+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
zabawy karnawalowe dla dzieci

5 pomysłów na zabawy karnawałowe dla dzieci

2024-01-30

Okres stycznia i lutego to czas szalonych imprez karnawałowych nie tylko dla dorosłych. W niejednym żłobku czy przedszkolu organizowane są zabawy dla maluchów. Obejmują one nie tylko tańce przy muzyce, ale również wiele ciekawych gier. Sprawdź 5 pomysłów na zabawy karnawałowe dla dzieci.

Spis treści:

Karnawał to czas, na który wiele dzieci oczekuje z wielką niecierpliwością. Nic dziwnego – to okres tańców, hulanek i swawoli na balach karnawałowych dla najmłodszych. Podczas imprez organizowanych w żłobkach, przedszkolach czy domach kultury na maluchy czeka nie tylko świetna zabawa taneczna przy dźwiękach ulubionej muzyki, ale również wiele ciekawych zabaw i gier. Pokaz mody? Taneczne zabawy karnawałowe z balonem? A może zgadywanki, kogo skrywają maski karnawałowe? To tylko kilka z wielu propozycji wystrzałowych gier i zabaw dla małych imprezowiczów. W tym artykule prezentujemy najciekawsze zabawy karnawałowe dla dzieci. Dowiesz się również nieco więcej na temat tradycji karnawałowej w Polsce i na świecie.

Zabawy karnawałowe dla dzieci można przeprowadzić nie tylko podczas balu w przedszkolu, ale również w zaciszu własnego domu. W tym celu warto zaprosić kolegów i koleżanki Twojej pociechy do wspólnych kreatywnych gier i zabaw, które wywołają dużo uśmiechu na ich twarzach. Niektóre z nich, takie jak tworzenie masek albo przebieranie się w śmieszne akcesoria i ubrania sprawdzą się również jako zabawa dla pociechy w gronie rodzinnym, w jeden z zimowych weekendów.

Krótka historia karnawału

Skąd się wziął karnawał? Już wieki temu okres ten był czasem hucznych zabaw. Powszechnie uważano, że huczne zabawy i podskoki zapewnią lepsze plony i wyżej rosnące zboża. Nazwa wydarzenia pochodzi od włoskiego słowa carnevale i łacińskiego carnem levare, co oznacza „pożegnanie mięsa”. W Polsce czas ten nazywany był niegdyś „mięsopustem” lub „zapustami”. Z tej przyczyny podczas karnawału na stołach królowały potrawy mięsne. Można było zjeść ich jak najwięcej, niejako na zapas, gdyż w kolejnym okresie, czyli Wielkim Poście, jedzenie mięsa było zabronione.

Pierwsze wzmianki na temat karnawału pochodzą z X wieku z włoskiej Wenecji, kiedy to udokumentowano publiczną rozrywkę o tej nazwie. W kolejnych wiekach we Włoszech, a później również w innych krajach, pojawiła się tradycja noszenia przebrań i masek karnawałowych. Dzięki nim uczestnicy zabaw mogli ukryć swą tożsamość, a także zatrzeć podziały społeczne, płciowe i religijne, co pozwalało im na szczerą, nieskrępowaną konwenansami zabawę.

Tradycja karnawałowa przetrwała do dziś w dość podobnej formie. To okres zabaw z bliskimi i przyjaciółmi, imprez do białego rana oraz balów przebierańców, choć na stołach niekoniecznie dominują już potrawy mięsne. Różne zwyczaje karnawału obowiązują w wielu państwach na świecie i często różnią się od siebie sposobem obchodzenia. Do krajów słynących z wyjątkowo hucznych karnawałów należą Brazylia (i jej słynny karnawał w Rio de Janeiro) oraz Włochy (Wenecja). W Polsce okres zabawy rozpoczyna się 6 stycznia (święto Trzech Króli), a kończy we wtorek przed Środą Popielcową. Ostatnie pięć dni karnawału, czyli tzw. ostatki, były niegdyś świętowane w szczególnie huczny sposób.

Pomysł 1: Taneczne wyzwanie – Taniec z balonem

Okres karnawału jest szczególnie lubiany przez maluchy ze względu na rozmaite zabawy karnawałowe dla dzieci. Pociechy uwielbiają takie wydarzenia i czekają na nie z zapartym tchem. W niemal każdym przedszkolu albo żłobku organizowane są bale karnawałowe, gwarantujące mnóstwo radości, uśmiechu i dobrej zabawy malcom. Podczas imprez dzieci tańczą i śpiewają. Czekają na nich również zabawy karnawałowe. Przedszkole to miejsce, w którym szczególnie dobrze sprawdzi się jedna z nich.

Mowa o tańcu z balonem. To świetny pomysł na zabawę z elementem współzawodnictwa. Polega na tym, że dzieci tańczą w parach, z nadmuchanym balonem umieszczonym między nimi na wysokości brzucha albo głowy. Każda osoba w parze podtrzymuje balon ze swojej strony tylko klatką piersiową lub czołem, bez używania rąk. Dzieci tańczą w rytm muzyki w taki sposób, aby balon nie wypadł na podłogę. Zwycięzcami są wszystkie pary, które zakończyły zabawę z balonem pozostającym między nimi. Zabawa pomaga rozwijać umiejętności komunikacji z rówieśnikami, a także motorykę małych tancerzy.

Taneczne zabawy karnawałowe z elementem współzawodnictwa mają również inne, alternatywne warianty. Jedną z propozycji jest taniec na gazecie. Konkurencja polega na tym, że dzieci tańczą w parach na kawałku papieru położonym na podłodze. Podczas każdej przerwy w graniu utworu tańczący składają kartkę na pół. Z każdym kolejnym złożeniem zabawa robi się trudniejsza. Ciekawą propozycją jest też przechodzenie pod rozciągniętą liną tak, aby jej nie dotknąć, a także skakanie w workach albo wyścig z piłeczką pingpongową umieszczoną na łyżce.

Poszukujesz bezpiecznych i praktycznych akcesoriów dla Waszej rodziny? Zobacz krzesełko do karmienia Stokke Tripp Trapp w komplecie z Baby Set, wielofunkcyjny stolik do zabawy Stokke MuTable V2 oraz organizer samochodowy z kieszenią na tablet Osann.

zabawy-karnawalowe-dla-dzieci1

Pomysł 2: Karnawałowy pokaz mody

Ciekawym pomysłem na karnawałową zabawę dla dzieci jest pokaz mody. Maluchy uwielbiają przebieranki, więc ta forma rozrywki z pewnością wywoła uśmiech na ich twarzy. Dzieci przechadzające się środkiem sali i prezentujące swoje przebrania będą mogły poczuć się jak prawdziwe gwiazdy modelingu. Plan zabawy można przygotować wcześniej, zawczasu dowiadując się, jakie stroje założą dzieci i ustalając kolejność ich przechadzki po wybiegu. Można także postawić na pełną swobodę i jedynie umożliwić chętnym dzieciom wzięcie udziału w pokazie.

Zabawę tę można połączyć z konkursem na najciekawszy, najśmieszniejszy albo najbardziej oryginalny strój karnawałowy. Podczas pokazu widzowie mogą zagłosować, na przykład przez podniesienie ręki, burzliwe oklaski albo zapisanie imienia wybranego dziecka na kartce.

Tę formę zabawy można urozmaicić o przebieranki. To ciekawa propozycja, która zapewni maluchom wiele radości. Do kilku dużych worków albo kartonów wrzuć śmieszne ubrania i akcesoria, takie jak kapelusze, kolorowe okulary, peruki, opaski czy szale boa. Liczba pojemników oraz znajdujących się w środku gadżetów powinna być dostosowana do liczby dzieci biorących udział w zabawie. Następnie dzieciaki w określonym czasie muszą przebrać się, korzystając z akcesoriów znajdujących się w pojemnikach. Na zakończenie mali przebierańcy biorą udział w pokazie mody. To gwarancja śmiechu i rozrywki. Zabawę można również zakończyć konkursem na najzabawniejsze albo najbardziej pomysłowe przebranie.

Pomysł 3: Kto jest za maską?

Maski karnawałowe niegdyś stanowiły obowiązkowy element balów karnawałowych, zwłaszcza tych organizowanych w Wenecji. Gadżety te są chętnie wykorzystywane również na współczesnych zabawach w karnawale. Propozycji zabaw z maskami jest wiele.

Na początek możesz zaproponować, aby dzieci samodzielnie stworzyły maski karnawałowe. Możesz wcześniej przygotować gotowe szablony i poprosić maluchy, aby je ozdobiły według uznania. Do dekoracji przydadzą się nie tylko farbki czy kredki, ale też brokat, naklejki, wstążki i inne gadżety ozdobne. Alternatywą dla tego pomysłu jest samodzielne stworzenie krok po kroku własnej maski z kartonu. Dla ułatwienia możesz wykorzystać papierowy talerzyk, w którym wytniesz otwory na oczy i nos, a pociecha go ozdobi wedle swojego pomysłu. W przypadku zabawy w większym gronie można przeprowadzić konkurs na najładniejsze albo najciekawsze maski karnawałowe.

Szukasz bezpiecznych i praktycznych akcesoriów dla dziecka? Wypróbuj wieżę edukacyjną do krzesełka Cybex Lemo Learning Tower oraz krzesełko do karmienia Bloom Fresco Chrome Noir.

Wykonanie maski może stać się podstawą do kolejnych zabaw. Dzieci mogą zgadywać, kto kryje się za konkretnym przebraniem i maską, czy też kto jest jej autorem. Wariantem gry w zgadywanie, kto ukrył się za maską, jest wykorzystanie kart z nadrukowanymi postaciami. Wykorzystaj do tego celu duże (w formacie przynajmniej A5) kartki papieru z wydrukowanymi obrazkami lub zdjęciami różnych osób i zwierząt, a także maskę z wyciętymi otworami na oczy. Nałóż maskę na obrazek w taki sposób, aby nakrywała go w całości – jedynym widocznym elementem na grafice powinny być fragmenty znajdujące się w otworach na oczy. Zadaniem dziecka jest przesuwanie maski po obrazku i zgadywanie, jaki bohater się pod nią kryje.

zabawy-karnawalowe-dla-dzieci2

Pomysł 4: Wystrzałowa piniata

Piniaty szturmem zdobyły serca i podniebienia małych imprezowiczów. Królują zwłaszcza na przyjęciach urodzinowych, ale świetnie sprawdzą się również na karnawał. Zabawy dla dzieci z wykorzystaniem piniaty to doskonały pomysł na słodkie spędzenie czasu!

Czym jest piniata? To pięknie pomalowany i ozdobiony karton, występujący w różnych wielkościach i kształtach: zwierzęcia, postaci z bajki, bohatera filmowego i wielu innych. Wnętrze piniaty najczęściej wypełniają słodycze: cukierki, gumy do żucia, czekoladki, batoniki i inne pyszności. Piniata jest zawieszona na haczyku na suficie, a zadaniem dzieci jest uderzanie kijem w karton do momentu, aż ten rozpadnie się i wyleci z niego słodka zawartość. Dla lepszej zabawy zaleca się zasłonięcie smykom oczu i zakręcenie nimi tak, aby trudniej było im złapać równowagę.

To świetna zabawa karnawałowa dla dzieci zarówno w dużym, jak i niewielkim gronie. W pierwszym przypadku najlepiej jest przygotować kilka piniat i podzielić brzdąców na małe, maksymalnie trzy- lub czteroosobowe grupy, aby zwiększyć w ten sposób bezpieczeństwo podczas uderzania kijem. Należy pamiętać o środkach ostrożności – dzieci nie powinny stać za blisko siebie.

Jeśli chcesz sprawić swojej latorośli niespodziankę w domu, także zainwestuj w piniatę. Twoja pociecha z pewnością ucieszy się, gdy któregoś dnia wróci do domu z przedszkola lub szkoły i zastanie w swoim pokoju figurkę zwierzaka albo ukochanego bohatera ze słodyczami w środku.

Pomysł 5: Rozpoznaj po kształcie, co jest w pudełku

Zabawy karnawałowe dla dzieci nie tylko bawią, ale również uczą. Dobrym pomysłem na ciekawą zabawę w domu i przedszkolu jest gra w rozpoznawanie po kształcie, co znajduje się w pudełku. Gra rozwija zmysł dotyku i wyobraźnię przestrzenną. Pozwala ponadto na naukę poprzez zabawę kształtów geometrycznych, liczb czy liter – w zależności od wykorzystywanych akcesoriów.

Aby w nią zagrać, potrzebujesz dużego pudełka z niewielkimi otworami. W środku umieść różne przedmioty – zabawki, naczynia, figurki i dowolne inne elementy. Zadaniem dziecka jest włożenie do pudełka rąk przez otwory i odgadnięcie dzięki zmysłowi dotyku, co znajduje się w środku. Pudełko z przedmiotami możesz wykonać samodzielnie albo zakupić gotowy zestaw – takie opakowania zawierają często figury geometryczne, przestrzenne litery i cyfry.

To znakomity pomysł na zabawę samodzielną albo w większym gronie. Jeśli w grze bierze udział kilkoro dzieci, można zorganizować konkurs – na przykład, który smyk szybciej odgadnie, jaki przedmiot znajduje się w pudełku.

zabawy-karnawalowe-dla-dzieci-infografika

Zabawy karnawałowe dla dzieci – podsumowanie

Taneczne zabawy karnawałowe pozwolą Twojemu dziecku na miłe spędzenie czasu w okresie zimowym. Możesz je zorganizować w domu tylko dla pociechy albo zaprosić grono kolegów malca do wspólnej zabawy. Przedstawione pomysły doskonale sprawdzą się również jako atrakcje podczas balów i imprez karnawałowych w żłobku bądź przedszkolu.

zabawy-karnawalowe-dla-dzieci3

Jakie są ulubione zabawy karnawałowe Twojej pociechy? Zostaw komentarz i podziel się z nami swoimi doświadczeniami w tej kwestii. Sprawdź również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Oferujemy akcesoria i sprzęty wybrane przez ekspertów. Zobacz wózek 3 w 1 z Anex IQ Basic z fotelikiem Cybex Cloud G i-Size, łóżeczko dostawne Chicco Next2Me Dream oraz bogatą gamę innych wózków, fotelików samochodowych, łóżeczek, leżaczków i innych produktów dla Twojego dziecka.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up