+30 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie

Które to najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie? Odpowiadamy

2021-10-05

Wielu rodziców, ze względu na marudzenie dziecka i chęć stałej obserwacji maluszka decyduje się na przewożenie go na przednim siedzeniu samochodu, obok kierowcy. Inni montują fotelik na tylnej kanapie za przednim siedzeniem pasażera, by mieć bobasa w zasięgu ręki. Gdzie najlepiej umieścić fotelik i gdzie znajduje się najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie?

Spis treści:

Jak przewozić dziecko w foteliku?

Jazda samochodem z najmłodszymi domownikami wymaga odpowiedniego przygotowania – podstawowym elementem wyposażenia każdego auta jest dopasowany do wieku i wagi maluszka wygodny fotelik. Kategorie fotelików dzielą się głównie ze względu wagę małego pasażera i jego wzrost. Pierwszy fotelik – nosidełko – zwykle jest użytkowany od urodzenia, do osiągnięcia przez bobasa wagi 13 kg. Na rynku dostępne są także foteliki niemowlęce, w których smyk będzie bezpieczny aż do przekroczenia 18 kg wagi – świetnym przykładem jest fotelik Cybex Sirona Zi, zgodny z normą I-Size i uzupełniony o gwarantującą ochronę bazę mocującą.

Nawet jeśli zdecydujesz się na najlepszy w swojej klasie fotelik, który spełnia międzynarodowe standardy bezpieczeństwa, nie będzie on w stanie ochronić maluszka podczas zderzenia, jeśli będzie nieprawidłowo zapięty. Nigdy, pod żadnym pozorem, nie pozwalaj przewozić maluszka bez zapiętych pasów. Wiele wypadków dzieje się właśnie wtedy – na krótkim odcinku w drodze ze sklepu do domu lub podczas powrotu z przedszkola. Jeśli obawiasz się nieprawidłowego poprowadzenia pasów, których używasz zamiast bazy Isofix w celu montażu siedziska, wybierz fotelik, w którym elementy mocujące i prowadnice zostały oznaczone innym kolorem, jak w przypadku Britax Advansafix IV R.

jak przewozić dziecko w samochodzie

Najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie

Jak przewozić niemowlę w samochodzie? Przede wszystkim – w wygodnym i komfortowym foteliku. Uważa się, że najbezpieczniejsze miejsce w samochodzie to środkowa część tylnej kanapy. Czemu właśnie tam? Siły, które działają na maluszka w momencie zderzenia są w środku samochodu najmniejsze – potwierdzają to niezależne crash testy. Co więcej, gdy dochodzi do zderzenia dwóch samochodów, prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń w wyniku zgięcia karoserii samochodu, rozpryśnięcia się szyby lub wbicia ostrych elementów jest o wiele mniejsze, niż na miejscach bocznych. Na środkowej kanapie bez trudu umieścić nosidełko dla niemowlęcia, np. Avionaut Pixel I-Size, który możesz używać samodzielnie, lub w połączeniu z bazą.

Jak przewozić dziecko w foteliku? Zwykle, gdy w samochodzie podróżuje więcej niż jeden maluch, potrzebujesz minimum dwóch fotelików. Najczęściej montuje się je na skrajnych miejscach tylnej kanapy, głównie ze względu na ich rozmiary. To także łatwiejszy montaż, gdyż szerokie zagłówki lub podłokietniki w większości przypadków uniemożliwiają przypięcie fotelików bezpośrednio jeden obok drugiego – zwłaszcza, gdy posługujesz się fotelikiem o szerokim zakresie regulacji, takim jak Concord Transformer XT Plus. Tył samochodu to nadal bezpieczniejsza przestrzeń, niż przednie siedzenie obok kierowcy.

Jak przewozić dziecko w samochodzie? Jeśli już musisz posadzić swoją pociechę na miejscu obok kierowcy, zadbaj koniecznie o wyłączenie przedniej poduszki powietrznej. Jeśli pozostawisz ją włączoną, w przypadku uderzenia poduszka otwiera się z prędkością nawet 300 km na godzinę i uderza w tylną część fotelika. W konsekwencji powstają ogromne przeciążenia w obrębie szyi, głowy i ramion, niezwykle niebezpieczne dla maluszka. Nie jest to jednak konieczne, jeśli auto posiada czujnik obecności fotelika lub na foteliku podróżuje starszak, przodem do kierunku jazdy, np. w bezpiecznym foteliku Maxi Cosi Kore Pro.

Jak przewozić niemowlę w samochodzie?

Gdy zastanawiasz się, jak przewozić dziecko w samochodzie, powinieneś wziąć pod uwagę nie tylko wybór miejsca zamontowania fotelika i kwestię jego zakupu, ale także sposób jego użytkowania. Nawet gdy korzystasz z nowoczesnych technologii i kupujesz rekomendowane produkty, bez ich dostosowania do dziecka będą one bezużyteczne. Fotelik musi być zamontowany ściśle według zaleceń producenta, a wysokość zagłówków dopasowana do wzrostu i wagi maluszka. Sprawdzaj ich ułożenie co kilkanaście dni, gdyż Twój szkrab może niespodziewanie urosnąć, a Ty nie zauważysz, że fotelik stał się zbyt wąski. W ustawieniu poszczególnych elementów pomoże funkcjonalny fotelik, np. Diono Monterey, w którym regulacja zagłówka odbywa się jedną ręką.

Kluczowy jest także ubiór małego pasażera i obecność w kabinie samochodu dodatkowych przedmiotów. Jeśli wybieracie się w dalszą podróż, zdejmij maluszkowi kurtkę, czapkę i usuń zbędne warstwy odzieży, które mogą przyczynić się do problemów z oddychaniem u bobasa lub blokować jego ruchy. Zadbaj o to, by w samochodzie nie znajdowały się luźno ułożone przedmioty – zwykła butelka z wodą w momencie zderzenia może okazać się śmiercionośnym pociskiem, który jest w stanie okaleczyć nawet osobę dorosłą. Schowaj do bagażnika zabawki, torby z ubraniami, a gdy Twój smyk zrobi się głodny – zatrzymajcie się na parkingu lub stacji benzynowej i w spokoju zjedzcie posiłek. Unikaj podawania dziecku podczas podróży napojów i przekąsek, aby uniknąć zakrztuszenia.

jak przewozić dziecko w foteliku

Bezpieczeństwo w samochodzie – spokój rodzica i zdrowie malucha

Samochód to jedno z podstawowych narzędzi, których używamy do przemieszczania się. Podczas przewożenia dzieci obowiązkowe jest korzystanie z fotelików dla najmłodszych, które powinny dawać możliwość swobodnej regulacji ustawienia zagłówka, podłokietników, a także długości pasów bezpieczeństwa, jak w przypadku modelu Britax Evolta 1-2-3. Co jakiś czas warto sprawdzić, czy fotelik jest nadal prawidłowo zapięty, a baza – ściśle przylega do siedzenia fotela, zgodnie z zaleceniami producenta.

Bezpieczeństwo Twojego dziecka zależy w dużej mierze od Ciebie – dbaj o każdorazowe, dokładne zapięcie pasów bezpieczeństwa, przypilnuj, by nie były skręcone i poprowadzone w odpowiednim miejscu na ciele dziecka. Nigdy nie pozwalaj maluchowi jeździć bez pasów, na kolanach rodzica lub w niedopasowanym do jego wieku foteliku. Wybieraj produkty, które mają międzynarodowe certyfikaty i spełniają najwyższe normy – dzięki temu nawet w przypadku zderzenia maluch otrzymuje optymalną ochronę. Skorzystaj z szerokiej oferty naszego sklepu i zapewnij swojemu dziecku jakość, na którą zasługuje!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2021 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.