+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Noworodek w inkubatorze

Wcześniak – na jakie problemy zdrowotne może być narażony?

2022-03-16

Wyziębienie organizmu, podwyższone ryzyko infekcji, trudności w oddychaniu – wcześniak jest narażony na wiele trudności zdrowotnych. Sprawdź, z jakimi problemami może zmagać się dziecko urodzone zbyt wcześnie.

Spis treści:

Wcześniaki to wyjątkowa grupa dzieci, która wymaga szczególnej dbałości o zdrowie i bezpieczeństwo. Po wypisie ze szpitala to na rękach rodziców spoczywa odpowiedzialność za to, by zapewnić im jak najlepszą opiekę. Ze względu na różne trudności zdrowotne wcześniaki są częstymi gośćmi w poradniach specjalistycznych czy punktach rehabilitacji. O czym powinieneś wiedzieć, jeśli jesteś rodzicem wcześniaka?

Wcześniak – kto to taki?

Wcześniak to dziecko, które przyszło na świat przedwcześnie, czyli przed 37. tygodniem ciąży. Są jednak mali pacjenci, którzy urodzili się w trakcie 28., a nawet 25 tygodnia ciąży. Dzieci te nie zdążyły osiągnąć pełnej dojrzałości do życia poza organizmem matki, dlatego są narażone na wiele trudności zdrowotnych. Najmniejsze wcześniaki, które mają szansę na rozwój poza brzuchem mamy, to dzieci urodzone po 23. tygodniu. Diagnostyką i leczeniem, m.in. wcześniaków, zajmują się specjaliści z osobnej dziedziny medycyny zwanej neonatologią.

Dlaczego warto wiedzieć, na co narażone są wcześniaki?

W wyniku przedwczesnego porodu nie wszystkie narządy dziecka mają szansę na pełen rozwój, co przekłada się na wiele trudności zdrowotnych w dalszym życiu maluszka. Najczęściej dotyczą one problemów z układem oddechowym, pokarmowym, krążenia czy układem nerwowym. Mogą pojawić się także trudności ze wzrokiem czy słuchem. Oczywiście medycyna zna przypadki wcześniaków, które rozwijają się prawidłowo – wszystko zależy od poziomu dojrzałości dziecka w chwili porodu. Im mniej czasu dziecko spędziło w brzuchu mamy, tym większe prawdopodobieństwo wystąpienia różnych komplikacji zdrowotnych.

Typy wcześniaków

Skrajny wcześniak

Skrajny wcześniak to dziecko urodzone między 28. a 31. tygodniem ciąży. W tej grupie znajdują się dzieci narażone na najbardziej brzemienne w skutkach choroby czy powikłania. Im bardziej skrajny wcześniak, tym większe może mieć trudności z adaptacją do życia poza organizmem matki. Te dzieci rodzą się zazwyczaj z bardzo niską masą ciała, co utrudnia bezpieczny start w dalszy rozwój. Skrajne wcześniaki są narażone najczęściej na choroby układu oddechowego, wraz z bezdechem może pojawiać się sinica. U niektórych dzieci może wystąpić także niedokrwistość, krwawienie śródczaszkowe czy martwicze zapalenie jelit. Niebezpieczne są także choroby układu nerwowego – może pojawić się dziecięce porażenie mózgowe czy trudności w rozwoju psychoruchowego.

Późny wcześniak

Późny wcześniak to noworodek urodzony blisko terminu porodu, czyli między 34. a 36. tygodniem ciąży. Późne noworodki stanowią najliczniejszą grupa dzieci urodzonych przedwcześnie. Ich masa czy długość ciała są często podobne do wymiarów niemowląt donoszonych, ze względu jednak na wcześniactwo dzieci te są narażone na większą zachorowalność. Pierwszymi trudnościami zdrowotnymi, z jakimi mogą się zmagać, są problemy z oddychaniem (spowodowana niedojrzałością płuc). U późnych wcześniaków może wystąpić TTN, czyli tzw. zespół mokrych płuc nazywany także przejściowym szybkim oddechem noworodka. Dzieci te mają także problemy z utrzymaniem odpowiedniej temperatury ciała oraz prawidłowego poziomu glukozy we krwi (z powodu niedojrzałości metabolicznej). Późne wcześniaki często zapadają także na nasiloną, dłużej utrzymującą się żółtaczkę, a także wymagają dokarmiania – również przez dożylne uzupełnienie płynów, w tym glukozy.

wczesniak

Jakie problemy zdrowotne mają wcześniaki urodzone w poszczególnych tygodniach ciąży?

Wcześniak 28. tydzień

Na jakie powikłania zdrowotne narażony jest tak skrajny wcześniak? 28. tydzień ciąży to nienajlepszy moment na opuszczanie najbezpieczniejszego dla malucha miejsca, jakim jest organizm matki. Dzieci urodzone w 28. tygodniu trwania ciąży ważą często aż trzy razy mniej niż donoszone dziecko. Właśnie dlatego bardzo częstym powikłaniem wcześniaków z tego przedziału jest wyziębienie organizmu. Wynika to z niedojrzałości systemu termoregulacji, które objawia się zmniejszoną zdolnością do wytwarzania ciepła. Cienka skóra dziecka i mała ilość tkanki tłuszczowej powodują duże utraty ciepła, stąd łatwo o wychłodzenie, czyli hipotermię organizmu. Nawet po wyjściu ze szpitala dziecko powinno być wspierane termicznie – dodatkowym ubrankiem lub przykryciem.

Wcześniak 30. tydzień

Zaburzenia oddychania to jedne z najczęstszych powikłań, na jakie narażony jest wcześniak. 30. tydzień ciąży jako termin porodu sytuuje nowonarodzonego w grupie skrajnych wcześniaków. Przyczyną występowania trudności z oddychaniem u dzieci z tego przedziału jest w dużej mierze niedojrzałość funkcjonowania płuc dziecka. Pęcherzyki płucne kształtują się u dzieci dopiero między 34. a 37. tygodniem ciąży. To również wtedy powstają okalające pęcherzyki naczynia włosowate, dzięki którym możliwe są procesy wymiany gazowej. Wcześniaki narażone są więc na Zespół niewydolności oddechowej (RDS).

Wcześniak 32. tydzień

Jak zadbać o odporność dziecka, które przyszło na świat jako wcześniak? 32. tydzień ciąży to bardzo ważny moment w rozwoju każdego maleństwa – dopiero to tym czasie dziecku przekazywane są od-matczyne przeciwciała. Gdy w 32. tygodniu ciąży nastąpi poród, dziecko rodzi się z niedojrzałym układem immunologicznym. Ze względu na to wcześniaki znajdują się w grupie dzieci o zwiększonym ryzyku infekcji. Ryzyko utrzymuje się  nawet do dwóch lat życia dziecka. Niezwykle ważnym obowiązkiem rodziców jest więc dbanie o terminową realizację szczepień, wedle aktualnego Programu Szczepień Ochronnych. Częstym wskazaniem lekarzy jest także szczepienie osób z najbliższego otoczenia dziecka oraz unikanie kontaktu z chorymi czy przebywanie w dużych skupiskach ludzi.

Waga dziecka, czyli siatki centylowe dla wcześniaków

Dla dzieci urodzonych w konkretnym czasie od poczęcia istnieją pewne normy masy ciała. Do ich opisywania służą siatki centylowe. Ile powinien ważyć maluch urodzony w 32. tygodniu ciąży? Czy masa ciała dziewczynki pasuje do tygodnia od poczęcia? Na te pytania pomagają odpowiadać siatki centylowe dla wcześniaków zawierające normy stworzone na podstawie badań tysięcy dzieci. Jeżeli Twoje dziecko osiąga zbyt małą masę jak na tydzień ciąży (poniżej 10 centyla), to macie do czynienia z hipotrofią. Siatki centylowe można znaleźć np. w książeczkach zdrowia dziecka.

Kiedy wcześniak wychodzi ze szpitala?

W głowach rodziców pojawia się wiele pytań – czy odpowiednio dbam o moje maleństwo? Kiedy wcześniak jest bezpieczny? Pierwszym i niezwykle ważnym etapem dbania o bezpieczeństwo noworodków urodzonych przedwcześnie jest hospitalizacja. Długość pobytu w szpitalu zależy przede wszystkim od wieku urodzeniowego, ale także od liczby i stopnia powikłań zdrowotnych. Wypis jest możliwy wtedy, gdy personel medyczny stwierdzi stabilność wszystkich funkcji życiowych oraz prawidłowe przybieranie na wadze. Bardzo ważna jest także ocena tego, czy rodzice są w stanie sami nakarmić dziecko. Zazwyczaj koniec hospitalizacji zbiega się z unormowaniem żółtaczki – jeżeli u wcześniaka jest małe ryzyko podwyższenia stężenia bilirubiny (to żółty barwnik, który jest produktem rozpadu czerwonych krwinek). Kiedy wcześniak jest bezpieczny, rodzice mogą wdrażać w życie indywidualny, domowy plan opieki, wedle zaleceń lekarskich podanych przy wypisie z danej placówki.

Kiedy wcześniak przestaje być wcześniakiem ?

Wcześniaki to bardzo zróżnicowana grupa dzieci, dlatego trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź na pytanie, kiedy wcześniak przestaje być wcześniakiem. Inaczej rozwija się dziecko urodzone jako późny wcześniak, a zupełnie inaczej maluch, który przyszedł na świat jako skrajny wcześniak. Zdarza się tak, że dzieci „doganiają” swoich rówieśników urodzonych w terminie już po wyjściu ze szpitala. Niektórym maluchom potrzeba więcej czasu – dni, miesięcy, a nawet lat. Są też jednak wcześniaki, które w wyniku licznych powikłań nie będą mogły rozwinąć się dokładnie na tym samym poziomie, co rówieśnicy.

Do jakich lekarzy udać się z wcześniakiem?

Po zakończeniu hospitalizacji każdy rodzic powinien otrzymać od lekarza indywidualny plan zaleceń i wskazań do codziennej opieki nad wcześniakiem. Znajdują się tam zazwyczaj informacje dotyczące żywienia, suplementacji, szczepień, a także zakres kolejnych konsultacji lekarskich ze specjalistami. Jednym z pierwszych miejsc, które po pobycie w szpitalu odwiedzają rodzice wcześniaków, jest gabinet pediatryczny. Lekarz konsultuje pomiary masy ciała, kontroluje ewentualne nasilenie żółtaczki, a także może modyfikować zalecenia dotyczące karmienia dziecka. Niezbędna może być także wizyta w Poradni Neonatologicznejwcześniaki często znajdują się pod opieką specjalistów do końca pierwszego roku życia. W uzasadnionych przypadkach wcześniak powinien także znaleźć się w gabinecie okulistycznym, poradni neurologicznej czy audiologicznej. Z wcześniakami warto udać się także do fizjoterapeuty, ale warto pamiętać, że wcześniactwo samo w sobie nie jest wskazaniem do odbywania rehabilitacji. Dalszy rozwój dziecka powinien być monitorowany podczas rutynowych wizyt u lekarza POZ lub Poradni Neonatologicznej.

wczesniak

Wózek dla wcześniaka – jaki wybrać?

Wiedza na temat trudności zdrowotnych, na które może być narażony wcześniak, pozwoli Ci lepiej zrozumieć i skuteczniej odpowiedzieć na potrzeby nowonarodzonego maleństwa. Czym warto się kierować przy wyborze idealnego wózka czy fotelika samochodowego?

Dodatkowa ochrona termiczna

Wcześniaki zwłaszcza tuż po urodzeniu narażone są na hipotermię. By wesprzeć prawidłowe funkcjonowanie systemu termoregulacji maluszka, warto zadbać o wózek z dodatkowym zabezpieczeniem. Model Muuvo QUICK 3.0 Chrome posiada dwustronną wkładkę w siedzisku, która dba o odpowiedni poziom ciepła – nie tylko w czasie zimy. Dzięki głębokiej gondoli wózek jest dostosowany do dzieci już od pierwszych chwili narodzin.
Przestronna gondola wyścielona miękkim i ciepłym materiałem to także jedna z wielu zalet wózka Peg Perego BOOK. Model od włoskiego producenta wyróżnia się dbałością o detale i najwyższą jakością wykorzystanych materiałów. W budce siedziska umieszczono okienko do kontaktu, by rodzice mogli stale zerkać na malucha. W przypadku wcześniaków narażonych na trudności oddechowe i bezdech, ta funkcjonalność może okazać się bardzo ważna.

Ochrona przed słońcem

Wyjątkowo cienka skóra wcześniaków wymaga szczególnej ochrony. Wybierając odpowiedni model wózka dla swojego maluszka, zwróć uwagę na odpowiednią ochronę przed słońcem. W wózku MAXI COSI NOVA 3 osłonę przed promieniami zapewnia regulowany daszek z funkcją rozkładania. Warto zwrócić uwagę na ten model także ze względu na specjalnie opracowany ergonomiczny materac umieszczony na spodzie gondoli.

Jako rodzic wcześniaka możesz postawić także na ochronę, jaką zapewnia wózek Baby Design BUENO 2w1. Tapicerka w tym modelu została wyposażona w specjalny filtr UPF 50+, by rodzice mogli ze spokojem spacerować z dzieckiem nawet w najbardziej słoneczne dni. Filtr zapobiega nagrzewaniu się wnętrza wózka i odbija promienie słoneczne. Do wózka producent dołącza także wkładkę 3D, która zapewnia maluchowi maksymalny komfort i bezpieczeństwo.

Amortyzacja na najwyższym poziomie

Stan zdrowia wcześniaków wymaga regularnej kontroli specjalistów. Ważne, by rodzice zapewnili maluszkowi najlepszy komfort – zarówno podczas dojazdów do placówek medycznych, jak i w czasie spacerów. Wózek Venicci TINUM SE posiada nie tylko miękki i przytulny śpiworek dla dziecka. Charakterystyczne żelowe koła doskonale pochłaniają energię powstałą podczas jazdy po nierównym terenie – bez uszczerbku na komforcie wcześniaka.

Wózek w zestawie z fotelikiem

Wizyty z wcześniakiem w poradniach specjalistycznych wymagają dłuższej podróży? Warto zastanowić się nad wózkami sprzedawanymi w zestawie z najwyższej jakości fotelikami samochodowymi. W wózeku głęboko spacerowym Espiro NEXT UP Multicolor 3w1 regulowane jest niemal wszystko – od wysokości rączki dla rodziców, po oparcie siedziska czy gondoli. Model sprzedawany jest w zestawie z fotelikiem CLOUD Z i-Size, który ma najwyższy wynik w testach ADAC. Polski producent zadbał o regulację zagłówka i możliwość rozłożenia fotelika do pozycji leżącej.

Innym modelem wartym uwagi jest wózek Anex l/type 3w1. Dołączony w zestawie fotelik samochodowy posiada nowatorską wkładkę, która zapewnia ułożenie miednicy, tułowia i główki dziecka w jednej linii. Produkt wykonano z innowacyjnego materiału EPP, odpornego na wszelkie deformacje.

W wyborze najbezpieczniejszego i najbardziej komfortowego wózka dla wcześniaka warto wziąć pod uwagę możliwe trudności zdrowotne dziecka. Zapraszamy do zapoznania się z pełną ofertą sklepu!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up