+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Podstawka dla dziecka

Samochodowa podstawka dla dziecka – czy jest bezpieczna?

2021-12-21

Od kilku lat w Polsce funkcjonują przepisy, które wymagają przewożenia dzieci w odpowiednio dopasowanych fotelikach samochodowych. Zdarza się, że ze względu na łatwiejsze użytkowanie lub mniejszy wydatek niektórzy rodzice zamieniają fotelik na specjalną podstawkę. Czy przewożenie dziecka na podstawce jest bezpieczne?

Spis treści:

Fotelik czy podstawka? Bezpieczeństwo malucha w podróży

Przygotowanie do narodzin nowego członka rodziny wiąże się z wieloma ważnymi zadaniami. Każdy rodzic wie, że skompletowanie funkcjonalnej i praktycznej wyprawki może zająć nawet kilka tygodni. Ciężko wyobrazić sobie opiekę nad niemowlęciem bez wózka głęboko-spacerowego, łóżeczka dla bobasa czy wygodnego przewijaka. Potrzebne są także pieluchy i kilka kompletów ubrań, odpowiednich na różne rodzaje pogody, ale również środki higieniczne, aby jak najlepiej dbać o zdrowie malucha.

Na liście najważniejszych potrzeb bobasa z pewnością znajdzie się nosidełko do przewożenia noworodka w samochodzie. Jako pierwszy potrzebny jest nam fotelik z kategorii wagowej 0-13 lub 0-18 kg, który posłuży przez kilka pierwszych miesięcy życia naszej pociechy. W okolicy pierwszych urodzin może okazać się, że fotelik jest już zbyt mały i pora na zmianę nosidełka na fotelik dla starszaka.

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele modeli, które można użytkować zwykle od 9 kg masy ciała dziecka, nawet do 50 kg, np. Cybex Solution S2. Najpopularniejsze są jednak foteliki w kategoriach 9-18 kg, 9-25 kg, a także te dla najstarszych podróżników, czyli 15-36 kg, które niektórzy opiekunowie decydują się zastąpić małą, poręczną podkładką. Czy jednak siedzisko samochodowe dla dziecka to słuszne rozwiązanie?

Przepisy przewozu dzieci w samochodzie – kilka najważniejszych faktów

Pokolenie dzisiejszych rodziców bardzo dobrze pamięta czasy, gdy najmłodsi członkowie rodziny podróżowali w samochodzie bez żadnych dodatkowych akcesoriów. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu niektóre samochody na polskich drogach nie miały nawet tylnych pasów bezpieczeństwa, a ich obowiązkowe zapinanie w terenie zabudowanym zaczęło obowiązywać dopiero w 1991 roku. Z czasem w sklepach pojawiły się pierwsze foteliki dziecięce, aby w 1999 roku stać się obowiązkowym wyposażeniem do przewożenia dzieci w każdym samochodzie osobowym.

Przepisy przewozu dzieci w samochodzie jasno określają, że za prawidłowe przewożenie dziecka w aucie odpowiada kierowca, a nie prawni opiekunowie dziecka. Przez pewien czas o tym, które dzieci muszą jeździć w foteliku, decydowało kryterium wieku. Ze względu na duże różnice wzrostu między dzieciakami urodzonymi w tym samym roku kalendarzowym, zdecydowano o udoskonaleniu przepisów i użyciu kryterium wzrostu. Zgodnie z najnowszymi ustawami, które obowiązują w Polsce, foteliki są obowiązkowe od dnia narodzin, do osiągnięcia przez dziecko 150 cm wzrostu.

fotelik-czy-podstawka

Podróżowanie z maluchem – o czym jeszcze warto wiedzieć?

Obowiązek przewożenia dziecka w dziecięcym foteliku samochodowym lub innym urządzeniu przytrzymującym występuje we wszystkich pojazdach zdefiniowanych w Kodeksie drogowym jako pojazdy kategorii M1, czyli samochodach osobowych, mogących przewozić maksymalnie 8 osób, bez kierowcy. W tej grupie znajdują się też wybrane pojazdy ciężarowe, oznaczone jako pojazdy kategorii N1, N2 i N3.

To, w jakim foteliku będzie podróżować nasza pociecha, zależy od jego wagi, rodzaju samochodu oraz elementów bezpieczeństwa, które zostały zamontowane w aucie. Najważniejsze są obecnie specjalne zaczepy isofix, które pozwalają z największą precyzją zamontować fotelik we właściwy sposób na siedzeniu samochodu. Takie mocowanie posiada np. fotelik Cybex Solution Z i-Fix.

Z obowiązku jazdy w foteliku zwolnione są dzieci, które mają powyżej 135 cm wzrostu, ale ze względu na rozmiar ciała nie ma możliwości dopasowania dla nich fotelika samochodowego. Wówczas mają obowiązek podróżowania na tylnej kanapie auta, zapięte w pasy bezpieczeństwa dla dorosłych, choć warto postarać się wtedy o fotelik o szerszym siedzisku, np. Avionaut Maxspace.

Bez fotelika może też jechać jedno dziecko, gdy przewozimy na tylnej kanapie trzech małych pasażerów, a nie ma technicznej możliwości zamontowania trzech fotelików obok siebie. Wówczas pośrodku jedzie najstarsze z nich, które musi mieć ukończone 3 lata. W tej grupie znajdą się także dzieci, które mają zaświadczenie lekarskie o niemożności jazdy w foteliku ze względu na swój stan zdrowia.

Podstawka dla dziecka – co to jest?

Ustawa o ruchu drogowym, w której zawarte są wytyczne na temat przewożenia dzieci w samochodzie, dopuszcza jazdę bez fotelika samochodowego, a zamiast niego skorzystanie z tzw. urządzenia podtrzymującego. Nie ma tam jednak jednoznacznej definicji, czym jest urządzenie podtrzymujące i jakie kryteria powinno spełniać. Aby fotelik był dopuszczony w Polsce do użytkowania, musi mieć parametry zgodne z homologacją ECE R 44. W kategorii wagowej 15–35 kg, czyli w przypadku dzieci w wieku ok. 3–12 lat, dopuszczono do użytkowania specjalne akcesoria dla najmłodszych, z których najpopularniejsza jest podstawka dla dziecka.

Siedzisko samochodowe dla dziecka nie ma oparcia tylnego. Jego alternatywą bywają także specjalne pasy bezpieczeństwa, tzw. adaptery do pasów, pozwalające na dostosowanie ich ułożenia do ciała dziecka. Przewożenie dziecka na podstawce zapewnia co prawda wyższe ułożenie ciała i łatwiejsze dopasowanie wysokości pasów do wzrostu malucha, jednak nie zapewnia takiego samego poziomu bezpieczeństwa, jak foteliki z mocną skorupą i zagłówkami, takie jak Britax Kidfix III S. Dlaczego zatem jazda na podstawce wydaje się dla wielu rodziców dobrym rozwiązaniem?

Fotelik czy podkładka?

Profesjonalny i nowoczesny fotelik samochodowy dla dziecka, który otrzymuje najwyższe noty w niezależnych testach bezpieczeństwa, np. Besafe iZi Flex Fix, to zwykle wydatek minimum kilkuset złotych. Oczywiście – można kierować się niską ceną, kupić używany model lub wybrać produkt bez najpopularniejszych certyfikatów.

Warto jednak zastanowić się, czy powinniśmy oszczędzać na zdrowiu i bezpieczeństwu najmłodszych, którzy w przypadku kolizji doznają najcięższych obrażeń ze wszystkich osób podróżujących w aucie. To właśnie kryterium ceny zwykle powoduje, że sięgamy po foteliki mniej znanych marek lub wybieramy podkładkę zamiast fotelika.

Jeśli zastanawiasz się, co będzie lepsze – fotelik czy podstawka – zapewne bierzesz pod uwagę także wygodę i łatwość użytkowania. Osoby, których dzieci często podróżują różnymi samochodami – z dziadkami, opiekunką lub w samochodach rówieśników, mogą uważać za wygodniejsze korzystanie z lekkiej i poręcznej podkładki. Jazda na podstawce to także oszczędność miejsca w niewielkim aucie, ale tak naprawdę przy odrobinie chęci można wybrać taki fotelik, który bez trudu zmieści się nawet na bardzo wąskiej kanapie, np. Maxi Cosi Kore Pro z łatwą regulacją zagłówka i szerokości siedziska.

Zanim zdecydujesz, co będzie bezpieczniejsze dla Twojej pociechy – fotelik czy podkładka – przeanalizuj różne rankingi produktów i teksty niezależnych organizacji motoryzacyjnych lub dziecięcych, które co roku testują dostępne w sklepach foteliki i podkładki.

Dziecko z przodu na podstawce nie zyskuje dodatkowej ochrony w postaci siedziska i skorupy fotelika, które amortyzują i pochłaniają siły powstałe w wyniku zderzenia. Zagłówki w foteliku, np. Kiddy Cruiserfix 3 chronią małego pasażera przed uszkodzeniami ciała, zabezpieczają głowę i kręgosłup szyjny, a także stanowią barierę dla odłamków szkła i plastiku, który może pokaleczyć ciało malucha.

Dziecko z przodu na podstawce? Najbezpieczniej z tyłu!

Moment, od kiedy dziecko może jeździć z przodu na podstawce, przypada zwykle na wiek powyżej 10 lat, czyli przekroczenie granicy 135 cm wzrostu. Tak naprawdę przepisy nie definiują jednoznacznie, od kiedy w ogóle można wozić dziecko na podstawce. W dużej mierze pozostaje to w decyzji rodziców malucha, jednak rzadko kiedy decydują się na to opiekunowie smyków poniżej 5-6 roku życia. Z pewnością jest to niedopuszczalne u niemowląt, które jeszcze samodzielnie nie siedzą lub bobasów w pierwszych latach życia.

To, od kiedy dziecko może jeździć z przodu na podstawce, zależy od podejścia rodziców. Liczne testy bezpieczeństwa pokazują jednak, że to właśnie osoby zajmujące miejsce obok kierowcy doznają najpoważniejszych obrażeń podczas wypadku. Dodatkową kwestią pozostaje możliwość przewożenia swojej pociechy na przednim siedzeniu w foteliku. Jest to dozwolone wyłącznie w fotelikach montowanych tyłem do kierunku jazdy, o ile istnieje możliwość wyłączenia w samochodzie poduszki powietrznej pasażera.

Najbezpieczniejszym miejscem dla malucha w całym aucie jest środkowe miejsce na tylnej kanapie samochodu. W przypadku korzystania z zaczepów isofix lub gdy w aucie znajdują się dwa foteliki, najczęściej są one montowane na siedzeniach bocznych. Niektórzy rodzice ubolewają nad takim rozwiązaniem, zwłaszcza gdy podróżują z maluchami bez drugiej dorosłej osoby i muszą skupić się na prowadzeniu samochodu. Wówczas przydatne okazuje się niewielkie lusterko, montowane na oparciu siedzenia, w którym odbija się twarz dziecka. Pozwala ono w spokoju obserwować, co robi nasz niemowlak i reagować, jeśli wydarzy się coś niepokojącego.

przewozenie-dziecka-na-podstawce

Podróżowanie z dzieckiem – postaw na wygodę

Wybór najbardziej solidnych i najwyżej ocenianych w testach bezpieczeństwa elementów wyposażenia samochodu dla dzieci nie musi wcale oznaczać, że małym pasażerom będzie niewygodnie. Wręcz odwrotnie! Foteliki samochodowe dla dzieci, wykonane z miękkiej, oddychające pianki i wysoko gatunkowych materiałów pozwalają maluchom odpocząć i z zaciekawieniem podziwiać zadziwiające widoki za oknem. Gdy planujesz dłuższą wycieczkę lub często przemieszczasz się autem z dzieckiem, zainwestuj w kilka praktycznych gadżetów, które zwiększą komfort podróżowania.

W trakcie drzemki przyda się oparcie na głowę do samochodu, specjalna poduszka lub fotelik z opcją ustawienia pozycji spoczynkowej. Aby dziecku było jeszcze wygodniej, w niektórych modelach fotelików istnieje opcja dokupienia specjalnego podnóżka pod nogi. Dodatkowo praktyczne lusterko do obserwacji maluszków, o którym pisaliśmy już powyżej i uchwyt na bidon, bądź fotelik z chowanymi bocznymi schowkami na wodę. Oparcie na głowę do samochodu wykorzystasz też podczas wakacyjnych lotów samolotem, na biwaku bądź podczas zabaw w domowym tipi.

Niezależnie od tego, na jakie sprzęty się zdecydujesz, przed ostateczną decyzją o zakupie sprawdź opinie na temat konkretnych produktów i upewnij się, że są wykonane z bezpiecznych dla dzieci materiałów. Nie kupuj używanych fotelików lub podkładek z nieznanego Ci źródła, gdyż mogą pochodzić z samochodu po wypadku.

Wymień swój fotelik bądź siedzisko, jeżeli sam brałeś udział w zderzeniu lub kolizji i nie masz pewności, że sprzęty nie ucierpiały pod wpływem działających na nie sił. Co jakiś czas sprawdzaj, czy zagłówki i poszczególne parametry fotelika nie potrzebują regulacji – zadziwiające jest, jak nasze dzieci mogą szybko urosnąć w zaledwie kilka tygodni.

Siedzisko dla dziecka do samochodu – nie szukaj kompromisów

Fotelik samochodowy dla dziecka to jeden z większych wydatków, które czeka Cię już na początku rodzicielskiej przygody. Mimo to pamiętaj, że jest to zakup nawet na kilkanaście lat użytkowania, dlatego warto postawić na solidny i bezpieczny sprzęt, który może uratować życie Twojej pociechy.

Nowoczesny fotelik to także wygoda codziennego użytkowania, którą docenisz w trakcie jazdy z maluszkiem. Podkładka dla starszaka może wydawać się lepszym wyborem na krótkie dystanse albo gdy dziecko korzysta z samochodu dziadków, jednak żadne siedzisko nie da takiej ochrony młodemu człowiekowi, jak fotelik. Jeżeli chcesz, aby syn lub córka zawsze bezpiecznie docierali do celu, wybierz dla nich model z naszej oferty, wysoko oceniany w międzynarodowych testach i ciesz się jakością, na którą Twój smyk na pewno zasługuje!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up