+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
4. trymestr, czyli pierwsze trzy miesiące życia dziecka

4. trymestr – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

2022-07-15

Wiele mówi się o czasie, którym jest 4. trymestr. Choć ciąża u kobiety trwa trzy trymestry, to mianem czwartego określa się okres tuż po ciąży, czyli pierwsze trzy miesiące życia dziecka. To szczególnie wymagający czas. Sprawdź, na czym polega!

Spis treści:

4. trymestr – co to jest?

Określenie to zostało wprowadzone przez doktora Harveya Karpa. Objawia się szczególnym zachowaniem noworodka, które trwa około trzech miesięcy, czyli właśnie jednego trymestru. Niemowlę po narodzinach jest często marudne, sprawia wrażenie zaniepokojonego, często płacze. Rodzice martwią się, że dziecku doskwiera jakiś ból lub zmaga się z różnego rodzaju trudnościami i bolączkami. Nic więc dziwnego w tym, że pragną przynieść maleństwu ulgę, chodzą do lekarzy i szukają pomocy. To właśnie jest czwarty trymestr. Co to oznacza?

To czas, w którym dziecko po prostu uczy się życia i funkcjonowania w zupełnie nowych, całkowicie obcych dla siebie warunkach. W brzuchu mamy było ciepło, ciemno, ciasno, a odgłosy, jakie docierały do dziecka, były stłumione. Świat, który dziecko zobaczyło, wygląda jednak zupełnie inaczej. W porównaniu do wnętrza macicy kobiety, każdego dnia jest głośno, kolorowo, zmieniają się pory dnia, wokół jest inne światło. W dodatku dziecko nie jest już otulone, a otacza je ogromna przestrzeń.

4-trymestr

Nic więc dziwnego, że dziecko jest przestraszone, zaniepokojone i marudne, a przy tym dużo płacze. Malec dopiero uczy się otaczającego świata, przyswaja wszystkie nowości. Dla swojego bezpieczeństwa i komfortu potrzebuje przede wszystkim bliskości mamy. Z tego wynikają wszystkie zachowania – nie jest to ze strony dziecka próba wymuszenia, a po prostu czwarty trymestr.

Ile trwa? Zwykle trzy miesiące, czyli tak samo długo, jak każdy 1 trymestr. Ile trwa w rzeczywistości, zależy od potrzeb dziecka i tego, jak we wszystkim odnajdują się rodzice, szczególnie mama. To nie czas na liczne odwiedziny członków rodziny, tylko na tulenie się w ciszy i spokoju.

Czwarty trymestr – jak wspierać dziecko w tym okresie?

Dla maluszka w tym trudnym dla niego czasie jest najważniejsze poczucie bezpieczeństwa i bliskość mamy. Dziecko nie jest jeszcze świadome, że ono i mama to osobne organizmy. Warto więc pielęgnować bliskość między Wami, często tulić dziecko, głaskać je, mówić do niego szeptem. Dobrym pomysłem jest także utrzymywanie nawyków z okresu ciąży. Może to być przykładowo czytanie, śpiewanie, puszczanie muzyki czy snucie opowieści. Warto zadbać o przenośne łóżeczko, które da się ustawić blisko łóżka mamy czy fotela w dzień, jak Kinderkraft Lovi lub Chicco Baby Hug Air 4w1.

Aby przetrwać bez większych problemów 4. trymestr, warto uwierzyć w siłę rytuałów. Dzięki temu poziom bezpieczeństwa dziecka będzie większy i łatwiej będzie mu przestawić się na to, kiedy jest noc. Warto na przykład zaplanować kąpiel o tej samej porze, przy przygaszonym świetle i relaksującej muzyce. Sprawdzi się do tego wanienka Stokke Flexi Bath. Dla wielu dzieci taka kąpiel jest uspokajająca, zachęca do odprężenia, a także działa rozluźniająco na brzuszek.

Warto także, by mama zadbała o częste tulenie dziecka. Pomocna może okazać się chusta do noszenia lub nosidło jak Lascal nosidełko M1 dla dzieci 3,5–15 kg. Nosidełko mocno opatula dziecko, które jest blisko mamy, słyszy bicie jej serca i czuje ciepło ciała. Ma warunki bardzo zbliżone do tych, do których było przyzwyczajone w życiu płodowym. Dodatkowo mama, używając chusty czy nosidła, może wykonywać codzienne czynności bez większych ograniczeń.

Nieco inaczej jest z krzesełkami takimi jak Stokke Tripp Trapp Newborn Set, czyli siedziskiem dla noworodka. Dziecko nie powinno w nim przebywać zbyt długo, ale jest to wygodne udogodnienie dla rodzica, który potrzebuje czasem zadbać o siebie. Dzięki temu Twój maluch zawsze może być blisko Ciebie. W takim krzesełku o ergonomicznym kształcie wiele dzieci lubi uciąć sobie krótką drzemkę.

Czwarty trymestr – czego dziecko powinno unikać?

Mając na uwadze okoliczności, z którymi dziecko nie miało styczności w życiu płodowym, warto dbać o ich niewielkie nasilenie w okresie pierwszych trzech miesięcy po narodzinach. Pamiętajmy, że w brzuchu mamy dziecko nie widziało innych ludzi, twarzy, raczej rzadko słyszało głosy inne niż rodziców. W tym czasie warto unikać zabawek wydających dźwięk, czy nawet głośnych grzechotek, których dziecko zwyczajnie może się bać. Dbaj też o to, by możliwie minimalizować zmieniające się światło. Unikaj na przykład kolorowych żarówek, migających światełek. Postaw na przygaszone światło, zwłaszcza wieczorem.

Nie stawiaj też łóżeczka zbyt daleko od łóżka. 4. trymestr ciąży nie jest dobrym momentem na to, aby przenosić dziecko do osobnego pokoju, zwłaszcza gdy karmisz piersią. Zadbaj o to, aby maluszek był blisko Ciebie. Pamiętaj, że to jedynie Ciebie rozpoznaje i Ty oraz, z czasem, tata dziecka kojarzycie się mu z bezpieczeństwem. Z tego powodu przypilnuj, żeby zapewnić maluchowi komfort i odpowiednią dla jego potrzeb rutynę. Wybierz niewielkie łóżeczko, jak Stokke Sleepi mini, aby móc je przestawiać i przyciągać odpowiednio do potrzeb.

Czwarty trymestr – jak mama powinna o siebie dbać?

Warto pamiętać, że czwarty trymestr to również ciężki czas dla mamy. Dlaczego? Przede wszystkim jest to częściowo okres połogu, co jednocześnie pokrywa się z bardzo dużymi potrzebami samego dziecka. Organizm kobiety w tym czasie regeneruje się. Z tego powodu możesz czuć się zmęczona, a niekiedy wręcz wykończona, a także bezsilna. Pamiętaj, że nie jest to dobry moment, aby odmawiać pomocy bliskich czy rodziny. Daj się wyręczać np. w gotowaniu obiadu czy nawet zajęciu się noworodkiem, gdy Ty utniesz sobie drzemkę lub zjesz w spokoju posiłek.

Jeśli jakiekolwiek zachowanie dziecka Cię niepokoi, skonsultuj się z pediatrą. Pamiętaj, że czwarty trymestr ciąży jest podyktowany również działaniem hormonów. Z tego powodu Twoje reakcje mogą wydawać się nieadekwatne do sytuacji. Nie znaczy to, że są bezzasadne. Jeśli ma Cię to uspokoić, zabierz malucha do lekarza. Pamiętaj tylko o bezpiecznym transporcie. Wybierz odpowiedni fotelik samochodowy, np. Avionaut Pixel i-Size z bazą Isofix, aby zapewnić noworodkowi, a potem niemowlakowi bezpieczeństwo.

Choć dziecko nierzadko jest centrum Twojego wszechświata, o czym często przypomina Ci też otoczenie, zadbaj o siebie. Odwiedź ginekologa po zakończonym połogu, a także umów się na wizytę u urofizjoterapeuty, aby zadbać o ciało nadwyrężone po ciąży i pozbyć się jej niewygodnych skutków, np. nietrzymania moczu. Jeśli masz wrażenie, że Twoja kondycja psychiczna się nie poprawia, idź do psychologa. Rozmowa ze specjalistą pozwoli Ci inaczej spojrzeć na wiele aspektów bycia mamą i odnaleźć się w nowej roli. Jeśli to konieczne, otrzymasz pomoc.

4-trymestr

Wielu specjalistów jest przekonanych o występowaniu takiego zjawiska jak czwarty trymestr. Książka naukowa, od której zaczęła się ta teoria, to „Najszczęśliwsze dziecko w okolicy” Harveya Karpa. Kiedy wiesz, co to trymestr po ciąży, jesteś w stanie łatwiej zagospodarować swój czas, ale również przygotować się na ten okres. Pamiętaj, że w tym czasie potrzeby dziecka są wyjątkowo wysokie, ale nie możesz zapominać o sobie. Masz sprawdzone sposoby na przetrwanie czwartego trymestru w dobrej kondycji? Podziel się nimi w komentarzu!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up