+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
pierwsze zęby u niemowlaka

Pierwsze zęby u niemowlaka, czyli kiedy dziecko ząbkuje? Odpowiadamy!

2021-02-15

Są wydarzenia, które stanowią kroki milowe w rozwoju dziecka. Pierwsze zęby u niemowlaka, to jeden z takich kroków. Jeśli Twoje dziecko intensywnie gryzie zabawki i jest markotne, to może oznaczać, że niedługo pojawią się pierwsze zęby. Sprawdź, jak wygląda ząbkowanie u niemowląt!

Pierwsze zęby – ważny etap rozwoju dziecka

Każde niemowlę rozwija się w swoim indywidualnym tempie, zdobywa nowe umiejętności i doskonali te, które dotychczas opanowało. To, czy maluch rozwija się prawidłowo, pomagają określić siatki centylowe, dotyczące wzrostu, masy ciała i obwody głowy maluszka. Już na ich podstawie łatwo zauważyć, że niemowlęta w tym samym wieku potrafią znacznie różnić się do siebie długością ciała lub masą i nadal te parametry pozostają w normie. Jednym z ważniejszych etapów wzrastania jest ząbkowanie u niemowląt. Czy pierwsze zęby u niemowlaka zawsze wiążą się z radosnym świętowaniem?

Pojawienie się ostrych brzegów pierwszych mleczaków łatwo przeoczyć. Są dzieci, u których każdy ząb wiąże się z nieprzespanymi nocami rodziców, płaczem i ogólnym rozdrażnieniem. Bywają i takie, które bez żadnych przykrych objawów budują pełne uzębienie. Ciekawostką jest, że noworodek może już urodzić się z tzw. zębem natalnym – dzieje się tak jednak niezwykle rzadko (raz na 2500 porodów) i zwykle ząb ten wypada w krótkim czasie po urodzeniu. Trzeba przy tym uważać, by malec nie zadławił się nim podczas snu.

Pierwsze zęby u niemowlaka

Kiedy dziecko ząbkuje?

Niemowlę poznaje świat wszystkimi zmysłami. Zupełnie naturalnym procesem jest fakt, że próbuje wkładać różne przedmioty do buzi – poznaje je w ten sposób i sprawdza, czy nadają się do jedzenia lub zabawy. Już w pierwszych miesiącach życia można zauważyć pierwsze objawy ząbkowania – maluch wkłada do ust palce, próbuje ugryźć zabawki, obficie się ślini. Takie zachowanie przynosi mu ulgę i stanowi naturalny masaż dziąseł.

Ząbkowanie u niemowląt rzadko odbywa się według jednego ustalonego kalendarza. Zazwyczaj, zanim ujrzymy pierwsze zęby, dziąsła stają się miękkie i nieco nabrzmiałe. Kiedy dziecko ząbkuje, pierwsze jedynki lub dwójki może być już widać w 4–5 miesiącu życia dziecka. Bywa, że na ten wielki dzień przyjdzie nam poczekać nawet do ukończenia pierwszego roku maluszka. Pewną prawidłowością jest, że dzieci ząbkują podobnie do ich rodziców. Jeśli u Ciebie wystąpiło późne ząbkowanie, najprawdopodobniej u Twojego niemowlaka zęby wyjdą dopiero w okolicy pierwszych urodzin.

Nie ma również reguły, które zęby będą pierwsze – zwykle jedynki lub dwójki, czyli siekacze, lecz zdarza się, że ząbkowanie zaczynają trójki. Pozostałe zęby zazwyczaj pojawiają się w drugiej kolejności, w okolicy półtora roku. Z pewnością na samym końcu można spodziewać się zębów trzonowych.

Objawy ząbkowania

Objawy ząbkowania

Objawów ząbkowania jest bardzo wiele – część z nich nie kojarzy się zupełnie z procesem ich wyrzynania się. Najbardziej typowe to nadmiar śliny oraz intensywne gryzienie przedmiotów o twardszych krawędziach. W tym czasie warto dbać o to, by zabawki były czyste i pozwalały dziecku swobodnie masować obolałe dziąsła.

Kiedy pierwsze zęby u niemowlaka zaczynają wreszcie się pojawiać, procesowi może towarzyszyć stan podgorączkowy i ogólne rozdrażnienie dziecka. Maluch bywa markotny, płaczliwy, częściej domaga się karmienia piersią lub smoczka. W niektórych sytuacjach u niemowlęcia występuje katar i kaszel, które zwykle mijają, gdy ząb jest już widoczny. Niemowlę może mieć problemy ze snem lub odwrotnie – drzemki bywają dłuższe, niż dotychczas. Niektórym dzieciom pogarsza się apetyt, inne potrzebują więcej uwagi i bliskości rodziców.

Kiedy dziecko ząbkuje

Bolesne ząbkowanie – jak pomóc maluszkowi?

Okres ząbkowania może być wyjątkowo trudny dla niemowlęcia i wzbudzać w rodzicach znaczny niepokój. Sposobów na uśmierzenie bólu i zmniejszenie dyskomfortu jest wiele i można próbować ich zamiennie, jeśli tylko pomogą w ząbkowaniu. Zapewnij swojemu maluszkowi przedmioty, które może dowolnie gryźć. Możesz wybrać gotowe gryzaki – drewniane, gumowe, żelowe lub ze specjalnej pianki. Zamiast gotowego gryzaka sprawdzi się też drewniana zabawka, klocek, materiałowa przytulanka lub kocyk. Ważne, by był to przedmiot, którego maluch nie może połknąć.

Przy pierwszych ząbkach warto użyć smoczków lub gryzaków, które możesz schłodzić w lodówce lub zamrażarce. Ulgę niemowlęciu przynoszą niekiedy zimne posiłki, np. jogurty lub musy owocowe. Jeśli to nie przynosi oczekiwanego efektu, ostatnią deską ratunku bywają specjalne żele do smarowania dziąseł, dostępne w aptece. Najważniejsze jest, by bacznie obserwować swojego maluszka i wybrać ten sposób, który w danym przypadku działa najlepiej.

Jeżeli pierwsze zęby u niemowlaka powodują ból i dyskomfort, poświęć maluszkowi nieco więcej czasu – noś, przytulaj i karm tak często, jak dziecko tego potrzebuje. Niekiedy z powodu nadmiaru wrażeń maluch może wręcz odmawiać karmienia – nie przejmuj się, najprawdopodobniej nadrobi w nocy lub gdy zęby wreszcie się pokażą. Gdy pierwszych zębów długo nie widać, a Ty niepokoisz się o właściwy rozwój niemowlęcia – skonsultuj swoje obawy z lekarzem pediatrą.

Kiedy pierwsze zęby u niemowlaka

Pierwsze zęby u niemowlaka – o czym warto pamiętać?

Pojawienie się pierwszych zębów może wydarzyć się w ciągu kilku dni i zaskoczyć całą rodzinę. Zwykle jest to jednak dłuższy proces, który może przebiegać zupełnie inaczej w przypadku rodzeństwa lub dzieci w podobnym wieku. Najważniejszą rolą rodzica jest wspieranie maluszka i łagodzenie przykre odczucia, które mogą towarzyszyć ząbkowaniu.

Nie można przyspieszyć tego procesu ani zabiegami higienicznymi, ani dietą. Choć zdarza się, że ząbkowanie wiąże się z płaczem i nietypowymi objawami ze strony organizmu maluszka, na szczęście nie trwa to wiecznie. Próba odwrócenia uwagi dziecka od nieprzyjemnego swędzenia dziąseł to dodatkowy sposób na spokojne ząbkowanie. Kolorowe zabawki, przyjemne w dotyku gryzaki, sortery i układanki sprawią, że czas upłynie w pogodnym nastroju. Twoje dziecko boleśnie ząbkuje? Znalazłeś sprawdzony sposób na swędzące dziąsła? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami i pomóż innym rodzicom w opiece nad niemowlęciem!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up