+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Wieczorna rutyna z maluszkiem

Wieczorna rutyna maluszka - dlaczego jest tak ważna?

2021-01-08

Czym jest wieczorna rutyna dziecka?

Spiące dzieckoWielu z nas ma swoje typowe zachowania wykonywane przed pójściem spać. Jest to choćby codzienny wieczorny prysznic, czytanie książek, jogging czy medytacja. Dzięki temu czujemy się lepiej, ponieważ mamy poczucie, że nasz dzień upłynął bez niespodzianek i w pełnej harmonii. Zwykle kończymy dzień elementem, który jest dla nas przyjemny, bowiem nikt przed snem nie chce fundować sobie złego nastroju. Mając ustalony plan wieczoru, znamy kolejny etap. Jesteśmy więc spokojni i nastrajamy się już coraz bardziej do snu. Znaczenie codziennej rutyny u maluszka jest bardzo podobne. Ma na celu zapewnić dziecku spokój, przyzwyczaić je do pewnych czynności. Oprócz tego maluszek bardzo szybko nauczy się, że np. po kąpieli jest już pora spać, więc już powolutku zacznie się wyciszać.

Przykładowy scenariusz

Czytanie dziecku

A jakie elementy mogą wchodzić w skład takiego codziennego rytuału przed snem? Opcji jest dużo, jednak najlepiej wybrać takie, które będziemy mogli realizować każdego dnia. Warto zacząć wieczorną rutynę od zabawy dostosowanej do wieku dziecka. W pierwszym etapie życia nie ma zbyt wielu możliwości, ponieważ maluszek i tak większość doby śpi. Szybko jednak możemy włączyć grzechotki, stopniowo dodawać matę edukacyjną, piłki, autka, aż przyjdzie czas na układanie puzzli i przyjęcia z lalkami lub szalone wyścigi samochodów po dywanie. Następnie dobrze, żeby dziecko zjadło lekką kolację, ponieważ po zabawie dobrze jest uzupełnić straconą energię. Kolejnym krokiem może być relaksująca dziecko kąpiel. Maluszek odpręży się, a jego mięśnie rozluźnią po zabawie i pracy z całego dnia. Warto, by kąpiel była przyjemna i wyciszająca. Koniecznie trzeba pamiętać o umyciu zębów maluszka, nawet wtedy, kiedy jeszcze pierwsze nie przebiły się przez dziąsła. O myciu zębów pisaliśmy tutaj. Po ubraniu dziecka w piżamkę możemy przeczytać mu książkę, śpiewać kołysankę czy zrobić bardzo delikatny masaż plecków, polegający na ich głaskaniu. Dzięki regularności maluszek będzie wiedział, co nastąpi po każdym kolejnym etapie, co pozwoli mu się wyciszać.


A jakie są Wasze codzienne rytuały? Stosujecie je, czy każdy dzień wygląda inaczej?

Zapraszamy Cię do dołączenia do naszej Grupy na Facebooku
Publikujemy tam treści niedostępne nigdzie indziej: konkursy, porady ekspertów, ciekawe dyskusje, interesujące opinie. Dołącz do naszej społeczności!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.