+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
dziecko na piłce do ćwiczeń

Fizjoterapia dla niemowląt – kiedy warto skonsultować się z fizjoterapeutą?

2022-03-16

Spis treści:

Fizjoterapia dla niemowląt pozwala zniwelować nieprawidłowy rozwój ruchowy dziecka. Pierwszą konsultację ze specjalistą warto odbyć w 3. miesiącu życia. Naucz się rozpoznawać niepokojące objawy u swojego dziecka.

Fizjoterapeuta dziecięcy zajmuje się wspieraniem rozwoju ruchowego na wszystkich etapach życia dziecka. Po konsultacji specjalista pokaże Ci, jak pielęgnować maluszka na co dzień, żeby uniknąć dodatkowych błędów i zadbać o jak najlepszy rozwój Twojej pociechy. Odpowiednio dobrany wózek dziecięcy może pomóc w samym procesie rehabilitacji.

Fizjoterapia niemowląt – dlaczego to tak ważne?

Fizjoterapia niemowląt pozwala uniknąć wad rozwojowych, które niosą za sobą konsekwencje na całe życie. Wady postawy, skolioza, a nawet trudności w koncentracji uwagi czy nauce – konsultacja z fizjoterapeutą może uchronić Twoje dziecko przed poważnymi problemami zdrowotnymi. Podczas wizyty u specjalisty otrzymasz rzetelny opis rozwoju psychomotorycznego niemowlaka, a także zyskasz wiedzę o tym, czym jest i jak przebiega fizjoterapia niemowląt. Jeżeli zauważysz u swojego dziecka nieprawidłowości ruchowe lub po prostu chcesz wiedzieć, jak wspierać je w rozwoju – wizyta u specjalisty to dobry pomysł.

Kiedy fizjoterapia dla niemowląt jest potrzebna?

Stałe zaciskanie piąstek, nienaturalne odginanie całego ciała lub główki do tyłu, brak reakcji i zaciekawienia zabawkami – jest wiele sygnałów, po których można domniemać, że fizjoterapia dla niemowląt jest koniecznością. Jedną z poważniejszych wad, która wymaga pracy fizjoterapeuty, jest asymetria ułożeniowa. Jeżeli Twoje dziecko ciągle spogląda w jednym kierunku, obraca się na plecach przez jedno i to samo ramię, a jego pozycja w trakcie leżenia na plecach przypomina kształtem banana – warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Fizjoterapia dla niemowląt z asymetrią pozwala uniknąć nieprawidłowości w rozwoju mięśni bioder, tułowia oraz stóp.

fizjoterapia-niemowlat

Rehabilitacja ruchowa dzieci – kiedy zacząć?

Fizjoterapia w 3. miesiącu życia

Rehabilitacja ruchowa dzieci często bywa zlecana w 3. miesiącu życia maluszka. To właśnie wtedy warto zasięgnąć porady specjalisty od problemów rozwojowych noworodków, którym może być lekarz lub fizjoterapeuta. Skąd taki termin? Prawidłowo rozwijające się dziecko około trzeciego miesiąca życia zaczyna interesować się zabawkami i potrafi utrzymać stabilność, leżąc na brzuchu czy na plecach.
Rehabilitacja ruchowa dzieci może być zalecana, jeżeli na tym etapie niemowlę nie jest w stanie przez dłuższy czas utrzymać główki „na wprost”, czyli w środkowej linii ciała. To może być podłoże rozwijającej się asymetrii ułożeniowej, która jest jednoznacznym wskazaniem do rozpoczęcia rehabilitacji. Niepokojącymi objawami na tym etapie rozwoju dziecka są także: brak kontaktu wzrokowego, wrażenie bezwładności ciała, trudność z utrzymaniem główki przy noszeniu na rękach.

Fizjoterapeuta dla dzieci w 1. i 2. miesiącu życia

A co z niemowlętami przed trzecim miesiącem życia? Czy fizjoterapeuta dla dzieci w 1. i 2. miesiącu od chwili przyjścia na świat to dobry pomysł? Wcześnie wykryte wady motoryczne mogą zostać skutecznie zniwelowane. Potrzeba jednak czujnej obserwacji ze strony rodziców i gdy zajdzie taka potrzeba – szybkiej reakcji w postaci wizyty u specjalisty.
Fizjoterapeuta dla dzieci jest w stanie prawidłowo zdiagnozować i ustalić skuteczny plan leczenia nawet przed tym, gdy dziecko skończy trzeci miesiąc. Objawami, które warto odnotować na tym etapie życia niemowlęcia są m.in.: odginanie główki i całego ciała w literę „C”, spłaszczona czaszka (prawa i lewa strona tylnej części główki nie wyglądają symetrycznie) czy wyraźny brak chęci do leżenia na brzuszku.

Fizjoterapia noworodka - induwidualny dobór ćwiczeń to podstawa

Przebieg ciąży czy czasu poporodowego, poziom dojrzałości w chwili narodzin, sposób pielęgnacji – rozwój psychoruchowy każdego dziecka to wypadkowa wielu czynników. Fizjoterapia noworodka nigdy nie przebiega więc jednakowo. Jeżeli jako rodzic masz już doświadczenie z rehabilitacją pierwszego dziecka, warto ponownie skonsultować się ze specjalistą i nie powielać tych samych praktyk, jak u starszego rodzeństwa. Stosowanie zaleceń fizjoterapeuty na własną rękę wobec kolejnego dziecka może być nie tyle nieskuteczne, ile szkodliwe. Fizjoterapia noworodka np. ze zwiększonym napięciem mięśniowym wymaga zupełnie innych praktyk pielęgnacyjnych niż w przypadku dziecka asymetrią.

Odpowiedni fizjoterapeuta dla niemowlaka - czyli jaki?

Zaobserwowanie niepokojących objawów u dziecka i chęć odbycia konsultacji ze specjalistą to tylko część drogi, jaką należy odbyć w trosce o prawidłowy rozwój nowonarodzonego. Wybór gabinetu fizjoterapeutycznego to nie łatwe zadanie. Odpowiedni fizjoterapeuta dla niemowlaka powinien mieć doświadczenie w pracy z małymi dziećmi. Warto więc zawęzić pole poszukiwań do placówek, które mają na swoim pokładzie diagnostyków dziecięcych z kierunkowym wykształceniem lub ukończonym i udokumentowanym kursem terapii noworodków. Można wybrać usługę prywatną lub zdecydować się na fizjoterapeutę pracującego w ramach NFZ.

Jak przygotować się do wizyty z niemowlakiem u fizjoterapeuty?

Fizjoterapia dzieci i niemowląt wymaga odpowiedniego przygotowania. Pierwsza wizyta w gabinecie specjalisty może być bowiem nie lada przeżyciem – zarówno dla Ciebie, jak i Twojego dziecka. Warto wziąć ze sobą kilka zapasowych pieluszek – dwie tetrowe i jedną flanelową, którą będzie można wyścielić stolik rehabilitacyjny. To nie jest wymóg, jednak dzięki temu Twoje maleństwo będzie mogło poczuć się „mniej obco” w nowym miejscu i wśród nieznanych mu osób. Fizjoterapia dzieci i niemowląt często wymaga bezpośredniego kontaktu ze skórą małego pacjenta, więc tego dnia lepiej wybrać ubranka, które łatwo ściągnąć. Ważne także, by dziecko zostało nakarmione ok. 30 minut przed wizytą, zwłaszcza jeżeli ma problem z ulewaniem. Pamiętaj, że Twoje maleństwo potrafi bezbłędnie odczytywać emocje dorosłych, postaraj się więc, żeby konsultacja przebiegała w spokojnej atmosferze, by nie dać dziecku powodów do niepokoju.

Domowa rehabilitacja dzieci i niemowląt - jak ją przeprowadzać?

Rehabilitacja dzieci i niemowląt często nie kończy się wraz przekroczeniem progu gabinetu fizjoterapii. Dobry specjalista dzieli się z rodzicami wiedzą i zaleceniami związanymi z codzienną pielęgnacją malucha. Jak podnosić, przewijać czy obracać dziecko, by nie pogłębiać zdiagnozowanych nieprawidłowości? Rozwój dziecka zależy w dużej mierze od tego, czy jako rodzic zastosujesz się do wskazówek fizjoterapeuty. Żeby jednak rehabilitacja dzieci i niemowląt w warunkach domowych była skuteczna, warto zadbać o spełnienie kilku prostych warunków.

Zapewnij dziecku odpowiednią przestrzeń

Ćwiczenie w dźwiganiu główki czy opracowywanie manewru przewrotu z brzuszka na plecy wymaga odpowiedniej przestrzeni. Gdy dziecko poczuje się niepewnie, bo nad głową czyha starszy brat albo domowy pupil, chęć do współpracy przy ćwiczeniach będzie mniejsza. Zadbaj o przytulny kąt, w którym niemowlak będzie mógł poczuć się w pełni bezpieczny i gotowy na ruchowe wyzwania!

Przyciągnij uwagę

Rehabilitacja dzieci i niemowląt wiąże się z chęcią eksplorowania siebie i świata zewnętrznego. Jeżeli Twoje dziecko nie zafascynuje się otoczeniem – kolorową zabawką w pokoju, liśćmi lecącymi z drzew podczas spaceru, trudno będzie „namówić” je do działania. Rozbudzanie ciekawości dziecka to klucz do sukcesu w codziennych zmaganiach o jak najlepszy rozwój motoryczny.

Zaopatrz się w twardą, amortyzującą matę

Leżenie na brzuszku to jedno z najpopularniejszych ćwiczeń ruchowych, dzięki którym możesz wspierać rozwój ruchowy Twojego dziecka. W tej pozycji maluszek wzmacnia mięśnie oraz uczy się kontrolować ustawienie główki. Miękkie kocyki czy kołderki mogą nie być najlepszym podłożem do tych harców. Najlepiej sprawdzi się równa w swojej powierzchni, ale amortyzująca mata.

fizjoterapia-niemowlat

Wózek dla dziecka wymagającego rehabilitacji – na co zwrócić uwagę?

Szykujesz wyprawkę dla swojego dziecka? Sprawdź, jakie funkcjonalności warto uwzględnić, by wspierać rozwój psychoruchowy swojej pociechy.

Łatwość transportu wózka

Fizjoterapia dla niemowląt to wysiłek nie tylko dla maluszka, ale też dla jego rodziców. W częstych podróżach do gabinetów rehabilitacji sprawdzi się kompaktowy i mobilny wózek dziecięcy. W modelu BABY JOGGER CITY SELECT zastosowano unikatowy system składania, dzięki któremu jednym prostym ruchem możesz złożyć wózek do niewielkich rozmiarów. Producent umożliwił także demontaż kółek. Z drugiej strony wózek został zaprojektowany tak, by zapewnić wysoki poziom rozbudowy – istnieje aż 28 różnych możliwości montażu siedzisk. Wózek spacerowy, głęboki, double dla bliźniaków – dzięki szerokiej gamie kompatybilnych akcesoriów rozszerzysz funkcjonalność wózka i dostosujesz go do potrzeb swojego dziecka! 
Prostota w składaniu i rozkładaniu to także jedna z głównych zalet wózka MAXI COSI ADORRA 2. Model wyposażono w bardzo stabilną i równocześnie mobilną konstrukcję, która gwarantuje łatwość obsługi. Wkładka o specjalnej budowie dba o komfort maluszka podczas jazdy. Wózek sprzedawany jest w zestawie z fotelikiem CABRIO FIX i-Size mocowanym na pas bezpieczeństwa lub dodatkową bazę Isofix – dla jeszcze większej wygody i bezpieczeństwa.

Panoramiczny widok z wózka

Fizjoterapia dla niemowląt nie ogranicza się do jednej konsultacji ze specjalistą. Gdy pojawiają się nieprawidłowości w rozwoju ruchowym dziecka, liczą się regularne wizyty w gabinecie i dbanie o codzienną, prawidłową pielęgnację maluszka. Wybór odpowiedniego fizjoterapeuty dla dziecka powinien być podyktowany zarówno stopniemvwyszkolenia specjalisty (kierunkowe studia lub kursy z fizjoterapii dziecięcej), jak i lokalizacją. 
Gabinet blisko miejsca zamieszkania pozwoli Ci oszczędzić czas i sprawić dziecku dodatkowe okazje do ćwiczeń podczas przejazdu wózkiem. Model Cybex E-Priam 3.0 Koi Crystal Lized wyposażono w sporej wielkości gondolę, która da dziecku maksymalną wygodę na każdym etapie rozwoju. W gondoli znajduje się siateczka, która umożliwia dziecku widok panoramiczny. 
Panoramiczną gondolę zapewnia także wózek Cybex E-Priam 3.0 Jewels of Nature. Dzięki niej dziecko może zobaczyć nieporównywalnie więcej niż w tradycyjnych modelach. Ten wózek to więc dobre rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą ćwiczyć u swojej pociechy leżenie na brzuszku podczas spacerów. Mijane krajobrazy są dobrym bodźcem do przykuwania uwagi dziecka i mobilizowania go do podtrzymywania główki.

Dużo miejsca do przechowywania

Podczas spacerów na brzuszku czy przejazdów do gabinetu fizjoterapii przyda się dużo miejsca – nie tylko dla maluszka, który eksploruje swoje możliwości ruchowe. Wózek Espiro Next Up Limited Heartleaves posiada pojemny kosz zakupowy, w którym zmieścisz wszystkie najpotrzebniejsze akcesoria. Producent dołącza do modelu także funkcjonalną torbę pielęgnacyjną, a także ciepły śpiworek, który zagwarantuje Twojemu dziecku najwyższy komfort podczas przejazdów.

Design, który przyciąga wzrok

Rodzice, którzy mierzą się z rehabilitacją wiedzą, jak trudno zainteresować dziecko ćwiczeniami wspierającymi ich rozwój ruchowy. Około 3. miesiąca życia dziecko powinno wykazywać zainteresowanie zabawkami, utrzymywać odrobinę dłuższy kontakt z twarzą rodzica czy obserwowanym przedmiotem. Noworodki, które mają trudność w skupieniu wzroku, powinny zostać poddane kontroli fizjoterapeuty.

Wózek w wyraźny, wzorzysty print może pomóc w przyciąganiu i utrzymaniu uwagi dziecka dłużej w jednym punkcie. Wygląd modelu Cybex E-Priam 3.0 Dj Khaled jest inspirowany niezgłębionym światem dzikich zwierząt. Wózek oprócz szeregu funkcjonalnych rozwiązań (wyposażono go m.in. w innowacyjny napęd elektryczny) został zaprojektowany, by przyciągać wzrok – nie tylko maluszka.

Ciekawym, przykuwającym uwagę designem odznacza się także wózek Cybex E-Priam 3.0 Petticoat. To model ze specjalnej kolekcji Petticoat, która powstała dla córki Katy Perry. Projektant Jeremy Scott oddał styl piosenkarki, łącząc czerwień z bielą i dużymi grochami. Budkę wózka zwieńcza przyciągająca wzrok kokarda. Ten wózek także wyposażono w napęd elektryczny, który ułatwi Ci wygodne prowadzenie wózka.

Chcesz wybrać wózek dziecięcy, który sprawdzi się w każdych warunkach? Zapoznaj się z pełną ofertą naszego sklepu i zapewnij swojemu dziecku najwyższy komfort!

 

 

 

 

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up