+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Skoki rozwojowe u dziecka

Skoki rozwojowe u dziecka – objawy

2022-06-30

W pierwszym roku życia dziecka można zaobserwować aż siedem skoków rozwojowych. Co kryje się pod tym pojęciem? Czym są skoki rozwojowe? Jak zachowuje się malec przechodzący skok rozwojowy? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści:

Czym są skoki rozwojowe u dzieci?

Skoki rozwojowe mają związek z umysłowym rozwojem dziecka, kiedy w jego mózgu tworzą się nowe połączenia neuronalne. Mózg maluszka otrzymuje mnóstwo wiadomości, których do tej pory nie znał, a jego rozwijający się układ nerwowy musi zmierzyć się z przetworzeniem nieznanych mu dotąd danych. To może wywoływać u dziecka stres, lęk i niepewność.

Zbawieniem na ten trudny czas okazuje się mama, która w tym czasie musi wykazać się dużą dozą cierpliwości. Dziecko w trakcie skoku rozwojowego potrzebuje bardzo dużo bliskości i ciepła mamy, szuka kontaktu, niekiedy potrafi uspokoić się jedynie w ramionach rodzica. Przypomina mu to czas, kiedy było jeszcze w brzuszku i czuło się bezpiecznie.

Teoria skoków rozwojowych została zaproponowana przez holenderskie małżeństwo: psycholożkę i antropolożkę Hette van de Riit oraz biologa Fransa Plooij. Badacze zaobserwowali, że w rozwoju szympansów pojawiają się kresy regresji polegające na spadku samodzielności, po których następowało opanowanie nowych umiejętności. Na tej podstawie naukowcy zasugerowali, że podobnie może przebiegać rozwój człowieka. I rzeczywiście – kolejne badania udowodniły, że u gatunku ludzkiego także występują skoki rozwojowe dziecka. Najważniejsze i najbardziej widoczne z nich następują w pierwszym roku życia pociechy.

Skoki mają różną długość trwania, tak jak różne są dzieci. Każdy skok może wyglądać podobnie lub całkowicie inaczej. Maluszek w tym trudnym czasie może znacznie częściej płakać, mieć problemy z zasypianiem i samym snem, może się częściej wybudzać w nocy i podczas spacerów nawet w najwygodniejszym wózku, np. modelu Espiro Next Up Limited Heartleaves. Do tego może się wydawać, że dziecko zapomniało swoich umiejętności. Przykładowo, jeszcze wczoraj bez większego problemu maluch przekręcał się z plecków na boczek, a dziś ma z tym problem. Nie martw się na zapas – po zakończeniu skoku rozwojowego Twoje dziecko przypomni sobie zapomniane umiejętności, a dodatkowo zyska kolejne.

skoki-rozwojowe

Skoki rozwojowe – kiedy występują?

W pierwszym roku życia dziecka naukowcy wyróżniają aż siedem skoków rozwojowych, a w drugim roku życia występują trzy kolejne. Kiedy konkretnie mają miejsce skoki rozwojowe? Kalendarz pomoże Ci zorientować się w tych wyjątkowych okresach.

Frans Plooij wyróżnił w sumie dziesięć skoków rozwojowych w życiu dziecka. Według naukowca w pierwszym roku występują:

  • pierwszy skok rozwojowy – 4-5. tydzień życia dziecka,
  • drugi skok rozwojowy – 8. tydzień,
  • trzeci skok rozwojowy – 3. miesiąc życia (10-12. tydzień),
  • czwarty skok rozwojowy – 5. miesiąc (18-20. tydzień),
  • piąty skok rozwojowy – 6. miesiąc (22-26. tydzień),
  • szósty skok rozwojowy – 8-9. miesiąc (36-40. tydzień),
  • siódmy skok rozwojowy – 10. miesiąc (41-46. tydzień).

Po pierwszym roku życia dziecka Plooij wyróżnia jeszcze trzy kolejne skoki. Kalendarz skoków rozwojowych w drugim roku przedstawia się zatem następująco:

  • ósmy skok rozwojowy – występuje około 55. tygodnia życia,
  • dziewiąty skok rozwojowy – około 64. tygodnia życia,
  • dziesiąty skok rozwojowy – około 75. tygodnia życia pociechy.

Czym konkretnie charakteryzuje się każdy kolejny skok rozwojowy? Kiedy się rozpoczyna i jak długo trwa? Na te pytania odpowiedzi znajdziesz w kolejnej części artykułu.

Pierwszy skok rozwojowy

Pierwszy skok rozwojowy następuje między czwartym a piątym tygodniem życia dziecka. Co ma do przekazania w tym czasie Twoja pociecha?

Mamusiu, ten trudny czas wynagrodzę Ci swoimi pierwszymi świadomymi uśmiechami. Będę też potrafić na kilka sekund przytrzymać główkę w górze, kiedy będę leżeć na brzuszku.

Drugi skok rozwojowy u niemowlaka

Drugi skok ma miejsce około 8. tygodnia życia.

Zobacz, mamo, zobacz, tato, co ja potrafię! Właśnie odkryłem, że mam ręce i nogi i mogę nimi wymachiwać! Nie umiem jeszcze robić tego perfekcyjnie, ale takie machanie też jest super! Zaczynam też wydawać dźwięki, lubię słuchać swojego głosu.

Trzeci skok rozwojowy

Na trzeci skok rozwojowy przygotuj się między 10. a 12. tygodniem życia pociechy.

Mamo! Tato! Nie dość, że mam rączki to jeszcze potrafię nimi złapać swoją ulubioną zabawkę! Wiem też, że moje oczka zobaczą więcej, kiedy przewrócę głowę na bok, więc zaczynam to robić. Interesuje mnie to, że potraficie modulować swoim głosem, sam próbuję to robić. A do tego postanawiam sprawdzić, co też mam w buzi. Wkładam do niej rączki i badam.

Czwarty skok rozwojowy

Czwarty skok występuje między 18. a 20. tygodniem życia dziecka.

Teraz będę już znacznie bardziej ruchliwym brzdącem! Nauczyłem się przekręcać z plecków na boki, a potem na brzuszek. Leżąc na brzuszku, potrafię podpierać się na przedramionach, a jedną rączką sięgać po zabawkę. Odkryłem też, jak świetną zabawą jest przekładanie zabawek z jednej rączki do drugiej.

Piąty skok rozwojowy u dziecka

Czas piątego skoku przypada między 22. a 26. tygodniem.

Mamo, tato, popatrzcie, czego znów się nauczyłem! Zajmuje mi to dużo czasu, ale potrafię już pełzać! Kiedy zauważę moją ulubioną zabawkę oddaloną nieco ode mnie, potrafię już się do niej przybliżyć. Zauważam też, że Wy jesteście blisko mnie, a zabawka jest dużo dalej. Boję się, kiedy znikacie z mojego pola widzenia. Mogę wtedy głośno płakać i dopominać się, żebyście jak najszybciej do mnie wrócili! Nie rozumiem jeszcze, że jesteście za ścianą. Mamo, wróć do mnie i jak najszybciej mnie przytul! Podejmuję też pierwsze próby samodzielnego siadania. Nie podpieraj mnie poduszkami! Muszę nauczyć się tego sam!

Szósty skok rozwojowy

W okresie między 36. a 40. tygodniem życia pojawia się szósty skok rozwojowy.

Ale heca! Choć chwytanie przedmiotów idzie mi już całkiem dobrze, zdałem sobie sprawę z dodatkowego palca! Za pomocą kciuka przedmioty łapie mi się łatwiej i wychodzi to lepiej. Interesuję się burzeniem i rozwalaniem wież z klocków. Pasjonuje mnie lustro i to, że mogę robić różne miny! Jestem zazdrosny, kiedy przytulacie inne dzieci. Czasem w tym okresie podejmuję pierwsze próby samodzielnego wstawania.

Siódmy skok rozwojowy u niemowlęcia

Siódmy, ostatni w pierwszym roku życia, skok rozwojowy przypada na czas między 41. a 46. tygodniem.

W tym czasie wypowiadane przeze mnie słowa są już dużo bardziej zrozumiałe dla Was. Lubię mówić mama, tata, baba. Lubię też mówić nie, tak, tam. Pokazuję paluszkiem na to, co mnie interesuje. Może dasz mi kartkę i kredkę? Spróbuję coś narysować! Sprawnie chodzę na czworakach, coraz częściej też chodzę bokiem przy łóżku i meblach. Wiesz, że potrafię też schodzić z łóżka czy krzesła tyłem? To świetna zabawa!

Skoki rozwojowe po roku

Pierwszy rok życia dziecka upływa intensywnie, szybko i niekiedy gwałtownie. Jest to czas, kiedy rodzice mogą być wykończeni, podobnie jak sam maluch. Wielu rodziców cieszy się, kiedy ten trudny okres pierwszego roku rodzicielstwa mija i teraz czekają ich tylko miłe chwile i spacery z wózkiem Baby Jogger City Select 2. Niekiedy jest to odetchnięcie z ulgą, a innym razem obawa o to, co będzie dalej.

W pierwszym roku życia dziecka mówi się bardzo powszechnie o skokach rozwojowych. Informacje na ten temat znajdziesz w wielu źródłach, książkach, filmach. Pojawiają się nawet sprytne narzędzia, które pozwolą Ci wyliczyć orientacyjny czas wystąpienia skoku. Jeśli zatem chcesz wiedzieć, kiedy skok rozwojowy, kalkulator Ci w tym pomoże. Obecnie bardzo szybko możesz też zasięgnąć porady mam dzieci z podobnej grupy wiekowej, np. podczas wspólnego spaceru z wózkiem Maxi Cosi Adorra 2. Towarzystwo koleżanek i przyjaciółek, które są mamami, także z pewnością dodaje otuchy. W dużym stopniu ułatwiają to portale społecznościowe.

Co jednak dzieje się w momencie, kiedy zaczyna się drugi rok życia dziecka? Czy wówczas również można mówić o skokach rozwojowych? O tych mówi się nieco mniej, nie zmienia to jednak faktu, że w drugim roku życia dziecka również możemy się spotkać ze skokami rozwojowymi. Jest ich jednak aż o połowę mniej. Jak wygląda skok rozwojowy po roku?

Zdecydowanie jest to okres, kiedy dziecko bardzo intensywnie rozwija się fizycznie. Doskonali umiejętność poruszania się, by coraz sprawniej przemieszczać się po pokoju, a następnie po całym domu. Z pewnością trzeba bardzo pilnować dziecka w sytuacji, kiedy w Twoim domu znajdują się schody. Warto zaopatrzyć się w specjalną barierkę, która ochroni dziecko przed upadkiem ze schodów.

Nagle może okazać się, że Twoje dziecko stało się wygadane. Oczywiście nie będzie jeszcze budowało długich zdań podrzędnie złożonych, ale na pewno będzie próbowało na swój sposób „rozmawiać” z otoczeniem – rodzicami, a nawet nieznajomymi podczas spacerów w wózku Cybex E-Priam 3.0 Jewels of Nature. W takiej mowie dziecka wyłapiesz znacznie więcej zrozumiałych słów niż dotychczas.

Niezależnie od tego, jak przebiegają skoki rozwojowe, czy doświadczają nas bardzo intensywnie, czy jednak nieco mniej, warto bacznie obserwować dziecko. Niewątpliwie przyjdzie czas, kiedy z nostalgią będziesz wspominać czas, kiedy maluszek dopiero uczył się pełzać i chodzić na czworaka.

skoki-rozwojowe

Jak rozpoznać skok rozwojowy?

Skoki rozwojowe niemowlaka i ich rozpoznawanie może stanowić dla rodziców nie lada wyzwanie. Rodzice z pewnością zauważą je po tym, że dziecko zaczyna nagle zachowywać się zupełnie inaczej. Pierwszy rok życia dziecka obejmuje skoki pojawiające się w niewielkim odstępie czasu. Jest to okres, kiedy dziecko zdobywa nowe umiejętności, jest to jednak poprzedzone i przeplatane niekiedy przykrymi doświadczeniami dla obu stron. Pewnego dnia po obudzeniu nagle dziecko zaczyna płakać. Nie działa nic, co do tej pory było zbawieniem na trudne momenty. Zupełnie nie pomaga ulubiona zabawka, najlepszy miś czy ukochane piosenki.

O ile pierwszy czy drugi skok rozwojowy mogą stanowić sporo kłopotów przy ich wykryciu, o tyle czwarty, a nawet piąty skok i kolejne nie powinny być już tak trudne do rozpoznania. Czym zatem różni się od poprzednich taki skok rozwojowy? Objawy może nie są bardzo odmienne od tych, które występowały wcześniej, ale w miarę zdobywania doświadczenia rodzice stopniowo nauczą się rozpoznawania pewnych symptomów, które mogą świadczyć o tym, że skoki rozwojowe u dziecka właśnie się zaczęły. Pamiętaj też, że jeśli chodzi o skoki rozwojowe, kalkulator i rzetelna literatura zawsze Ci pomogą.

Kiedy mama tuli maluszka, aż niemowlę zaśnie, a następnie odkłada bobasa do kołyski, wózka Cybex E-Priam 3.0 DJ Khaled czy łóżeczka, dziecko może obudzić się i wpaść w rozpacz. Jest to związane z tym, że jakość snu dziecka podczas skoku rozwojowego staje się nieco gorsza. Maluszek śpi bardziej płytko i jest zdecydowanie bardziej podatny na niespodziewaną pobudkę. Rodzice zmęczeni niekiedy długim czasem trwania tego okresu mogą się zastanawiać czy ten skok rozwojowy kiedyś się skończy. Możesz być pewien, że ten czas spokoju i odetchnienia nadejdzie. Twoje dziecko z pewnością szybko zaprezentuje nowe umiejętności, jakie poznało w tym trudniejszym okresie.

Ile trwa skok rozwojowy i jak sobie z nim radzić?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytania, jak długo trwają skoki rozwojowe. U każdego smyka przebiegają one bowiem nieco inaczej. Czas trwania poszczególnych etapów zależy między innymi od wieku pociechy. Skoki rozwojowe u niemowlaka młodszego zwykle trwają kilka dni, a u dzieci starszych – nawet parę miesięcy. Najgorszy wydaje się skok piąty, bowiem poprzedzająca go regresja może trwać nawet miesiąc, co dla rodziców wiąże się z wieloma nieprzespanymi nocami.

W jaki sposób radzić sobie ze skokami rozwojowymi? Niezwykle ważna jest cierpliwość i spokój. Daj dziecku czas na indywidualny rozwój i zapewnij mu mnóstwo bliskości, aby pociecha przetrwała te trudne chwile.

Czy skoki rozwojowe latorośli są dopiero przed Wami, czy może jesteście już w trakcie? Podziel się z nami swoim doświadczeniem! Zobacz też naszą ofertę wózków i akcesoriów dziecięcych. Wózek 2w1 Cybex E-Priam 3.0 KOI Crystal Lized, Cybex E-Priam 3.0 Petticoat, a może inny model? W bogatym asortymencie sklepu BoboWózki z łatwością wybierzesz sprzęt idealny dla Twojej pociechy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up