+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
6. miesiąc życia dziecka

6. miesiąc życia dziecka. Skok rozwojowy. Co nowego w życiu Twojego dziecka?

2023-12-04

Nauka siadania, wprowadzanie pokarmów stałych do diety, gaworzenie – w życiu półrocznego maluszka zachodzą duże zmiany. Dowiedz się, jak wygląda 6. miesiąc życia dziecka.

Spis treści:

W pierwszym roku życia dochodzi do kilku skoków rozwojowych. Co to oznacza? Skok rozwojowy to moment intensywnego rozwoju mózgu, podczas którego dziecko musi poradzić sobie z odbieraniem coraz większej ilości bodźców przy pomocy zmysłów. Proces może trwać tydzień lub kilka tygodni. 6. miesiąc życia dziecka to piąty skok rozwojowy, w którym pojawia się lęk separacyjny, zrozumienie relacji między ludźmi, a także lepsza koordynacja ruchów. Sprawdź, co jeszcze zmienia się w życiu półrocznego maluszka.

6. miesiąc życia dziecka. Skok rozwojowy

6. miesiąc życia dziecka: skok rozwojowy w pigułce

Kiedy przychodzi 6. miesiąc życia Twojego maluszka, możesz spodziewać się kolejnych zmian. Najczęściej pojawiają się między 22. a 26. tygodniem po urodzeniu. To moment, w którym u malucha zaczyna występować lęk separacyjny. Z zaciekawieniem spogląda na nowo poznane osoby, jednocześnie martwiąc się, gdy rodzice znikają z pola widzenia.

Dziecko lepiej koordynuje swoje ruchy. Jest w stanie chwytać przedmioty kciukiem i palcem wskazującym. Potrafi utrzymać siedzącą pozycję i podejmuje próby przemieszczania się, pełzając. To też doskonały czas, żeby przeglądać z maluszkiem książeczki. Będzie śledzić wzrokiem jeden obrazek za drugim.

Warto pamiętać, że dziecko rozwija się we własnym tempie. Skok rozwojowy może wystąpić już w 22. tygodniu życia, ale może też w 24. W przypadku niepokojących kwestii zawsze warto skonsultować się z pediatrą.

6. miesiąc życia niemowlaka a rozwój motoryczny: od siedzenia do pełzania

Zdobycie umiejętności niezależnego poruszania się – to główny cel rozwoju ruchowego. W czasie procesu u dziecka zanikają prymitywne odruchy, które utrzymują się przez kilka miesięcy po urodzeniu.

Przykładem jest tak zwany odruch MORO będący reakcją maluszka na zagrożenie. Pojawia się między innymi, gdy dziecko nagle usłyszy hałas. Ta instynktowna reakcja stanowi przeszkodę w kontroli pozycji głowy i utrzymaniu równowagi w trakcie siedzenia.

Odruch stopniowo słabnie, aż zanika około 6. miesiąca życia. Dzięki temu dziecko jest w stanie stopniowo uzyskiwać stabilność podczas siadania. Początkowo podpiera się przy tym rękoma.

Maluszek może też obrócić się z brzucha na plecy. Potrafi koordynować swoje ruchy na tyle, żeby wyjąć zabawki z pudełka i ponownie je do niego włożyć. Zyskuje umiejętność klaskania czy machania, a także chętnie ściąga skarpetki. Widoczny jest więc duży postęp w tak zwanej motoryce małej. Ciekawy świata malec zaczyna się przemieszczać. Oczywiście własnym sposobem! Robi to, pełzając.

Niemowlę w 6. miesiącu życia a wózek

Jak widzisz 6. miesiąc życia niemowlaka to czas dużych przemian, które wymagają również pewnych zmian w otoczeniu maluszka. Dziecko potrafiące przyjąć siedzącą pozycję potrzebuje odpowiedniego wózka. Czas na zmianę gondoli na model spacerowy. Dlaczego? Gondola nie jest przystosowana do siedzenia między innymi ze względu na brak pasów bezpieczeństwa.

Gdy wybierasz wózek spacerowy, zwróć uwagę na:

 • Rodzaj kół – mogą być bezobsługowe.
 • Regulację prowadnicy, co pozwala dopasować ją do wzrostu.
 • Wielkość budki, która zabezpiecza przed nieprzyjemnymi warunkami pogodowymi.
 • Możliwość regulowania oparcia, żeby dobrać najwygodniejszą pozycję dla maluszka.
 • Rozwiązania zapewniające bezpieczeństwo takie jak pasy bezpieczeństwa i barierka.
 • Wielkość kosza zakupowego.
 • Łatwość składania.

Jeśli szczególnie zależy Ci na niskiej wadze, łatwości składania i niewielkich wymiarach po złożeniu, zwróć uwagę na wózek Babyzen YOYO 2. To model, który waży zaledwie 6,2 kg. Złożysz go i rozłożysz jedną ręką. Gdy rozpoczyna się 6. miesiąc życia niemowlaka, możesz zdecydować się również na Lionelo ZOEY. Wózek jest wyposażony w dużą budkę pokrytą warstwą hydrofobową i wyposażoną w filtr UV50+. Dzięki temu skutecznie osłoni dziecko przed silnymi promieniami słońca.

Gdy poszukujesz wózka na dłużej, sprawdź Baby Jogger City Mini GT2. To model, którego maksymalne obciążenie wynosi 22 kg, więc będzie odpowiedni nawet dla pięciolatka. Jeśli dużymi krokami zbliża się zima, możesz postawić na Espiro Look Gel. Ma w zestawie pokrowiec na nóżki, więc zapewnia komfort termiczny małemu podróżnikowi. Doskonała amortyzacja umożliwia spacery nie tylko po mieście, lecz także leśnych, nieutwardzonych ścieżkach.

Komunikacja i rozwój społeczny – 6. miesiąc życia dziecka czasem dużych zmian

Kiedy przyjdzie 6. miesiąc życia dziecka, skok rozwojowy zauważysz również po zmianach w komunikacji. Dostrzeżesz, że maluszek chętniej gaworzy. Potrafi wsłuchiwać się w to, co do niego mówisz. Zaczyna wymawiać sylaby, powtarzając, na przykład „da, da, da”. W ten sposób próbuje Ci odpowiedzieć. Może komunikować swoje potrzeby przy pomocy odpowiednich gestów, dlatego wyciągnie rączki, by pokazać Ci, że chce na ręce.

Półroczne dziecko zaczyna zmagać się ze strachem przed obcymi osobami. Zauważysz też, że wyjątkowo cieszy się na widok tych, których zna. Podczas spaceru możesz dostrzec, że dziecko wykazuje większe zainteresowanie innymi niemowlętami.

Dla sześciomiesięcznego dziecka trudne jest pozostanie samodzielnie w pomieszczeniu, ponieważ występuje u niego lęk separacyjny. Maluszkowi trudno zrozumieć, że mama, która wychodzi z pokoju, zaraz do niego wróci.

6. miesiąc życia niemowlaka a zmiany w odżywianiu: wprowadzanie pokarmów stałych

Zmiany powinny pojawić się również w diecie półrocznego dziecka. To czas na wprowadzenie do jadłospisu nowości! O czym warto pamiętać?

 • Mleko mamy lub modyfikowane wciąż jest ważnym pokarmem.
 • W diecie powinny pojawiać się warzywa i owoce.
 • Jadłospis możesz urozmaicić kaszą manną.
 • Nowości podawaj ostrożnie – dwie łyżeczki na początek wystarczą.
 • Obserwuj reakcję dziecka – jeśli nie występują dolegliwości żołądkowe, możesz zwiększyć ilość nowego produktu w diecie.

Pokarmy uzupełniające powinny być podawane łyżeczką. Wybierz płaską. Szybko dostrzeżesz, że maluch zaczyna otwierać buzię, gdy zbliżasz do niej łyżeczkę. Niezależnie od tego, jaki produkt planujesz wprowadzić do jadłospisu maluszka, pamiętaj, że powinien mieć formę puree najlepiej jednoskładnikowego. Dzięki temu z łatwością zauważysz nieprawidłową reakcję na jakiś produkt. Solenie czy słodzenie to oczywiście zły pomysł.

6. miesiąc życia dziecka. Skok rozwojowy

Rozwój poznawczy i zabawa – jak wyglądają, gdy nadejdzie 6. miesiąc życia dziecka?

U sześciomiesięcznego dziecka rozwijają się precyzyjne ruchy, co ma wpływ na zabawę. Maluch jest w stanie przekładać przedmiot z ręki do ręki, sięgać po niego, upuścić, potrząsać rzeczami, uderzać w nie. Jest żywo zainteresowany otaczającym go światem, dlatego chętnie się przemieszcza. Pamięta, gdzie najczęściej leży jego ulubiona zabawka. Gdy jej zabraknie, rozgląda się za nią.

6. miesiąc to czas, żeby przeglądać z dzieckiem książeczki. Maluch będzie z zaciekawieniem przenosił wzrok z jednego obrazka na drugi. Warto zapewnić dziecku różne przedmioty, na przykład kartonowe pudełko wraz z zabawkami, które będzie do tego pudełka chętnie wkładać. Ważne, żeby maluch poznawał różnorodne faktury i miał okazję do ćwiczenia odruchu chwytania.

Jedną z ulubionych zabaw dzieci w tym wieku jest chwytanie, a następnie upuszczanie przedmiotu i tak wielokrotnie. Podczas takiego zajęcia maluch zaczyna rozumieć związek przyczynowo-skutkowy własnego działania.

Zdrowie i opieka pediatryczna a 6. miesiąc życia dziecka

Wiesz już, jak wygląda po pół roku życia rozwój dziecka. 6 miesiąc to również czas, w którym trzeba szczególnie zadbać o zdrowie. To moment na wykonanie obowiązkowych szczepień. Podaje się wtedy trzecią dawkę szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi.

Obowiązkowe jest również szczepienie Hib (trzecia dawka). Stanowi zabezpieczenie przed bakterią Haemophilus influenzae typu b, która jest szczególnie niebezpieczna dla dziecka w pierwszych dwóch latach życia. Szczepienie przeciw polio również należy do obowiązkowych w Polsce. Choroba jest u nas wyeliminowana, natomiast w innych krajach wciąż występują jej przypadki. 6. miesiąc życia to czas na drugą dawkę preparatu.

Pamiętaj, że przed wykonaniem szczepienia lekarz przeprowadzi tak zwaną kwalifikację. Jest ona ważna wyłącznie przez 24 godziny. Celem tej procedury jest określenie ewentualnych przeciwwskazań do szczepienia. Podczas wizyty przed szczepieniem lekarz zapyta Cię między innymi o choroby dziecka czy nieprawidłowe reakcje po wcześniej podawanych szczepionkach.

Podczas wizyty u pediatry z sześciomiesięcznym dzieckiem zadbasz o wymagane szczepienia i zadasz pytania o niepokojące Cię kwestie. To też dobry moment, żeby omówić ze specjalistą rozszerzenie diety.

Wskazówki dla rodziców na 6. miesiąc życia dziecka

W 6. miesiącu życia Twój maluszek dynamicznie się rozwija. Siada i pełza, dlatego łatwiej mu obserwować otaczającą rzeczywistość. Robi się gadatliwy i dąży do samodzielności. Warto wspierać jego rozwój. W jaki sposób?

 • Dawaj mu okazję do prób przemieszczania się, kładąc go na brzuszku w bezpiecznym miejscu.
 • Dbaj, żeby w jego pobliżu nie było niebezpiecznych przedmiotów, ponieważ wszystko, co stanie na drodze maluszka, będzie dla niego interesujące.
 • Mów do dziecka, reaguj też na jego odpowiedzi.
 • Staraj się często wypowiadać proste słowa takie jak „mama”, „tata”, „pa, pa”.
 • Dbaj o różnorodność zabawek Twojej pociechy – niech mają różne kształty, faktury, kolory.
 • Baw się w „A kuku!”.
 • Kiedy znikasz z pola widzenia dziecka, pożegnaj się z nim, a po powrocie przywitaj.
 • Gdy dziecko zaczyna płakać, na przykład po zauważeniu obcej osoby, reaguj. Może wystarczyć uśmiech, spokojnie wypowiadane słowo, a czasem potrzebne będzie wzięcie maluszka na ręce.

Podróżowanie z półrocznym dzieckiem – o co zadbać?

Dziecko, które ma sześć miesięcy, interesuje się zarówno przedmiotami, jak i innymi osobami. Chętnie przygląda się innym maluszkom. Spacery są dla niego doskonałą okazją do poznawania rzeczywistości. Niech jednak będą urozmaicone.

Wybierz się z maluszkiem gdzieś dalej. Lekki, mały po złożeniu wózek bez trudu zmieścisz w samochodzie. Najważniejsze jest, by zadbać o bezpieczeństwo pociechy. W tym pomoże Ci odpowiedni fotelik. Jaki wybrać?

Zwróć uwagę na rozwiązania producentów zapewniające bezpieczeństwo, na oceny w testach, płynną regulację zagłówka i sposób montażu. Konieczne jest, by fotelik gwarantował maluszkowi komfort nawet podczas długiej podróży. Sprawdź też, czy możliwe jest zdjęcie i wypranie materiału obiciowego.

Doskonałą propozycją jest Avionaut Sky 2.0, który sprawdzi się od pierwszych tygodni życia aż do osiągnięcia wagi 25 kg. Model zapewni półrocznemu maluszkowi wygodę dzięki optymalnemu odchyleniu siedziska. Podczas snu dziecku nie będzie opadać główka. Fotelik ma system ochrony bocznej, który zwiększa bezpieczeństwo podczas kolizji. Model przeszedł trudny szwedzki Test Plus, co potwierdza jego wysoką jakość.

Takie rozwiązania jak system ochrony bocznej są równie ważne, gdy wybierasz fotelik dla starszej pociechy. Skuteczne zabezpieczenie przed kolizją zapewniają również Britax Kidfix i-Size czy Cybex Pallas G I-Size.

6. miesiąc życia dziecka. Skok rozwojowy

Podsumowanie

Półroczne dziecko odkrywa świat z zaciekawieniem. Coraz lepiej koordynuje ruchy, chętnie gaworzy i rzuca zabawkami, by zaraz przyglądać się, jak je podnosisz. Zaczyna rozumieć skutki swoich zachowań i pamiętać, gdzie leży jego ulubiona zabawka. Płacze, gdy rodzice znikają z pola widzenia, a na obcych reaguje lękiem. 6. miesiąc życia Twojej pociechy to czas, by wspierać jego rozwój. Zadbaj o różnorodność zabawek, mów wiele do dziecka i zabieraj go na ciekawe spacery, by mógł poznawać świat.

Zajrzyj do sklepu BoboWózki, w którym czekają na Ciebie wózki spacerowe i foteliki dostosowane do maluszków potrafiących utrzymać siedzącą pozycję.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up