+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
dzieci stojące przy rowerze

Fotelik rowerowy – od kiedy dziecko może jeździć w foteliku rowerowym? Przepisy

2022-03-23

Fotelik rowerowy – od kiedy możesz wozić w nim dziecko? Choć ostateczna decyzja należy do rodziców, to producenci sprzętu rowerowego zachęcają, by na przejażdżki zabierać już 9-miesięczne maluchy. Najważniejsze jest jednak to, by dziecko potrafiło już samodzielnie i stabilnie siedzieć.

Spis treści:

Fotelik rowerowy – od kiedy możesz wozić dziecko?

Od kiedy można wozić dziecko w foteliku rowerowym – to pytanie zadaje sobie wielu rodziców, którzy są pasjonatami aktywnego spędzania wolnego czasu. Zdania na temat najlepszego i najbezpieczniejszego wieku na rozpoczęcie rowerowej przygody są podzielone. Producenci atestowanych fotelików podają zazwyczaj szacunkowy wiek na podstawie wagi dziecka. Dla przykładu fotelik BOBIKE GO KEES jest przeznaczony dla dzieci od 9 do 22 kg masy ciała, co oznacza, że już dziewięciomiesięczny niemowlak mógłby udać się ze swoim rodzicem na pierwsze przejażdżki. Najważniejsze jest jednak, by oprócz odpowiedniej wagi dziecko potrafiło samodzielnie siedzieć i utrzymywać stabilnie główkę. Dla większego bezpieczeństwa warto wybrać fotelik z wysokim oparciem. Model BOBIKE GO KEES oprócz wygodnego zagłówka został wyposażony w trzypunktowe pasy bezpieczeństwa i regulowany podnóżek, dzięki którym będziesz mógł maksymalnie spersonalizować siedzisko do wymiarów aktualnych malucha.

fotelik-rowerowy-od-kiedy

Przewożenie dziecka na rowerze – przepisy,które musisz znać

Przepisy prawa w naszym kraju nie określają, od kiedy dziecko może jeździć w foteliku rowerowym. Jeżeli więc zgodnie z propozycjami producentów zaczniesz wozić swoją pociechę od 9. miesiąca życia, to w razie kontroli służb nie powinna spotkać Cię żadna nieprzyjemność. Odpowiedzialność za bezpieczny przejazd spada jednak na Ciebie, więc przed pierwszą przejażdżką warto wykonać kilka prób umieszczenia dziecka w siedzisku i prowadzenia roweru, np. ścieżką w parku. Najlepszym znakiem na rozpoczęcie przygody z jazdą będzie chwila, od kiedy dziecko w foteliku rowerowym poczuje się pewnie. Pamiętaj jednak, że dziewięciomiesięczny niemowlak czy nawet roczne, półtoraroczne dziecko nie jest tak zaprawione w rowerowych bojach, jak dorośli. Warto więc, by pierwsze trasy nie opiewały na odległość od morza do Tatr. Zalecane są maksymalnie 40-minutowe lub godzinne przejażdżki po gładkiej nawierzchni, które nie zdążą znudzić malucha, a wręcz przeciwnie – mogą zaszczepić w nim radość i fascynację otaczającym światem. Czas pierwszych przejazdów jest też ważny ze względów zdrowotnych. Kierujący rowerem ma wiele możliwości do amortyzowania wstrząsów odczuwalnych w czasie jazdy. Skręcamy ciało, unosimy nieznacznie pośladki przy większych wybojach. Dziecko w foteliku repertuar takich możliwości ma bardzo ograniczony, dlatego dłuższa trasa może wpłynąć niekorzystnie na mały, wciąż rozwijający się organizm.

Jazda z dzieckiem na rowerze – o jakich zasadach bezpieczeństwa musisz pamiętać?

Od kiedy fotelik rowerowy zagościł na polskich jezdniach i ścieżkach, powstało wiele porad dotyczących tego, co należy robić, by podróż z dzieckiem przebiegała przyjemnie i przede wszystkim – bezpiecznie.

Kask

Po pierwsze: kask. Bezwzględnie każde dziecko podróżujące ze swoim rodzicem czy opiekunem powinno być zabezpieczone przed potencjalnym urazem głowy. Jeżeli wybierasz kask rowerowy dla swojego dziecka, upewnij się, że posiada odpowiednią regulację szerokości. Warto postawić na modele płaskie z tyłu, by zapewnić małemu podróżnikowi dobry komfort jazdy w foteliku.

Pasy bezpieczeństwa i zaczepy na nóżki

Po drugie: pasy bezpieczeństwa. Większość modeli fotelików oprócz kilkupunktowych pasów podtrzymujących korpus ciała dziecka, ma także specjalne uchwyty przy podnóżku, które uniemożliwiają dziecku w pełni swobodne ruchy stopami. To ważne, by dopasować zaczepy do nóżek Twojej pociechy, by jazda z dzieckiem na rowerze nie skończyła się drobnym lub większym urazem.

Fotelik, a może przyczepka, czyli jak przewozić dziecko na rowerze

Nie każdy rodzic chce kupować fotelik rowerowy dla niemowlaka. Od kiedy do asortymentu sklepów z artykułami dla dzieci weszły przyczepki, podejście wielu dorosłych do przejażdżek z dziećmi nieco się zmieniło. Przyczepki nie są integralną częścią roweru, dlatego nawet gdy sam rowerzysta się przewróci, to przyczepka powinna zostać w miejscu. Właśnie dlatego wielu rodziców uważa ten rodzaj wyposażenia rowerowego dla dzieci za bezpieczniejszy środek transportu. Na co zwracać uwagę przy wyborze odpowiedniej przyczepki rowerowej dla Twojego dziecka?

Szerokość przyczepki

Jeżeli zastanawiasz się, jaki model przyczepki wybrać, pomyśl, jakimi najczęściej trasami będziecie podróżować. Najbezpieczniejsze są oczywiście ścieżki rowerowe i to właśnie tam powinni kierować się rodzice z dziecięcą przyczepką rowerową. Ten środek transportu nie daje dorosłemu tak bliskiego kontaktu z małym pasażerem, co w przypadku fotelików montowanych na ramie czy bagażniku. Średnia szerokość ścieżek rowerowych w Polsce wynosi odpowiednio 1, 5 m dla ścieżek jednokierunkowych i 2 m dla dwukierunkowych. Wybierając odpowiednią przyczepkę, zwróć więc uwagę na jej szerokość. Dla przykładu model WEEHOO BLAST jest wyjątkowo wąską przyczepką, którą spokojnie możecie zabrać na przejażdżki ścieżkami rowerowymi. Przyczepka jest na tyle wąska, by zapewnić komfort dziecku, a jednocześnie umożliwić rodzicom przejeżdżanie przez wąskie uliczki i alejki.

Kompatybilność przyczepki z Twoim rowerem

Nie każdą przyczepkę będziesz mógł zamontować do swojego roweru. Jeżeli szukasz przyczepki dla dziecka w wieku od 2 do 7 lat, bardzo popularnym modelem jest WEEHOO THRILL. Większe tylne sakwy o pojemności 15 litrów zwiększają komfort jazdy i pozwolą maluchowi zabierać najważniejsze przedmioty na przejażdżki. Ten model z łatwością dopasujesz do rowerów z kołami o wielkości 26, 27 czy 29 cali. Ważne jednak, by rura podsiodełkowa roweru była okrągła, by zaczep mógł zostać zamontowany poprawnie i bezpiecznie. W tej przyczepce będą mogły podróżować dzieci do 36 kg masy ciała.

Jak przewozić dziecko na rowerze z przyczepką? Podstawowe zasady bezpieczeństwa obowiązują wszędzie, nawet przy tak relatywnie bezpiecznym środku transportu, jakim są dziecięce przyczepki rowerowe. Przed jazdą upewnij się, że dziecko ma poprawnie zapięte pasy bezpieczeństwa i odpowiednio dopasowane odchylenie siedziska. Ważne też, by przed jazdą sprawdzić, czy przyczepka posiada wystarczające oświetlenie, w tym odblaski.

fotelik-rowerowy-od-kiedy

Jak przygotować rower do jazdy z dzieckiem?

Przyczepka czy fotelik na rower – od kiedy można? To nie jedyne pytanie, jakie warto sobie zadać, gdy chcesz rozpocząć rowerową przygodę ze swoim maluszkiem. Równie ważne jest pytanie o stan techniczny Twojego roweru, który z dnia na dzień musi poradzić sobie z dodatkowym obciążeniem. Przygotowując rower na pierwszy sezon jazdy z dzieckiem, odwieź go do najbliższego serwisu. Klasyczny przegląd jest niezbędny przy modelach, które wcześniej służyły Ci do samodzielnej jazdy. Jeżeli nie czujesz się na siłach, by samodzielnie zamontować fotelik, przywieź go ze sobą i oddaj montaż fachowcom. Dzięki temu możesz mieć pewność, że fotelik rowerowy dla niemowlaka będzie bezpiecznie umiejscowiony – niezależnie od tego, czy znajdzie się przed kierownicą czy na bagażniku.

Bardzo ważne jest też, by z jeszcze większą uważnością zadbać o możliwe usterki w trakcie jazdy. Pęknięte światełko, za mało powietrza w kole, obluzowane lusterko? Wiele miast udostępnia swoim mieszkańcom wolnostojące, mobilne punkty naprawy pojazdów. Jeżeli jednak Twoje trasy jazdy z dzieckiem nie przebiegają w pobliżu takich punków, stwórz mały zestaw ratunkowy: światełko led, odblask w opasce, uniwersalny klucz i niewielka pompka nie obciążą Cię za bardzo w trakcie jazdy, a mogą uchronić od wielu niebezpiecznych sytuacji.

Nie tylko przejażdżka w foteliku rowerowym, czyli inne pomysły na aktywne spędzanie czasu z dzieckiem

Jazda na rowerze z dzieckiem w foteliku czy w przyczepce to nie jedyne opcje na aktywność w chwili, kiedy w Twojej rodzinie pojawi się nowy, mały człowiek. Jeżeli pociecha jeszcze nie kwalifikuje się do rowerowych podróży, to tradycyjny spacer z wózkiem może okazać się najlepszą okazją do spędzania wspólnie czasu na świeżym powietrzu. Twoje dziecko zamiast biernej jazdy w wózku czy foteliku woli przejąć stery i spróbować swoich sił w roli „prawdziwego” rowerzysty? Dobrym rozwiązaniem będzie zakup rowerka biegowego, który może rozbudzić w dziecku pasję do kolarstwa! Zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze poszczególnych sprzętów.

Rowerek biegowy dla Twojego dziecka

Rowerek biegowy to idealna propozycja dla dzieci, które uczą się jazdy na rowerze. Bardzo ważną funkcjonalnością, którą wielu rodziców pomija przy wyborze odpowiedniego modelu, jest możliwość blokady skrętu kierownicy. Rowerek Kinderkraft SPACE dzięki wbudowanej blokadzie może uchronić Twoje dziecko przed upadkiem przy skręcaniu. Rowerek biegowy napędzany siłą małych nóżek jest co do zasady o wiele prostszym w budowie środkiem transportu niż szosówki czy rowery miejskie dla dorosłych. Mimo to warto postawić na rowerek, który posiada hamulec ręczny – dla jeszcze większego bezpieczeństwa dziecka, ale także w trosce o naukę rowerowych zasad i dobrych nawyków.

W szosowaniu uliczkami osiedla czy parku doskonale sprawdzi się także rowerek biegowy Childhome VROOM. Producenci rowerków biegowych także precyzują dozwoloną wagę dziecka, które ma użytkować dany sprzęt. Model będzie odpowiedni dla dziecka w przedziale wiekowym od 18 do 36 miesięcy. Przy wyborze warto kierować się także wagą i wielkością rowerka – gdy spacer się przedłuży, to rodzic będzie dźwigał sprzęt do domu. Trójkołowy rowerek Childhome WROOM waży nieco ponad 1,7 kg, co pozwala na łatwe i bezproblemowe przenoszenie.

Na zewnątrz z wózkiem – spacerowym lub biegowym

Dobrej jakości wózek spacerowy to gwarancja wielu udanych spacerów z dzieckiem. Tutaj liczy się kompaktowość – warto postawić na model, który po złożeniu nie zajmie zbyt dużo miejsca, żebyś mógł bez problemu zabrać go w bliższe i dalsze podróże. Wózek Maxi Cosi Lara 2 to idealne rozwiązanie dla aktywnych rodziców. Wózek składa się do wielkości niewielkiego pakunku, który bez problemu zmieści się w luku bagażowym samolotu. Spacerówkę Lara 2 możesz używać aż do osiągnięcia przez dziecko wagi 22 kg.

Wolisz bardziej aktywny trening w swoim mieście? Postaw na wózek do biegania, dzięki któremu możesz zabrać maluszka na każdy jogging i podzielić się z nim swoją pasją do aktywności fizycznej. Wózek Cybex AVI by PUMA sprawdzi się zarówno na miejskich drogach, jak i nieutwardzonych, leśnych ścieżkach. Dodatkowa materiałowa rączka zadba o bezpieczeństwo – możesz ją założyć na nadgarstek, a nawet podczas najbardziej intensywnego treningu zyskasz pewność, że wózek nie wyślizgnie się z rąk. Ten model również można dostosować do niewielkiej przestrzeni bagażowej. Złożysz go za pomocą jednej ręki, a po dodatkowym zdemontowaniu kółek wózek zmieści się niemal do każdej skrytki. W wózkach biegowych szalenie istotna jest amortyzacja oraz hamulec bezpieczeństwa. Przednie koło wózka AVI by Puma wyposażono w dodatkową stabilizację oraz centralny hamulec, który pozwoli zatrzymać się w każdych warunkach.

Jazda z dzieckiem na rowerze czy spacer wózkiem mogą wpłynąć pozytywnie na rozwój malucha. Trzeba pamiętać, że każdy mały podróżnik jest inny i nie ma jednej odpowiedzi na to, od kiedy dziecko może jeździć w foteliku rowerowym czy rozpocząć jakąkolwiek inną aktywność fizyczną na zewnątrz. Decyzja należy do rodziców, a gdy już zapadnie, warto zapewnić dziecku maksymalne bezpieczeństwo, dobierając  dobrej jakości sprzęt. Zapoznaj się z pełnym asortymentem naszego sklepu i rozpocznij rowerową przygodę ze swoją pociechą!

 


FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Od jakiego wieku dziecko w foteliku rowerowym?

Nie istnieje dolna granica wieku, od jakiego można przewozić niemowlę w foteliku rowerowym. Uważa się, że foteliki rowerowe są przeznaczone dla maluszków od momentu, gdy potrafią stabilnie i samodzielnie siedzieć. Zwykle umiejętność tę bobas zdobywa między 6 a 9 miesiącem życia. Jednocześnie fizjoterapeuci dziecięcy sugerują, że lepiej poczekać z wożeniem niemowlęcia na rowerze do ok. 1,5 roku życia, gdy mięśnie podtrzymujące kręgosłup dziecka są już dostatecznie silne.

Czy foteliki rowerowe są bezpieczne?

Prawidłowo zamontowane foteliki rowerowe są w pełni bezpieczne dla małego pasażera po osiągnięciu przez dziecko właściwego wieku. Pełną ochronę gwarantuje wybór fotelika rowerowego, dopasowanego do wagi i wzrostu malucha, a także odpowiednie zapięcie i wyregulowanie pasów bezpieczeństwa. Fotelik rowerowy powinien mieć też właściwą amortyzację, dzięki której maluch nie odczuwa wstrząsów podczas jazdy po nierównościach. Nie powinno się korzystać z fotelików niekompletnych, uszkodzonych lub takich, które mogły ulec zniszczeniu podczas kolizji.

Jak posadzić dziecko w foteliku rowerowym?

Przed posadzeniem dziecka w foteliku należy upewnić się, że rower jest ustawiony stabilnie i nie ma ryzyka przewrócenia się go z maluszkiem. Przed zapięciem dziecka w foteliku dobrze jest ubrać dziecku kask. Tak przygotowanego smyka sadzamy na siedzisku fotelika. Zadbaj o wcześniejsze odpięcie pasów, po czym bezpośrednio po posadzeniu malucha wyreguluj pasy i je zapnij. Nigdy nie zostawiaj niemowlaka bez zapiętych zabezpieczeń i nie przewoź ze zbyt luźno zapiętymi pasami. Następnie zadbaj o zapięcie stóp, by dziecko nie włożyło ich przypadkowo między elementy roweru. Na koniec dopasuj ustawienie fotelika, jeśli korzystasz z wersji modelu z regulacją wysokości oparcia.

Czy dziecko w foteliku na rowerze musi mieć kask?

Zgodnie z polskimi przepisami kask na rower dla malucha, który jest przewożony w foteliku, nie jest obowiązkowy. Jednak dbający o zdrowie i życie malucha rodzice nie powinni z niego rezygnować. Zapięty w foteliku rowerowym malec nie jest w stanie w żaden sposób ochronić głowy w przypadku zderzenia z pojazdem lub podczas przypadkowego przewrócenia się roweru.  Kask powinien być dopasowany do wieku i rozmiaru głowy dziecka i po zapięciu stabilnie trzymać się na głowie. Nie warto z niego rezygnować nawet na bardzo krótkich odcinkach.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up