+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Przewóz wózka dziecięcego samolotem

Przewóz wózka dziecięcego samolotem – o czym pamiętać?

2018-02-09

Marzą Ci się zagraniczne wakacje z małym dzieckiem, ale martwisz się, w jaki sposób przewieźć wózek samolotem? Bez obaw – przewóz wózka dziecięcego samolotem jest możliwy, chociaż zależnie od linii lotniczych wymogi dotyczące wózków mogą się różnić. Poniżej znajdziesz przydatne informacje, które pomogą Ci przebrnąć przez lot ze spokojną głową.

Spis treści:

  1. Przewóz wózka dziecięcego samolotem – podstawowe zasady
  2. Jaki wózek do samolotu? Nasze propozycje
  3. Jak zabezpieczyć wózek do samolotu?
  4. Czy można przetransportować wózek dziecięcy na pokładzie samolotu?
  5. Jak przewozić wózek samolotem? Różnice pomiędzy liniami lotniczymi
  6. Przewóz wózka dziecięcego samolotem – test składania
  7. Dziecko w samolocie – praktyczne wskazówki

Podróż samolotem z małym dzieckiem wiąże się z pewną dawką stresu, ale nie oznacza to, że musi tak być, szczególnie jeśli dobrze ją zaplanujemy i przygotujemy na nią też nasze dziecko. Rodzice często pytają, czy można przewozić wózek samolotem? Jak najbardziej jest to możliwe. Większość linii lotniczych ma opracowane przejrzyste zasady dotyczące przewożenia wózka, ale musisz pamiętać, że każda firma ma możliwość stworzenia własnego regulaminu, więc przed wykupieniem lotu musisz zapoznać się z warunkami konkretnego przewoźnika. Jak przewozić wózek dziecięcy samolotem? Sprawdź już teraz!

Przewóz wózka dziecięcego samolotem – podstawowe zasady

Większość linii lotniczych ma w ofercie bezpłatne przewożenie składanego wózka dziecięcego dla dzieci do drugiego roku życia w luku bagażowym. Masz zatem dwie możliwości przekazania wózka. Pierwsza z nich odbywa się podczas odprawy bagażowej, gdzie oddajesz złożony i zabezpieczony wózek, jako bezpłatny bagaż (dotyczy to również wózków, których nie można złożyć). Jednak jeśli podróżujesz z niemowlakiem, łatwiej Ci będzie oddać wózek do samolotu tuż przed jego wejściem. Zostanie on odebrany przez stewardessę bądź innego pracownika i bezpiecznie schowany na czas lotu. Po dotarciu na miejsce wózek otrzymasz po opuszczeniu pokładu samolotu.

Ważne! Wózek dziecięcy, który jest oddawany przy drzwiach samolotu, musi mieć odpowiednie oznaczenie. Jest to przywieszka z napisem „delivery to the aircraft” – co w tłumaczeniu oznacza – dostarczyć do samolotu. Odbywa się to w punkcie odprawy bagażowej lub przy bramkach przed wejściem na pokład samolotu.

Przewóz wózka samolotem

Jaki wózek do samolotu? Nasze propozycje

Linie lotnicze coraz częściej dostosowują swoje regulaminy pod kątem rodziców z małymi dziećmi, ale Ty również możesz ułatwić sobie przewóz wózka samolotem. W jaki sposób? Kupując model, który jest lekki i kompaktowy. Taki wózek będzie ułatwieniem w podróży, a nie dodatkowym problemem.

Wybraliśmy dla Ciebie kilka modeli, które idealnie nadają się do przewożenia samolotem. To m.in. GB Pockit i Cybex Mios 2.0. Oba te wózki mają lekkie stelaże i system pozwalający z łatwością złożyć je jedną ręką. Dzięki czemu oszczędzisz sobie nadmiernego stresu, szczególnie jeśli w podróż z maluchem wybierasz się samotnie. Model GB Pockit mieści się nawet w luku bagażowym nad głową, a także pod fotelem w samolocie. Przeznaczony jest dla dzieci od ok. 6 miesiąca do 4. roku życia (9-17kg). W wózku Cybex Mios 2.0 mogą natomiast podróżować dzieci do osiągnięcia wagi 22 kg. Ten kompaktowy model po rozłożeniu jest nieco większy niż GB Pockit.

Samolotem wygodnie przewieziesz również wózek Joolz Aer Plus. Producent dołącza do zestawu nie tylko specjalny pasek, dzięki któremu wózek możesz przenieść jeszcze wygodniej, ale również pokrowiec transportowy.

W niewielką kostkę złożysz również wózek ANEX Air-Z. Mimo niewielkiej wagi i kompaktowego rozmiaru producent zastosował tu taką funkcjonalność jak przewożenie malucha przodem lub tyłem do kierunku jazdy, a tapicerkę wyposażył w filtr UV50+. Dzięki niemu od wózka odbijają się promienie słoneczne, a mały pasażer ma duży komfort termiczny. Wózek ten możesz przewozić w luku bagażowym, ale część linii lotniczych dopuszcza ANEX Air-Z jako bagaż podręczny.

Przeczytaj także: Wózek do samolotu – ranking najlepszych wózków

Jak zabezpieczyć wózek do samolotu?

Gdy zamierzasz oddać wózek bezpośrednio przy odprawie bagażowej, a boisz się ewentualnych uszkodzeń, wózek możesz owinąć folią pęcherzykową (potocznie zwaną bąbelkową) i streczem. Kiedy jednak podróżujesz z dzieckiem samotnie, może się to okazać problematyczne, dlatego równie dobrym rozwiązaniem jest zakup specjalnej torby transportowej na wózek dziecięcy. Do takiej torby możesz schować wózek również wtedy, gdy decydujesz się na zdanie wózka stewardessie przy drzwiach samolotu. Niektóre modele posiadają torbę transportową w zestawie, np. Joolz Aer Plus.

Czy można przetransportować wózek dziecięcy na pokładzie samolotu?

Takie rozwiązanie również jest możliwe. Jak przewozić wózek samolotem bezpośrednio na pokładzie? Wystarczy, że model po złożeniu będzie miał wymiary bagażu podręcznego. To bardzo wygodny sposób na podróż z wózkiem, jeśli masz jakieś obawy przed oddaniem wózka do luku bagażowego bądź po prostu chcesz mieć go przy sobie z różnych względów.

Złożony wózek dziecięcy, który znajdziesz w sklepie Bobowózki, bez problemu umieścisz w schowku na bagaż podręczny. Wymiary takiego bagażu znajdziesz na stronie internetowej każdej linii lotniczej. Powinieneś jednak wiedzieć, że nie każdy przewoźnik daje możliwość wniesienia wózka na pokład samolotu. W tym celu najlepiej jest skorzystać z infolinii, aby uniknąć rozczarowań i problemów przy wchodzeniu na pokład. Na szczęście coraz więcej linii lotniczych umożliwia umieszczenie wózka pod siedzeniem pasażera lub w luku nad głową, zaś producenci pojazdów konstruują modele spacerowe tak, aby można je było złożyć w kostkę.

Jak przewozić wózek samolotem? Różnice pomiędzy liniami lotniczymi

Wiesz już, że przewóz wózka samolotem określony jest indywidualnym regulaminem konkretnej linii lotniczej. Przyjrzeliśmy się bliżej zasadom obowiązującym w kilku firmach, nie tylko w tzw. regularnych liniach lotniczych, ale również firmach obsługujących tzw. tanie loty.

Na szczęście te drugie również wychodzą naprzeciw potrzebom rodziców z małymi dziećmi. Oferują nie tylko możliwość zabrania ze sobą na pokład samolotu małego, składanego wózka. Jeśli zarezerwujesz maluchowi do lat 2 osobne miejsce, może on podróżować w foteliku samochodowym.

Większość regularnych linii lotniczych oferuje rodzicom zabranie na pokład w formie bagażu podręcznego wymiennie wózek, nosidełko lub fotelik samochodowy. Część firm traktuje wózek jako bagaż podręczny, inne zaś umożliwiają przewóz wózka dziecięcego samolotem jako dodatkowy element bagażu.

Przewóz wózka dziecięcego samolotem – test składania

Aby ułatwić sobie przewóz wózka dziecięcego samolotem, warto przed zakupem przetestować składanie pojazdu. W sklepach stacjonarnych Bobowózki znajdziesz szeroką ofertę wózków spacerowych, które są lekkie i kompaktowe. Z pomocą naszych doradców sprawdzisz, w jaki sposób składa się interesujący Cię model. Ponadto nasi konsultanci doradzą Ci, który wózek składa się w tzw. kostkę. Możliwość złożenia pojazdu w ten sposób pozwoli Ci przewieźć wózek w luku nad siedzeniem lub pod nim. Sklepy stacjonarne Bobowózki to aż kilkadziesiąt lokalizacji!

Przeczytaj także: Niemowlę w samolocie – o czym powinieneś pamiętać?

Jak przewozić wózki samolotem – podpowiadamy

Dziecko w samolocie – praktyczne wskazówki

Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie kilka praktycznych wskazówek dotyczących podróżowania samolotem z małym dzieckiem:

Przede wszystkim przed podróżą zapoznaj się z aktualnym regulaminem linii lotniczej, której samolotem będziesz lecieć, pod kątem wymagań lub ograniczeń związanych z podróżą dziecka.

Podróżując samochodem, wszyscy rodzice mają tendencję do pakowania akcesoriów dla malucha na każdą ewentualność. W przypadku podróży samolotem ogranicz je do minimum, aby ułatwić sobie przemieszczanie się z dzieckiem na terenie lotniska.

Dużym udogodnieniem dla rodziców są chusty i nosidła. Dzięki nim rodzic ma wolne ręce, a maluch może wtulić się w mamę lub tatę i poczuć się bezpiecznie. Ważne jest również, aby rodzice opanowali stres związany z podróżą samolotem, ponieważ dziecko szybko wyczuje zdenerwowanie i samo stanie się niespokojne.

Podczas startu lub lądowania podaj maluchowi butelkę z piciem lub wykorzystaj ten moment na karmienie piersią. Start i lądowanie powodują bowiem różnicę ciśnień, co może wywołać nie tylko niepokój, ale nawet ból uszu. Picie pomaga wyrównać różnicę ciśnień.

Jesteśmy przekonani, że stosując się do naszych porad, Twój lot przebiegnie spokojnie, a maluszek nawet nie odczuje, że jest wysoko nad ziemią.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up