+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Fotelik zamiast gondoli

Noworodek w foteliku zamiast gondoli – czy to bezpieczne rozwiązanie?

2022-06-24

Czy noworodek w foteliku zamiast gondoli to dobry pomysł? Choć fotelik samochodowy wykorzystywany jest przede wszystkim do bezpiecznego przewożenia smyka w aucie, nosidełko dla bobasa może też zastąpić gondolę dla niemowlęcia.

Spis treści:

Czy noworodek w foteliku zamiast gondoli jest bezpieczny?

Gdy przygotowujesz się do roli rodzica, czeka Cię wiele nowych zadań – kompletowanie wyprawki, zajęcia w szkole rodzenia i systematyczne wizyty u lekarza prowadzącego ciążę. Na liście najważniejszych spraw z pewnością pojawi się urządzanie kącika dla maluszka i wybór najpotrzebniejszych akcesoriów do opieki nad niemowlakiem. Większość z nich ma za zadanie pomóc Ci w sprawnym zajmowaniu się dzieckiem i spowodować, że w roli mamy lub  taty odnajdziesz się bez większych trudności – taki właśnie jest wózek 3w1 Baby Design Bueno New w zestawie z fotelikiem Maxi Cosi Pebble.

Podstawowym sprzętem, bez którego trudno wyobrazić sobie dbanie o noworodka, jest wózek głęboko-spacerowy. Pierwsze tygodnie na spacerach to regularne korzystanie z gondoli, która zapewnia smykowi zdrową pozycję podczas snu i chroni przed ewentualnymi uszkodzeniami ciała. Jeśli często korzystasz z samochodu, szybko przekonasz się, że Twój malec lubi uciąć sobie drzemkę podczas jazdy, po której trudno przenieść go do wózka bez obudzenia. Z pomocą przychodzi pierwszy fotelik samochodowy, montowany na stelażu wózka. Czy niemowlak w foteliku samochodowym może drzemać przez wiele godzin i odpoczywać w trakcie spacerów?

noworodek-w-foteliku-zamiast-gondoli

Do czego służy gondola?

Gondolka jest odpowiednia dla malucha już od pierwszych dni po wyjściu ze szpitala. Zapewnia dziecku płaską i równą pozycję, która jest najbardziej odpowiednia i zalecana dzieciom w pierwszych miesiącach życia, kiedy rozwija się ich kręgosłup. Dodatkowo gondole gwarantują maluszkowi komfort i swobodę ruchów. Estetycznie zaprojektowaną gondolę z miękkim materacykiem kokosowym znajdziesz m.in. w wózku Adamex Chantal w eleganckiej, limitowanej edycji.

Niektóre gondole mają duże rozmiary wewnętrzne, inne są nieco mniejsze. Wewnętrzny rozmiar ma niewątpliwie znaczenie przy wielkości dziecka, im maluch jest większy, tym więcej miejsca mu potrzeba. Pamiętajmy, że zimą cieplej ubieramy dziecko, nakładamy na niego śpiworki, kocyki, kołderki, by ochronić je przed chłodem. Duża gondola, taka jak w wózku Espiro Next Up Melange zapewnia maksimum wygody, także w te chłodniejsze pory roku.

Nieco starsze niemowlęta, które już potrafią trzymać w rączkach zabawki, często je upuszczają. Będąc w gondoli, mają możliwość eksplorowania wózka własnymi badawczymi rączkami, a znalezienie zabawki to ogromny sukces. Gondola do wózka jest używana średnio przez około sześć miesięcy, ponieważ w tym wieku stopniowo zaczyna się korzystać ze spacerówki. Pamiętajmy jednak, że są to ogólne standardy, a każde dziecko rozwija się swoim tempem, zatem gondola może być używana jeszcze dłużej, a gdy wyposażysz się w wersję wózka 2w1, np. Bebetto Volcano, zmiana gondoli na spacerówkę odbędzie się płynnie i bez stresu dla maluszka.

Zadanie fotelika samochodowego

Pierwszym, głównym i podstawowym zadaniem fotelika samochodowego jest bezpieczny transport dziecka samochodem. Niektóre foteliki są także dopuszczone do używania w samolotach, by rodzice mogli podróżować z dzieckiem po świecie. Inne z modeli mają opcję rozłożenia na płasko (jednak nigdy w czasie jazdy!). Funkcja ta jest bardzo przydatna, kiedy rodzice chcą umożliwić maluszkowi chwilową zmianę pozycji i odpoczynek od pozycji półleżącej w foteliku samochodowym. Wygodny może okazać się też fotelik montowany na stelażu wózka albo ze specjalnymi kółkami ułatwiającymi transport, np. model Doona.

Pamiętajmy, że malec w foteliku jest dość mocno opatulony i ma niewiele miejsca. Wszystko po to, by w chwili ewentualnego zderzenia osłony boczne i skorupa amortyzowały siły wynikające z kolizji. We wszystkich fotelikach znajdują się także pasy bezpieczeństwa. Ich zadaniem jest trzymanie dziecka stabilnie w chwili wypadku i zapobieżenie wylotowi pociechy z fotelika. Producenci fotelików samochodowych i fizjoterapeuci zalecają, by dziecko jednorazowo przebywało w foteliku samochodowym maksymalnie dwie godziny. Najlepiej jednak ten czas ograniczyć do minimum i w miarę możliwości przenieść je do gondoli lub siedziska spacerowego – najlepiej w wielofunkcyjnym wózku 4w1 Bebetto Holland.

Kiedy fotelik zamiast gondoli?

Z pewnością już wiesz, że wożenie dziecka w foteliku zamiast gondoli jest ratunkiem w wielu kłopotliwych sytuacjach. Niemal do każdego stelaża wózka po dokupieniu dodatkowych adapterów można wpiąć fotelik samochodowy. Jest to bardzo przydatna funkcja, kiedy na szybko trzeba wyjść z dzieckiem z samochodu, a maluszek akurat śpi. By go nie budzić, rodzice wpinają fotelik do stelaża wózka, idą szybko załatwić swoje sprawy, wracają do samochodu i ponownie wpinają fotelik, a niemowlę dalej drzemie – taką wygodę gwarantuje zestaw 4w1, czyli wózek Anex E/Type z fotelikiem Britax Baby Safe.

Fotelik zamiast gondoli może okazać się przydatny podczas zakupów, gdy Twoja pociecha zasnęła w czasie podróży, a Tobie zależy na sprawnym ogarnięciu sprawunków. Wiedza, jak zamontować fotelik na stelażu wózka będzie pomocna, gdy jedziesz na wakacje lub gdy chcesz szybko zmienić środek transportu w mieście, np. z samochodu na tramwaj, lub wsiąść z malcem do pociągu. Zamiast fotelika samochodowego możesz też użyć nosidła lub chusty.

Niemowlak w foteliku – o czym musisz pamiętać?

Fotelik zamiast gondoli powinien być wykorzystywany wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. O ile noworodek w gondoli zazwyczaj spokojnie przesypia nawet dłuższy spacer, starszy niemowlak w foteliku bywa spokojniejszy, gdy lepiej widzi otaczający go świat. Nie jest to jednak powód, by Twój niemowlak w foteliku samochodowym podróżował na stałe. Zamiast fotelika lepiej wykorzystać spacerówkę z regulowanym siedziskiem, bo bobas mógł swobodnie obserwować otoczenie.

Niemowlak w foteliku nie powinien podróżować dłużej niż 1-2 godziny. Noworodek w gondoli ma zapewnione więcej miejsca, a nieco starszy smyk może już nawet samodzielnie obracać się na boki i delikatnie poruszać w trakcie snu. Gdy noworodek w foteliku zamiast gondoli zaśnie na wieczorny odpoczynek, przenieś go delikatnie do łóżeczka – z pewnością nie powinien w takiej pozycji przespać całej nocy. Zamiast fotelika dla dziecka podczas pikniku lub odpoczynku na trawie możesz użyć koca, a nawet składanego łóżeczka turystycznego.

noworodek-w-foteliku-zamiast-gondoli

Noworodek w foteliku – pozycja bezpieczna dla najmłodszych

Pasy bezpieczeństwa, specjalne wkładki dla niemowląt oraz sygnalizacja świetlna i dźwiękowa fotelika gwarantują, że dziecko jest odpowiednio zapięte i ułożone w bezpiecznej pozycji. Gdy Twoja pociecha niecierpliwi się i chce poznawać świat z innej pozycji, niż leżąc w gondoli, zamiast fotelika dla dziecka możesz użyć nosidła lub specjalnej chusty. Zamiast fotelika samochodowego wykorzystaj podczas codziennych spacerów wózek z siedziskiem spacerowym, rozkładanym na płasko – to zdrowa pozycja dla bobasów, które jeszcze samodzielnie nie siedzą.

Noworodek w foteliku zamiast gondoli? Nie ma w tym nic niebezpiecznego, jeśli nie trwa to długo i nie jest nadmiernie wykorzystywane. Apelujemy jednak do rodziców, by z tej możliwości korzystali wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Foteliki samochodowe zostały stworzone do konkretnych zadań, tak samo jak gondole. Traktujmy je więc zgodnie z ich przeznaczeniem.

Masz sprawdzone sposoby, jak radzić sobie z maluchem podczas codziennych rodzicielskich zadań i ułatwiać sobie przemieszczanie się? Opowiedz nam o tym w komentarzu poniżej!

Podziel się z nami swoimi spostrzeżeniami.


2020-10-28 15:14
Zgadza się, fotelik samochodowy, tzw. nosidełko najbardziej zabezpieczy naszego noworodka, zresztą szczególnie pokazują to testy zderzeniowe takich firm jak np. ADAC
Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up