+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Ząbkowanie u dzieci – kiedy się pojawia i jak sobie z nim radzić?

Ząbkowanie u dzieci – kiedy się pojawia i jak sobie z nim radzić?

2018-12-13

Ból, swędzenie, rozdrażnienie – z tym najczęściej kojarzy się ząbkowanie u dzieci. Jest to jeden z etapów życia malucha, którego wielu rodziców mocno się obawia. Na szczęście wiele maluchów przechodzi ząbkowanie niemal bezobjawowo. Jeśli jednak objawy ząbkowania dają się we znaki Tobie i dziecku, mamy garść porad, w jaki sposób przynieść maluchowi ulgę. Dowiedz się również jak rozpoznać, kiedy dziecko zaczyna ząbkować oraz jakie mity się wiążą z tym procesem.

Spis treści:

  1. Mity na temat ząbkowania
  2. Jak rozpoznać, że zaczyna się ten czas?
  3. Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania
  4. Mity na temat ząbkowania

Mity na temat ząbkowania

Wokół ząbkowania narosło wiele mitów, które demonizują ten naturalny etap rozwoju dziecka, jak również sprawiają, że każde odstępstwo od „normy” zaczyna martwić rodziców. Czas odczarować ząbkowanie i rozprawić się z mitami.

  • Ząbkowanie zawsze boli

Ból fizyczny – to jedno z tych doświadczeń, które rodzice niezależnie od wieku dziecka chcieliby wziąć na siebie. Wielu rodziców łączy ząbkowanie z bólem. Na szczęście nie zawsze tak się dzieje. Owszem, nabrzmiałe dziąsła i wyrzynające się ząbki mogą wywoływać dyskomfort, ale równie często rodzice ze zdziwieniem odkrywają, że ich pociecha ma już pierwsze mleczaki, chociaż nic jej nie dolegało.

  • Ząbkowanie = gorączka

Drugim z mitów związanych z objawami ząbkowania jest pewność wystąpienia gorączki lub biegunki. To również objawy, które mogą towarzyszyć wyrzynaniu się zębów, bowiem organizm reaguje na zmiany, które w nim zachodzą. Nie można jednak zakładać, że ząbkowanie u każdego dziecka i przy wyrzynaniu się każdego zęba będzie wywoływać gorączkę lub/i biegunkę. Na pewno jednak warto mieć w domowej apteczce leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe na bazie paracetamolu. W wielu przypadkach wystarczą jednak zimne okłady.

  • Dzieci ząbkują w tym samym czasie

Ząbkowanie u niemowlaka to proces, który przechodzi każdego dziecko. Czy wszystkie maluchy ząbkują w tym samym czasie? Absolutnie nie! To groźny mit. Młodzi rodzice rozmawiają o pociechach, wymieniają się informacjami o ich rozwoju, porównują dzieci i kolejne etapy ich życia. Jeśli coś odbiera od przyjętej normy, zaczynają się martwić. Pamiętaj, że Twoje dziecko może zacząć ząbkować wcześniej  lub później niż inne, ale jedynie lekarz może ocenić, czy jest to powód do niepokoju.

  • Ząbki wyrastają zawsze zgodnie z kalendarzem

Teoretycznie kolejność wyrzynania się zębów jest nam wszystkim znana, a lekarze jasno określają, kiedy powinny pojawić się kolejne mleczaki. Jeśli u Twojego malucha zęby wyrzynają się w innej kolejności, nie ma powodów do zmartwień. Oczywiście możesz skonsultować się ze stomatologiem, ale w wielu przypadkach ząbkowanie nie odbywa się zgodnie z kalendarzem.

Objawy ząbkowania u dzieci – kiedy się pojawia?

Jak rozpoznać, że zaczyna się ten czas?

Ząbkowanie rozpoczyna się u maluszka z reguły w okolicach szóstego miesiąca życia. Pamiętajmy jednak, że są to dane orientacyjne i może być od nich sporo wyjątków. Tyczy się to również objawów, jakie przechodzi dziecko. Każde jest inne, dlatego każdy mały organizm może reagować inaczej.

Najczęściej rozpoczynający się proces ząbkowania możemy rozpoznać po tym, że maluch zaczyna wkładać wszystko do buźki. Choć jest to jeden ze sposobów poznawania świata, to przy ząbkowaniu wkładanie przedmiotów do buźki nasila się chęć gryzienia. Dziecko może również pchać do ust rączki, czy paluszkiem głaskać dziąsła.

Ślinotok to drugi najczęstszy objaw ząbkowania. W tym trudnym czasie organizm dziecka produkuje duże ilości śliny, ponieważ działa ona przeciwbólowo, ale także ochronnie – uniemożliwia bakteriom dostanie się do wnętrza organizmu. Nie zapominaj o odpowiedniej higienie, regularnie czyść zabawki i odkurzaj w domu, szczególnie jeśli masz zwierzęta, ale miej na uwadze dobroczynne działanie śliny.

Po zajrzeniu do buźki dziecka możesz zauważyć czerwone, mocno opuchnięte dziąsła. Jest to zupełnie naturalna reakcja organizmu i często występujący objaw. Jeśli dziąsła są zaczerwienione i opuchnięte, już wkrótce zobaczysz pierwsze ząbki.

Kolejność wyżynania się ząbków

Ząbkowanie dzieci z reguły rozpoczyna się od dolnych jedynek, co przypada na okres od szóstego do dziesiątego miesiąca. Później nadchodzi czas na górne jedynki – jest to okres ósmego-dwunastego miesiąca. Górne dwójki zobaczymy między dziewiątym a trzynastym miesiącem, natomiast dolne trochę później, bo od dziesiątego do szesnastego miesiąca. Można by spodziewać się, że następnie pojawią się górne lub dolne trójki, jednak z reguły jest inaczej.

Po dwójkach najczęściej wżynają się górne i dolne czwórki – ma to miejsce mniej więcej w tym samym czasie. Górne średnio przypadają na okres od trzynastego do dziewiętnastego miesiąca, natomiast dolne to miesiąc czternasty do osiemnastego. Dopiero później pojawiają się górne – miesiące od szesnastego do dwudziestego drugiego – oraz dolne – od siedemnastego do dwudziestego trzeciego – kły.

Ostatnimi ząbkami wyżynającymi się w tym okresie są drugie trzonowce, czyli popularnie określane mianem „piątek”. Te ząbki u dołu zobaczymy w buźce dziecka w przedziale pomiędzy dwudziestym trzecim a trzydziestym pierwszym miesiącem życia, natomiast górne pojawiają się chwilę później – okres ten przypada na miesiące dwudziesty piąty do trzydziestego trzeciego. Po pojawieniu się drugich trzonowców temat ząbkowania można uznać za zamknięty aż do okolicy szóstych urodzin, kiedy pojawiają się szóste zęby.

Ząbkowanie u niemowlaka – jak długo wyrzynają się zęby?

Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania

Maluch może być płaczliwy, marudny i drażliwy przez bolesne ząbkowanie, co wydaje się być naturalną oznaką tego trudnego procesu. Nikt z nas nie lubi, kiedy coś go boli, a co dopiero taki maluszek, który w tak młodym wieku musi zmagać się z dużym bólem. Na szczęście jest wiele sposobów wspierania dziecka w tym trudnym okresie.

  • Ulga w bolesnym ząbkowaniu – gryzaki

Numerem jeden są gryzaki, które przyniosą ulgę swędzącym dziąsłom. Spośród gryzaków dostępnych na rynku każdy rodzic znajdzie takie, które będą idealne dla maluszka. Warto pamiętać, że nie każdy musi przypaść dziecku do gustu, dlatego proponujemy próbować, żeby znaleźć ten najlepszy. Na rynku dostępne są gryzaki gumowe, które mają w środku bezpieczny płyn. Po schłodzeniu go w lodówce gryzak przynosi dziecku natychmiastową ulgę, przede wszystkim przez niską temperaturę. Pamiętaj jednak, aby nie schładzać gryzaka w zamrażarce. Może on osiągnąć zbyt niską temperaturę i w kontakcie z delikatnymi dziąsłami malucha doprowadzić do podrażnień, a nawet odmrożenia.

Kolejnym rodzajem są specjalne gryzaki, które posiadają odpowiednie kanaliki. Można do nich wlać niewielką ilość żelu lub środka znieczulającego, które powoli wydostają się podczas gryzienia. Pamiętaj, żeby zawsze używać preparatów przeznaczonych tylko dla dzieci!

Oprócz tego znajdziemy również gryzaki drewniane, które stają się coraz popularniejsze wśród rodziców. Wykonane są z drzewa wysokiej jakości, które ma właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne. Drewno użyte do produkcji gryzaka ma odpowiednie atesty i może być z powodzeniem używane przez najmłodszych.

Przeczytaj także: Mycie zębów u dzieci – od kiedy i jak to robić? Garść wskazówek

  • Owocowa ulga

Kojąco na dziąsła działają nie tylko gryzaki wykonane z drewna czy silikonu, ale również schłodzone owoce. To również pyszna i zdrowa przekąska. Podaj dziecku owoce, które łatwo zmiażdżyć dziąsłami, np. dojrzałe gruszki czy mango.

  • Masaż dziąseł

Ulgę w ząbkowaniu przyniesie maluchowi również masaż dziąseł. Możesz wykonać go palcem lub specjalną silikonową nakładką. Uwaga – czasami nawet dziecko, które nie ma jeszcze żadnego ząbka, potrafi mocno zacisnąć dziąsła na palcu rodzica.

  • Pomoc farmakologiczna

W aptece można kupić specjalne środki na bolesne ząbkowanie – mogą to być żele, lub płyny w sprayu. Wiele z nich zawiera naturalne wyciągi roślinne, które działają przeciwbólowo, przeciwzapalnie i antyseptycznie. Pamiętaj, żeby dopytać farmaceuty o to, jak stosować dany preparat i nie przekraczaj zalecanej dziennej ilości, ponieważ zioła można przedawkować. Wielu zwolenników mają natomiast preparaty homeopatyczne. Maluchom, które zmagają się z większym bólem, można pomóc, stosując leki przeciwbólowe w syropie lub żel miejscowo znieczulający z lidokainą.

Warto pamiętać, że nie każde dziecko podczas ząbkowania jest marudne, drażliwe i płacze. Jest wiele przypadków, że ten proces przebiega całkowicie bezboleśnie, a rodzice któregoś dnia zdziwieni zauważają malutkie białe kreski na dziąsłach.

Jakie jest Twoje nastawienie do ząbkowania? Czy należysz do rodziców, którzy obawiają się, że ich pociecha będzie cierpieć, czy stawiasz na szukanie pomocy dla malucha? Podziel się z nami swoimi sposobami na objawy ząbkowania.

Polecamy Twojej uwadze również inne artykuły na naszym blogu, a także asortyment naszego sklepu Bobowózki, m.in. foteliki samochodowe (np. Cybex Sirona SX2 i-Size, BeSafe iZi Turn i-Size, Britax Romer Dualfix M I-Size) i wózki (m.in. Peg Perego SELFIE, CYBEX PRIAM 4.0 KOI Crystal Lized, Cybex Eezy S + 2, Thule Sleek).

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up