+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
fotelik-dla-2-latka-wygodny

Bezpieczeństwo na drodze. Fotelik dla 2-latka – ranking

2023-10-31

Spis treści:

Bezpieczny fotelik dla maluszka

Podróżowanie z maluszkiem to okazja do wspólnego spędzania czasu i pogłębiania rodzinnych więzi. Aby jazda samochodem z bobasem była przyjemnością, obowiązkowy jest niezawodny fotelik samochodowy dla 2-latka, który dowiezie Twoją pociechę bezpiecznie do celu. Podczas wyboru idealnego model fotelika zwróć uwagę na kilka najważniejszych parametrów, którymi są m.in. międzynarodowe normy bezpieczeństwa oraz certyfikaty, które otrzymują najlepsze modele w swojej kategorii.

Równie istotne są wyniki niezależnych testów bezpieczeństwa, które sprawdzają działanie fotelików w różnych sytuacjach na drodze. Jednak nawet najlepszy fotelik, który wygrywa rankingi i zestawienia, nie będzie skutecznie działał, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowany. Aby pomóc rodzicom w sprawnej obsłudze, producenci wykorzystują kolorowe oznaczenia, elementy świetlne lub dźwiękowe, które potwierdzają właściwe poprowadzenie pasów i ułożenie ciała dziecka w siedzisku. Bezpieczny fotelik dla 2-latka – poznaj najlepsze modele i dowiedz się, jak chronić maluszka w aucie!

fotelik dla 2-latka

Fotelik samochodowy dla 2-latka – ranking

1. BRITAX ADVANSAFIX i-Size fotelik samochodowy 9-36kg

Pierwszy nowoczesny fotelik samochodowy dla 2-latka jest przeznaczony dla dzieci od 15. miesiąca życia, do ok. 12 lat zgrabnie zaprojektowany model Britax Advansafix, który spełnia normę i-Size. W foteliku zastosowano również kolorowe prowadnice pasów bezpieczeństwa, które ułatwiają prawidłowe zapięcie smyka.

Posiada regulowany zagłówek oraz pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa, które utrzymują ciało małego pasażera we właściwej pozycji. Jego niewątpliwym atutem jest zaawansowany system ochrony bocznej SICT, który zmniejsza siły działające na dziecko w przypadku kolizji bocznej. Głęboki zagłówek w kształcie litery V dodatkowo zabezpiecza delikatną okolicę głowy i szyi dziecka.

2. BESAFE STRETCH fotelik samochodowy 9-36 kg

W naszym rankingu koniecznie musiał znaleźć się niezawodny oraz intuicyjny w obsłudze fotelik Besafe Stretch. Jest to model zgodny z europejską normą i-Size, przeznaczony do montażu wyłącznie tyłem do kierunku jazdy. Można go zamontować zarówno na bazie, jak i bezpośrednio przy użyciu samochodowych pasów bezpieczeństwa,, co wpływa na jego uniwersalność.

Besafe Stretch jest bardzo lekki, przeszedł pomyślnie Test Plus i pozwala na ustawienie pozycji spoczynkowej. Posiada bardzo przyjemną w dotyku tapicerkę, którą w przypadku zabrudzenia można wyprać w pralce. Miękkie otulacze na pasach bezpieczeństwa są przydatne podczas cieplejszych dni i zapobiegają przypadkowym otarciom.

3. CYBEX PALLAS G i-Size fotelik dla dzieci 9-50 kg

Jaki fotelik dla 2-latka? Z pewnością taki, który posłuży Twojej rodzinie przez kilka lat i będzie rósł razem z małym pasażerem. Wszystkie te kryteria spełnia Cybex Pallas G, przeznaczony dla dzieci od 9 do 50 kg wagi. Podobnie jak jego poprzednik, spełnia normę i-Size i może być montowany przy pomocy zaczepów Isofix.

Model fotelika posiada regulowany na kilku poziomach, głęboki zagłówek i obszerne siedzisko, co przekłada się na wygodę i bezpieczeństwo najmłodszych. Dzięki zaawansowanym systemom wentylacji w foteliku utrzymywane są właściwe warunki termiczne, a dziecko wygodnie podróżuje niezależnie od warunków na zewnątrz. Przystępna cena i kilka wersji kolorystycznych do wyboru to dodatkowe atuty, które stawiają ten fotelik na wysokim miejscu w naszym zestawieniu.

fotelik-dla-2-latka

4. MAXI COSI TITAN PRO2 i-Size fotelik samochodowy 9-36 kg

Maxi Cosi Titan Pro2 to popularny model fotelika, który spełnia normę i-Size i jest dostępny w kilku ciekawych wersjach kolorystycznych. Fotelik może być montowany przy pomocy pasów bezpieczeństwa lub zaczepów Isofix. W łatwiejszym, prawidłowym montażu pomagają kolorowe prowadnice pasów, a same elementy skorupy mają łatwy do rozróżnienia odcień z kolorem tapicerki.

Maxi Cosi Titan Pro2 pozwala na ustawienie pozycji spoczynkowej, przydatnej podczas dłuższych wycieczek samochodem. Regulowany zagłówek, szerokie siedzisko i miękka tapicerka sprawiają, że maluch będzie chętnie korzystać ze swojego ulubionego fotelika.

5. GRACO NAUTILUS LX fotelik dla dzieci 9-36 kg

Graco Natulus LX jest fotelikiem z tej samej kategorii wagowej 9-36 kg, co poprzednicy. Może służyć Twojemu dziecku przez kilka lat wspólnej jazdy autem. Dodatkowa ochrona boczna zwiększa bezpieczeństwo w przypadku zderzenia bocznego, a regulowany zagłówek w prosty sposób dopasujesz do aktualnego wzrostu dziecka. Model spełnia normę i-Size i jest wykonany z bezpiecznych dla maluchów materiałów.

Model Graco Natulus LX ma dobrze widoczne, czerwone elementy mocujące pasy bezpieczeństwa i wagę zaledwie 9 kg. W foteliku dostępna jest funkcja ustawienia pozycji spoczynkowej. Trzy gwiazdki w testach ADAC potwierdzają jakość i bezpieczeństwo dziecka podczas przemieszczania się samochodem.

6. KLIPPAN TRIOFIX RECLINE COMFORT fotelik 9-36 kg z bazą

W naszym rankingu ważne miejsce zajmuje model Klippan Triofix Recline Comfort, który dzięki wszechstronnej bazie i licznym innowacyjnym rozwiązaniom pozwala na wygodny montaż w każdym rodzaju samochodu. Może być montowany przy pomocy pasów lub systemu Isofix, dzięki czemu jest uniwersalnym fotelikiem na różne okoliczności.

Model posiada regulację pozycji spoczynkowej i łatwą w obsłudze bazę. W zależności od wieku małego pasażera może być użytkowany przodem lub tyłem do kierunku jazdy. Jego niska waga i czytelne oznaczenia sprawiają, że jest łatwy do użycia dla wszystkich członków rodziny i wygodny w transporcie.

7. JOIE BOLD R fotelik samochodowy 9-36kg

Ranking najbezpieczniejszych fotelików w kategorii powyżej 9 kg zamyka zgrabnie zaprojektowany model Joie Bold R. Ten innowacyjny fotelik umożliwia użytkowanie 5-punktowych pasów bezpieczeństwa aż do osiągnięcia przez dziecko wagi 25 kg. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja panelu bocznego SIP, który po otwarciu pozostaje otwarty, przypominając rodzicowi o kluczowych aspektach bezpieczeństwa podczas zapinania dziecka w aucie.

Fotelik posiada 5-stopniową regulację wysokości zagłówka i pasów, a także oparcie regulowane w 3 pozycjach. Skorupa fotelika wykonana jest z materiału, który efektywnie amortyzuje wstrząsy, a jej konstrukcję wzmacnia stalowa obudowa. Jest to model niezwykle solidny i wytrzymały, co potwierdzają jego wysokie wyniki w niezależnych testach ADAC, gdzie otrzymał aż trzy gwiazdki.

Fotelik dla 2-latka – rodzaje oznaczeń i ich znaczenie

Jeśli zastanawiasz się, jaki fotelik samochodowy wybrać dla swojego smyka, zacznij od porównania różnych modeli produktów z interesującej Cię kategorii. Najważniejsze jest oczywiście dopasowanie fotelika do aktualnej wagi i wzrostu dziecka. Staraj się wozić swoją pociechę tyłem do kierunku jazdy, tak długo jak to możliwe – według ekspertów to najbezpieczniejsza pozycja na wypadek ewentualnego zderzenia. Przed zakupem, upewnij się, czy dany model spełnia najważniejsze normy bezpieczeństwa i czy został wykonany z bezpiecznych dla dzieci materiałów.

Jaki fotelik dla 2-latka? Z pewnością taki, który ma czytelne oznaczenia na skorupie fotelika i daje Ci gwarancję prawidłowego montażu. Jednym z podstawowych oznaczeń jest norma ECE R44 oraz norma ECE R129, znana najczęściej jako norma i-Size.

fotelik dla 2-latka

Norma ECE R44

ECE R44 to norma, która jest obowiązkowa dla wszystkich fotelików samochodowych w krajach Unii Europejskiej. Foteliki, które ją spełniają, mają zazwyczaj pomarańczową etykietę w dolnej części. Norma ta klasyfikuje je jednocześnie na trzy podstawowe kategorie wagowe:

  • grupa 0, dzieci o wadze od 0 do 13 kg;
  • grupa 1, dzieci o wadze od 9 do 18 kg;
  • grupa 2 i 3 – dzieci o wadze od 15 do 36 kg.

W ramach homologacji ECE R44 znajdziesz informacje, czy dany fotelik jest uniwersalny, czy przeznaczony dla konkretnego modelu pojazdu. Dodatkowo będą tam też podane oznaczenia zgodności z normą ECE R44-04 lub ECE R44-03, numer homologacji i konkretnego modelu fotelika, datę produkcji, a także nazwę producenta i kody handlowe.

Norma ECE R129

Drugą, równie ważną normą jest norma ECE R129, czyli norma i-Size. Ten parametr fotelika odnosi się do wzrostu dziecka. Zgodnie z normą I-Size każdy maluszek do osiągnięcia 15 miesiąca życia, powinien podróżować w foteliku tyłem do kierunku jazdy. W tym przypadku nie ma znaczenia aktualny wzrost i waga małego pasażera. Oznaczenia homologacji i-Size informują rodzica o zakresie wzrostu malucha w danym modelu fotelika. W homologacji znajdziesz również dane na temat sposobu jego montażu, a także informacje o numerze seryjnym, producencie itd., które zawiera norma ECE R44.

fotelik dla 2-latka

Dlaczego prawidłowe oznaczenia są kluczowe dla bezpieczeństwa?

Niezawodny fotelik dla 2-latka? To zagadnienie dla wielu rodziców bywa nie lada wyzwaniem. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli fotelików, które różnią się od siebie wyglądem, ceną, najważniejszymi funkcjami oraz wiekiem małego użytkownika. Oznaczenia ECE R44 i ECE R129 pomagają dokonać trafnego wyboru, mając na uwadze zdrowie i życie najmłodszych pasażerów.

Podczas decyzji o zakupie idealnego fotelika warto wziąć też pod uwagę inne oznaczenia, które pomagają w codziennej obsłudze fotelika. Są to specjalne kolorowe prowadnice pasów bezpieczeństwa oraz łatwo dostrzegalne elementy, które uzupełniono o sygnalizację dźwiękową lub świetlną. Po ich właściwym użyciu następuje np. charakterystyczne kliknięcie lub kolor elementu mocującego zmienia się z czerwonego na zielony. To nie tylko ciekawe wizualnie gadżety, ale przede wszystkim innowacyjne elementy, które wpływają na bezpieczeństwo dzieci w pojeździe.

Normy i oznaczenia sprawiają, że łatwiej jest wybrać jakościowy fotelik dla malucha. Systemy wskazujące na prawidłowe zapięcie pasów ułatwiają korzystanie z fotelika dziadkom i innym opiekunom maluszka. Sygnalizatory świetlne sprawdzają się po zapadnięciu zmierzchu, zwłaszcza podczas drzemki bobasa. To kluczowe rozwiązania dla bezpieczeństwa dzieci, gdyż tylko prawidłowo zamontowany fotelik i dobrze zapięte pasy bezpieczeństwa sprawiają, że jest on rzeczywiście ochroną dla smyka podczas zderzenia lub nagłego hamowania.

Jak rozpoznać certyfikowane i zgodne z normami foteliki?

Wszystkie certyfikowane foteliki posiadają specjalne oznaczenia, które z łatwością znajdziesz na skorupie fotelika. Część z nich jest w kolorze pomarańczowym, żółtym lub czerwonym, aby ułatwić dostrzeganie ich na ciemnych powierzchniach. Większość istotnych oznaczeń można znaleźć w dolnej części fotelika, na spodzie bazy lub w tylnej części skorupy do przewożenia niemowlęcia. W razie wątpliwości możesz łatwo wyszukać je w Internecie i dowiedzieć się, czy interesujący Cię fotelik spełnia niezbędne kryteria.

Producenci najlepszych fotelików ułatwiają często decyzje zakupowe rodzicom i chętnie chwalą się posiadanymi certyfikatami. W opisach konkretnych modeli warto także szukać informacji o ocenach w niezależnych crash-testach, wśród których najpopularniejszy jest test ADAC. Przygotowaliśmy krótkie zestawienie najciekawszych i najbardziej niezawodnych fotelików dla 2-latków, które pomogą Wam szczęśliwie dotrzeć do celu. Fotelik samochodowy dla 2-latka – ranking bezpiecznych fotelików dla maluchów!

Podsumowanie

Wybór fotelika samochodowego dla Twojego dziecka to kluczowa decyzja, którą musisz podjąć już w pierwszych miesiącach jego życia. Fotelik wysokiej jakości powinien być solidnie wykonany, łatwy w montażu i spełniać niezależne normy bezpieczeństwa. Dzięki tym kryteriom możesz mieć pewność, że dokonałeś właściwego wyboru, który posłuży Ci przez wiele lat. Odwiedź nasz sklep BoboWózki i wybierz dobrze dopasowany fotelik dla 2-latka, który zapewni Twojemu maluchowi bezpieczeństwo i da radość ze wspólnego podróżowania!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up