+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Wybór fotelika samochodowego

Jak wybrać odpowiedni fotelik samochodowy?

2018-03-07

Aspekt prawny - prawo o ruchu drogowym

Po zmianach w 2017 roku wymóg nie określa już wieku dziecka (wcześniej do 12 roku życia), a obecnie wzrost. W foteliku samochodowym musi być przewożone dziecko o wzroście mniejszym niż 150 cm wzrostu. Odstępstwo od tego nakazu przewidziane jest tylko w przypadku, gdy dla dziecka powyżej 135 cm wzrostu nie można dopasować fotelika ze względu na jego wagę i wzrost. Odstępstwo ma również zastosowanie w przypadku przewożenia samochodem trójki dzieci, w którym niemożliwy jest montaż 3 fotelików samochodowych. Jedno z dzieci musi mieć ukończone 3 lata, aby mogło usiąść między pozostałą dwójkę dzieci w fotelikach samochodowych. W każdym przypadku dziecko musi być przypięte pasami bezpieczeństwa.

Czym się kierować planując zakup fotelika samochodowego?

Zanim kupisz fotelik samochodowy, musisz wiedzieć kilka rzeczy, które ułatwią Ci podjęcie decyzji i trafny wybór. Wybór nie należy do najłatwiejszych, jednak nie jest też tak trudny i skomplikowany, jak może Ci się wydawać.

 1. Bezpieczeństwo

 2. Funkcjonalność i dopasowanie

To dwa główne aspekty, jakimi powinieneś się kierować, wybierając fotelik samochodowy dla Twojego dziecka.

 • Bezpieczeństwo

Najlepiej zaopatrzyć się w fotelik samochodowy, który przechodzi testy zderzeniowe. Testy przeprowadzane są przez niezależne organizacje konsumenckie na przykład ADAC czy ANWB. Zaleca się zakup fotelika, który otrzymał minimum 3 gwiazdki w testach. Najlepsze jednak są takie, które mogą pochwalić się czterema bądź pięcioma zdobytymi gwiazdkami. Wśród takich fotelików dla dzieci znajdziesz na przykład: Cybex Cloud Z, Maxi Cosi Tobi czy Britax Kidfix III S. Zwróć również uwagę na zastosowany system zabezpieczeń. Dobry fotelik powinien posiadać L.S.P, teleskopowy system osłony bocznej, który absorbuje energię z uderzenia. A także być wyposażony w pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Na uwagę również zasługuje skorupa fotelika, która ma funkcję absorbującą energii. Jeśli masz taką możliwość, wybierz fotelik samochodowy z systemem isofix (system bezpiecznego montażu w samochodzie bez pasów samochodowych). Znajdziesz je w wielu dostępnych na rynku modelach na przykład Cybex, Avionaut, Kiddy czy BeSafe.

 • Funkcjonalność i dopasowanie.

Dopasowanie fotelika do Twojego samochodu powinno być najważniejszym aspektem branym pod uwagę. Dlaczego? Dlatego, że nawet jeśli kupisz fotelik, który miał 5 gwiazdek w testach ADAC to przy złym dopasowaniu i montażu w samochodzie nie zapewni on nawet 1% bezpieczeństwa Twojemu dziecku. Dopasowanie dotyczy również odpowiedniego doboru fotelika do wagi i wzrostu dziecka (kategorie wagowe znajdziesz poniżej). Producenci z reguły udostępniają listę modeli samochodów, z którymi jest kompatybilny dany fotelik. Jeśli jednak takiej listy nie ma, najlepszym rozwiązaniem jest przymiarka wybranego fotelika. Funkcjonalność nie jest tak ważna, jak bezpieczeństwo czy dopasowanie fotelika, jednak również warto zwrócić uwagę na możliwości i zastosowania fotelika. Na przykład tak, jak w modelu Britax Kidfix i-Size, gdzie oprócz zastosowania najnowszej technologii w zakresie bezpieczeństwa jest również szereg udogodnień takich jak oparcie w kształcie litery V, ergonomicznie zaprojektowany zagłówek dla wygodnego spania i intuicyjnie zaprojektowane prowadnice pasów bezpieczeństwa.

Jaki fotelik samochodowy

Kategorie wagowe fotelików samochodowych

 

 • od 0 do 13kg

 • od 9 do 18kg

 • od 15 do 36kg

 

Te kategorie są główne, istnieją jednak również kategorie uniwersalne fotelików samochodowych:

 

 • od 0 do 18kg

 • od 9 do 25kg

 • od 9 do 50kg

 

Najlepiej dokonywać zakupu fotelików mieszczących się głównych kategoriach. Foteliki uniwersalne są rozwiązaniem, które należy zastosować w przypadku braku możliwości dostosowania fotelików z głównej kategorii wagowej.

Zapamiętaj!

 1. Przy zakupie fotelika samochodowego nie możesz kierować się wyłącznie ceną.

 2. Najważniejsze jest dopasowanie fotelika do modelu Twojego samochodu.

 3. Sprawdź systemy zabezpieczeń w fotelikach.

 4. Jeśli masz możliwość wybierz fotelik z bazą isofix.

 5. Niemowlę i noworodek może być przewożone tylko i wyłącznie tyłem do kierunku jazdy.

 6. Nigdy nie kupuj używanego fotelika z niewiadomego źródła pochodzenia tj. portale internetowe czy aukcje. Nigdy nie wiesz, czy taki fotelik nie brał udziału w kolizji.

 7. Fotelik samochodowy, który brał udział w wypadku samochodowym nie nadaje się do użytku.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.