Główne zadanie fotelika samochodowego to zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas groźnych sytuacji na drodze. Wciąż jednak zdarza się, że ten element wyposażenia auta rodziców stanowi jedynie sposób na uniknięcie kary finansowej. Takie siedzisko jest określane jako fotelik antymandat. Czym dokładnie jest? Dowiedz się, co odróżnia go od dobrego fotelika!
Spis treści
Niejeden rodzic słyszał „za moich czasów jeździło się bez fotelika i nic złego się nie wydarzyło”. To argument, który sprawia, że w niektórych samochodach pojawia się tak zwany antymandat. Fotelik określany tym mianem chroni przed karą finansową od policji, ale nie chroni dziecka.
To najczęściej słabej jakości siedzisko, bez testów zderzeniowych. Choć na pierwszy rzut oka może przypominać dobry fotelik, nie ma z nim nic wspólnego. Dlaczego wybór tak zwanego antymandatu to zły pomysł? Jak wybrać fotelik, który ochroni nie tylko przed mandatem, lecz także, a właściwie przede wszystkim zapewni dziecku maksimum bezpieczeństwa? Podpowiadamy!

Czym jest fotelik antymandat? Co to właściwie znaczy?
Pierwszy raz słyszysz określenie fotelik antymandat? Co to znaczy? Tto potoczne określenie na fotelik, którego zadaniem jest wyłącznie uniknięcie mandatu. To siedzisko spełniające podstawowe wymogi prawne. Nie zabezpiecza jednak na takim poziomie, jak mogłoby to robić, na przykład podczas zderzeń bocznych.
Często mianem antymandatów ocenia się najtańsze foteliki. Są to modele, które nie przeszły ważnych testów zderzeniowych.
Dlaczego fotelik antymandat to złudne poczucie bezpieczeństwa?
Choć fotelik określany jako antymandat przypomina wyglądem standardowy model, to nie gwarantuje odpowiedniej ochrony szyi, głowy czy miednicy. Może być wykonany z materiałów, które zamiast absorbować energię z uderzenia, po prostu pękają, nawet jeśli zderzenie należy do delikatnych.
Fotelik antymandat to również model, którego jakość nie jest potwierdzona żadnymi testami. Nie znajdziesz więc informacji na temat szwedzkiego Test Plus czy oceny ADAC. Takie foteliki po prostu nie miałyby szansy przejść trudnych crashtestów.
Czym różni się dobry fotelik od modelu antymandatowego?
Bezpieczny dobry fotelik to ten, który przeszedł niezależne testy zderzeniowe i spełnia wymagania homologacyjne w Unii Europejskiej.

Nie spełnia też ważnych norm. Obecnie najnowsza to i-Size, a wciąż obowiązująca, ale już starsza to ECE R44/04 (takie foteliki nie są już produkowane, ale wciąż można mieć je w samochodzie).
Te dwa rodzaje fotelików różnią się też systemem instalacji. W przypadku antymandatu trudno oczekiwać systemu ISOFIX. Jest on natomiast polecanym rozwiązaniem, ponieważ sprawia, że montaż jest bardziej stabilny, a ryzyko pomyłki znacznie się minimalizuje. Bardziej prawdopodobne jest, że model słabej jakości będzie montowany wyłącznie na pas.
Producenci dobrych fotelików dbają o to, żeby konstrukcja była regulowana. Możliwa jest więc zmiana wysokości zagłówka, a w niektórych modelach również poszerzenie odstępu między bocznymi osłonami. Dzięki temu siedzisko właściwie rośnie razem z dzieckiem, a rodzicowi łatwo wyregulować je w taki sposób, żeby zapewniało jednocześnie bezpieczeństwo i komfort. Fotelik antymandat nie będzie zapewniał kilkunastu poziomów ustawień zagłówka, a to ma negatywny wpływ na wygodę i ochronę głowy i szyi podczas kolizji.
Sprawdź: Isofix – co to jest, do czego służy i jakie pełni funkcje?
Jak rozpoznać fotelik dobrej jakości? Na co zwrócić uwagę przy zakupie?
Kiedy wybierasz fotelik, zwróć uwagę na znacznie więcej niż wygląd. Choć kształt siedziska może wydawać się odpowiedni, to na pierwszy rzut oka nie da się ocenić, czy na pewno zapewnia bezpieczeństwo. Jak wybrać dobry fotelik?
Uważaj na niepewne źródła i używane foteliki
Zacznij od wybrania bezpiecznego miejsca, w którym planujesz zakup produktu. Korzystaj tylko z zaufanych, cieszących się sympatią rodziców sklepów. Zrezygnuj z zakupu używanego foteliku w popularnych serwisach z rzeczami z drugiej ręki. Dlaczego?
- Nie możesz mieć pewności, że używane siedzisko nie brało udziału w kolizji. Nawet jeśli na pierwszy rzut oka nie wydaje się zniszczone, możliwe, że konstrukcja uległa pewnym pęknięciom. To natomiast sprawia, że przy kolejnej kolizji ochrona nie będzie już tak skuteczna.
- Jeśli to fotelik, który przez około 10 lat leżał nieużywany, może już nie spełniać wymaganych norm. Pamiętaj też, że producenci stale ulepszają produkty i wykorzystują nowoczesne technologie. Mają one duży wpływ na bezpieczeństwo pociechy, więc warto wybierać spośród nowych fotelików, w których je zastosowano.
- Nawet jeśli masz pewność, że fotelik jest bezwypadkowy, to zwróć uwagę, że po latach uległ zużyciu, na przykład ze względu na kontakt ze słońcem czy wilgocią. Po czasie nawet najlepsze materiały mogą tracić swoje właściwości, na przykład pianka czy plastik. Każdy fotelik ma swój termin przydatności.
Zobacz też: Data ważności fotelika samochodowego − prawda czy mit?
Sprawdź wyniki testów
Są dwa popularne testy – jeden z nich to ADAC. Warto sprawdzić, czy fotelik był badany przez niezależny instytut niemiecki. Pamiętaj jednak, żeby nie odrzucać zupełnie modeli bez oceny ADAC, ponieważ producent nie może samodzielnie zgłosić swojego wyrobu.
Podczas testu ADAC oceniane są między innymi:
- zachowanie podczas testów zderzeniowych przy dużych prędkościach,
- obsługa,
- ergonomia,
- użytkowanie,
- czyszczenie,
- obecność niebezpiecznych substancji.
Wyróżnia się też Test Plus. To szwedzki test, bardzo rygorystyczny, ponieważ podczas badań wykorzystywana jest wysoka prędkość, a dodatkowo stosuje się krótki dystans zatrzymania. Nie ma tu oceny jak w przypadku ADAC – Test Plus można po prostu zaliczyć lub nie. Nie może go mieć żaden antymandat. Fotelik musi bowiem zachować się podczas testów tak, żeby siły działające na głowę i szyję manekina nie przekraczały bezpiecznych wartości.
Przeczytaj też: Fotelik samochodowy 9–36. Ranking ADAC
Dowiedz się o zastosowanym systemie ochrony bocznej
Po pierwsze sprawdź, czy producent w ogóle zastosował system ochrony bocznej. Pamiętaj, że może mieć on różne formy.
Czasem jest to odbojnik, który należy samodzielnie przymocować z boku fotelika, od strony drzwi samochodu. Może to być też konstrukcja zintegrowana z siedziskiem.
Zadaniem systemu jest ograniczenie energii docierającej do dziecka podczas kolizji bocznych, które są uznawane za jedne z najczęstszych. Systemy takie jak L.S.P. System czy G-Cell (różne marki stosują różne nazwy) redukują energię oddziałującą na głowę i barki.
Poznaj możliwość regulacji zagłówka
Ważne, żeby fotelik rósł razem z dzieckiem. Co to tak naprawdę oznacza? Sprawdź, czy możliwa jest zmiana wysokości zagłówka, a także w jakim zakresie. Producenci stosują różne rozwiązania – może to być pokrętło czy uchwyt.
Zagłówek ustawiony na odpowiedniej wysokości to kwestia zarówno bezpieczeństwa, jak i komfortu. Dobrze wyregulowany zabezpiecza podczas zderzenia głowę i szyję, a więc bardzo delikatne części ciała. Poza tym sprawia, że maluch może komfortowo utrzymywać prawidłową postawę nawet podczas dalekiej wycieczki.
Sprawdź, czy fotelik na pewno pasuje do Twojego samochodu
Większość popularnych, cenionych producentów fotelików udostępnia na swojej stronie listę kompatybilności. Zdarza się również, że wykorzystywana jest forma wyszukiwarki.
Dzięki temu możesz szybko sprawdzić, czy produkt będzie pasował do kształtu kanapy i czy możliwe będzie zamontowanie go w stabilny sposób.
Komfort dziecka a jakość fotelika
Kiedy chcesz rozpoznać dobry fotelik, zwróć uwagę nie tylko na rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo, lecz także na komfort dziecku. Dzięki nim maluch będzie czuł się wygodnie nawet podczas długiej podróży.
Sprawdź, jaką tkaninę zastosował producent. Często są to materiały z certyfikatem OEKO-TEX, który zapewnia, że nie zawierają substancji szkodliwych dla zdrowia i są przyjazne dla skóry. Mogą być to tkaniny oddychające.
Przyjrzyj się też, czy zastosowano system wentylacji. Perforowany tył siedziska sprawia, że powietrze może swobodnie przepływać. To szczególnie ważne podczas podróżowania w ciepłe dni. Dzięki systemowi wentylacji nie trzeba martwić się mokrą koszulką czy odparzeniami, a to redukuje również ryzyko, że u dziecka podczas podróży pojawi się dyskomfort i w konsekwencji zniecierpliwienie.
Sprawdź także: Jaki fotelik samochodowy na długie podróże? Sprawdź propozycje!
Polecane foteliki z wysokim poziomem bezpieczeństwa
Czas poznać foteliki, które zapewniają dziecku maksimum bezpieczeństwa. Oto nasze propozycje!
BeSafe Flex Fix 2
[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-besafe-izi-flex-fix-2-i-size-fotelik-samochodowy-15-36-kg]]]
Ten fotelik został stworzony z myślą o dzieciach z kategorii wagowej 15–36 kg. BeSafe Flex Fix 2 został wyposażony w poduszkę PAD+, która zabezpiecza podbródek i klatkę piersiową dziecka. Do regulowania zagłówka służy wygodne pokrętło. Specjalna blokada sprawia, że złącza ISOFIX się nie chowają, więc łatwiej jest je wpiąć w system.
Zalety:
- Możliwy montaż na system ISOFIX, co redukuje ryzyko błędów podczas instalacji.
- Ochrona SIP+ zwiększa bezpieczeństwo podczas kolizji bocznych.
- Ulepszone prowadnice pasa naramiennego dają gwarancję właściwego przeprowadzenia.
Avionaut Maxspace Airflow
[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-avionaut-maxspace-airflow-fotelik-samochodowy-100-150-cm]]]
To fotelik przeznaczony dla dzieci od około 3. do 12. roku życia. Avionaut Maxspace Airflow został zaprojektowany w taki sposób, żeby wspierać prawidłowe ułożenie ciała małego podróżnika, co jest ważne dla zdrowia kręgosłupa. W foteliku zastosowano ochronę boczną, która redukuje siły docierające do pociechy.
Zalety:
- Przeszedł testy ADAC, dzięki czemu masz pewność, że dobrze chroni przed skutkami zderzeń.
- Zamontujesz go na ISOFIX, więc nawet bez doświadczenia z instalacją fotelików możesz rozpocząć podróż ze spokojem.
Swandoo Marie 5
[[[PRODUKT:https://magento2:sgY3EvTQ@bobowozki.com.pl/foteliki-samochodowe-p-swandoo-marie-5-i-size-fotelik-40-105-cm-0-18-kg]]]
To fotelik przeznaczony dla dzieci do 4. roku życia. Jest wyposażony w obrotową bazę i nogę, która zwiększa stabilność siedziska. Produkt ma zagłówek regulowany aż na 12 poziomach, więc dopasujesz go do wzrostu małego podróżnika. Swandoo Marie 5 informuje też o prawidłowym naciągnięciu pasa przy pomocy wskaźnika.
Zalety:
- Możliwość obrócenia do pozycji przodem do kierunku jazdy dopiero po osiągnięciu przez dziecko minimalnego wymaganego wzrostu – 76 cm.
- Struktura skorupy EPP zapewnia trwałość i chroni przed uderzeniami.
- Skuteczny system ochrony bocznej.
Dlaczego warto inwestować w sprawdzony fotelik – także przy ograniczonym budżecie?
Nawet jeśli Twój budżet jest ograniczony, możesz znaleźć sprawdzone, wysokiej jakości foteliki, które posłużą przez kilka lat. Wśród wyżej wymienionych propozycji znajdziesz modele, które kosztują nieco ponad 1000 zł.
Jeśli to zbyt wiele, warto sprawdzić, czy sklep oferuje system rat. W BoboWózki możesz zdecydować się na zakup w systemie ratalnym, również z oprocentowaniem 0%.
Dzięki takiej ofercie nie musisz rezygnować z najnowszych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo Twojemu dziecku.
Sprawdzony fotelik, spełniający normy to nie tylko wymóg prawny, a przede wszystkim inwestycja w życie. Fotelik antymandat to ogromne ryzyko dramatycznych konsekwencji podczas zderzeń, a dodatkowo prawdopodobieństwo, że produkt szybko ulegnie odkształceniom i zniszczeniom, które spowodują, że stanie się niewygodny.

Już wiesz, co to jest fotelik antymandat i dlaczego to zły wybór!
Już wiesz, czym wyróżnia się fotelik antymandat, co to znaczy dokładnie i dlaczego jest złym wyborem. Choć w pewnych sytuacjach może pozwolić uniknąć mandatu, nie ochroni dziecka przed tragicznymi konsekwencjami zderzeń.
Właśnie dlatego szukaj wyłącznie wśród sprawdzonych modeli z testami, wykonanych z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań. Takie produkty czekają na Ciebie w sklepie BoboWózki, w którym dostępność spłat ratami sprawia, że nawet przy ograniczonym budżecie możesz wybrać spośród wysokiej jakości propozycji.
Podziel się opinią
Kliknij gwiazdkę, aby ją ocenić!
Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1
Brak głosów! Bądź pierwszą osobą, która oceni ten post.