+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
niemowle-w-samolocie-0

Niemowlę w samolocie – o czym powinieneś pamiętać?

2022-04-28

Dla wielu rodziców lot z niemowlakiem wiąże się ze stresem i koniecznością wielogodzinnego pakowania najpotrzebniejszych rzeczy. Niepotrzebnie! Niemowlę w samolocie wcale nie powinno przerażać.  Jak się przygotować do podróży z małym dzieckiem? Jakie rzeczy będą niezbędne? Jak zaplanować komfortowy lot?

Spis treści:

Czy lot samolotem jest bezpieczny dla niemowlaka?

Latanie samolotem w ciąży budzi wiele kontrowersji. Często ze względu na Twój stan fizyczny i gorszą kondycję w czasie tych 9. wyjątkowych miesięcy ograniczasz wyjazdy i z utęsknieniem czekasz na możliwość realizowania swojej podróżniczej pasji, gdy dziecko już się urodzi. Choć w pierwszych tygodniach życia maluszka możesz czuć się nieco zagubiona i przytłoczona ogromem nowych obowiązków, tak naprawdę jest to bardzo dobry czas, by skorzystać z urlopu i udać się na przygodę w nieznane. Czy lot samolotem jest bezpieczny dla niemowlaka?

Niemowlę w samolocie. Niemowlę leży na mamie.

Jeśli Twój smyk nie ma poważnych problemów zdrowotnych, może latać praktycznie od urodzenia. Aby czuć się bezpiecznie, tak naprawdę potrzebuje wyłącznie bliskości mamy lub taty i jest mu obojętne, czy przebywa z nimi w domu, czy na pokładzie samolotu. Lot samolotem z niemowlakiem w nieco starszym wieku może wywołać u dziecka nieco więcej emocji, jednak spokój i opanowanie rodzica pomoże mu oswoić się z nową sytuacją. Jeśli dobrze przygotujesz się do rejsu – spakujesz najpotrzebniejsze rzeczy i będziesz mieć pod ręką wygodą spacerówkę, np. Anex Air-X, będziecie wspominać lot z przyjemnością i sentymentem. No to w drogę!

Przeczytaj także: Jak przewozić wózek dziecięcy samolotem?

Niemowlę w samolocie – jak je uspokoić?

Lot z niemowlakiem dobrze jest zaplanować z wyprzedzeniem. Największym minusem wspólnego latania jest zmiana ciśnienia podczas wznoszenia się i opadania, które malec odczuwa poprzez nieprzyjemne uczucie zatkanych uszu.

Usypianie w foteliku

Aby ulżyć bobasowi, który nie wie, jak zachować się w tych okolicznościach, możesz spróbować uśpić go w foteliku samochodowym, który zabierzesz ze sobą na pokład. W tej roli świetnie sprawdzi się Maxi Cosi Pebble, który możesz zamontować po wylądowaniu w wypożyczanym na miejscu samochodzie i obniżyć wakacyjne wydatki.

Karmienie piersią

Na zatkane uszy najlepszym lekarstwem jest… karmienie piersią. Możesz przystawić niemowlę, gdy samolot rusza i gdy zniża się do lądowania – cykliczne połykanie mleka pozwoli zapomnieć o dyskomforcie, powodowanym przez zmienne ciśnienie. Warto też mieć pod ręką butelkę lub smoczek, które zastąpią pierś.

Ulubiona zabawka

Dobrze jest zabrać do torby podróżnej ulubiony kocyk lub ukochaną maskotkę dla Twojej pociechy, które będą działać odstresowująco.

By lot z dzieckiem minął spokojnie, możesz spróbować dopasować czas lotu do pory drzemek i sprawić, by maluch usnął w spacerówce, np. Baby Design Wave, po czym przenieść go śpiącego na pokład samolotu.

Podróż samolotem z niemowlakiem – jakie rzeczy będą przydatne podczas podróży?

Gdy czeka Cię lot samolotem z niemowlakiem, miej na uwadze kilka istotnych kwestii. Po pierwsze, spróbuj zacząć od krótszych dystansów – łatwiejszy będzie lot z dzieckiem, którego czas trwania wynosi 1 lub 2 godziny, a nie 8 lub 10.

Wózek dziecięcy i nosidło

Wózek dziecięcy, np. model 2w1 Mima Xari 4G Black, możesz oddać do luku bagażowego wraz z dużą walizką lub obsłudze samolotu bezpośrednio przed wejściem na pokład. Przy dzieciach, które już siedzą, przydatna będzie chusta lub nosidło ergonomiczne – możesz wówczas ograniczyć liczbę bagaży i zrezygnować z wózka, a także skrócić czas pobytu na lotnisku.

Jedzenie dla dziecka

Maluszki karmione piersią nie potrzebują dodatkowego prowiantu na drogę. Dla bobasów karmionych mlekiem modyfikowanym musisz zabrać butelkę i mleko do przygotowania lub by było wygodniej – na czas podróży kupić produkt, który nie wymaga rozrabiania we wrzątku podczas rejsu. Starszaki z chęcią zajmą się smakowitymi przekąskami – weź swoje produkty, gdyż jadłospis w samolocie może nie zawsze odpowiadać ich gustom. Wszystkie niezbędne rzeczy spakuj do plecaka, który schowasz w pojemnym koszu na zakupy umieszczonym poniżej gondoli wózka, takiego jak np. Britax Smile 3.

Lot z dzieckiem a bagaż podręczny>

Niemowlę w samolocie nie potrzebuje zbyt wielu przedmiotów, a przy ograniczonych wymiarach bagażu podręcznego dobrze jest mieć tylko najpotrzebniejsze z nich. Chociaż w większości linii lotniczych przysługuje Ci jeden dodatkowy bagaż na dziecko, spróbuj ograniczyć liczbę toreb do minimum – i tak będziesz mieć zajęte ręce przez swoją pociechę! Rodzicom z dwójką małych dzieci – bliźniąt lub przy niewielkiej różnicy wieku – może pomóc wykorzystanie wózka bliźniaczego, takiego jak Cybex Gazelle S. Praktyczny będzie plecak lub torba niemowlęcia z wieloma oddzielnymi przegródkami, by szybko odszukać dokładnie to, czego potrzebujesz.

A jeśli dalej zastanawiasz się, jaki wózek będzie najbardziej kompatybilny podczas podróży, przeczytaj: Wózki do samolotu – jaki model wybrać?

Niemowlę w samolocie. Tata karmi dziecko.

Co powinno znaleźć się w bagażu podręcznym?

W Twoim plecaku musi się znaleźć zestaw pieluch, mokre chusteczki, przyda się nieprzemakalna torebka na różne odpadki i zużyte akcesoria, gdyby akurat pod ręką nie było kosza na śmieci. Do samolotu weź komplet ubranek – zarówno te na chłody, jak i przewidziane do stosowania przy wyższej temperaturze – niekiedy klimatyzacja w samolocie może działać zbyt mocno i wtedy ratunkiem będzie tylko cieplejszy sweter. Spakujcie ze starszakiem komplet ulubionych zabawek i kilka książeczek. Dobrą opcją będzie przenośna gra planszowa albo logiczna układanka. W kryzysowej sytuacji, z trzy- lub czterolatkiem pomoże audiobook na Twoim telefonie, zestaw ulubionych piosenek lub bajka, gdy wszystkie inne sposoby już zawiodą.

Czujesz, że pojawi się nuda podczas podróży? Jest na to sposób! Kreatywne zabawy dla dzieci w wieku szkolnym

Podróżowanie z dzieckiem to nie problem!

Latanie samolotem może rozpalić w Twoim dziecku pasję podróżniczą i sprawić, że w przyszłości będzie z przyjemnością pakować się na kolejne wyprawy. Lot z niemowlakiem wcale nie musi kojarzyć się z czymś nieprzyjemnym. Wycieczki z kilkutygodniowym bobasem można perfekcyjnie zaplanować, a obsługa na lotnisku i w samolocie zwykle służy pomocą rodzicom i stara się, by maleństwo czuło się w pełni bezpiecznie.

Nie bój się prosić o pomoc, pytaj śmiało o przygotowane dla rodziców udogodnienia i korzystaj z nich bez oporów. Zabierz w drogę prosty w obsłudze i łatwy do składania wózek, np. Cybex Priam 2.0, który znajdziesz w sklepie Bobowózki. Pamiętaj, że w miejscu, w którym będziesz lądować, mogą panować zupełnie inne warunki pogodowe – sprawdź prognozę i dostosuj do niej Waszą odzież. Spróbuj zapomnieć o obowiązkach, rutynie dnia i przede wszystkim – nie stresuj się! Maluch wyczuwa Twoje emocje i jeśli Ty będziesz spokojna, Twój stan ducha udzieli się i jemu. Dzięki temu każda wycieczka okaże się tą niezapomnianą, a tuż po powrocie będziesz planować kolejną z nich!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up