+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Maclaren - zmiana wózka

Kiedy zmienić wózek dla dziecka?

2018-04-19

Wózek niejedno ma oblicze

Powiedzmy, ze zasadnicza różnica między wózkiem głębokim, a spacerowym jest taka, że głęboki służy do wożenia w nim dzieci w pozycji leżącej, a spacerowy - w siedzącej, pół-leżącej, lub leżącej. W gondoli wozi się dziecko do momentu aż z niej nie wyrośnie i/lub nie zacznie siedzieć, trzeba więc posiadać świadomość, że wózek głęboki nie będzie służył rodzicom wiecznie, i po jakimś czasie trzeba będzie zamienić go na model spacerowy. Czas w tej materii jest kwestią niezwykle indywidualną, związaną z tempem rozwoju dziecka. Naprawdę nie da się precyzyjnie określić, kiedy powinna nastąpić "przesiadka".

Wózek głęboki nazywany bywa gondolą. Dedykowany jest maluchom od urodzenia do 6-7 miesiąca - czyli czasu, w którym dziecko zaczyna samo siadać. Gondola musi być oczywiście obszerna, m.in. długa, bo rosnące dziecko potrzebować będzie przestrzeni. Ważne przy tym, że zdarzają się gondole długie i wąskie, co powoduje niestety, że dziecko w takim wózku ma skrępowane ruchy. Trzeba również pamiętać, że w gondolkę wkłada się jeszcze poza fabrycznym, obligatoryjnym materacykiem kocyk i śpiworek, więc w kwestii wózków głębokich warto szukać jednocześnie obszernych, jak i głębokich modeli.

Wraz z rozwojem, przekroczeniem wagi ok. 9kg, a także nabyciem przez dziecko umiejętności chwytania i siadania, wózek głęboki przestaje być dla niego  komfortową, bezpieczną przystanią. W odpowiedzi na istniejące potrzeby, powstał np. wózek 2w1 - Maclaren Techno ARC, będący połączeniem gondoli ze spacerówką.

Maclaren Techno ARC

Wydaje się, że jest to znakomity kompromis między komfortem i bezpieczeństwem dziecka, a koniecznością zmiany wózka. Nie mamy zresztą wątpliwości, że produkt zdołał podbić serca zarówno rodziców, jak i dzieci.

- Mój syn go uwielbia, wchodzi sam do wózka! Ze względów bezpieczeństwa chowam go przed nim w łazience, więc stoi przed i wyje! Nie płacze, ale drze się! - pisze Rena324 w komentarzu na jednym z portali.

Posiadacze Techno XT informują, że wózek prowadzi się bardzo lekko, jest zwrotny, ma wodoodporną budkę, dobrą amortyzację oraz miłą w dotyku tapicerkę. Materiał nie kosmaci się i nie brudzi, a możliwość regulacji wysokości rączki z pewnością docenią osoby o wysokim wzroście.

A może by tak hybrydę?

Wózki hybrydowe - 2-3w1 to dobry wybór o tyle, że w ramach jednej konstrukcji można korzystać z dwóch lub trzech różnych rozwiązań funkcjonalnych. Konstrukcje opierają się na jednym, wspólnym stelażu, w którym kilkoma ruchami montuje się siedziska. Może być to np. głęboka gondola (do 6 miesiąca życia), siedzisko spacerowe (dla starszych dzieci) lub fotelik samochodowy.

Producenci prześcigają się w wymyślaniu najlepszych rozwiązań, np. Stokke chwali się, że w modelu Xplory X (przeznaczonym dla dzieci od narodzin) oferuje możliwość podniesienia dziecka bliżej rodzica, co ułatwia kontakt i uprzyjemnia wspólne odkrywanie świata. Model posiada trzy pozycje siedziska przodem do rodzica oraz dwie pozycie przodem do kierunku jazdy. Bebetto z kolei w modelu Bresso Premium Class zachwala tylne i boczne amortyzatory (Soft/Hard), a także systemy Shock Absorption System i Direction Memory System. Naprawdę jest w czym wybierać!

Cztery pory roku

Dokonując zmiany wózka, pamiętać trzeba przede wszystkim o komforcie dziecka, ale też o porze roku, warunkach drogowych, własnym odczuciu związanym z użytkowaniem wózka. Zasadą jest na przykład, że im trudniejszy teren, tym kółka powinny być większe. A jeśli koła są do tego amortyzowane - tym lepiej, bo maluch nie będzie narażony na wstrząsy. Powiedzielibyśmy, że w kwestii wyboru każda, nawet najmniejsza kwestia ma fundamentalne znaczenie.

Dziecko, które wydostało się z głębokiego wózka, na pewno już do niego nie wróci, o ile nie mówimy przy tym o modelach wózków 2w1 lub 3w1 ;-) Od długiego czasu praktyką producentów jest wyposażanie wózka spacerowego w rozkładane na płasko siedzisko, niektóre spacerówki mają również przekładaną rączkę, co pozwala komfortowo odpoczywać maluchowi, a rodzicom mieć go na oku. Co ważne, na jesienno - zimowy czas warto wybrać model spacerówki wyposażony w duże koła (żeby wózek nie zakopał się w śniegu), a na ciepłą wiosnę i lato - lekką, składaną parasolkę ze skrętnymi kołami przednimi.

Niezależnie od pogody, przestrzegamy przed dokonywaniem przedwczesnych zmian. Może się jednak okazać, że maluch nie jest jeszcze gotowy do siadania, w związku z czym bardziej komfortowe będą dla niego spacery w pozycji leżącej. Przedwczesna przygoda dziecka ze spacerówką może skutkować późniejszymi wadami kręgosłupa. Warto o tym pamiętać.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.