+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Co to jest Isofix

Co to jest Isofix? Do czego służy i jakie pełni funkcje?

2019-10-04

Co to jest Isofix?

Mocowanie Isofix - blogIsofix to system mocowania fotelików dziecięcych w samochodzie, który dziś zyskuje na popularności. System ten to specjalne zaczepy znajdujące się między siedzeniem a oparciem fotela samochodowego. W pojazdach produkowanych od dwudziestu lat obecność zaczepów jest już niemal standardem. To jeden z powodów, dla których montaż w ten sposób jest coraz popularniejszy. Jednocześnie mocowanie isofix nie stanowi konieczności. Właściciele starszych aut, jak i rodzice, którzy nie chcą decydować się na montaż przez zaczepy Isofix, mogą swobodnie montować fotelik na pas samochodowy. Foteliki z każdej grupy wagowej mają możliwość montażu na isofix. Niektóre modele mają dwie opcje montażu - zarówno na zaczepy isofix, jak i na samochodowy pas bezpieczeństwa. Są również fotele  z montażem na isofix i dodatkowy pas top tether. Top tether to dodatkowy pas mocujący, który zapobiega obracaniu się fotelika.

Jakie funkcje pełni Isofix? Isofix system - blog

System isofix ma kilka bardzo istotnych zadań. Pierwszym z nich jest łatwość i szybkość montażu, bo fotelik 0-13 kg wystarczy po prostu wpiąć w bazę i... ruszać w drogę. Jednym z takich fotelików jest Maxi Cosi PEBBLE PRO z najwyższą oceną w testach ADAC. Fotele dla starszych dzieci są na stałe zamocowane w samochodzie, a malucha wystarczy umieścić w foteliku i bezpiecznie zapiąć w pasy. Przykładem fotelika dla starszego dziecka niech będzie Maxi Cosi PEARL PRO, który zamocujecie na tę samą bazę. Britax Romer TRIFIX2 wyróżnia się tym, że malucha można przewozić przodem i tyłem do kierunku jazdy, natomiast BeSafe iZi FLEX FIX to fotelik dla starszaka, w którym dziecko podróżuje przodem do kierunku jazdy. Drugim, niezwykle ważnym zadaniem systemu Isofix, jest prawidłowe zamocowanie fotelika w samochodzie. Wiele baz ma sygnalizację świetlną i dźwiękową, która potwierdza prawidłowy montaż, przez co rodzice nie muszą obawiać się niebezpiecznych błędów. Warto wiedzieć, że zaczepy Isofix w pojeździe są bezpośrednio połączone z nadwoziem samochodu, przez co fotelik na bazie i samochód stanowią wspólną całość.

Czy Isofix zwiększa bezpieczeństwo?

Montaż fotelika przez omawiany system isofix bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo dziecka i temu nie sposób zaprzeczyć. Jak napisaliśmy wyżej, dziś wiele baz jest wyposażonych w sygnalizację świetlną i dźwiękową. To dzięki temu rodzice mają pewność, że fotelik został prawidłowo zamontowany w samochodzie. Właściwy montaż fotela, niezależnie od tego, czy baza isofix jest w naszym samochodzie, czy nie, stanowi podstawę bezpieczeństwa dziecka, podobnie jak w przypadku montażu na pas samochodowy. Różnica polega na tym, że Isofix jest niezwykle prosty i intuicyjny w obsłudze, natomiast przy montażu na pas bezpieczeństwa, rodzice muszą każdorazowo upewniać się, że fotelik został odpowiednio wpięty. Łatwo sobie wyobrazić, że Isofix pozwala zaoszczędzić całkiem sporo czasu.

Bazy modularne i konieczność przymiarek

System Isofix - blogCoraz większa liczba producentów wprowadza tak zwane bazy modularne, które umożliwiają wpięcie w jedną bazę fotelika dla niemowlęcia, a także kolejnego, kiedy dziecko będzie już większe. Ma to oczywiście bezpośredni związek z systemem isofix, który jest już dziś standardem, a rodzice coraz bardziej poszukują produktów wielofunkcyjnych. O bazach modularnych napisaliśmy osobny artykuł, zerknijcie tutaj. Taka baza isofix starczy na dłużej i jest bardziej funkcjonalna.

Miejcie na uwadze to, że przed zakupem fotelika z bazą Isofix, powinniście najpierw skonsultować się ze specjalistami, którzy pomogą dobrać odpowiedni model bazy. To właśnie ona dyktuje kąt nachylenia fotelika, który będzie w wielu samochodach inny. Nasi specjaliści pomogą Wam dobrać odpowiedni fotelik wraz z bazą po przymierzeniu ich do posiadanego przez Was samochodu. Dzięki takiemu postępowaniu zapewnicie Waszemu maluszkowi najwyższy poziom bezpieczeństwa. Nasze salony są już w wielu miastach w Polsce, zerknijcie tutaj i sprawdźcie, gdzie najbliżej Was znajduje się salon BoboWózki. Jeśli nie jesteście pewni, czy macie isofix w aucie, nasi specjaliście sprawdzą to dla Was, a następnie pomogą wybrać odpowiedni fotelik samochodowy. Pamiętajcie, że w każdym naszym salonie dowiecie się również, czym jest baza isofix, jakie pełni funkcje i czy jest niezbędna.

Zalety systemu ISOFIX

Uchwyty isofix mają niewątpliwie wiele zalet, co z pewnością wielu z Was już wie. Przez isofix fotelik samochodowy mocuje się bardzo sprawnie i szybko. O ile obecność pasów bezpieczeństwa w każdym samochodzie można uznać za pewnik, o tyle isofix nie występuje we wszystkich modelach. Ma to związek z rozwojem motoryzacji, bowiem dawniej mocowanie isofix nie było znane, a tym samym system isofix nie mógł być montowany w samochodach. W roku 1999 isofix został oficjalnie uznany na normę, co przełożło się na fabryczne mocowanie isofix w fabrykach pojazdów. System isofix sprawia, że fotelik samochodowy jest zamocowany wygodniej, bezpieczniej i sprawniej, co w oczywisty sposób zwiększa bezpieczeństwo malucha.

Jak wygląda system ISOFIX?

W łatwy sposób sami możemy sprawdzić, czy nasz samochód ma system isofix na wyposażeniu. Żeby to było jednak możliwe, musimy wiedzieć, czego szukać. Isofix to bardzo niepozorne elementy, a jednak tak ważne. Isofix znajduje się zawsze w tym samym miejscu, co jest standardem.  System isofix polega na obecności dwóch metalowych zaczepów, które są przymocowane bezpośrednio do nadwozia samochodu. Uchwyty isofix, w które wpina się fotelik samochodowy, znajdują się między oparciem a siedziskiem fotela. Isofix w aucie występuje nie tylko na tylnej kanapie, ale isofix jest obecny również na przednim siedzeniu pasażera. W tylnej kanapie znajdują się dwa komplety isofix, by można było wpiąć dwa foteliki samochodowe.

 

Na jaki sposób montażu fotelika dla dziecka się zdecydowaliście?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.