniem może okazać się takie, które bez wypowiedzianego nazwiska trudno jednoznacznie określić jako żeńskie lub męskie – przykładem jest na pewno Elif, Esme albo Emi.

Oryginalne imię dla dziewczynki – czy warto?

Dla wielu par wybór idealnego imienia dla swojego potomka jest bardzo prosty. Niektóre z nich mają już dawno przygotowaną w głowie listę imion, które najbardziej lubią lub które pozwolą zachować ciągłość rodzinnej tradycji. Jeśli przeszła Ci przez głowę myśl, aby nazwać swoją córeczkę w nietypowy sposób, lecz obawiasz się jej gorszego traktowania przez rówieśników lub w przyszłości w pracy, nie powinieneś mieć wątpliwości. Większość maluchów o rzadkich imionach ceni sobie tę cechę i lubi podkreślać wyjątkowość swojego imienia. Specjaliści od rekrutacji uważają, że unikalne imię pozwala być też lepiej zapamiętanym podczas rozmowy w sprawie pracy.

W dzisiejszych czasach wyjątkowe i niespotykane imiona nie są już taką rzadkością. Z pewnością pomaga fakt, że wiele z nas podróżuje, a w naszych firmach współdzielimy biurka z przedstawicielami różnych krajów. Dzieci od najmłodszych lat uczestniczą w wymianach między szkołami i na co dzień stykają się z rówieśnikami, którzy mają odmienny kolor skóry, mówią w nietypowym języku lub mają szczególne imię. Coraz częściej na placu zabaw słychać kilka różnych języków, co nie przeszkadza przedszkolakom wyśmienicie się bawić i integrować. Dla starszaka, który jest żądny przygód i chętnie zwiedza z rodzicami nowe miejsca, warto zainwestować w wygodny fotelik samochodowy, taki jak Concord Ikoal, aby każda wycieczka zakończyła się miłymi wspomnieniami.

Jeśli spodziewasz się dziecka i chcesz dla niego wybrać imię, dzięki któremu maluszek wyróżni się na tle grupy rówieśniczej, możesz sięgnąć do raportów Urzędu Statystycznego i poznać wybory innych rodziców. Możesz też przejrzeć kalendarz, w którym wymienione są rozmaite imiona i podane daty poszczególnych imienin. Gdy decyzja zostanie podjęta, czas na skompletowanie wyprawki – odwiedź nasz sklep i wybierz te akcesoria, które pozwolą Twojemu smykowi poczuć się naprawdę wyjątkowo!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.