+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
krakow-atrakcje

Kraków – atrakcje dla dzieci. Poznaj najciekawsze miejsca!

2023-03-30

Kraków to prawdziwa perła na turystycznej mapie Polski. Oferuje nie tylko mnóstwo zabytków, które ucieszą każdego miłośnika historii, ale też wiele ciekawych miejsc dla najmłodszych. Planujesz odwiedzić Kraków? Atrakcje dla dzieci dostępne w tym mieście to gwarancja przyjemnego spędzenia czasu dla całej rodziny!

Spis treści:

Kraków – atrakcje dla dzieci, które zachwycą każdego

Kraków to jedno z najbardziej atrakcyjnych turystycznie miast w Polce. Każdego roku miliony turystów z Polski i zagranicy odwiedzają to królewskie miasto. Z całą pewnością warto wybrać się tutaj również z dzieckiem. Liczne atrakcje dla dzieci w Krakowie sprawiają, że miejsce to stanowi świetny pomysł na weekendową wycieczkę albo dłuższy urlop.

A może Twoim miejscem zamieszkania jest właśnie Kraków? Dla dzieci atrakcje w mieście są na tyle liczne, że z łatwością wybierzesz interesujące propozycje na weekendowy spacer czy popołudniową wycieczkę. Co istotne, stale powstają nowe ciekawe miejsca i obiekty, które warto odwiedzić z pociechą.

Nowoczesne atrakcje dla dzieci w różnym wieku zachwycają i pozwalają miło spędzić czas w rodzinnym gronie. Znajdziesz tu zarówno ciekawe miejsca dla maluchów jeżdżących jeszcze w wózku, np. bezpiecznym modelu Mast Swiss Design M4, jak i dzieci samodzielnie chodzących i nastolatków. Planując podróż do Krakowa, zapoznaj się wcześniej z ofertą hotelową oraz stwórz harmonogram zwiedzania. Właściwie zaplanowany wyjazd z pewnością będzie można zaliczyć do udanych.

Zobacz również: Gdzie z dziećmi na wakacje – TOP 6 miejsc w Polsce, które powinieneś zwiedzić z rodziną

dziewczynka siedzi na bulwarach w Krakowie, w tle widać Wawel

Kraków – co zwiedzić z dziećmi i dlaczego warto?

Kraków jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych polskich na świecie. Zachwyca bogactwem niepowtarzalnych, pięknych budowli – w tym także wyjątkowym Zamkiem Królewskim, w którym przez wieki mieszkali polscy władcy, a także magicznym Starym Miastem. Niezwykły klimat i charakter Krakowa doceniają dorośli, ale również małym turystom udzieli się niepowtarzalna atmosfera oparta na legendach o smoku ziejącym ogniem, dzielnym szewczyku Dratewce czy zaczarowanych gołębiach.

To niezwykłe miejsce, w którym historia jest na wyciągnięcie ręki. Krakowskie Stare Miasto wraz z Wawelem i Kazimierzem zostały umieszczone w 1978 roku na pierwszej Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. To prestiżowe wyróżnienie zostało wówczas przyznane jedynie 12 z najsłynniejszych zabytków świata. Stare Miasto to niezwykła skarbnica dzieł sztuki i architektury, gdzie reprezentowane są niemalże wszystkie style architektoniczne od wczesnego średniowiecza po współczesność.

Wizyta w królewskim mieście z dziećmi daje zatem możliwość obcowania z polską historią. Jest wskazana zarówno dla nastolatków, jak i znacznie młodszych dzieci jeżdżących w wózku, takim jak lekki i komfortowy wózek spacerowy Britax B-Agile M – każda grupa wiekowa odkryje bowiem w Krakowie coś interesującego i ważnego dla siebie.

Najciekawsze atrakcje dla dzieci – Kraków

Zastanawiasz się, jakie są najciekawsze atrakcje w Krakowie dla dzieci? Specjalnie dla naszych czytelników zgromadziliśmy informacje na temat najbardziej interesujących, godnych zobaczenia miejsc i atrakcji w królewskim mieście. Jeśli zatem zastanawiasz się, gdzie wybrać się z pociechą w wygodnym wózku, np. modelu Cybex Balios S Lux, na weekendową wycieczkę albo dłuższy urlop w Krakowie – sprawdź nasze propozycje.

Zamek i Smok Wawelski

Zamek Królewski na Wawelu to symbol Krakowa. To wyjątkowa atrakcja, dla której każdego roku miasto odwiedzają tłumy turystów z całego świata. To miejsce, które należy koniecznie odwiedzić również z dziećmi. Zwiedzanie prawdziwego zamku, w którym niegdyś mieszkali królowie i królowe to wielkie przeżycie dla dzieci i nastolatków. W przypadku zwiedzania wraz z młodszymi pociechami nie można rzecz jasna pominąć Smoczej Jamy, którą według legendy miał zamieszkiwać Smok Wawelski. Warto też zrobić sobie zdjęcie z ziejącą rzeźbą na pamiątkę.

Na początku czerwca w mieście odbywa się także Wielka Parada Smoków. To jedyne w swoim rodzaju kolorowe smocze święto. Podczas wydarzenia ogromne, wypełnione helem smoki sterowane przez aktorów lokalnego teatru tańczą w rytm muzyki, w oprawie spektakularnych efektów pirotechnicznych, gigantycznych kurtyn wodnych oraz laserów. Figury mają nawet 25 metrów długości i kilkanaście metrów wysokości. Wyjątkowe widowisko na długo pozostaje w pamięci widzów. Parada jest polecana dla dzieci w różnym wieku – zarówno brzdąców wożonych w wózku spacerowym, takim jak model Oyster Zero Gravity, jak i starszych pociech.

Żywe Muzeum Obwarzanka

Masz ochotę na coś pysznego? Koniecznie zajrzyj z rodziną do Muzeum Obwarzanka przy ulicy Paderewskiego 4! Obwarzanki to niewątpliwie najsmaczniejszy symbol Krakowa. Podobno zajadała się nimi królowa Jadwiga. W placówce odbywają się pokazy sztuki przygotowywania obwarzanków. Są one na tyle dokładne, że każdy uczestnik wydarzenia będzie mógł się tytułować czeladnikiem po ich zakończeniu.

Co istotne, zwiedzający mogą samodzielnie przygotować swojego obwarzanka, który na koniec jest wypiekany i wraca do swego właściciela. To świetny pomysł na miłe spędzenie popołudnia, zwłaszcza dla dzieci, które lubią zabawy kulinarne.

Dzieci siedzą w bagażniku i planują wycieczkę

Centrum nauki i zmysłów WOMAI

WOMAI (nazwa pochodzi od pierwszych liter angielskiego sformułowania World of my all inspirations, co oznacza Świat moich wszystkich inspiracji) przy ulicy Pawiej 34 to niesamowite centrum edukacyjno-sensoryczne. Prezentuje świat nauki w sposób przystępny dla każdej grupy wiekowej. Niezwykłe instalacje i eksponaty pozwalają zrozumieć reguły rządzące światem. W środku znajdziesz dwie magiczne ścieżki: „W stronę ciemności” oraz „W stronę światła”.

Pierwsza wystawa odbywa się w całkowitej ciemności, co pozwala wejść do królestwa zmysłów. W pomieszczeniach panuje bezwzględny mrok, w którym dziecko może wykreować w swojej wyobraźni obraz tego, co niewidoczne, ale możliwe do dotknięcia i usłyszenia. Ciemność to coś, co wzbudza w ludziach niepokój, ale nie obawiaj się – tutaj nie spotka Twojego dziecka nic strasznego. Podczas zwiedzania cały czas towarzyszy przewodnik.

Wystawa „W stronę światła” pełna jest natomiast dźwięków, kolorów i świateł. To kolekcja niesamowitych interaktywnych eksperymentów, które pozwalają wgłębić się w otaczający świat. Zwiedzanie również odbywa się z przewodnikiem, który tłumaczy prawa fizyczno-chemiczne w sposób interesujący i dostosowany do grupy. Ścieżka jest pełna niezwykłych eksponatów i doświadczeń. Twoja pociecha będzie mogła stworzyć nową planetę z magicznego piasku, oderwać się od własnego cienia, a nawet pochodzić po suficie.

Muzeum Iluzji Krakil

W krakowskim Muzeum Iluzji Krakil przy ulicy Straszewskiego 15 Twoja pociecha doświadczy magii i dowie się, co to złudzenie optyczne. To niezwykła przestrzeń, w której iluzja i optyka spotykają się z tajemniczymi dziełami sztuki, wynalazkami naukowymi i łamigłówkami. To wyjątkowe doświadczenie edukacyjne – bardzo skuteczne, bo realizowane poprzez zabawę. Jest wzbogacone przez interaktywną rozrywkę – tworzenie cieni, rysowanie światłem i eksperymentowanie w świecie do góry nogami. W placówce możesz wspólnie z maluchem zrobić ciekawe zdjęcia i nakręcić film, gdyż używanie telefonów i aparatów jest w pełni dozwolone.

W muzeum znajduje się stała ekspozycja, która nieco zmienia się każdego roku. Jest systematycznie uzupełniana o nowe eksponaty, co sprawia, że nawet gdy odwiedziłeś już kiedyś placówkę, warto to zrobić ponownie – z pewnością malucha zachwycą prezentowane nowości. Wystawa obejmuje mnóstwo eksponatów związanych z iluzjami historycznymi, specjalnymi, fizycznymi i optycznymi. Przy wielu z nich dostępne są instrukcje napisane w kilku językach. Wizyta w muzeum to świetny sposób na kreatywne i przyjemne spędzenie czasu z pociechą. Twój smyk dowie się wielu ciekawostek ze świata nauki, odkryje zdumiewające zjawiska, a to wszystko z gwarancją doskonałej zabawy.

Muzeum Archeologiczne

Chcesz pokazać dziecku trochę prehistorii? Zabierz je do Muzeum Archeologicznego przy ulicy Poselskiej 3 w Krakowie. Tutaj Twoja pociecha stanie oko w oko z jaskiniowcem i zajrzy do prawdziwego sarkofagu egipskiego z owiniętą w bandaże mumią. W obiekcie znajduje się sale z różnymi wystawami tematycznymi, dotyczącymi m.in. pradziejów, garncarstwa czy bogów starożytnego Egiptu. Maluch obejrzy makiety pradawnych osad czy stroje przodków. Co istotne, w środku znajdują się stanowiska z eksponatami, które można nawet dotknąć!

Muzeum jest polecane już dla kilkulatków – wystawy z powodzeniem nadają się do aktywnego zwiedzania razem z dzieckiem. Pamiętaj jednak, że wystawy są niedostępne dla wózków i osób niepełnosprawnych ze względu na liczne schody prowadzące na piętra. Rodzice wózkowych maluszków mogą jednak zostawić pojazd, np. model Babyzen Yoyo w szatni.

Chłopiec ogląda eksponat w Muzeum Archeologicznym

Zielony domek Fundacji Promyk

Wybierasz się do Krakowa z niemowlęciem lub nieco starszym maluszkiem? Koniecznie odwiedź Zielony domek Fundacji Promyk przy ulicy Świętego Marka 21a. To miejsce przeznaczone dla dzieci, które skończyły 3 lata. Wstęp jest bezpłatny. Rodzice znajdą tutaj pokój z wygodnymi kanapami i pufami oraz mnóstwem zabawek dla pociech.

To doskonałe miejsce na krótszy lub dłuższy odpoczynek, przewinięcie i nakarmienie smyka. Maluszki mogą pobawić się samodzielnie lub z innymi dziećmi. Wizyta w Zielonym domku jest szczególnie chętnie wybierana przez rodziców oczekujących na pociąg (obiekt znajduje się niedaleko dworca). Można tu bezpiecznie pozostawić wózek Baby Jogger City Mini GT2 lub inny równie polecany model i spokojnie spędzić czas w sali.

Muzeum Przyrodnicze

Krakowskie Muzeum Przyrodnicze przy ulicy Świętego Sebastiana 9 to wyjątkowe miejsce na mapie miasta. Znajdziesz tu jedyny na świecie egzemplarz nosorożca włochatego ze Staryni, zachowanego w całości – wraz z kośćmi, skórą, mięśniami, a nawet częścią wnętrzności. To doskonałe miejsce na młodych miłośników fauny i flory.

Mali odkrywcy mogą stanąć oko w oko z wieloma leśnymi zwierzętami, obejrzeć szkielet niedźwiedzia jaskiniowego i anakondy, zobaczyć kości prawdziwego mamuta, a także niezliczone muszle i skamieniałości. Na uwagę zasługuje też arcyciekawa wystawa akwarystyczna, składająca się z 18 dużych akwariów z rybkami z różnych stron świata.

W Muzeum Przyrodniczym czekają na Ciebie i Twoją pociechę nie tylko skamieniałości i pradawne eksponaty, ale również żywe pająki i gady. Pięknie prezentuje się również bogata kolekcja motyli. W obiekcie znajduje się las tropikalny z dużą liczbą egzotycznych roślin, w tym gatunków mięsożernych.

Tata trzyma na baranach małą córeczkę w Muzeum Przyrodniczym

Pałac Krzysztofory

Pałac Krzysztofory przy ulicy Szczepańskiej 2 to główny oddział Muzeum Krakowa. Regularnie prezentowane tu są wystawy przedstawiające dosłownie „Kraków w pigułce” – jego historię, legendy, ale również współczesne ciekawostki. Od grudnia do lutego każdego roku w obiekcie odbywa się wystawa szopek krakowskich, a w sezonie wielkanocnym – pokonkursowa wystawa tradycyjnych drzewek emausowych.

Stała wystawa przedstawia tradycję i kulturę miasta, jak również dzieje mieszkańców Krakowa – nie tylko słynnych i zasłużonych, ale też robotników i zwykłych przechodniów, a nawet zwierząt. Dzieciom z pewnością spodobają się zabawy w przebieranie oraz liczne stanowiska dotykowe.

Podczas zwiedzania Twój szkrab pozna krakowskie legendy, duchy i królów oraz zobaczy, jak zmieniało się miasto i jego ulice. W jednej z sal może poszukać zagubionej żółtej ciżemki, a w innej wejść do prawdziwej krakowskiej szopki.

Sprawdź także: Gdzie na spacer w Krakowie? Ciekawe miejsca na spacer z dzieckiem

Już wiesz, jakie atrakcje dla dzieci w Krakowie zobaczyć!

Już wiesz, dlaczego warto odwiedzić Kraków! Atrakcje dla dzieci w tym królewskim mieście są tak ciekawe, że Twoja pociecha z pewnością nie będzie się nudzić. Jednocześnie jest ich tak wiele, że bez trudu znajdziesz wśród nich takie propozycje, które zapewnią mnóstwo przyjemności i dobrej zabawy.

Czy znasz jeszcze inne interesujące atrakcje dla dzieci w Krakowie? Podziel się z nami swoją wiedzą w komentarzu. Sprawdź również bogatą ofertę sklepu BoboWózki. W naszym asortymencie znajdziesz wózek spacerowy Kinderkraft NEA, bezpieczne foteliki samochodowe, łóżeczka dziecięce, krzesełka do karmienia i inne sprzęty oraz akcesoria od polecanych marek. Wszystkie produkty to wysokiej jakości artykuły, które zwiększą bezpieczeństwo i komfort codziennego życia Twojej pociechy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up