+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Jak wyprać wózek żeby nie było zacieków

Jak wyprać wózek, żeby nie było zacieków? Skuteczne metody czyszczenia

2023-12-11

Po długich spacerach z maluszkiem gromadzi się mnóstwo zanieczyszczeń na materiale obiciowym spacerówki czy gondoli. Usuwanie ich to konieczność dla zdrowia Twojej pociechy. Podpowiadamy, jak wyprać wózek, żeby nie było zacieków.

Spis treści:

Zacieki powstają najczęściej wskutek niedokładnego wypłukania detergentu lub pozostałości po plamie, dlatego zwróć szczególną uwagę na etap płukania. Aby efekt czyszczenia był w 100% zadowalający, musisz wiedzieć nieco o preparatach i metodach, które warto wykorzystać. Właśnie na ten temat dowiesz się więcej z naszego artykułu. Poznasz sposoby, by wózek po praniu był idealnie czysty, a na jego tapicerce nie pozostawały nieestetyczne zacieki.

Jak wyprać wózek? Przygotowanie do czyszczenia

Pierwszym krokiem będzie dokładne odkurzenie wózka. Dzięki temu pozbędziesz się ewentualnych większych zanieczyszczeń. Szczególnie w wózkach dla większych smyków, które podczas spacerów czasem mają w rączkach przekąskę. Zdarza się, że nie w całości ląduje ona w brzuszku maluszka, a nieco okruchów można po spacerze znaleźć w różnych zagięciach materiału.

Przy okazji pozbądź się też zabrudzeń z kosza na zakupy. Warto odkurzyć dokładnie jego wnętrze, zwłaszcza jeśli ma otwartą konstrukcję – taką jak w wózku Britax Smile 5Z.

Do odkurzania doskonale sprawdzi się ręczne urządzenie. Takim małym odkurzaczem będzie Ci łatwo manewrować. Niewielką końcówką dotrzesz do wszystkich zakamarków, na przykład w pięknej tapicerce z przeszyciami jak w wózku Camarelo Faro 2 w 1. Okruszki w spacerówce zbierają się przede wszystkim w miejscu, w którym oparcie łączy się z siedziskiem. Gondolę natomiast możesz odkurzyć od zewnątrz. Zwróć uwagę na budkę, szczególnie jeśli znajdują się na niej elementy dekoracyjne takie jak w wózku Cybex Priam 4.0 Simply Flowers.

Jeśli w Twoim domu są zwierzaki, z pewnością na tapicerce zauważasz ich pojedyncze włoski. Warto pozbyć się sierści przed praniem. Możesz być wtedy pewny, że zostanie dokładnie usunięta. Wygodnie zrobisz to przy pomocy rolki – tej samej, którą stosujesz do ubrań.

Odkurzony i wyczyszczony z sierści wózek jest gotowy do kolejnych etapów usuwania zabrudzeń.

Zajrzyj do instrukcji swojego wózka. Sprawdź, które elementy należy prać ręcznie, a które można włożyć do pralki. Przykładowo daszek gondoli wózka Kinderkraft Prime 2 można wyłącznie przemywać delikatnie wilgotną ściereczką i łagodnym środkiem myjącym. Z instrukcji dowiesz się też, jaka jest maksymalna temperatura prania oraz czy materiał może być suszony w suszarce bębnowej.

jak-wyprac-wozek-zeby-nie-bylo-zaciekow

Jak wyprać wózek, żeby nie było zacieków? Odpowiednimi preparatami!

Czas przystąpić do pracy! Jak wyprać wózek, żeby nie było zacieków? Potrzebujesz do tego  odpowiednich środków. Muszą być na tyle mocne, żeby poradziły sobie z plamami, na przykład po soku, a jednocześnie na tyle delikatne, aby nie wpłynęły na kolor tapicerki. To ważne, jeśli masz jeden z ciemnych wózków, na przykład Skiddou Moss w wersji Onyx, Peg Perego Veloce TC w kolorze Fiat 500 czy Espiro Yoga w odcieniu 110 glossy orient.

Do prania wózka w pralce możesz wykorzystać płyn przeznaczony do prania ubranek dziecka. To preparaty, które wyróżniają się hipoalergiczną formułą. Są delikatne i bezpieczne dla maluszka. Pamiętaj, że z niektórymi elementami wózka skóra dziecka ma stały kontakt, dlatego najbezpieczniej jest wybierać przebadane preparaty. Są one bezpieczne dla maluszka, a dodatkowo delikatne dla tkanin. Często to produkty z pozytywną opinią Instytutu Matki i Dziecka.

Środki do prania dostępne są zarówno w postaci proszku, jak i płynu. Podczas prania w pralce zazwyczaj nie ma problemu z dokładnym usunięciem resztek detergentu. Pranie ręczne może jednak czasem skutkować pozostawieniem śladów po środku piorącym. W takim przypadku płyn może być lepszym wyborem. Łatwiej go bowiem dokładnie wypłukać.

Jak wyprać wózek spacerowy i głęboki ręcznie?

Sposób na wypranie wózka zależy od konkretnego modelu. Jak już wiesz, warto zajrzeć do instrukcji, żeby dowiedzieć się, które elementy nadają się do pralki, a które nie. Co gdy okaże się, że musisz wyprać wózek ręcznie? To nic trudnego! Są sposoby, które pomogą Ci to zrobić.

Jak wyprać gondolę od wózka ręcznie?

Gondola raczej nie będzie wymagała częstego prania. W głębokim wózku maluszek nie pije soczków i nie jada przekąsek, które mogłyby ją zabrudzić. Może się jednak zdarzyć, że wnętrze głębokiego wózka będzie wymagało odświeżenia. Jak wyprać gondolę ręcznie?

W tym celu możesz wykorzystać specjalny środek w sprayu do czyszczenia wózków dziecięcych. Takie produkty usuwają zabrudzenia, a jednocześnie wykazują działanie antybakteryjne. Jak wyprać gondolę od wózka przy pomocy preparatu w sprayu?

 • Rozpyl preparat obficie na zabrudzone miejsce.
 • Odczekaj chwilę, żeby produkt miał szansę zadziałać.
 • Odsącz pozostałość środka przy pomocy chłonnej ściereczki bez pocierania.
 • Powtórz, jeśli powierzchnia jest silnie zanieczyszczona.

Pamiętaj, żeby tego typu preparaty zawsze wypróbowywać najpierw na niewielkim fragmencie tkaniny. Mimo że są one przeznaczone do czyszczenia materiałów obiciowych, nie ma pewności, że dana tkanina nie zareaguje w nieoczekiwany sposób.

 

Jak wyprać wózek spacerowy ręcznie?

Często zabierasz pociechę na dalekie wycieczki poza miasto? O zabrudzenia tam nietrudno! Komfort podczas zwiedzania miejsc, w których teren nie zachwyca równością, zapewni Ci wózek Cybex Talos S Lux 2023. Jeśli po takich przygodach będzie wymagał czyszczenia, możesz uprać materiałowe pokrycie w pralce w 30.

Niektórzy producenci nie zalecają jednak prania w pralce. Zdarza się też, że wnętrze bębna urządzenia jest za małe na taką dużą ilość materiału. Co zrobić w takiej sytuacji? Jak wyprać wózek spacerowy ręcznie?

Najwygodniej będzie Ci zrobić to w wannie. Napełni ją wodą o odpowiedniej temperaturze. Najczęściej do prania ręcznego producenci zalecają 30–40. Zastosuj płyn taki sam jak prania w pralce – stworzony z myślą o dzieciach od pierwszych miesięcy życia, hipoalergiczny, przebadany dermatologicznie. W mieszance wody i płynu namocz tkaninę. Dzięki temu będzie Ci później łatwiej usunąć najsilniejsze zabrudzenia.

Jeśli mimo namoczenia jakaś plama jest wyjątkowo trudna do usunięcia, możesz wykorzystać delikatną szczotkę do tkanin. Wystarczy przetrzeć nią zabrudzony obszar.

Pamiętaj, że niezależnie od tego, jaki preparat zastosujesz, musisz dokładnie wypłukać tkaninę. Ręcznie jest to trudniejsze niż w pralce, dlatego poświęć na to odpowiednio dużo czasu. Dokładne płukanie to klucz, żeby uniknąć zacieków po środku do prania.

Jak wyprać wózek spacerowy bez zdejmowania z niego materiału?

Zdarza się, że nie wszystkie elementy z materiałem obiciowym można zdjąć. Co wtedy? Najlepiej będzie umyć wózek na zewnątrz. Jak to zrobić?

 • Rozpocznij od odkurzenia okruszków.
 • Zmocz wózek przy pomocy węża ogrodowego.
 • Wykorzystaj delikatną szczoteczkę do ubrań, aby nałożyć dokładnie detergent.
 • Pozostaw na kilka minut preparat.
 • W mocno zabrudzonych miejscach potrzyj dodatkowo szczotką, żeby usunąć plamę.
 • Dokładnie spłucz preparat, żeby nie było zacieków.

To metoda, która zdecydowanie sprawdzi się do stosowania latem.

Jak wyprać wózek? Wypróbuj parę!

Pranie ręczne czy w pralce to nie wszystkie sposoby, żeby odświeżyć materiał. Możesz zdecydować się na wykorzystanie parownicy, która jest przeznaczona przede wszystkim do usuwania zagnieceń ubrań czy zasłon, ale jak widać, sprawdzi się też tutaj.

Kompaktowe urządzenie zredukuje nieprzyjemny zapach, na przykład po transporcie wózka. Pomoże odświeżyć tapicerkę i pozbyć się z niej drobnoustrojów! Dlaczego warto wykorzystać parę do wyczyszczenia wózka?

 • To łatwe i szybkie.
 • Para dostanie się w każdy zakamarek.
 • Wysoka temperatura niszczy szkodliwe drobnoustroje.
 • Nie trzeba stosować detergentów.
 • Metoda jest bezpieczna dla dzieci zmagających się z alergią.

Jeśli Twój maluszek uwielbia maskotki i ma ich wiele, możesz przy okazji zdezynfekować również te urocze zabawki. Zajmie Ci to chwilę.

Jak wyprać wózek i jak go potem wysuszyć?

Wiesz już, jak wyprać wózek, żeby nie było zacieków. Pranie ręczne, w pralce, czy odświeżanie parownicą. W przypadku części tych metod konieczne jest też odpowiednie wysuszenie materiałów. Producenci nie zalecają suszenia w suszarce bębnowej. Jak w takim razie wysuszyć tkaninę obiciową?

Jeśli jest lato, możesz założyć wilgotny materiał na wózek, a następnie wystawić go na zewnątrz. Dzięki temu tkanina wyschnie w naturalny sposób, a materiał zachowa swój kształt. Pamiętaj jednak, że producenci nie polecają wystawiania wózka podczas suszenia na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

Jeśli nie możesz umieścić wózka na dworze, rozłóż upraną tkaninę na suszarce. Zrób to w taki sposób, żeby była delikatnie napięta. Suszarkę ustaw w przewiewnym miejscu, aby materiały, które schną bardzo długo, nie zaczęły nieprzyjemnie pachnieć.

Pamiętaj, by nigdy nie przechowywać wózka złożonego, jeśli wciąż nie wysechł. Grozi to tworzeniem się pleśni.

jak-wyprac-wozek-zeby-nie-bylo-zaciekow1

Jak wyprać wózek – to nie wszystko! Pamiętaj o konserwacji

Jak wyprać wózek już wiesz, jednak pamiętaj, że równie ważna jest odpowiednia konserwacja pojazdu Twojego małego podróżnika. Przełoży się na możliwość korzystania z niego w komfortowy sposób.

Czyszczenie tapicerki to jedno, ale nie zapomnij o usuwaniu zabrudzeń ze stelaża. Najczęściej podstawa wózka jest wykonywana z aluminium jak w modelu Kinderkraft Nea. To sprawia, że stelaż wyróżnia się niewielką wagą, a jednocześnie cechuje się odpornością na różne warunki atmosferyczne. Niestraszna mu woda, więc możesz bez obaw czyścić go na mokro. Uważaj jednak na akcesoria do usuwania zabrudzeń. Nie wybieraj tych o ostrej powierzchni. Idealnie sprawdzi się miękka ściereczka, która nie porysuje aluminium.

Codzienne spacery po różnych nawierzchniach mogą sprawić, że koła zaczną wydawać nieprzyjemne dźwięki. Jeśli usłyszysz, że zaczynają piszczeć, czas na ich konserwację. Wykorzystaj cienką warstwę silikonu. Nie stosuj produktów na bazie oleju lub smaru. Przyciągają one brud, przez co koła będą działać słabiej.

Ważne jest też, żeby w razie potrzeby pamiętać o uzupełnianiu powietrza w kołach. Niektóre wózki tego nie potrzebują, na przykład Maxi Cosi Street Plus czy Cybex Talos S Lux 2023. Jeśli jednak są to koła pompowane, kontroluj w nich ciśnienie. Właściwie napełnione powietrzem będą amortyzować wstrząsy i zapewniać wygodę podczas prowadzenia wózka.

Usuwanie zabrudzeń z wózka małego podróżnika nie musi być skomplikowane. Pamiętaj, żeby zapoznać się z informacjami od producenta. To w nich szukaj wskazówek dotyczących prania, temperatury, a także konserwacji kół. Jeśli pierwszy raz stosujesz jakiś preparat, koniecznie zrób to na małym fragmencie materiału. Dzięki temu sprawdzisz, czy nie odbarwia tkaniny obiciowej. O czym szczególnie warto pamiętać przed wypraniem wózka i dlaczego?

 • Rozpocznij od odkurzenia zakamarków.
 • Do prania ręcznego lub w pralce wykorzystaj płyn do ubrań dziecięcych – jest przebadany dermatologicznie i bezpieczny dla maluszków.
 • Uważaj na zbyt wysoką temperaturę podczas prania.
 • Nie susz materiału obiciowego w suszarce bębnowej.
 • Wysusz tkaninę na dworze, założoną na wózek.
 • Dbaj o koła, stosując odpowiedni preparat, gdy zaczynają piszczeć.
 • Do odświeżania tapicerki i usuwania z niej drobnoustrojów możesz wykorzystać parownicę.

Podsumowanie

A jak Ty czyścisz wózek dziecka? Może masz sposoby, o których nie wspomnieliśmy? Podziel się z nami swoim doświadczeniem!

Jeśli właśnie szukasz wózka dla pociechy, sprawdź modele dostępne w sklepie BoboWózki! Znajdziesz u nas niejedną propozycję spacerówki i gondoli, które są łatwe do utrzymania w czystości.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up