+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Ząbkowanie dziecka

Ząbkowanie - ważny czas i dla rodziców i dla dziecka

2018-12-13

Jak rozpoznać, że zaczyna się ten czas?

Pierwsze ząbki pojawiają się u maluszka z reguły w okolicach szóstego miesiąca życia. Pamiętajmy jednak, że są to dane orientacyjne i może być od nich sporo wyjątków. Tyczy się to również objawów, jakie przechodzi dziecko. Każde jest inne, dlatego każdy mały organizm może reagować inaczej.

Najczęściej rozpoczynający się proces ząbkowania możemy rozpoznać po tym, że maluch zaczyna wkładać wszystko do buźki. Choć jest to jeden ze sposobów poznawania świata, to przy ząbkowaniu wkładanie przedmiotów do buźki nasila się. Dziecko może również pchać do ust rączki, czy paluszkiem głaskać dziąsła.

Ślinotok to drugi najczęstszy objaw ząbkowania. W tym trudnym czasie organizm dziecka produkuje duże ilości śliny, ponieważ działa ona przeciwbólowo, ale także ochronnie - uniemożliwia bakteriom dostanie się do wnętrza organizmu. Nie zapominaj o odpowiedniej higienie, regularnie czyść zabawki i odkurzaj w domu, szczególnie, jeśli masz zwierzęta, ale miej na uwadze dobroczynne działanie śliny.

Po zajrzeniu do buźki dziecka możesz zauważyć czerwone, mocno opuchnięte dziąsła. Jest to zupełnie naturalna reakcja organizmu i często występujący objaw. Jeśli dziąsła są zaczerwienione i opuchnięte, już wkrótce zobaczysz pierwsze ząbki.

Kolejność wyżynania się ząbków

Z reguły pierwszymi ujrzanymi przez rodziców ząbkami są dolne jedynki, co przypada na okres od szóstego do dziesiątego miesiąca. Później nadchodzi czas na górne jedynki - jest to okres osiem - dwanaście miesięcy. Górne dwójki zobaczymy między dziewiątym a trzynastym miesiącem, natomiast dolne trochę później, bo od dziesiątego do szesnastego miesiąca. Można by spodziewać się, że następnie pojawią się górne lub dolne trójki, jednak z reguły jest inaczej.

Po dwójkach najczęściej wżynają się górne i dolne czwórki - ma to miejsce mniej więcej w tym samym czasie. Górne średnio przypadają na okres od trzynastego do dziewiętnastego miesiąca, natomiast dolne to miesiąc czternasty do osiemnastego. Dopiero później pojawiają się górne - miesiące od szesnastego do dwudziestego drugiego - oraz dolne - od siedemnastego do dwudziestego trzeciego - kły.

Ostatnimi ząbkami wyżynającymi się w tym okresie są drugie trzonowce, czyli popularnie określane mianem „piątek". Te ząbki u dołu zobaczymy w buźce dziecka w przedziale pomiędzy dwudziestym trzecim a trzydziestym pierwszym miesiącem życia, natomiast górne pojawiają się chwilę później - okres ten przypada na miesiące dwudziesty piąty do trzydziestego trzeciego. Po pojawieniu się drugich trzonowców temat ząbkowania można uznać za zamknięty aż do okolicy szóstych urodzin, kiedy pojawiają się szóste zęby.

Jak pomóc dziecku podczas ząbkowania

Maluch może być płaczliwy, marudny i drażliwy przez bolesne ząbkowanie, co wydaje się być naturalną oznaką tego trudnego procesu. Nikt z nas nie lubi, kiedy coś go boli, a co dopiero taki maluszek, który w tak młodym wieku musi zmagać się z dużym bólem. Na szczęście jest wiele sposobów wspierania dziecka w tym trudnym okresie.

Jednym z nich są gryzaki, które przyniosą ulgę swędzącym dziąsłom. Spośród gryzaków dostępnych na rynku każdy rodzic znajdzie takie, które będą idealne dla maluszka. Warto pamiętać, że nie każdy musi przypaść dziecku do gustu, dlatego proponujemy próbować, żeby znaleźć ten najlepszy. Na rynku dostępne są gryzaki gumowe, które mają w środku bezpieczny płyn. Po schłodzeniu go w lodówce gryzak przynosi dziecku natychmiastową ulgę, przede wszystkim przez jego niską temperaturę.

Kolejnym rodzajem są specjalne gryzaki, które posiadają odpowiednie kanaliki. Można do nich wlać niewielką ilość żelu lub środka znieczulającego, które powoli wydostają się podczas gryzienia. Pamiętaj, żeby zawsze używać preparatów przeznaczonych tylko dla dzieci!

Oprócz tego znajdziemy również gryzaki drewniane, które stają się coraz popularniejsze wśród rodziców. Wykonane są z drzewa wysokiej jakości, które ma właściwości antyalergiczne oraz antybakteryjne. Drewno użyte do produkcji gryzaka ma odpowiednie atesty i może być z powodzeniem używane przez najmłodszych.

W aptece można kupić specjalne środki na bolesne ząbkowanie - mogą to być żele, lub płyny w sprayu. Pamiętaj, żeby dopytać farmaceuty o to, jak stosować dany preparat i nie przekraczaj zalecanej dziennej ilości.

Warto pamiętać, że nie każde dziecko podczas ząbkowania jest marudne, drażliwe i płacze. Jest wiele przypadków, że ten proces przebiega całkowicie bezboleśnie, a rodzice któregoś dnia zdziwieni zauważają malutkie białe kreski na dziąsłach.

Nie zapominaj o właściwej higienie jamy ustnej u maluszka. Wszystkie potrzebne informacje znajdziesz w tym artykule.

Jakie jest Wasze nastawienie do ząbkowania Waszych dzieci?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.