Wiele mówi się o czasie, którym jest 4. trymestr. Choć ciąża u kobiety trwa trzy trymestry, to mianem czwartego określa się okres tuż po ciąży, czyli pierwsze trzy miesiące życia dziecka. To szczególnie wymagający czas. Sprawdź, na czym polega!
Spis treści
Czwartym trymestrem nazywa się trzy pierwsze miesiące po narodzinach dziecka.
- 4. trymestr to czas ogromnych zmian w życiu dziecka, co przejawia się płaczem, szlochem, marudzeniem i strachem.
- Dziecko w 4. trymestrze wymaga bliskości, poczucia bezpieczeństwa, troski i wsparcia mamy.
- Dla komfortu dziecka unikaj głośnych dźwięków, intensywnych świateł, zmian temperatury i częstego kontaktu z nowymi osobami.
- Czwarty trymestr to też czas wielkich zmian dla kobiety – nie bój się prosić o pomoc, gdy jesteś zmęczona, przytłoczona, smutna czy masz depresję poporodową.
4. trymestr – co to jest?
Określenie to zostało wprowadzone przez doktora Harveya Karpa. Według założeń jego koncepcji malec rodzi się około trzy miesiące zbyt wcześnie, co sprawia, że przez pierwsze trzy miesiące po narodzinach mały organizm musi dorosnąć, dojrzeć i przystosować się do nowych warunków.
Czwarty trymestr objawia się szczególnym zachowaniem noworodka, które trwa około trzech miesięcy, czyli właśnie jeden trymestr. Niemowlę po narodzinach jest często marudne, sprawia wrażenie zaniepokojonego, często płacze. Rodzice martwią się, że dziecku doskwiera jakiś ból lub zmaga się z różnego rodzaju trudnościami i bolączkami. Nic więc dziwnego w tym, że pragną przynieść maleństwu ulgę, chodzą do lekarzy i szukają pomocy. To właśnie jest czwarty trymestr. Co to oznacza?
To czas, w którym dziecko po prostu uczy się życia i funkcjonowania w zupełnie nowych, całkowicie obcych dla siebie warunkach. W brzuchu mamy było ciepło, ciemno, ciasno, a odgłosy, jakie docierały do dziecka, były stłumione. Świat, który dziecko zobaczyło, wygląda jednak zupełnie inaczej. W porównaniu do wnętrza macicy kobiety, każdego dnia jest głośno, kolorowo, zmieniają się pory dnia, wokół jest inne światło. W dodatku dziecko nie jest już otulone, a otacza je ogromna przestrzeń.
Nic więc dziwnego, że dziecko jest przestraszone, zaniepokojone i marudne, a przy tym dużo płacze. Malec dopiero uczy się otaczającego świata, przyswaja wszystkie nowości. Dla swojego bezpieczeństwa i komfortu potrzebuje przede wszystkim bliskości mamy. Z tego wynikają wszystkie zachowania – nie jest to ze strony dziecka próba wymuszenia, a po prostu czwarty trymestr.
4. trymestr – ile trwa?
Ile trwa 4. trymestr? Zwykle trzy miesiące, czyli tak samo długo, jak każdy 1 trymestr. Ile trwa w rzeczywistości, zależy od potrzeb dziecka i tego, jak we wszystkim odnajdują się rodzice, szczególnie mama. To nie czas na liczne odwiedziny członków rodziny, tylko na tulenie się w ciszy i spokoju.
Dlaczego 4. trymestr jest po ciąży, a nie w jej trakcie?
Biorąc pod uwagę ogromne potrzeby małego organizmu po narodzinach, można postawić pytania, dlaczego ciąża nie trwa kilka miesięcy dłużej, co pozwoliłoby na dłuższy rozwój maleństwa? Istnieje kilka teorii na ten temat.
- Doktor Stuart Shanker twierdzi, że 4. trymestr ciąży, czyli pierwsze miesiące życia dziecka po narodzinach, to tzw. wtórne gniazdowanie. W tym czasie noworodki i niemowlęta są skrajnie przebodźcowane. Nadmiar nowych bodźców prowadzi do znacznego wzrostu wydatku energetycznego – jest on znacznie większy niż we wszystkich wcześniejszych miesiącach życia płodowego. Co istotne, tak małe dziecko nie wypracowało jeszcze mechanizmów, które pozwalają mu uspokoić się, wyciszyć i samoregulować. Dlatego tak bardzo potrzebują noszenia, tulenia, opieki i słuchania bicia serca mamy.
- Antropolożka Holly Dunsworth z Uniwersytetu Rhode Island twierdzi, że poród następuje zazwyczaj w 40. tygodniu ciąży, czego powodem jest wzrost zapotrzebowania energetycznego rozwijającego się malca. Organizm matki nie byłby w stanie sprostać temu zapotrzebowaniu, dlatego poród następuje właśnie w 40. tygodniu – czasie, kiedy jeszcze może zaspokoić wymagania energetyczne brzdąca.
- Z kolei doktor Karp twierdzi, że dodatkowe 12 tygodni w łonie matki poskutkowałoby znacznie większym obwodem głowy noworodka – na tyle dużym, że kobieta nie byłaby w stanie urodzić dziecka własnymi siłami.
Czwarty trymestr – jak pomóc dziecku w tym okresie?
Jak pomóc dziecku w tym niezwykle ważnym, ale i równie niełatwym okresie? Dla maluszka w tym trudnym dla niego czasie jest najważniejsze poczucie bezpieczeństwa i bliskość mamy.
Dziecko nie jest jeszcze świadome, że ono i mama to osobne organizmy. Warto więc pielęgnować bliskość między Wami, często tulić dziecko, głaskać je, mówić do niego szeptem.
[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-kinderkraft-lovi-lozeczko]]]
Dobrym pomysłem jest także utrzymywanie nawyków z okresu ciąży. Może to być przykładowo czytanie, śpiewanie, puszczanie muzyki czy snucie opowieści. Warto zadbać o przenośne łóżeczko, które da się ustawić blisko łóżka mamy czy fotela w dzień, jak Kinderkraft Lovi lub Chicco Baby Hug Air 4w1.
Niektórzy twierdzą, że już najmłodsze niemowlęta należy uczyć, że rodzic nie jest na każde ich zawołanie. To błąd. Tak małe dzieci potrzebują rodzica cały czas. Właśnie w tym okresie spełnianie ich potrzeb buduje w nich poczucie bezpieczeństwa i komfortu, a także uspokaja i czyni bardziej pewnymi siebie. To bardzo ważne dla prawidłowego rozwoju maluszka.
W łonie matki do rosnącego malca docierają przytłumione dźwięki w postaci tzw. różowego szumu, przypominającego szum rzeki. Działa on na pociechę bardzo uspokajająco. Warto z niego krozystać również po narodzinach dziecka. Obdaruj maluszka specjalnymi, bezpiecznymi zabawkami, które emitują taki szum.
[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-stokke-flexi-bath-wanienka]]]
Aby przetrwać bez większych problemów 4. trymestr, warto uwierzyć w siłę rytuałów. Dzięki temu poziom bezpieczeństwa dziecka będzie większy i łatwiej będzie mu przestawić się na to, kiedy jest noc. Warto na przykład zaplanować kąpiel o tej samej porze, przy przygaszonym świetle i relaksującej muzyce. Sprawdzi się do tego wanienka Stokke Flexi Bath. Dla wielu dzieci taka kąpiel jest uspokajająca, zachęca do odprężenia, a także działa rozluźniająco na brzuszek.
Warto także, by mama zadbała o częste tulenie dziecka. Pomocna może okazać się chusta do noszenia lub nosidło jak Lascal nosidełko M1 dla dzieci 3,5–15 kg.
[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-lascal-nosidelko-m1-dla-dzieci-3-5-15kg]]]
Nosidełko mocno opatula dziecko, które jest blisko mamy, słyszy bicie jej serca i czuje ciepło ciała. Ma warunki bardzo zbliżone do tych, do których było przyzwyczajone w życiu płodowym. Chusta zapewnia maluszkowi bliskość rodzica. Dodatkowo mama, używając chusty czy nosidła, może wykonywać codzienne czynności bez większych ograniczeń.
Noszenie maluszka w chuście może przynieść mu mnóstwo korzyści, pod warunkiem, że odbywa się w prawidłowy sposób. Wkładając malca do chusty, pamiętaj, aby podtrzymywała one całe plecy pociechy tak, by gwarantowała mu właściwe podparcie. W przypadku noworodków i młodszych niemowląt chusta powinna również zapewniać odpowiednie podparcie tyłu główki malca.
Dziecko w łonie matki ssie kciuk w celu wyciszenia i ukojenia. Przenosi tę potrzebę poza organizm mamy. Jeśli zauważysz, że brzdąc wykazuje dużą potrzebę ssania, umożliw mu to, podając pierś, smoczek bądź butelkę.
[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/pozostale-artykuly-p-stokke-tripp-trapp-newborn-set-siedzisko-dla-noworodka]]]
Nieco inaczej jest z krzesełkami takimi jak Stokke Tripp Trapp Newborn Set, czyli siedziskiem dla noworodka.
Dziecko nie powinno w nim przebywać zbyt długo, ale jest to wygodne udogodnienie dla rodzica, który potrzebuje czasem zadbać o siebie.
Dzięki temu Twój maluch zawsze może być blisko Ciebie. W takim krzesełku o ergonomicznym kształcie wiele dzieci lubi uciąć sobie krótką drzemkę.
Zobacz więcej: Chustowanie noworodka – co to jest, na czym polega i czy warto?
Czwarty trymestr – czego dziecko powinno unikać?
Mając na uwadze okoliczności, z którymi dziecko nie miało styczności w życiu płodowym, warto dbać o ich niewielkie nasilenie w okresie pierwszych trzech miesięcy po narodzinach. Pamiętajmy, że w brzuchu mamy dziecko nie widziało innych ludzi i raczej rzadko słyszało głosy inne niż rodziców. W tym czasie warto unikać zabawek wydających dźwięk, czy nawet głośnych grzechotek, których dziecko zwyczajnie może się bać.
Dbaj też o to, by możliwie minimalizować zmieniające się światło. Unikaj na przykład kolorowych żarówek, migających światełek. Postaw na przygaszone światło, zwłaszcza wieczorem.
Wybierając się na spacer w wygodnym wózku, takim jak Bebetto Yoddi, postaw na – przynajmniej na początku – mniej uczęszczane trasy. W ten sposób zapewnisz malcowi większy spokój, a w efekcie przyczynisz się do lepszego wypoczynku.
Nie stawiaj też łóżeczka zbyt daleko od łóżka. 4. trymestr ciąży nie jest dobrym momentem na to, aby przenosić dziecko do osobnego pokoju, zwłaszcza gdy karmisz piersią. Zadbaj o to, aby maluszek był blisko Ciebie. Pamiętaj, że to jedynie Ciebie rozpoznaje i Ty oraz, z czasem, tata dziecka kojarzycie się mu z bezpieczeństwem. Z tego powodu przypilnuj, żeby zapewnić maluchowi komfort i odpowiednią dla jego potrzeb rutynę. Wybierz niewielkie łóżeczko, jak Stokke Sleepi mini, aby móc je przestawiać i przyciągać odpowiednio do potrzeb.
Czwarty trymestr ciąży – jak mama powinna o siebie dbać?
Warto pamiętać, że czwarty trymestr to również ciężki czas dla mamy. Dlaczego? Przede wszystkim jest to częściowo okres połogu, co jednocześnie pokrywa się z bardzo dużymi potrzebami samego dziecka. Ciało kobiety przechodzi duże zmiany – zarówno po cesarskim cięciu, jak i naturalnym porodzie. Bóle piersi, krocza lub rany na brzuchu, krwawienie z dróg rodnych, a niekiedy też problemy z wypróżnianiem się w ciągu pierwszych dni to codzienność większości kobiet po porodzie.
Organizm kobiety w tym czasie regeneruje się. Z tego powodu możesz czuć się zmęczona, a niekiedy wręcz wykończona, a także bezsilna. Pamiętaj, że nie jest to dobry moment, aby odmawiać pomocy bliskich czy rodziny. Daj się wyręczać np. w gotowaniu obiadu czy nawet zajęciu się noworodkiem, gdy Ty utniesz sobie drzemkę lub zjesz w spokoju posiłek.
Jak jeszcze sobie pomóc w 4. trymestrze? Zadbaj o swój komfort na co dzień, w tym zwłaszcza w czasie karmienia. Noś wygodne, luźne ubrania, najlepiej wykonane z naturalnych materiałów. Wybierz komfortową bieliznę przeznaczoną dla kobiet karmiących. Pamiętaj o odpowiedniej zarówno dla Ciebie, jak i brzdąca pozycji w czasie karmienia.
[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/wozki-dzieciece-p-cybex-balios-s-lux-2-0-wozek-2w1-2023-24]]]
Pierwsze tygodnie i miesiące z niemowlakiem bywają bardzo trudne i grożą deficytem snu. Postaraj się jednak zadbać o dobry sen. Bez tego trudno jest być zdrowym i normalnie funkcjonować. Staraj się więc “łapać” chwile, gdy malec wypoczywa i przeznaczaj je na własny sen. Zamień się z mężem – możecie odsypiać zarwaną noc po kolei, gdy jedno z Was będzie sprawowało opiekę nad maluszkiem lub wybierze się z nim na przechadzkę w bezpiecznym wózku, takim jak model Cybex Balios S Lux 2.0.
Nie zapominaj o zdrowej, zbilansowanej diecie. Jedz pełnowartościowe posiłki. Miej na uwadze, że to, co dostarczasz swojemu organizmowi, wpływa nie tylko na zdrowie, ale i dobre samopoczucie. Postaraj się też znajdować chwile dla siebie. Nawet kilka minut z książką czy w łazience, wykorzystane na nałożenie balsamu na ciało lub maseczki na twarz, wprawi Cię w pozytywny nastrój i pomoże Ci poczuć się pewniej. To bardzo istotne dla zdrowia psychicznego.
Daj sobie czas na powrót do równowagi i zaznajomienie się z nową sytuacją. Pojawienie się w rodzinie noworodka to prawdziwa rewolucja – nic zatem dziwnego, że pierwsze tygodnie i miesiące bywają trudne. Postaraj się być cierpliwa i zapewnij sobie czas, aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji i nauczenia się nawyków i potrzeb maluszka. Regeneracja umysłu i ciała mogą zająć trochę czasu – to normalne i doświadcza tego każda kobieta po porodzie. Nie zadręczaj się ani nie przyspieszaj tego procesu.
[[[PRODUKT:https://www.bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-avionaut-pixel-pro-fotelik-dla-dzieci-0-13-kg-z-baza-isofix]]]
Jeśli jakiekolwiek zachowanie dziecka Cię niepokoi, skonsultuj się z pediatrą. Pamiętaj, że czwarty trymestr ciąży jest podyktowany również działaniem hormonów. Z tego powodu Twoje reakcje mogą wydawać się nieadekwatne do sytuacji. Nie znaczy to, że są bezzasadne. Jeśli ma Cię to uspokoić, zabierz malucha do lekarza. Pamiętaj tylko o bezpiecznym transporcie. Wybierz odpowiedni fotelik samochodowy, np. Avionaut Pixel i-Size z bazą Isofix, aby zapewnić noworodkowi, a potem niemowlakowi bezpieczeństwo.
Choć dziecko nierzadko jest centrum Twojego wszechświata, o czym często przypomina Ci też otoczenie, zadbaj o siebie. Odwiedź ginekologa po zakończonym połogu, a także umów się na wizytę u urofizjoterapeuty, aby zadbać o ciało nadwyrężone po ciąży i pozbyć się jej niewygodnych skutków, np. nietrzymania moczu. Jeśli masz wrażenie, że Twoja kondycja psychiczna się nie poprawia, idź do psychologa. Rozmowa ze specjalistą pozwoli Ci inaczej spojrzeć na wiele aspektów bycia mamą i odnaleźć się w nowej roli. Jeśli to konieczne, otrzymasz pomoc.
4. trymestr (po) ciąży – kilka słów na koniec
Wielu specjalistów jest przekonanych o występowaniu takiego zjawiska jak czwarty trymestr. Książka naukowa, od której zaczęła się ta teoria, to „Najszczęśliwsze dziecko w okolicy” Harveya Karpa. Kiedy wiesz, co to trymestr po ciąży, jesteś w stanie łatwiej zagospodarować swój czas, ale również przygotować się na ten okres.
Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, czym charakteryzuje się 4. trymestr, ile trwa i jak pomóc dziecku oraz mamie w tym czasie. Pamiętaj, że w tym czasie potrzeby dziecka są wyjątkowo wysokie, ale nie możesz zapominać o sobie. Masz sprawdzone sposoby na przetrwanie czwartego trymestru w dobrej kondycji? Podziel się nimi w komentarzu!
Zobacz też szeroki wybór sprzętów i akcesoriów dostępnych w sklepie BoboWózki. Sprawdź foteliki samochodowe, wózki głębokie, spacerowe, głęboko-spacerowe oraz modele 3w1, takie jak bezpieczny i wygodny wózek Espiro Miloo w zestawie z fotelikiem Cybex Cloud T i-Size, krzesełka do karmienia, łóżeczka, bujaczki, leżaczki, meble i wiele innych produktów dla dzieci od renomowanych marek.
Sprawdź też: Kiedy dziecko zaczyna przesypiać noce?
Bibliografia:
https://epozytywnaopinia.pl/czwarty-trymestr-co-to-znaczy