+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Mycie zębów dziecka

Od kiedy dziecku trzeba myć zęby? Garść wiedzy i cennych rad!

2018-07-17

Wokół mycia zębów dziecka narosło sporo niezwykle różnorodnych teorii. Każdy rodzic wie z pewnością, że gdzie by nie szukał informacji, tam wszędzie są inne i nie wiadomo, czym tak naprawdę się sugerować. Jedna koleżanka podpowie jakiś pomysł, za to druga od razu się z nim nie zgodzi. Ciocia powie myć twardą szczotką, mama zaś, żeby albo w ogóle - przecież mleczaki i tak wypadną, albo jeśli już trzeba to miękką. Z kolei najbliższa przyjaciółka mówi jeszcze coś innego. Kogo tak naprawdę słuchać? Kto ma rację?

Kiedy zacząć mycie ząbków?

Najlepiej jak najwcześniej, nawet, jeśli jeszcze ich nie widać. Wynika to z prostego faktu, że już w 7. tygodniu życia płodowego powstaje 20 zawiązków zębów mlecznych, czyli tyle, ile tych ząbków będzie. To, że zaczynają się one wyżynać około szóstego miesiąca po narodzinach nie znaczy wcale, że nie ma ich w buźce dziecka i przede wszystkim, że nie trzeba ich myć! Jeśli nie będziemy dbać o mycie dziąseł najpierw, a potem mleczaków dziecka, to bardzo ryzykujemy, że w przyszłości maluch będzie miał próchnicę. Lepiej zawczasu dbać o ząbki i, kiedy jeszcze ich nie ma, - o dziąsła!

Ale jak to zrobić?

Mycie zębów z pewnością będzie łatwiejsze, jeśli szybko zaczniesz przyzwyczajać dziecko, że coś w jego buźce się robi. Kiedy maluszek ma zaledwie kilka dni czy tygodni, zacznij od mycia jego dziąsełek po każdej porcji mleka. Palec owiń wacikiem lub jałową gazą namoczoną w letniej, przegotowanej wodzie, i bardzo delikatnie przecieraj małe dziąsła. Oczywiście po umyciu jednej, a przed czyszczeniem drugiej części szczęki gazik powinien zostać zmieniony na świeży. Zamiast gazika możesz użyć na palec silikonowej nakładki z małymi wypustkami, jednak lepiej poczekaj z tym nieco, ponieważ gazikiem dokładniej wyczyścisz dziąsełka. Postępuj w ten sposób do czasu, kiedy pojawi się pierwszy ząbek.

Oto jest! Na to czekała cała rodzina!

Kiedy w końcu pojawi się pierwszy mleczak - z reguły jest to dolna lub górna jedynka - nie ma chyba członka rodziny, który nie cieszyłby się z tego powodu. Pamiętaj, żeby podczas tej radości nie zapomnieć o pielęgnacji tego ząbka i, oczywiście nadal, dziąseł. Przy jednozębowym maluszku można już używać szczoteczki do zębów. Pamiętaj tylko, żeby przed zakupem sprawdzić czy będzie ona dobra dla Twojego dziecka! Z pewnością musisz mieć na uwadze to, aby była to szczoteczka jak najmniejsza - dziecko musi zmieścić ją do małej buźki. Włosie obowiązkowo musi być miękkie i delikatne. Podczas ząbkowania dziąsełka dziecka są wrażliwe, rozpulchnione i bolą. Oszczędźmy mu dodatkowego bólu i dyskomfortu. Odpowiednio dobrana szczoteczka będzie nawet w stanie lekko wymasować dziąsła, co może przynieść maluszkowi choć trochę ulgi w tym trudnym dla niego czasie.

Pasta do zębów - używać czy nie?

Na rynku obecnie dostępnych jest wiele past dla maluszków. Każdy rodzic może wybrać najlepszą według siebie dla swojego dziecka. Wybrać można pomiędzy pastami miętowymi a owocowymi, z fluorem i bez fluoru, z cukrem, bez cukru, z ksylitolem, w stu procentach naturalne... Jeśli nie możesz zdecydować się na żadną z nich lub po prostu zwyczajnie nie wiesz, jaką wybrać, najlepiej udać się z maluszkiem do stomatologa. Przy okazji zbada on ząbki dziecka, wskaże odpowiednią pastę i powie, jak najlepiej postępować, żeby uniknąć chorób uzębienia. Pamiętaj jednak, żeby nigdy nie dawać dziecku pasty do zębów dla dorosłych! Te dziecięce są dużo łagodniejsze, zawierają mniejsze ilości fluoru oraz innych składników.

Łatwo mówić, trudniej zrobić!

Dziecko jest coraz większe, coraz bardziej ciekawe świata. Trudno zatem dziwić się, że, kiedy myjesz maluszkowi ząbki, chce Ci zabrać szczoteczkę, gryzie ją, jeśli używasz pasty - prawdopodobnie ją wysysa ze szczoteczki i połyka. Co robić w takiej sytuacji? Pozwól dziecku na zabawę przy codziennym pierwszym spotkaniu ze szczoteczką. Daj mu samemu "umyć" ząbki - dzięki temu zaspokoi swoją ciekawość, będzie miało poczucie, że może coś zrobić samo. Dodatkowo uczysz je w ten sposób, że ząbki powinno myć samo i będzie musiało to robić, kiedy będzie już starsze.

Dopiero po tym Ty umyj mu ząbki w odpowiedni sposób. Pamiętaj, żeby umyć dokładnie z każdej strony wszystkie ząbki. Powinniśmy myć zarówno przód, tył ząbków jak i część żującą. Nie zapominaj o dziąsłach, które trzeba też delikatnie przecierać szczoteczką. Warto też przemyć język i policzki dziecka, jeśli sobie na to pozwoli, ponieważ dzięki temu usuniesz nagromadzone w buźce bakterie. Niech mycie stanie się Waszym nawykiem po pobudce i przed zaśnięciem. Małe dziecko nie potrafi jeszcze wypłukać pasty z ust, dlatego pamiętaj, żeby nie nakładać jej zbyt dużo. Zawsze po umyciu ząbków przemyj buźkę dziecka letnią wodą.

Szczoteczkę powinniśmy wymieniać, kiedy zauważymy, że włosie zmienia swój wygląd - końcówki się rozdwajają, łamią - średnio raz na trzy miesiące. Kiedy dziecko będzie już większe i będzie potrafiło samo używać szczoteczki bez Twojej pomocy, warto, żeby mycie ząbków było wspólne - każdy członek rodziny myje swoje zęby. Dzięki temu dziecko uczy się, że jest to nawyk wszystkich, i przecież skoro mama czy tata to robią - to ja tez będę! Dodatkowo jest to kolejny wspólnie spędzony czas, co bardzo zbliża.

Ile czasu powinno zająć mycie zębów?

Z dzieckiem tak samo jak z osobą dorosłą - zęby powinny być myte przez minimum dwie minuty co najmniej dwa razy dziennie. Warto mieć pod ręką coś, co pozwoli ten czas odmierzyć. Może być to malutka klepsydra, która odmierzy właściwy czas, możesz skorzystać z zabawnego, dziecięcego minutnika. W tej chwili jest też dostępnych wiele specjalnych aplikacji na telefon, z pomocą których dziecko będzie pamiętało o codziennym myciu ząbków. Warto też znaleźć zabawną, ciekawą piosenkę, która spodoba się maluszkowi, żeby jeszcze bardziej urozmaicić ten codzienny rytuał puszczając muzykę. Dobrym pomysłem będzie puszczanie tej muzyki tylko przy myciu zębów - dziecko będzie wiedziało, że ten czas zawsze łączy się z przyjemnością!

A może specjalny kącik pielęgnacji ząbków?

Dzieci lubią mieć swoje tajemnice. Jeżeli Twoja łazienka pozwala na takie rozwiązanie, możesz pomyśleć o utworzeniu specjalnego kącika higieny ząbków. W kąciku takim może znajdować się

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.