+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Kiedy kupić wózek

Kiedy warto kupić wózek dziecięcy?

2018-02-26

Kiedy kupić wózek dziecięcy?

Kwestia wyboru wózka uzależniona jest z reguły od kilku czynników, od możliwości finansowych i czasowych oraz od wiary. Wiary w przesądy oczywiście. Wiele osób nie przyznaje się publicznie, ale wierzy w starodawne przesądy o tym, że wyprawkę dla dziecka, wózek i ciuszki należy kupić dopiero po porodzie. Tyczy się to również urządzania dziecięcego pokoju. Absolutnie nie ma w tym nic złego, bowiem każdy wierzy w to, co uznaje za słuszne.

Poruszając ten temat, warto przytoczyć, skąd owe przesądy ciążowe się wzięły. Dawniej, kiedy medycyna nie była tak rozwinięta jak obecnie, a USG było niedostępne, ludzie czerpali wiedzę przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Próbowano również na różne sposoby tłumaczyć ciąże, które nie miały szczęśliwego rozwiązania bądź takie, kiedy dziecko urodziło się chore. Tak właśnie powstawały przesądy, zresztą nie tylko te ciążowe. Każdy przesąd wywodzi się ze starych dziejów, kiedy ludzie mieli ograniczony dostęp do wiedzy, technologii czy medycyny. Jeden z przesądów mówi, że nie wolno urządzać pokoju dla dziecka i przede wszystkim kupować wózka przed porodem, ponieważ może to przynieść pecha i niepowodzenie w ciąży. Tak jak zostało wspomniane wyżej, każdy wierzy w to, co lubi i uważa za stosowne.

Wróćmy jednak do tematu, pytanie, kiedy kupić wózek dziecięcy pojawia się w wielu wątkach na forach dla rodziców. Prawda jest taka, że nie ma złotej reguły, według której należy postępować.

Trzy etapy, kiedy rodzic decyduje się na zakup wózka

Opierając się o analizę kilkudziesięciu forów internetowych oraz blogów parentingowych (przyp. blogi o rodzicielstwie) można wyróżnić trzy etapy, w których przyszli rodzice decydują się na zakup wózka. Pierwszy z nich występuje najczęściej przy pierwszej ciąży, która jest nowym etapem w życiu każdej kobiety. Wiąże się on z fascynacją i poznawaniem „nieznanego”, czyli w kontekście wyprawki dla dziecka kompletowanie wszystkich akcesoriów w pierwszych miesiącach ciąży. Kiedy jeszcze nie jest znana płeć dziecka, a decydujemy się na zakup wózka (oczywiście, jeśli przykładamy do tego uwagę) najlepiej kupić wózek (nie licząc oczywiście funkcjonalności i aspektów technicznych) w neutralnym kolorze na przykład Cybex Priam Manhattan Grey, Cybex Priam Lux bordowy bądź Anex Sport z kombinacją kolorystyczną zwaną potocznie unisex.

Drugi etap, w którym znaczna część decyduje się na kupno wózka to środek ciąży. Może, ale nie musi wynikać to z faktu poznania płci dziecka. Na tym etapie rodzice z chęcią dokonują wyboru, jeśli chodzi o kolorystykę i tak na przykład dla dziewczynki szaro-różowy Bebetto Vulcano, a dla chłopca szaro-niebieski Baby Design Dotty.

Zakup wózka przed narodzinami dziecka, według wypowiedzi rodziców ma jeszcze jedną ważną zaletę, jak na ironię brak dziecka u boku. Zakupy z noworodkiem nie należą do najłatwiejszych, a wielogodzinne wycieczki w poszukiwaniu wymarzonego wózka będą dla niemowlaka męczące.

Trzeci etap to grupa rodziców, która decyzję o zakupie wózka zostawia do narodzin dziecka, bądź bezpośrednio na kilka dni przed porodem zaczyna kompletować potrzebne akcesoria takie jak wózek czy fotelik dziecięcy.

Niezależnie od Twoich przekonań i planowanych zakupach dla dziecka, przy wyborze wózka oprócz koloru należy kierować się głównie jego funkcjonalnością, bezpieczeństwem i wygodą. Pamiętaj też, że im szybciej kupisz wózek, tym szybciej skończy się jego gwarancja. Niestety gwarancja na wózek jest liczona od daty jego zakupu, a nie od narodzin dziecka.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.