+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Wizyta Świętego Mikołaja

Wizyta Świętego Mikołaja – jak się do niej przygotować?

2022-11-24

Grudzień to czas radosnego oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia. Dzieci z wielką niecierpliwością czekają na dwie grudniowe daty – Mikołajki i Gwiazdkę, które oznaczają prezenty od Świętego Mikołaja. Jego wizyta to bardzo miła tradycja, a dla najmłodszych ogromne przeżycie. Jak się do niej przygotować? Podpowiadamy, co zrobić, aby wizyta Świętego Mikołaja była ekscytującym wydarzeniem dla całej rodziny.

Spis treści:

Mikołajki – przedsmak Świąt Bożego Narodzenia

Grudzień kojarzy się dzieciom z dwoma miłymi wydarzeniami – Mikołajkami oraz Świętami Bożego Narodzenia. Od najmłodszych lat towarzyszy im wizyta Świętego Mikołaja, który przynosi prezenty i w wielu domach kultywuje się tę tradycję, nawet gdy maluch jeszcze nie do końca rozumie całą sytuację. Trzeba jednak przyznać, że jako dorośli również bardzo lubimy ten zwyczaj i chętnie przekazujemy go naszym dzieciom. Przyjrzyjmy się bliżej, z czym wiąże się wizyta Świętego Mikołaja i jak się do niej przygotować.

Dzień Świętego Mikołaja, czyli popularne Mikołajki, to czas, kiedy Święty Mikołaj nocą odwiedza dzieci i najczęściej w bucikach zostawia im drobne dary. Maluszki w butach mogą znaleźć czekoladę, lizaki, cukierki, owoce, orzechy czy inne drobne upominki. Na taki prezent mogą liczyć, jeśli były grzeczne, natomiast rózgę znajdą dzieci, które do grzecznych nie należały. Tak wygląda teoria, natomiast wiemy doskonale, że Mikołaj kocha wszystkie dzieci i najczęściej przymyka oko na te drobne niedociągnięcia milusińskich. Każdy przecież ma prawo popełniać błędy.

Wizyta Świętego Mikołaja – jak się przygotować?

Wieczorem 5 grudnia możesz razem z dzieckiem posprzątać półkę z butami, wyczyścić obuwie, a zwłaszcza to aktualnie noszone przez dziecko. Jeśli masz w zwyczaju wieszać skarpety nad kominkiem lub na ozdobnych sznurkach, możesz zaproponować dziecku, by samodzielnie ozdobiło swoją. Maluch może także namalować specjalną laurkę dla Mikołaja i umieścić ją w swojej skarpecie. Czasem Mikołaj wkłada podarki pod poduszkę, również to miejsce będzie dobre na prezent dla Mikołaja.

wizyta-swietego-Mikolaja

Prezent dla Mikołaja i reniferów – nie zapomnij o nich!

Pamiętaj, aby w nocy z 5 na 6 grudnia zostawić list, w którym maluch napisze lub narysuje, co chciałby dostać na Gwiazdkę. To oczywiście też wieczór, gdy zostawia się ciasteczka dla Świętego Mikołaja, a dla jego reniferów marchewki. Podróż dookoła świata i zebranie listów od wszystkich dzieci to nie lada wyzwanie. Mikołaj najczęściej wpada szybko z prezentami, wypija przygotowany przez dziecko napój i zjada ciastka, wszędzie zostawiając okruszki.

Zostańcie z dzieckiem pomocnikami Świętego Mikołaja!

Ten okres jest doskonały, by uczyć dziecko empatii i dzielenia się. Możemy w tym czasie zaproponować dziecku, by stało się pomocnikiem Mikołaja. Może rodzice dostrzegają, że jakieś dziecko nie ma szans na podarek? Warto na ten temat porozmawiać z dzieckiem, np. podczas spaceru w wózku BABY JOGGER CITY ELITE 2 czy w trakcie podróży samochodem, gdy malec siedzi wygodnie w foteliku takim jak model BRITAX ROMER MAX WAY PLUS. Smyk może ofiarować innemu dziecku coś od siebie. Niech to będzie nieużywana już zabawka, kilka ubranek czy czekolada.

 

Druga wizyta Świętego Mikołaja, czyli czas na Gwiazdkę

Prezent od Mikołaja na Gwiazdkę, czyli kiedy?

W Polsce Mikołaj najczęściej zostawia prezenty świąteczne pod choinką w dzień Wigilii Bożego Narodzenia lub w noc po Wigilii. Często w jakiejś części upominki są zgodne z pisanymi wcześniej przez dziecko listami. Niekiedy brodacz zostawia także dołączony dla maluszka list. Niestety nie może sobie za każdym razem pozwolić na spędzenie chwili z dzieckiem. Wówczas najczęściej wpada szybko do domu i zostawia prezenty pod choinką, a oprócz upominków dziecko może zobaczyć również ślady butów Mikołaja, które są otoczone śniegiem!

W jaki sposób wręczyć dzieciom prezenty od Mikołaja?

Wszystko dzieje się w czasie, gdy dziecko poszukuje pierwszej gwiazdki na niebie, wypatruje na nim sań Mikołaja  czy pomaga rodzicom w sprzątaniu po kolacji.  Czasami ciężko jest podrzucić prezenty pod choinkę, gdy dziecko z podekscytowaniem biega z jednego pokoju do drugiego. Wtedy jedno z rodziców może zaproponować maluchowi krótki spacer lub przejażdżkę po okolicy w wózku np. Cybex e-Priam 3.0 czy EasyGO OPTIMO AIR. W tym czasie drugi rodzic będzie miał czas na podłożenie świątecznych upominków.

Gdy dzieci w domu jest więcej, a na dworze pada śnieg, można zaproponować maluchom wspólne lepienie bałwana czy bitwę na śnieżki. To chociaż na chwilkę odciągnie je od oczekiwania na prezenty.

Prezent dla Mikołaja – liczy się intencja!

Malec może przygotować prezent dla Mikołaja w podziękowaniu za upominki zostawione w Mikołajki oraz z okazji Świąt Bożego Narodzenia. To dobra okazja, aby uczyć dziecko, że dużą radość daje nie tylko przyjmowanie upominków, ale również ich dawanie. Co dziecko może podarować Świętemu Mikołajowi? Warto, aby było to coś samodzielnie wykonanego, np. ozdoba świąteczna czy kartka z życzeniami. W ten sposób maluch uczy się, że nie jest ważna cena prezentu, a intencja, z którą jest dawany.

wizyta-swietego-Mikolaja

Wizyta Mikołaja w domu – jak ją zorganizować?

Dużo emocji budzi wśród dzieci wizyta Mikołaja w domu, żłobku lub przedszkolu. W żłobkach i przedszkolach zazwyczaj Święty Mikołaj odwiedza dzieci 6 grudnia, a organizacją takiej atrakcji zajmują się pracownicy placówki, do której uczęszcza dziecko. W przedszkolach panie nauczycielki często pieką razem z dziećmi ciastka dla Mikołaja. Maluchy pełne podekscytowania czekają na prezenty, ale same również nie przyjmują gościa z pustymi rękami.

Wciel się w postać Świętego Mikołaja!

Wizyta Mikołaja w domu najczęściej odbywa się w Wigilię Świąt Bożego Narodzenia. Gdy dziecko jest małe i jeszcze nie do końca kojarzy wszystkich członków rodziny, możesz o taką przysługę poprosić któregoś z nich. Takie rozwiązania sprawia, że Święty Mikołaj zna wszystkich obecnych i zaskakuje maluchy swoją wiedzą. Zadbaj o szczegóły – strój i sztuczną brodę. Na pewno realizmu całej sytuacji doda, gdy osoba wcielająca się w Świętego Mikołaja będzie dobrze zbudowana i postara się zmienić głos.

Wynajmij Mikołaja!

Starsze dziecko można zaskoczyć Świętym Mikołajem z prawdziwego zdarzenia i skorzystać z oferty profesjonalnej firmy. Prezent od Mikołaja podarowany bezpośrednio przez sympatycznego brodatego gościa ucieszy każdego malucha podwójnie. Pamiętaj, że taką wizytę należy zarezerwować z wyprzedzeniem. Nie zapomnij również naładować telefonu lub aparatu, aby uwiecznić odwiedziny Świętego Mikołaja.

Jakie są Twoje pomysły na ugoszczenie Mikołaja i przygotowanie się na jego przyjście? Czy w Twoim domu zostawia się ciastka i mleko dla Mikołaja, a marchewki dla jego reniferów? Zachęcamy Cię również do zapoznania się z asortymentem sklepu BoboWózki, gdzie znajdziesz również pomysły na prezent dla dziecka, takie jak: leżaczek BabyBjorn Bliss Cotton, krzesełko do karmienia Stokke Tripp Trapp czy rowerek biegowy Kinderkraft Rapid.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up