+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
fotelik do samolotu

Czy fotelik samochodowy można zabrać do samolotu?

2024-01-30

Fotelik do samolotu zapewnia wygodę zarówno maluszkowi, jak i rodzicom. Czy każdy model do samochodu nadaje się też na taką podróż? Dowiedz się więcej o zasadach różnych przewoźników oraz kryteriach, jakie musi spełniać fotelik samochodowy, jeśli chcesz zabrać go do samolotu.

Spis treści:

Fotelik do samolotu – czy można go zabrać?

Dalekie podróże z malutkim dzieckiem? To możliwe! Nie musisz rezygnować z poznawania nowych zakątków świata. Możesz zdecydować się na podróż samolotem. Z pewnością chcesz zadbać o komfort i bezpieczeństwo maluszka. Zastanawiasz się, czy możesz zabrać fotelik samochodowy do samolotu? Jakie warunki powinien on spełniać?

Pamiętaj, że wszystko zależy od linii lotniczej. Każda może mieć inne warunki przewozu fotelików samochodowych. Niektóre będą wymagały zakupu dodatkowego miejsca, inne zezwolą na odprawę siedziska do luku bagażowego, a jeszcze inne na nadanie go w formie bagażu.

Możesz spotkać się również z wymaganiami dotyczącymi miejsca, w którym można umieścić fotelik. Niektóre linie pozwalają na montaż siedziska wyłącznie przy oknie. Chodzi o ewentualne wypadki i tarasowanie drogi ewakuacyjnej.

Fotelik samochodowy w samolocie – co musisz wiedzieć?

  • Fotelik może mieć maksymalnie 44 cm szerokości, żeby zmieścić się na standardowym fotelu samolotowym. Upewnij się jednak, czy Twój przewoźnik ma taką samą zasadę.
  • Niektóre linie zezwalają na przewóz zarówno fotelika, jak i wózka, jednak jeden z tych przedmiotów zostanie zabrany jako bagaż rejestrowany lub za dodatkową opłatą.
  • Wykup miejsca obok siebie, pamiętając o tym, że wiele linii wymaga, żeby fotelik znajdował się przy oknie.
  • Każda linia może mieć inne zasady przewożenia dzieci w fotelikach samochodowych, dlatego zapoznaj się dokładnie z informacjami na stronie internetowej lub zadzwoń, by uzyskać odpowiedzi, które rozwieją Twoje wątpliwości.

Dla dzieci poniżej 24 miesięcy życia co do zasady nie rezerwuje się miejsca. Maluch podróżuje na kolanach rodzica. Jeśli jednak chcesz zabrać ze sobą fotelik, dla dziecka konieczne będzie dodatkowe, oddzielne miejsce. Wykupienie go zwiększa koszty podróży, jednak jednocześnie zapewnia Ci duży komfort.

fotelik-do-samolotu2

Fotelik do samolotu – czy warto go zabierać?

Fotelik samochodowy jest dziecku dobrze znany. Podróżowanie w nim może być więc dla maluszka uspokajające. Produkt dostosowany do używania w samolotach zapewnia bezpieczeństwo i komfort, na przykład podczas niespodziewanych turbulencji.

Kiedy dziecko siedzi na kolanach rodzica podczas startu, lądowania oraz gdy prosi o to załoga, dorosły musi wykorzystać dla malucha dodatkowe pasy. Nazywają się pętlowymi. Rodzic otrzymuje je przy wejściu na pokład samolotu. Pas mocuje się na pasie biodrowym dorosłego, a później oplata na brzuchu dziecka. Niestety ten sposób nie jest najbezpieczniejszy. Podczas silnych turbulencji lub awaryjnego lądowania rodzic może ze zbyt dużą siłą oddziaływać na maluszka.

fotelik-do-samolotu3

Cała podróż spędzona z maluszkiem na kolanach może być uciążliwa, zwłaszcza jeśli wybieracie się naprawdę daleko. Konieczność wykupienia dodatkowego miejsca sprawia, że zwiększają się koszty podróży. Z drugiej jednak strony po dotarciu na miejsce skorzystasz ze swojego fotelika w wynajmowanym samochodzie. Da Ci to większe poczucie spokoju niż korzystanie z wynajmowanego modelu.

LOT, Ryanair, Lufthansa, Norwegian, Wizzair – przewóz fotelika samochodowego

Każda linia lotnicza może mieć różne zasady przewozu dzieci w fotelikach samochodowych. Za każdym razem przed podróżą zapoznaj się z nimi, nawet jeśli zawsze wybierasz tego samego przewoźnika. Zasady mogą się przecież nagle zmienić.

Fotelik w samolocie LOT – co warto wiedzieć?

Linie lotnicze LOT pozwalają na bezpłatne zabranie nosidełka, wózka lub fotelika. Chcąc zdecydować się na dwa rodzaje tych produktów, jeden zostanie zabrany jako bagaż rejestrowany lub będzie wymagał dodatkowej opłaty. Jeśli dziecko ma pozostawać w foteliku przez całą podróż, wykupienie dodatkowego miejsca dla malucha jest konieczne.

Ryanair a fotelik w samolocie

Jeśli chcesz, żeby dziecko spędziło całą podróż w foteliku, musisz wykupić dla niego dodatkowe miejsce. Przewoźnik zezwala na wykorzystywanie wyłącznie fotelików, które są dopuszczone do użytku w samolotach. Może być to tylko siedzisko zwrócone przodem do kierunku jazdy. Szerokość fotelika nie powinna przekraczać 43 cm. Powinien mieć pięciopunktową uprząż.

Wizzair – przewóz fotelika samochodowego

Fotelik do samolotu ustawiany tyłem do kierunku jazdy może zostać wniesiony na pokład. Musi to być siedzisko wyposażone w zasuwkę, która umożliwia bezpieczne zamocowanie z użyciem pasa bezpieczeństwa.

Lufthansa a fotelik w samolocie

Linie lotnicze Lufthansa pozwalają na podróżowanie dziecka w foteliku zabranym przez dorosłego na pokład. Przewoźnik przedstawia dokładne informacje dotyczące produktu na pokładzie. Rodzic zabierający fotelik na pokład potwierdza, że:

  • siedzisko wyróżnia się idealnym stanem użytkowym.
  • potrafi samodzielnie przymocować fotelik.
  • zgadza się na umieszczenie siedziska w luku bagażowym, jeśli jego prawidłowa instalacja nie będzie możliwa.

Norwegian – fotelik na pokładzie samolotu

Linie informują, że dziecko do 2. roku życia powinno siedzieć podczas lotu na kolanach, natomiast w przypadku chęci zarezerwowania osobnego miejsca, konieczne jest zakupienie biletu dla pociechy. Dziecko musi być umieszczone w zatwierdzonym foteliku i siedzieć na miejscu obok opiekuna. Fotelik należy skierować przodem do kierunku jazdy i umieścić przy oknie.

Fotelik samochodowy do samolotu – jakie musi spełniać kryteria?

Fotelik dla dziecka do samolotu powinien spełniać zasady przewoźnika, z którym planujesz podróżować. Zapoznaj się z informacjami na stronie lub zadzwoń w celu uzyskania dokładnych odpowiedzi na Twoje pytania.

Fotelik musi być dostosowany do użytku w samolocie. Sprawdź, czy interesujący Cię produkt otrzymał niemiecki certyfikat Tüv. To właśnie on uprawnia do korzystania z fotelika podczas podróży samolotem. Produkt powinien mieć nalepkę „For use in Aircraft”. To daje Ci pewność, że fotelik jest oficjalnie dopuszczony do użytku w samolocie. Specjaliści sprawdzają to podczas dokładnych testów.

Fotelik do samolotu musi mieć odpowiednią szerokość. Maksymalnie jest to 44 cm. W innym przypadku fotelik może się nie zmieścić na siedzisku w samolocie.

Jaki fotelik dla dziecka do samolotu będzie najlepszy?

Czas poznać przykłady fotelików, które możesz zabrać na pokład samolotu.

Maxi Cosi Pebble Pro – fotelik, który otrzymał certyfikat Tüv

Maxi Cosi Pebble Pro otrzymał certyfikat, który poświadcza, że nadaje się on do użytku w samolocie. To produkt przeznaczony dla dzieci aż do osiągnięcia wagi 18 kg. Pozwala podróżować w samochodzie przodem i tyłem do kierunku jazdy. Wyróżnia się szerokością 44 cm. Maxi Cosi Pebble Pro został też wyposażony w pięciopunktowe pasy – na ich obecność zwracają uwagę linie lotnicze.

Produkt zapewni maksimum wygody dziecku podczas podróży samolotem, ale będzie też dobrym wyborem na co dzień. Fotelik został wyposażony w miękkie siedzisko oraz regulowany zagłówek, który dostosujesz do wzrostu małego podróżnika. Kąt pochylenia możesz zmieniać, żeby zapewnić maluszkowi maksimum komfortu.

Cybex Aton M i-Size – model, który możesz zabrać na pokład samolotu

To kolejny model z certyfikatem Tüv. Został zaprojektowany z myślą o dzieciach do osiągnięcia wagi 13 kg. Model zapewnia maluszkowi bezpieczeństwo podczas podróżowania samochodem dzięki systemowi ochrony bocznej. Konstrukcja skorupy skutecznie absorbuje siłę uderzenia.

Regulowany zagłówek sprawia, że dopasujesz fotelik idealnie do potrzeb maluszka. Produkt został wyposażony w ergonomiczną wkładkę. Dzięki niej maluszek może przyjąć niemal płaską pozycję, która jest odpowiednia dla jego rozwoju. Szelki bezpieczeństwa są regulowane. Mają miękkie nakładki, dzięki którym zapewniają maksimum wygody.

Maxi Cosi Coral 360 – sprawdzi się na pokładzie samolotu

Kolejna propozycja fotelika od Maxi Cosi! Model Coral 360 wyróżnia się wyjątkowo niską wagą, która ułatwia przenoszenie go. Fotelik został wyposażony we wkładkę redukcyjną dla niemowląt, dzięki czemu zapewnia najbezpieczniejszą pozycję już od pierwszych tygodni życia.

Maxi Cosi Coral 360 jest łatwy do utrzymania w czystości. Tapicerkę tego modelu możesz wypiąć do prania. Fotelik przeznaczony aż do osiągnięcia wagi 13 kg możesz w razie potrzeby wpiąć do stelaża wózka. Do tego celu potrzebujesz specjalnych adapterów.

fotelik-do-samolotu1

Częściej podróżujesz samochodem? Sprawdź polecane modele!

Jeśli nie potrzebujesz modelu nadającego się na pokład samolotu, ale zależy Ci na maksymalnym bezpieczeństwie i komforcie dziecka w samochodzie, sprawdź poniższe modele.

Cybex Sirona G Plus i-Size

Produkt charakteryzuje się wyjątkowo odporną na przetarcia tapicerką. Uchwyty na pasy bezpieczeństwa zapobiegają plątaniu się ich. Dzięki systemowi wentylacyjnemu dziecko cieszy się komfortem termicznym nawet w gorące dni.

Baza do siedziska Sirona G sprawia, że montaż fotelika przebiega bezproblemowo. Produkt ma funkcję obrotu. Dzięki temu łatwo przekręcisz fotelik w stronę drzwi, co usprawni wyciąganie dziecka z siedziska. W zestawie z bazą jest noga stabilizująca, która zwiększa stabilność montażu i zwiększa bezpieczeństwo małego podróżnika.

Britax Dualfix M Plus i-Size

Fotelik jest przeznaczony do przewożenia dzieci o wzroście 61–105 cm. To produkt, który posłuży Ci przez wiele lat. Fotelik zapewnia dziecku wygodną pozycję dzięki regulowanemu zagłówkowi. Oparcie jest odchylane, co sprawia, że maluch może się w komfortowych warunkach zdrzemnąć podczas podróży. Tapicerkę tego modelu zdejmiesz do prania bez konieczności wypinania pasów.

Maxi Cosi Pearl 360 Pro z bazą

Model ma funkcję pełnego obrotu. Dzięki temu łatwo włożysz dziecko do fotelika i wyjmiesz go z siedziska. Fotelik popularnego producenta ma miękkie siedzisko i regulowany zagłówek, które dbają o komfort małego podróżnika. Model posłuży dziecku od 4. miesiąca aż do 4. roku życia. Producent zastosował system ochrony G-CELL, który zwiększa bezpieczeństwo podczas kolizji bocznych.

BeSafe Izi Turn i-Size

Fotelik jest przeznaczony dla dzieci od 6. miesiąca do 4. roku życia. Możliwość obrotu o 360° zapewnia wygodę dorosłym. Model od BeSafe ma cztery pozycje odchylenia fotelika, więc zapewnisz maluszkowi najwygodniejszą pozycję. System wentylacji sprawia, że nawet podróże w upalne dni mijają dziecku w komfortowych warunkach.

Cybex Cloud T Plus i-Size

Fotelik jest przeznaczony dla najmłodszych podróżników, których wzrost mieści się w granicach od 45 do 87 cm. Posłuży aż do osiągnięcia przez dziecko wagi 13 kg. Tapicerka została wykonana ze specjalnego splotu tkanin, dzięki czemu odznacza się odpornością na przetarcia. Dzięki bazie nawet jako początkujący rodzic bez trudu zamontujesz fotelik w bazie. Wskaźniki potwierdzą prawidłową instalację.

Kiedy dziecko przychodzi na świat, nie musisz rezygnować z dalekich podróży. Wystarczy, że wykorzystasz odpowiedni fotelik samochodowy w samolocie, żeby maluch cieszył się bezpieczeństwem, a Tobie było wygodnie nawet podczas dalekiej wycieczki. Przewożenie dzieci w samolocie bez fotelika też jest możliwe, jednak nie jest tak samo bezpieczne i komfortowe.

Żeby lecieć z maluszkiem, musisz wybrać fotelik przeznaczony do użytku w samolocie. Mają one odpowiednią szerokość i konstrukcję. Zawsze sprawdzaj też wymagania konkretnego przewoźnika, ponieważ zasady różnych firm mogą się od siebie nieco różnić. Pamiętaj, że dziecko, które nie siedzi na Twoich kolanach, musi mieć wykupione oddzielne miejsce. Choć zwiększa to koszty podróży, daje wyjątkowy komfort.

Podróżujesz samolotem z pociechą? Może właśnie planujesz pierwszą daleką wycieczkę z maluszkiem? Zajrzyj do sklepu BoboWózki, w którym czekają na Ciebie foteliki samochodowe nadające się do użytku w samolocie.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up