+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Noworodek w foteliku – pozycja

Noworodek w foteliku – pozycja ma znaczenie!

2022-07-15

Podczas jakiejkolwiek podróży autem ważne jest bezpieczeństwo dziecka, zwłaszcza tak małego, jak noworodek. W foteliku pozycja powinna być bezpieczna dla malucha, ale również komfortowa. Dowiedz się, jak wygląda prawidłowe ułożenie ciała dziecka w foteliku.

Spis treści:

Jaka jest prawidłowa pozycja niemowlaka w foteliku?

Aby dziecko było bezpieczne w razie wypadku, pozycja noworodka w foteliku musi być odpowiednia. Co to jednak oznacza? Co kryje się pod tym terminem? To najlepiej wiedzą eksperci, którzy przygotowują zalecenia dotyczące przewożenia dzieci w fotelikach.

Noworodek w foteliku – pozycja a wkładka

Noworodek jest zwykle mały, ale jak mały – to zależy. W związku z tym noworodek w foteliku powinien być ułożony na specjalnej podkładce, która sprawia, że dziecko czuje się komfortowo, ale i bezpiecznie. Nieduży fotelik może stanowić ogromną przestrzeń dla dziecka, które spędziło kilka miesięcy w brzuchu mamy. Z tego powodu wkładka to absolutna podstawa, która pozwala maluchowi utrzymać bezpieczną postawę, gdy mięśnie jego ciała nie pozwalają mu tego zrobić samodzielnie.

noworodek-w-foteliku-pozycja

Pozycja dziecka w foteliku

Eksperci są zgodni co do tego, jak dziecko powinno siedzieć w foteliku. W razie zderzenia największe szanse na wyjście z wypadku obronną ręką mają te maluchy, które jeżdżą tyłem. To sprawia, że w razie kolizji drogowej – która jest najgroźniejsza i często przebiega z największą prędkością – uszkodzeniu nie ulegną kręgosłup, głowa czy kark dziecka. Warto pamiętać, że u noworodków te partie ciała są najsłabsze.

Jak powinien leżeć noworodek w foteliku? Pozycja leżąca polega na tym, że barki, głowa i stopy dziecka są ułożone wyżej niż biodra. Jest to pozycja zawsze najbezpieczniejsza, jednak warto pamiętać, że fotelik musi być dobrze zamontowany na podstawie. Warto wybierać takie modele jak Cybex Aton 5 z bazą, które zapobiegną przesunięciu fotelika w chwili zderzenia. Co więcej, choć pozycja dziecka w foteliku jest bezpieczna w razie zdarzeń drogowych, nie znaczy to jednak, że jest optymalna.

Z punktu widzenia fizjoterapeuty

Na początek warto zaznaczyć, że prawidłowa pozycja noworodka w foteliku samochodowym nie jest dla niego wcale zdrowa. Jest to powód, dla którego małe dzieci nie powinny przebywać w foteliku dłużej niż ok. dwóch godzin dziennie. Chodzi tutaj nie tyle o zagrożenie życia, ile raczej dyskomfort związany z fizjologiczną postawą dla tak małego dziecka. Lekkie wygięcie ciała nie jest komfortowe dla malucha. Jednocześnie fotelik taki jak Cybex Cloud Z i-Size znacznie zwiększa bezpieczeństwo dziecka w trakcie jazdy. Jak pogodzić te dwie kwestie?

To całkiem proste – niemowlak w foteliku powinien przebywać tylko wtedy, kiedy musi. Jeśli planujesz dalszą trasę, zadbaj o przystanki. Z kolei, jeśli wybierasz fotelik wpinany w wózek, jak np. Maxi Cosi Pebble Pro i-Size, zadbaj o to, aby nie nadużywać tej funkcji. Stosuj ją, gdy to konieczne, np. podczas wizyty u lekarza. Nie zastępuj jednak wygodnej dla malucha gondoli fotelikiem, który z punktu widzenia fizjoterapeutów nie jest dla niego najlepszym rozwiązaniem na dłuższą metę.

Nieprawidłowa pozycja niemowlaka w foteliku – zagrożenia

Niemal wszyscy rodzice wiedzą, jak wygląda niemowlę w foteliku z pierwszej grupy wagowej. Dziecko w foteliku niemowlęcym przybiera pozycję, w której jego plecki są zaokrąglone, nóżki nieco uniesione, a główka często pochylona, szczególnie kiedy fotelik jest źle dobrany do kanapy samochodu, a tym samym kąt nachylenia jest niewłaściwy. Wówczas główka dziecka opada na jego klatkę piersiową. Tak małe dziecko często nie ma jeszcze sił, by podnieść głowę – jak wiemy, jego mięśnie na to nie pozwalają. Czy maluszkowi może być tak wygodnie i czy jest bezpieczny?

W bardzo prosty sposób sam możesz to sprawdzić. Wystarczy, że usiądziesz na krześle czy łóżku z nogami uniesionymi do góry, opartymi o coś, by pozycja Twojego ciała była podobnie zaokrąglona jak pozycja niemowlaka w foteliku. W takiej pozycji weź jak najgłębszy wdech. Czy wykonanie tej czynności sprawiło trudności? Najpewniej tak. Uciśnięta w takiej pozycji przepona nie jest w stanie pracować na pełnych obrotach.

Sprawdź dalej. Udawaj, że zasypiasz w foteliku i kąt nachylenia jest nieodpowiedni, na skutek czego broda dotyka klatki piersiowej. W tej pozycji spróbuj przełknąć ślinę. Najprawdopodobniej wywołuje to duży dyskomfort lub nawet niewielki ból, a pełne przełknięcie śliny nie jest możliwe. Uciśnięta przepona sprawia, że do mózgu dziecka nie jest w stanie dotrzeć odpowiednia ilość tlenu. Przez to maluch powoli staje się niedotleniony.

Nie musi to oczywiście dać natychmiastowo widocznych efektów, jednak niewątpliwie jest niebezpieczne w dłuższej perspektywie. Szczególnie niebezpieczne są sytuacje, kiedy maluszek jest chory lub ma skłonności do ulewania czy wymiotów. Jeśli nie jest w stanie podnieść główki, a treść żołądkowa cofnie się do przełyku, niemowlę w foteliku może mieć trudności z jej wypuszczeniem. W efekcie może dojść do sytuacji, w której dziecko nie jest w stanie oddychać, w ustach ma treść, która znów się cofa – tym razem do płuc. Może to spowodować zakrztuszenie się i zachłystowe zapalenie płuc albo nawet zagrożenie życia.

Noworodek w foteliku – pozycja a fotelik

Aby pozycja niemowlaka w foteliku była bezpieczna, sam produkt musi być odpowiedniej jakości. Sprawdź, na które foteliki samochodowe, prócz wymienionych wcześniej, warto zwrócić uwagę.

Avionaut PIXEL i-Size – fotelik warty uwagi

Fotelik samochodowy Avionaut PIXEL to wyjątkowy model, który jest rozwiązaniem na powyżej opisane problemy i niebezpieczeństwa. Nie znaczy to jednak, że będzie on odpowiedni do każdego samochodu, dlatego zawsze należy wykonać przymiarki. PIXEL wyróżnia się dużą pionizacją oparcia, dzięki czemu ryzyko opadania główki malucha jest zminimalizowane. Dodatkowo wkładka w tym foteliku została wykonana we współpracy ze specjalistami z zakresu fizjoterapii dziecięcej. Dzięki temu jeszcze bardziej dba o prawidłową pozycję dziecka i dobry rozwój jego kręgosłupa. Ponadto dzięki swojej budowie zapobiega cofaniu się treści żołądkowej.

Warto wspomnieć, że PIXEL to niebywale lekki fotel, co ułatwia rodzicom przenoszenie dziecka w foteliku. Jego waga wynosi zaledwie 2,5 kg. Montaż w samochodzie jest możliwy na pas samochodowy lub dodatkową bazę z zaczepami Isofix, tylko tyłem do kierunku jazdy. Dodatkowo PIXEL uzyskał 4 gwiazdki w testach ADAC i spełnia europejską normę i-Size.

Inne foteliki warte uwagi

Wśród produktów wartych zaufania i uwagi wymienić można jeszcze inne modele. Jest to np. fotelik BeSafe iZi Go Modular X1 i-Size, który ma zdejmowaną tapicerkę i dodatkowy system ochrony bocznej, chroniący w razie kolizji bocznej. Jeśli szukasz innego modelu z bazą, która będzie służyła też dziecku wraz z przesiadaniem się do większych fotelików, ciekawym wyborem może być Maxi Cossi Pebble Pro i-Size z bazą. Z czasem fotelik możesz wymienić, a baza nadal pozostanie funkcjonalna tak jak dotychczas.

noworodek-w-foteliku-pozycja

Ważne jest, by dziecko w foteliku w czasie jazdy odczuwało maksymalny komfort. Czy chodzi o mięciutkie materiały i piękne dziecięce wzorki na tapicerce? Z pewnością miękkie materiały są istotne, natomiast to nie jest najważniejszy aspekt. Chodzi głównie o to, jak ułożony jest noworodek w foteliku. Pozycja ma ogromne znaczenie! Komfort dziecka jest wysoki wtedy, kiedy maluszek może bez trudu złapać oddech, bo jego przepona ma możliwość niezakłóconej pracy. Swoboda oddychania dla dziecka jest najważniejszą potrzebą i Ty jako rodzic musisz zapewnić maluszkowi możliwość spełnienia tego warunku. Jeśli wiesz, jak powinno siedzieć dziecko w foteliku, jesteś w stanie to zrobić. Masz przemyślenia na ten temat? Podziel się nimi!

Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.

Sobańska Anna
2020-08-23 10:41
Dziękuję za złote rady, zgadzam się w 100 % to wygoda dziecka jest tutaj najważniejsza ;)
Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.