+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
jak zamontować fotelik isofix

Jak zamontować fotelik Isofix? Prosty przewodnik dla rodziców

2023-12-11

Isofix to jedno z najbardziej niezawodnych narzędzi, które pomogą rodzicom w bezpiecznym przewożeniu dzieci w aucie. Choć wiedza, jak zamontować fotelik Isofix może wydawać się trudna, dzięki naszemu poradnikowi w kilku prostych krokach zyskasz tę umiejętność. System Isofix, czyli jazda z maluszkiem bez tajemnic!

Spis treści:

Przewożenie dziecka w samochodzie wymaga od rodzica każdorazowego korzystania z fotelika samochodowego. Foteliki są dopasowane do wieku, wagi wzrostu małego pasażera, aby jak najlepiej chronić smyka podczas przemieszczania się autem. Fotelik jest obowiązkowy nawet na bardzo małych odcinkach. To towarzysz Twojego dziecka na kilkanaście lat wspólnej jazdy. W ofercie najpopularniejszych producentów dostępnych jest wiele różnorodnych modeli fotelików, które różnią się miedzy sobą wagą, sposobem montażu, ceną i udogodnieniami.

Jedną z najważniejszych cech fotelika, na którą dobrze jest zwrócić uwagę podczas zakupu danej wersji, jest sposób jego montażu. Łatwość codziennego użytkowania i możliwość szybkiego przepięcia fotelika między samochodami przyda się nie tylko rodzicom, ale także dziadkom oraz innym opiekunom dzieciaków. Systemem, który od kilku lat z powodzeniem wypiera inne sposoby montowania fotelików a aucie, jest Isofix. Czym jest i w jaki sposób zwiększa bezpieczeństwo dziecka na drodze?

jak-zamontowac-fotelik-isofix1

Co to jest system ISofix?

Być może jesteś właśnie na etapie wyboru najlepszego fotelika dla swojego dziecka i zastanawiasz się, czym jest fotelik z Isofix?

Słowo Isofix pochodzi z połączenie nazwy organizacji, czyli International Organisation for Standardisation i angielskiego słowa fixture, które oznacza złącze. Termin ten oznacza ustandaryzowane mocowanie fotelików samochodowych. Jego wyjątkową cechą jest fakt, że dzięki standaryzacji możesz zapiąć fotelik z Isofix w każdym aucie, który ten system posiada.

W praktyce Isofix to dwa niezależne złącza, które umożliwiają zapięcie fotelika w specjalne mocowania w samochodzie. Te dolne złącza mogą mieć wygląd sztywnych wypustek lub haczyków na specjalnych paskach. Niektóre mają odmienny kolor od skorupy fotelika, inne dzielą się na część elastyczną i sztywną, co ułatwia ich zapinanie.

W każdym samochodzie z systemem Isofix znajdziesz haczyki lub mocowania, do których należy przypiąć fotelik. Kiedyś w tym celu wykorzystywany był przede wszystkim pas Top Tether, obecnie najczęściej spotyka się wersje fotelików z bazą stabilizującą, a niekiedy też z dodatkową nogą stabilizującą. Tak złożony system gwarantuje najpewniejsze zapięcie dziecka na wypadek zderzenia lub nagłego hamowania oraz zapobiega przypadkowemu przemieszczaniu się siedziska na kanapie auta.

Jak sprawdzić, czy samochód ma Isofix?

Zanim dowiesz się, jak zamontować lub jak wypiąć fotelik z Isofix, musisz zorientować się, czy Twój samochód jest wyposażony w ten rodzaj mocowania. Choć pierwsze te systemy pojawiły się w samochodach w 1991 roku, ich obowiązkowy montaż został ogłoszony w 1999 roku. Oznacza to, że wszystkie auta wyprodukowane po 1999 roku, aby otrzymały homologację, muszą mieć wbudowane zaczepy Isofix.

Samochodowy system Isofix zazwyczaj dotyczy tylnej kanapy samochodu. W większości aut dostępne są dwa komplety mocowań w bocznych częściach kanapy auta. By je znaleźć, wystarczy delikatne odciągnąć jedną część kanapy i wsunąć dłoń między siedzisko a oparcie samochodu. W wybranych wersjach samochodów zaczepy Isofix są zamontowane także na przedniej kanapie samochodu, na miejscu obok kierowcy.

Musisz przy tym pamiętać, że zamontowanie fotelika na przednim siedzeniu wymaga niekiedy wyłączenia przedniej poduszki powietrznej. Obiektywne testy bezpieczeństwa pokazują, że to właśnie jazda z tyłu pojazdu gwarantuje najmniej obrażeń w przypadku ewentualnej kolizji. Jednak dodatkowe mocowania Isofix z przodu z pewnością przydadzą się przy większej gromadce dzieci.

Jak zamontować fotelik Isofix?

Gdy już wiesz, jak sprawdzić, czy samochód ma Isofix i upewniłeś się, że Twój model auta posiada ten system, czas przystąpić do montażu. Jak zamontować Isofix? Zacznij od przygotowania samego fotelika. W przypadku fotelików dla niemowląt częścią wpinaną w Isofix jest baza stabilizująca. Aby było łatwiej wpiąć ją w samochodowe zaczepy Isofix, możesz przesunąć przednie siedzenie pasażera lub kierowcy maksymalnie do przodu.

Po rozpakowaniu bazy mocującej ustaw ją zaczepami Isofix w stronę oparcia tylnej kanapy samochodu. Następnie postaraj się dłonią wyczuć mocowania w samochodzie. Zwykle znajdują się w środkowej części siedzenia pasażera i są oddalone od siebie o kilkanaście centymetrów. Część zaczepów wpina się poprzez zatrzaśnięcie ich na uchwytach pojazdu, inne mają elastyczne haczyki, które musisz zablokować na mocowaniach.

Gdy już upewnisz się, że obie strony Isofixa są właściwie połączone z uchwytami w samochodzie, dociśnij maksymalnie bazę stabilizującą do kanapy auta, tak by stabilnie przylegała całą powierzchnią do siedziska i oparcia. W większości modeli służy do tego komplet pasków lub uchwytów, schowanych pod bazą, które wystarczy mocniej pociągnąć. Ten sam proces przeprowadź, gdy montujesz fotelik samochodowy dla starszaka.

jak-zamontowac-fotelik-isofix2

Jak wypiąć fotelik z Isofix?

Ważna jest też wiedza, jak wypiąć fotelik z Isofix. Jeżeli potrzebujesz przenieść fotelik z jednego pojazdu do drugiego, musisz odtworzyć proces zapinania fotelika, ale w odwrotnej kolejności. Jeśli fotelik Twojego dziecka posiada sztywne zaczepy Isofix, wystarczy wyczuć je ręką, odsunąć delikatnie część kanapy i odbezpieczyć uchwyty. Trzeba to zrobić jeden po drugim, gdyż jednoczesne wypięcie jest z reguły niemożliwe ze względu na zabezpieczenia.

W niektórych modelach fotelików zwolnienie mocowania Isofix następuje poprzez naciśnięcie dodatkowych przycisków, znajdujących się w przedniej części bazy stabilizującej. Wówczas uchwyty poluźniają się i pozwalają odsunąć fotelik od oparcia kanapy samochodu, a następnie wypiąć zaczepy z mocowań w aucie. Z pewnością nie powinieneś siłowo próbować zdemontować fotelik – system Isofix jest przewidziany dla bardzo dużych sił, przez co wyszarpanie fotelika jest praktycznie niemożliwe.

Jak zamontować fotelik bez Isofix?

Choć system Isofix jest obecnie najbardziej niezawodnym sposobem montażu fotelika w aucie, na rynku dostępnych jest nadal wiele modeli, które zamontujesz przy użyciu samochodowego pasa bezpieczeństwa. To wielka wygoda dla rodziców, którzy korzystają ze starszych modeli samochodów bez Isofix lub potrzebują fotelika, który z łatwością zamontujesz w każdym rodzaju pojazdu.

By dowiedzieć się, jak zamontować fotelik bez Isofix, wystarczy przyjrzeć się wybranemu przez Ciebie modelowi. Foteliki dziecięce montowane przy wykorzystaniu samochodowych pasów bezpieczeństwa są oplatane tymi pasami wokół skorupy fotelika. Pasy prowadzi się w specjalnie oznaczonych prowadnicach lub uchwytach, dzięki którym pas nie przesuwa się po gładkiej powierzchni skorupy. Dla większej wygody rodziców, w większości nowoczesnych modeli fotelików stosuje się kolorowe oznaczenia prowadnic, by było prościej z nich korzystać. Niektóre foteliki posiadają dodatkowo system dźwiękowy, który informuje opiekuna o właściwym zapięciu siedziska.

Jak zamontować Isofix? Montaż najpopularniejszych modeli

Montowanie dziecięcego fotelika w samochodzie może wydawać się początkowo trudną sztuką. Pomocne są instrukcje producenta lub instruktaże w Internecie, które pozwolą Ci w pełni wykorzystać rozmaite udogodnienia, znajdujące się w foteliku. Dzięki nim dowiesz się też jak zamontować fotelik z Isofix do auta bez Isofix. W tej sytuacji wystarczy użyć wspomnianych już samochodowych pasów bezpieczeństwa.

Jak zamontować fotelik z Isofix na przednim siedzeniu? Jeżeli montujesz pierwszy fotelik dla niemowlęcia, niezależnie od tego, czy fotelik posiada bazę mocującą, czy samo nosidełko, musisz ustawić siedzisko tyłem do kierunku jazdy. Koniecznie pamiętaj o wyłączeniu przedniej poduszki pasażera. Możesz tego dokonać poprzez przekręcenie specjalnego przycisku lub wciśnięcie guzika. Niestety nie we wszystkich modelach samochodów ta funkcja jest dostępna – wówczas dziecko może być przewożone wyłącznie na tylnej kanapie samochodu.

Niezależnie od tego, jakim samochodem dysponujesz i ile masz dzieci, z pewnością potrzebujesz niezawodnego fotelika do przewożenia swoich pociech. Oto krótkie zestawienie najciekawszych i najbardziej solidnych modeli fotelików dla najmłodszych, które wykorzystują mocowania Isofix, i które warto mieć w swoim pojeździe.

1. Cybex SIRONA T i-Size fotelik z bazą T

Pierwszy na naszej liście niezawodnych fotelików jest model Cybex SIRONA T i-Size fotelik z bazą T, która została uzupełniona o nogę mocującą. Fotelik pozwala na bezpieczne przewożenie maluszków od urodzenia do ok. 4 roku życia, czyli osiągnięcia 105 cm wzrostu. Model posiada też regulowane zagłówki i łatwe do dopasowania pasy bezpieczeństwa, dzięki czemu rośnie wraz z dzieckiem i zapewnia pełną swobodę podróżowania.

2. MAXI COSI MICA ECO i-Size fotelik dla dzieci 0-18 kg

Maxi Cosi Mica Eco i-Size to fotelik dla bobasów od urodzenia do osiągnięcia przez dziecko 18 kg wagi. Model posiada sztywne mocowania Isofix w łatwym do zauważenia żółtym kolorze i bardzo masywną bazę stabilizującą. Jego stabilność zwiększa noga stabilizująca, a za bezpieczeństwo maluszka odpowiadają miękko wykończone pasy bezpieczeństwa i głębokie zagłówki.

3. SWANDOO MARIE 3 i-Size fotelik 40-105 cm / 0-18 kg

Swandoo Marie 3 i-Size to pierwszy fotelik dla niemowląt, z łatwym montażem na zaczepy Isofix w żółtym kolorze, z bazą mocującą i możliwością regulacji kąta nachylenia siedziska. Siedzisko może być montowane przodem i tyłem do kierunku jazdy. Co ważne, ta wersja fotelika wykorzystuje wskaźnik poziomu ustawienia oczu, dzięki któremu twoje dziecko jest zawsze optymalnie chronione w czasie jazdy.

4. MAXI COSI PEBBLE 360 fotelik 0-13kg + baza FamilyFIX 360

Maxi Cosi Pebble 360 to kolejny fotelik obrotowy z bazą, który ułatwia opiekę nad maluszkiem. Wykorzystano w nim szelki Easy-in, które pozwalają na szybkie i bezproblemowe wkładanie lub wyjmowanie dziecka z samochodu. Żółte, dobrze widoczne zaczepy Isofix i zaawansowany system wentylacji to dodatkowe atuty, które dają tej wersji wysokie miejsce w naszym zestawieniu.

5. BRITAX BABY SAFE 3 i-Size fotelik 0-13kg z bazą ISOFIX

Pierwszy fotelik dla niemowląt Britax Baby Safe 3 i-Size jest dostępny z wygodną bazą Isofix, wzmocnioną nogą stabilizującą. Elementy służące montażowi bazy zostały oznaczone czerwonym kolorem i są łatwe do zauważenia nawet po zmierzchu. Fotelik jest montowany tyłem do kierunku jazdy i zgodny z normą i-Size, która potwierdza bezpieczeństwo maluszka w pojeździe.

6. CYBEX SIRONA Gi PLUS i-Size fotelik obrotowy + pokrowiec letni

Fotelik niemowlęcy Cybex Sirona Gi Plus i-Size to nowoczesny model obrotowy, który posiada także funkcję ustawienia pozycji spoczynkowej. Jest dostępny w kilku ciekawych wersjach kolorystycznych do wyboru. W mocowaniu bazy z nogą stabilizującą pomagają łatwe do znalezienia przyciski, a odpinanie pasów bezpieczeństwa jest możliwe przy użyciu jednej ręki.

7. RENOLUX GAIA i-Size fotelik obrotowy

Renolux Gaia to elegancki fotelik dla maluszków z bazą, który pozwala na swobodne obrócenie siedziska niemowlęcia twarzą do rodzica. Fotelik jest montowany tyłem do kierunku jazdy aż do 4 lat. Jego wyjątkową funkcją jest regulowana rama antyrotacyjna, która gwarantuje więcej miejsca na nogi dla większych dzieci.

Zakończenie

Foteliki dziecięce z Isofix są najbezpieczniejszymi produktami do przewożenia dziecka w samochodzie. Ich wielką zaletą jest możliwość ustawienia na stałe bazy mocującej, bez konieczności każdorazowego wpinania jej w zaczepy Isofix. Wybierz jeden z jakościowych modeli fotelików dla dzieci z kolekcji Bobowózki i ciesz się bezpieczną jazdą z dzieckiem w aucie!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up