+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Kreator planu porodu

Kreator planu porodu – jak przygotować idealny plan porodu?

2021-12-17

Zanim na świecie pojawi się Twoja upragniona pociecha, czeka Cię mnóstwo przygotowań i zadań związanych z narodzinami nowego członka rodziny. Jednym z najistotniejszych etapów przygotowania do porodu jest stworzenie planu porodu. Co to jest plan porodu i jak kreator może pomóc Ci w precyzyjnym określeniu Twoich potrzeb?

Spis treści:

Plan porodu – kilka faktów na początek

Pojawienie się w Waszym domu maleńkiego i zupełnie bezbronnego noworodka to prawdziwa rewolucja w życiu każdej rodziny. Niezależnie od liczby godzin poświęconych na przygotowania i poczynionych zakupów, nie raz będziesz potrzebować pomocy profesjonalisty lub rady doświadczonych rodziców innych maluszków. Na szczęście masz kilka miesięcy na edukację i zaprojektowanie dziecięcej wyprawki, która uprzyjemni codzienne funkcjonowanie maluszkowi, a Tobie pozwoli w pełni cieszyć się rodzicielstwem.

Zazwyczaj świadomość, że lada moment zostaniesz mamą lub tatą sprawia, że zaczynasz gromadzić liczne akcesoria i sprzęty niezbędne przy niemowlaku. Na liście potrzeb z pewnością musi znaleźć się nowoczesny wózek głęboko-spacerowy, np. Britax Strider 2w1, do którego bez problemu zamontujesz nosidełko samochodowe dla najmłodszych. Równie ważne jest zaprojektowanie wygodnego miejsca do spania – może to być klasyczne łóżeczko ze szczebelkami, kosz Mojżesza lub praktyczna przystawka do łóżeczka, jeśli chcesz mieć smyka zawsze przy sobie.

Przedmiotem, którego zakup powinien być gruntownie przemyślany jest fotelik samochodowy, najlepiej z bazą isofix lub montowany na specjalnych przyczepach, które podnoszą bezpieczeństwo w trakcie jazdy, taki jak Nuna Pipa Next. Do tego oczywiście komplet ubranek odpowiedni do pory roku, pieluchy, butelki, smoczki i wiele innych. Czasami tak bardzo angażujemy się w tworzenie list zakupowych, że brakuje nam czasu na psychiczne przygotowanie do porodu i zastanowienie się, jak wygląda nasz idealny model opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Czy można tego uniknąć?

Z pewnością w szkole rodzenia lub podczas przeglądania stron internetowych na temat rodzicielstwa trafisz na informację o wyprawce, która jest potrzebna do porodu. Znajdą się tam przybory higieniczne, ubrania niemowlęce, specjalna bielizna dla mamy, a niekiedy informacja o konieczności przyniesienia ze sobą przy wypisie nosidełka lub wózka z odczepianą gondolą, którego bardzo ciekawym przykładem jest Junama Termo Line Tex.

Każdy szpital może mieć nieco inne wymagania, jednak stałym punktem na liście potrzeb jest plan porodu. Jego napisanie potraktuj jako jeden z najważniejszych etapów przygotowania do tej wyjątkowej chwili. Jeśli nie wiesz, co to jest plan porodu, postaramy się w kilku krótkich krokach przybliżyć Ci temat i pomóc stworzyć idealny plan porodu do wydruku.

plan-porodu

Co to jest plan porodu?

Wiedza na temat tego, czym jest plan porodu i czy plan porodu jest obowiązkowy, jest przekazywana zwykle przez lekarza prowadzącego ciążę lub w szkole rodzenia. Jednak w natłoku spraw, ze względu na konieczność wypełnienia i przygotowania bardzo wielu dokumentów przed porodem, może się okazać, że przyszła mama zapomni o tym przywileju. Plan porodu to przede wszystkim korzyść dla Ciebie, jako przyszłej mamy, Twoje prawo i coś, co musi być respektowane przez placówkę, w której zdecydujesz się rodzić.

Plan porodu to dokument, w którym kobieta określa wszystkie swoje oczekiwania dotyczące porodu. Zgodnie z obowiązującymi od 20 września 2012 roku Standardami Opieki Okołoporodowej taki plan każda ciężarna powinna opracować we współpracy ze swoim lekarzem prowadzącym lub położną, która się nią opiekuje.

W praktyce możesz sama przygotować wstępny szkic takiego dokumentu, skonsultować jego treść z partnerem lub inną osobą, której ufasz, a która już wcześniej rodziła. Nie zaszkodzi także doradzić się specjalistów w szkole rodzenia. Umieść go na liście najważniejszych priorytetów, gdyż jest równie ważny jak praktyczny wózek, np. Cybex Priam 2.0 lub fotelik do samochodu.

Najlepiej, aby dokument był sporządzony w czytelnej formie, spisany na komputerze i wydrukowany. Plan porodu do druku pomoże Ci przemyśleć najważniejsze sprawy, które dotyczą samego porodu, a także okresu połogu oraz procedur medycznych, które mogą być konieczne, gdy nadejdzie moment zakończenia ciąży.

Z jego treścią powinien zapoznać się personel medyczny w momencie przyjęcia Cię na oddział, kiedy rozpocznie się poród. Jeśli jakieś punkty, które zostały tam wymienione, nie będą mogły zostać zrealizowane, opieka szpitalna powinna Cię o tym poinformować. Możesz zgłosić się jeszcze na etapie ciąży do wybranej placówki medycznej i upewnić się, czy Twoje oczekiwania mogą być w danym miejscu spełnione.

Jeżeli już na etapie porodu wiele procedur odbiega od tego, co wymieniłaś w planie porodu, masz prawo do złożenia skargi do dyrektora szpitala. Warto też poinformować o zaistniałej sytuacji Rzecznika Praw Pacjenta, Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia lub organizacje, które stoją na straży przestrzegania praw matki podczas porodu. Gdy chcesz jak najlepiej przygotować się do tego ważnego dnia i stworzyć indywidualny plan porodu, wzór planu pomoże Ci usystematyzować niezbędne informacje i nie zapomnieć o kluczowych kwestiach. Jak napisać plan porodu, by był on czytelny i przydatny na sali porodowej?

Jak napisać plan porodu?

Aby uporządkować i czytelnie sprecyzować Twoje potrzeby dotyczące miejsca, sposobu rodzenia i tego, na co pozwala Twój stan zdrowia, już kilka tygodni przed planowaną datą porodu sporządź plan porodu. Wzór takiego dokumentu znajdziesz z pewnością w Internecie. Możesz też wykorzystać kreator planu porodu, który poprowadzi Cię po wszystkich zagadnieniach krok po kroku. Może się zdarzyć, że akcja porodowa zacznie się przed czasem i wówczas skompletowanie dokumentów jeszcze w II trymestrze ciąży pozwoli Ci uniknąć niepotrzebnego stresu.

Przykładowy plan porodu zawiera informacje na temat tego, czy chcesz rodzić w sali pojedynczej, czy może to być pomieszczenie wieloosobowe, oddzielone specjalnymi parawanami. Możesz napisać, że zależy Ci, aby w sali była wanna lub prysznic, toaleta i panowała intymna atmosfera, co zagwarantuje nieco przygaszone światło. Dla wielu przyszłych mam ważna jest opcja słuchania swojej muzyki oraz rodzenia w swoim ubraniu, by mieć w szpitalu namiastkę domu.

W planie porodu napisz, czy chcesz rodzic sama, czy z bliską Ci osobą. Możesz nie wyrazić zgody na obecność osób trzech w trakcie porodu np. studentów medycyny i domagać się, aby na sali znajdowały się tylko niezbędne osoby z personelu medycznego. By dobrze zrozumieć, jak napisać plan porodu zastanów się, jakie zabiegi przygotowujące do porodu wykonasz sama, a na jakie wyrazisz zgodę. Dla wielu kobiet wyjątkowo istotny jest pełny i bieżący dostęp do informacji medycznej i na temat postępu porodu.

Poród to wyjątkowe wydarzenie dla wszystkich uczestniczących w nim osób. Plan porodu do druku może być przydatnym narzędziem, aby zapewnić sobie oczekiwany komfort i wsparcie, a jego powstawanie może być doskonałą okazją do omówienia najważniejszych dla Ciebie kwestii z partnerem. Napisz w nim koniecznie, jeśli zależy Ci na porodzie naturalnym, z minimalną liczbą interwencji medycznych. Masz też prawo, by pozwolić sobie na swobodne wydawanie dźwięków – krzyk czy płacz, jeśli ułatwi Ci to urodzenie maluszka.

W czasie tworzenia dokumentu przydatny może okazać się kreator planu porodu. Znajdą się w nim takie punkty, jak chęć picia lub jedzenia w trakcie porodu, a także możliwość łagodzenia bólu dostępnymi w danym szpitalu metodami. To jeden z najważniejszych tematów – może okazać się, że znieczulenie zewnątrzoponowe w danym miejscu nie będzie dostępne, za to będziesz mogła użyć gazu rozweselającego lub wziąć rozluźniający prysznic.

Kreator planu porodu – by rodziło się łatwiej

Plan porodu – co zaznaczyć w kreatorze i jak nie zgubić się w gąszczu komunikatów? Jeśli jesteś na wczesnym etapie ciąży i wydaje Ci się, że przygotowywanie już teraz planu porodu jest zbyt pochopne, możesz zdecydować się na bardzo przydatne narzędzie, czyli kreator planu porodu. Nawet jeżeli masz nadal wątpliwości i zastanawiasz się, czy plan porodu jest obowiązkowy –  intuicyjny i wygodny program poprowadzi Cię przez wszystkie zagadnienia i będziesz mieć czas, by świadomie podjąć każdą decyzję. Co więcej, praca z kreatorem może okazać się impulsem do omówienia z bliskimi ważnych kwestii, o których nawet nie wiedziałaś przed zajściem w ciążę. Potem pozostanie już tylko wyposażenie dziecięcego pokoju, kupno wózka, np. Joie Mytrax Flex i odliczanie dni do sugerowanej daty porodu.

Kreator planu porodu to program komputerowy lub aplikacja, która pomoże Ci przygotować gotowy dokument do wydruku. Skorzystasz z niej w czasie odpoczynku, użyjesz na spacerze lub przetestujesz w drodze do sklepu z fotelikami dla maluszków, w którym kupisz bezpieczny fotelik samochodowy np. Cybex Anoris T. Zwykle w pierwszym akapicie takiego dokumentu pojawia się krótki tekst, w którym możesz zwrócić się do personelu szpitala o przestrzeganie Twoich praw pacjenta. Możesz wpisać swoje imię i nazwisko, dane i telefon kontaktowy do osoby z rodziny, którą chcesz upoważnić do przekazywania informacji medycznej i wiadomości o Twoim stanie zdrowia.

Następnie punkt po punkcie analizujesz istotne dla rodzącej kwestie i zaznaczasz te, które potem zostaną przeniesione na papier. Kolejno może to być informacja na temat osób towarzyszących Ci, przygotowania do porodu oraz samego porodu. To tu napiszesz, że chcesz mieć swobodę poruszania się podczas pierwszego etapu rodzenia, możliwość korzystania ze sprzętów, takich jak drabinka lub materac, a w drugim okresie porodu chcesz przyjmować najwygodniejszą dla Ciebie pozycję. W tym miejscu bardzo wiele kobiet wskazuje, aby zadbać o ochronę ich krocza lub mieć możliwość dotknięcia główki dziecka, gdy zacznie się ona wyłaniać.

Nawet jeśli dobrze znasz swoje ciało i ze szczegółami jesteś w stanie opisać, jak będzie wyglądać Twoja ciąża marzeń, to jedną z trudniejszych kwestii może być właśnie precyzyjny plan porodu. Co zaznaczyć, jaka opcja będzie dla mnie najlepsza, zwłaszcza gdy rodzę po raz pierwszy? Większość kreatorów pozwala Ci na zapisanie efektów swojej pracy na Twoim koncie i wrócenie do planu, gdy zajdzie taka potrzeba.

Skorzystaj z tego udogodnienia! Być może Twój stan zdrowia lub samopoczucie z pierwszego okresu ciąży tak bardzo się zmienią, że zdecydujesz się podczas porodu na inne niż wcześniej planowane rozwiązania. Możesz o tym decydować wielokrotnie, np. w przerwach między wyborem dziecięcych mebelków i wózka z gondolą, tak wygodnego, jak Maxi Cosi Plaza Plus.

plan-porodu-wzor

Plan porodu – dokument, dzięki któremu możesz decydować

Przygotowanie do narodzin dziecka odbywa się na bardzo wielu płaszczyznach. Niekiedy zapominamy o tym, że w natłoku spraw związanych z zakupami, wizytami u lekarza i kompletowaniem niezbędnych dokumentów warto znaleźć czas na odpoczynek i relaks, a także wsłuchanie się we własne potrzeby.

Każda przyszła mama, o ile nie ma przeciwwskazań natury medycznej, powinna starać się spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, regularnie uprawiać sport i dbać o spokojny sen. Urozmaicony jadłospis, taki dla dwojga, a nie „za dwojga”, witaminy i mikroelementy w postaci świeżych owoców i warzyw to gwarancja, że ciąża przebiegnie bez większych trudności, a kobieta pozostanie pełna sił i energii.

Plan porodu to jeden z dokumentów, niezbędnych w teczce każdej ciężarnej. Dzięki niemu określasz swoje oczekiwania i zyskujesz okazję, by zastanowić się nad wszystkimi sprawami, które mogą pojawić się podczas porodu. Kreator planu porodu pomoże Ci usystematyzować najważniejsze zagadnienia i sprawi, że będziesz spokojniejsza i lepiej przygotowana do roli mamy. Gdy już plan będzie gotowy, możesz ponownie skupić się na tworzeniu wyprawki dla maluszka. Odwiedź nasz sklep i przekonaj się, jak wiele niepowtarzalnych i praktycznych przedmiotów możesz tutaj znaleźć dla swojego maluszka.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.