+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
zmiana wózka dla dziecka

Zmiana wózka dla dziecka – kiedy najlepszy moment?

2018-04-19

Wraz z nowym członkiem rodziny w Twoim domu pojawia się wiele rzeczy i akcesoriów – wśród nich wózek dziecięcy. Maluch rośnie, rozwija się, a jego potrzeby się zmieniają. Przed Tobą stoi wyzwanie, aby za nimi nadążyć. Dowiedz się, kiedy zmienić wózek z głębokiego na spacerowy. Podpowiemy również, dlaczego zmiana wózka nie powinna nastąpić zbyt wcześnie.

Spis treści:

  1. Gondola, spacerówka i parasolka, czyli wózek niejedno ma oblicze
  2. A może by tak hybrydę? Korzyści z posiadania wózka wielofunkcyjnego
  3. Cztery pory roku – jaki wózek spacerowy będzie najlepszy?
  4. Kiedy zmienić wózek – podstawowe zasady

Gondola, spacerówka i parasolka, czyli wózek niejedno ma oblicze

Każdy maluch rozpoczyna swoją wózkową przygodę od wózka głębokiego. W stelaż wózka wpinana jest gondola, która doskonale zabezpiecza małego pasażera przed promieniami słonecznymi, porywami wiatru czy opadami.

Wózek głęboki przeznaczony jest dla maluchów od urodzenia do 6.-7 miesiąca życia, czyli czasu, w którym dziecko zaczyna samo siadać. Gondola musi być oczywiście obszerna, m.in. długa, bo rosnące dziecko potrzebować będzie przestrzeni. Ważne przy tym, że zdarzają się gondole długie i wąskie, co powoduje niestety, że dziecko w takim wózku ma skrępowane ruchy. Trzeba również pamiętać, że w gondolkę wkłada się jeszcze poza fabrycznym, obligatoryjnym materacykiem kocyk i śpiworek, więc w kwestii wózków głębokich warto szukać jednocześnie obszernych, jak i głębokich modeli.

Zasadnicza różnica między wózkiem głębokim a spacerowym jest taka, że głęboki służy do wożenia w nim dzieci w pozycji leżącej, a spacerowy – w siedzącej, pół-leżącej, lub leżącej. W gondoli wozi się dziecko do momentu aż z niej nie wyrośnie i/lub nie zacznie siedzieć, trzeba więc posiadać świadomość, że wózek głęboki nie będzie służył rodzicom wiecznie, i po jakimś czasie trzeba będzie zamienić go na model spacerowy. Czas w tej materii jest kwestią niezwykle indywidualną, związaną z tempem rozwoju dziecka. Naprawdę nie da się precyzyjnie określić, kiedy powinna nastąpić „przesiadka”.

Wraz z rozwojem, przekroczeniem wagi ok. 9 kg, a także nabyciem przez dziecko umiejętności chwytania i siadania, wózek głęboki przestaje być dla niego  komfortową, bezpieczną przystanią. W odpowiedzi na istniejące potrzeby, powstał np. wózek 2w1 - Maclaren Techno ARC, będący połączeniem gondoli ze spacerówką.

Wydaje się, że jest to znakomity kompromis między komfortem i bezpieczeństwem dziecka, a koniecznością zmiany wózka. Nie mamy zresztą wątpliwości, że produkt zdołał podbić serca zarówno rodziców, jak i dzieci.

- Mój syn go uwielbia, wchodzi sam do wózka! Ze względów bezpieczeństwa chowam go przed nim w łazience, więc stoi przed i wyje! Nie płacze, ale drze się! - pisze Rena324 w komentarzu na jednym z portali.

Posiadacze Techno XT informują, że wózek prowadzi się bardzo lekko, jest zwrotny, ma wodoodporną budkę, dobrą amortyzację oraz miłą w dotyku tapicerkę. Materiał nie kosmaci się i nie brudzi, a możliwość regulacji wysokości rączki z pewnością docenią osoby o wysokim wzroście.

Charakterystycznym typem wózka spacerowego jest parasolka. Formalnie to wciąż wózek spacerowy, jednak wyróżnia się określonymi cechami. W porównaniu z klasycznymi spacerówkami parasolki są dużo lżejsze, a siedzisko na stałe połączone ze stelażem. Koła są niewielkie, zazwyczaj plastikowe lub piankowe. Parasolki składają się do kompaktowego rozmiaru, część z nich w taki sposób, aby wózek można było przewieźć jako bagaż podręczny w samolocie. Modele typy parasolka coraz częściej mają możliwość rozłożenia oparcia siedziska do pozycji leżącej. Jednym z modeli oferującym taką możliwość jest Kinderkraft Siesta. Jak sama nazwa wskazuje, dziecko może w nim spokojnie odbyć sjestę, czyli drzemkę podczas spaceru. Producenci spacerówek-parasolek starają się coraz częściej wyposażać swoje modele w dodatkowe funkcjonalności, jednak pamiętaj, że podstawowym założeniem jest niewielka waga i kompaktowy rozmiar.

Przeczytaj także: Kiedy zmienić fotelik samochodowy? Podpowiadamy, kiedy dziecko wyrasta z fotelika

Zmiana wózka na nowy – kiedy jest odpowiedni moment?

A może by tak hybrydę? Korzyści z posiadania wózka wielofunkcyjnego

Wózki hybrydowe, czyli 2w1 lub 3w1, to pojazdy wielofunkcyjne. To dobry wybór, gdy w ramach jednej konstrukcji chcesz korzystać z dwóch lub trzech różnych rozwiązań funkcjonalnych. Konstrukcja wózków wielofunkcyjnych opiera się na jednym, wspólnym stelażu, w którym kilkoma ruchami następuje zmiana wózka, a w zasadzie rodzaju siedziska. Może być to np. głęboka gondola (do 6 miesiąca życia), siedzisko spacerowe (dla starszych dzieci) lub fotelik samochodowy.

Producenci prześcigają się w wymyślaniu najlepszych rozwiązań, np. Stokke chwali się, że w modelu Xplory X (przeznaczonym dla dzieci od narodzin) oferuje możliwość podniesienia dziecka bliżej rodzica, co ułatwia kontakt i uprzyjemnia wspólne odkrywanie świata. Wózek spacerowy posiada trzy pozycje siedziska przodem do rodzica oraz dwie pozycje przodem do kierunku jazdy. Bebetto z kolei w modelu Bresso Premium Class zachwala tylne i boczne amortyzatory (Soft/Hard), a także systemy Shock Absorption System i Direction Memory System. Naprawdę jest w czym wybierać!

Zakup modelu wielofunkcyjnego sprawia, że zmiana wózka na nowy potrzebna jest dopiero wtedy, gdy chcesz zacząć używać modelu typu parasolka lub modelu specjalistycznego, np. do uprawiania joggingu wspólnie z dzieckiem. Zwróć uwagę, że poszczególne modele wózków rozszerzane do wersji 3w1 często możesz zakupić w zestawach z różnymi modelami fotelików, aby całość jak najbardziej odpowiadała Twoim wymaganiom i oczekiwaniom.

Cztery pory roku – jaki wózek spacerowy będzie najlepszy?

Dokonując zmiany wózka, pamiętać trzeba przede wszystkim o komforcie dziecka, ale też o porze roku, warunkach drogowych, własnym odczuciu związanym z użytkowaniem wózka. Zasadą jest na przykład, że im trudniejszy teren, tym kółka powinny być większe. A jeśli koła są do tego amortyzowane – tym lepiej, bo maluch nie będzie narażony na wstrząsy. Powiedzielibyśmy, że w kwestii wyboru każda, nawet najmniejsza kwestia ma fundamentalne znaczenie.

Od długiego czasu praktyką producentów jest wyposażanie wózka spacerowego w rozkładane na płasko siedzisko, niektóre spacerówki mają również przekładaną rączkę, co pozwala komfortowo odpoczywać maluchowi, a rodzicom mieć go na oku. Ważne są też pasy bezpieczeństwa, w które jest wyposażony niemal każdy wózek spacerowy. Co ważne, na jesienno-zimowy czas warto wybrać model spacerówki wyposażony w duże koła (żeby wózek nie zakopał się w śniegu), a na ciepłą wiosnę i lato – lekką, składaną parasolkę ze skrętnymi kołami przednimi.

Kiedy zmienić wózek – podstawowe zasady

Wiesz już, co może determinować zmianę wózka dla dziecka na kolejny model w kwestii funkcjonalności oferowanych przez poszczególne typy pojazdów. Wyznacznikiem tego, kiedy zmienić wózek dla dziecka, jest również samo dziecko, a konkretnie etap rozwoju, w którym się znajduje.

Przyjmuje się, że przez pierwsze trzy miesiące życia maluch powinien jeździć w gondoli. Jest to związane z kwestiami bezpieczeństwa, ponieważ wersja głęboka nie posiada pasów. W sytuacji, gdy sprowadzasz wózek po schodach lub poruszasz się po stromej nawierzchni maluch zabezpieczony jest poprzez sztywne ścianki pojazdu. To właśnie one oraz budka chronią również dziecko przed wiatrem, promieniami słońca czy opadami deszczu lub śniegu.

Zazwyczaj około 4. miesiąca życia dziecko staje się coraz bardziej ruchliwe. Z czasem mały pasażer podejmuje próby przewracania się na brzuszek, zaczyna unosić się na kolanach, a w kolejnym etapie rozwoju podejmuje próby samodzielnego siadania. Zwiększona mobilność to sygnał dla rodziców, że zmiana wózka zbliża się nieuchronnie.

Zazwyczaj producenci wózków zalecają korzystanie z gondoli do około 6. miesiąca życia małego pasażera. Warto wiedzieć natomiast, że dostępne są również modele z tzw. gondolami XXL, które są szersze i dłuższe.

Jeżeli posiadasz gondolę o standardowym rozmiarze, a Twoje dziecko szybko rośnie, może się okazać, że już w wieku czterech miesięcy musisz zmienić wózek głęboki na spacerowy. Poza mobilnością malucha obserwuj zatem również, czy Twojemu dziecku jest w wózku wygodnie – mieści się swobodnie w gondoli nawet w cieplejszym ubraniu. Gdy okaże się, że maluszek zaczyna dotykać o ścianki gondoli, czas na zmianę.

Poza etapem rozwoju fizycznego ważne jest również samopoczucie dziecka. Gdy staje się mobilne, zaczyna się denerwować, kiedy musi leżeć na płasko w gondoli. Spacery przestają być przyjemnością, pojawia się zdenerwowanie i płacz. W tej sytuacji również warto rozważyć zmianę wózka głębokiego na spacerowy. Na szczęście wiele modeli oferuje wielostopniowe pochylenie oparcia siedziska spacerowego.

Przeczytaj także: Fizjoterapia dla niemowląt – kiedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą?

Kiedy zmienić wózek dla dziecka?

Zastanawiasz się, kiedy zmienić wózek dla dziecka i czy nie przegapisz tego momentu? Możesz być spokojna. Mimo iż czasami maluch odkrywa nowe umiejętności, takie jak obracanie się z pleców na brzuch, z dnia na dzień, to nie musisz zmieniać wózka z głębokiego na spacerowy w tym samym dniu. Nawet jeśli nie korzystasz z modelu wielofunkcyjnego 2w1 lub 3w1, zdążysz kupić wózek spacerowy. W sklepie on-line www.bobowozki.com.pl zamówienie zrealizujesz kilkoma kliknięciami.

Przestrzegamy przed dokonywaniem przedwczesnych zmian. Może się jednak okazać, że maluch nie jest jeszcze gotowy do siadania, w związku z czym bardziej komfortowe będą dla niego spacery w pozycji leżącej. Przedwczesna przygoda dziecka ze spacerówką może skutkować późniejszymi wadami kręgosłupa. Warto o tym pamiętać.

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up