+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Bezpieczne zabawy zimą

Bezpieczne zabawy zimą – poznaj 8 pomysłów na kreatywne zabawy w parku

2022-05-04

Dzieci wprost uwielbiają zimę – mogą spędzać długie godziny na zabawie na zewnątrz, nie przejmują się niskimi temperaturami, wiatrem i padającym śniegiem. Jazda na sankach, bitwa na śnieżki, a może gry sensoryczne? Zimowe zabawy zimą – poznaj atrakcje dla niemowląt i starszaków!

Spis treści:

Większość ludzi dzieli się na dwie grupy – tych, którzy oddaliby wszystko za możliwość odpoczywania przez cały rok w ciepłych tropikach i takich, którzy z utęsknieniem wypatrują pierwszych oznak zimy. Choć tych, którzy decydują się na wakacje w ciepłych krajach i fanów wysokich temperatur jest więcej, miłośników śnieżnego szaleństwa z roku na rok przybywa. Często okazuje się, że radość ze spędzania czasu na świeżym powietrzu w grudniu lub styczniu pojawia się wtedy, gdy na świat przychodzą nasze dzieci.

Dla najmłodszych domowników zimowa aura to czas poznawania nowych zjawisk, okazja do dotykania, doświadczania nieznanych substancji i uczenia się, w jaki sposób przyroda przygotowuje się do zimowego snu. Trudno jest znaleźć przedszkolaka, który smuci się na widok białego puchu i daje się zatrzymać w domu, kiedy w okolicznym parku utrzymuje się kilkunastocentymetrowa warstwa śniegu.

Maluchy wprost uwielbiają harce na śniegu, jazdę na sankach, jabłuszkach, z pełnym zaangażowaniem biorą udział w bitwach na śnieżki i wytrwale budują zachwycające budowle ze śniegu. Z racji tego, że w mieście nie zawsze jest okazja, by poczuć w pełni zimowy klimat, warto jest poszukać wokół siebie miejsc, w których zimowa przyroda pozwala nam się zatrzymać i zachwycić urzekającym śnieżnym krajobrazem.

Bezpieczne zabawy zimą – jak się do nich przygotować?

Zanim wyruszysz z mieszkania na wielogodzinną zimową wyprawę z najmłodszymi, upewnij się, że czekają Cię bezpieczne zabawy na śniegu. Bezpieczeństwo jest ważne na wielu płaszczyznach – począwszy od wyboru odpowiedniego miejsca na zjeżdżanie na sankach, przez sprawdzenie poziomu zanieczyszczenia powietrza przed wyjściem na spacer, aż po zakup ciepłych, oddychających i nieprzemakalnych elementów odzieży, który dadzą maluszkom pełny komfort termiczny. Niestety to właśnie zimą normy smogu są najczęściej przekroczone, dlatego w wyjątkowo mroźne dni i przy znikomym wietrze lepiej jest czasem zostać w domu.

Bezpieczne zabawy zimą oznaczają, że jako rodzic w pełni odpowiadasz za zdrowie i życie swojej pociechy. Zjeżdżanie z wysokiej górki może być kuszące, jednak konieczne jest dostosowanie rodzaju aktywności do wieku i wzrostu małego odkrywcy, a czas przebywania na zewnątrz trzeba wydłużać stosownie do aury i panującej temperatury.

Jeśli zamierzasz budować skomplikowane budowle i śniegowe igloo ze starszakiem, a jednocześnie opiekujesz się niemowlęciem w wózku, którego organizm szybciej się wychładza, ubierz malucha ciepło i wygodnie. Na zimowym spacerze nie może zabraknąć grubego śpiworka, który sprawi, że bobas miło spędzi rodzinny czas, np. Cottonmoose Mini Moose.

Wyjście na sanki to czasami prawdziwe wyzwanie dla rodzica. Maluszek nie zawsze chce współpracować i buntuje się, gdy zakładasz mu kolejną warstwę odzieży. Z tego względu ważne są ubrania, które nie krępują ruchów smyka, lecz sprawiają, że jest mu ciepło i sucho. Niezależnie od tego, czy niemowlę podróżuje w wózku, czy nosisz je w nosidełku lub chuście, obowiązkową częścią garderoby jest kombinezon dziecięcy, np. zasuwany na dwa suwaki model Elodie Details. Dla kilkulatka niezwykle istotne są ciepłe buty ponad kostkę i rękawiczki, najlepiej kilka zapasowych par, by móc je zmienić jeszcze w trakcie spaceru. Do tego czapka, szalik lub komin i termos z ciepłą herbatą w plecaku – tak przygotowani możemy ruszać na białe szaleństwo!

bezpieczne-zabawy-na-sniegu

Zimowe zabawy na śniegu z niemowlęciem

Mogłoby się wydawać, że zimowe zabawy na śniegu z kilkumiesięcznym bobasem nie mają sensu, zwłaszcza gdy ten jeszcze nie umie samodzielnie siedzieć lub chodzić. Nic bardziej mylnego – śnieg na drzewach, uczucie chłodu na policzkach, mokre dłonie, gdy śnieg rozpuszcza się na małych niemowlęcych rączkach – tego wszystkiego niemowlak doświadcza po raz pierwszy w życiu. Wszystko go zadziwia, cieszy i czasami sprawia, że czuje się niepewnie lub zwyczajnie się boi.

Poznawanie zimowego świata za pomocą zmysłów

Zimowy świat może stać się interesującą przestrzenią do poznawania nowych struktur, dotykania i sprawdzania, jak zachowują się przedmioty, które bierzemy w ręce. Wyjdź z domu z niemowlakiem i zabierz go do ośnieżonego parku. Możesz opowiadać mu o tym, co widzisz dookoła, podawać do ręki zamrożone liście, szyszki, robić niewielkie kule ze śniegu, pozwalać wdychać zapach choinkowych gałęzi lub wspólnie obserwować zimujące ptaki. Ogrom wrażeń z pewnością sprawi, że Twój smyk utnie sobie drzemkę, dlatego przyda się wygodny i miękki śpiworek, np. Cottonmoose Moose.

Zabawy zimowe w domu

Zimowe zabawy sensoryczne możesz także kontynuować w domu. Wystarczy, że po powrocie do mieszkania w niewielkiej plastikowej misce umieścisz różne figurki lub przedmioty znalezione na wycieczce w parku, zalejesz je wodą i schowasz do zamrażarki. Po kilku godzinach wyjmiesz zamrożony, baśniowy świat, a Twój maluch będzie mógł samodzielnie próbować rozbijać kawałki lodu i wydobywać upragnione przedmioty. Dodatkowo możesz do zabawy użyć barwników spożywczych i wyczarować niesamowite wzory oraz kolory w zamarzniętej tafli wody.

Bezpieczne zabawy w śniegu dla rocznego dziecka

Zabawy zimowe z maluchem, który umie już samodzielnie stać, a nawet chodzić, można rozszerzyć o samodzielnie poznawanie zimowego świata. Małym odkrywcom szczególnie podoba się jeżdżenie na sankach, jednak tak mały człowiek może obawiać się zjeżdżania z górki, zwłaszcza bez obecnego przy nim rodzica.

Jazda na sankach

Z tego względu typowe zimowe zabawy na śniegu można zastąpić spacerem na sankach! W tym celu wybierz sanki, które posiadają dodatkowe podparcie na plecy i dostatecznie dużo miejsca, aby zmieścić bobasa wraz z grubym kombinezonem. Przemieszczanie się sankami spodoba się o wiele bardziej, niż jazda samochodem, możecie w ten sposób jeździć do żłobka lub udać się do pobliskiego sklepu na zakupy albo po prostu – ruszyć przed siebie w dal!

Lepienie bałwana

Kolejny pomysł na zimowe zabawy dla dzieci – tych małych i nieco większych – to oczywiście lepienie bałwana. Któż z nas nie chciałby zaangażować się w toczenie trzech ogromnych kuli, z których następnie stworzymy sympatycznego, uśmiechniętego jegomościa z garnkiem lub wiaderkiem na głowie.

Zanim ruszycie do pobliskiego parku, zacznijcie od przygotowania najpotrzebniejszych akcesoriów. Schowaj do torby kilka marchewek, z których powstanie długi, pomarańczowy nos, po drodze poszukajcie szyszek lub kamyków, by powstały oczy i guziki. Pozwól najmłodszym, aby sami próbowali szukać poszczególnych elementów do stworzenia bałwana, podpowiadaj, jak wbić w śniegowe kule gałązki na ręce lub narysować szeroki uśmiech. To zabawa dla całej rodziny!

Zabawy zimowe ze starszakiem – uwolnij wyobraźnię!

Zabawy sensoryczne

Zabawy zimowe dla dzieci w wieku przedszkolnym dają nam nieograniczone możliwości. Możesz wprowadzić zimowe zabawy sensoryczne, polegające na wspólnym wędrowaniu odludnymi alejkami w lesie lub w pobliżu miejskiej rzeki. Sprawdźcie, jak zachowują się rośliny pod wpływem działania śniegu, mrozu i wiatru.

Obserwacja przyrody

Pobawcie się w obserwatorów przyrody – spróbujcie znaleźć pięć roślin, które pozostały zielone mimo zimy. Odszukajcie ślady dzikich zwierząt, postarajcie się dostrzec kilka gatunków ptaków, które zimują w Polsce. Jeżeli zabawa Was znuży, pomocny będzie ciepły wózek spacerowy, np. Cybex Eezy S+, w którym maluch spokojnie wróci do ciepłego mieszkania.

Budownie karmnika, czyli zabawy zimowe z przedszkola

Możecie przenieść też na domowy grunt zabawy zimowe w przedszkolu, które Twoje dziecko najbardziej lubi. Bardzo często w żłobkach i przedszkolach zawiesza się karmniki, by móc obserwować przylatujące do nich ptaki. To jednocześnie nauka zoologii w praktyce i okazja, by porozmawiać z najmłodszymi o dbaniu o przyrodę oraz ekologii. Nie potrzebujesz do ich stworzenia specjalnych narzędzi czy materiałów, użyj tego, co akurat masz pod ręką.

Praktyczny i odporny na deszcz oraz wiatr karmnik przygotujesz ze starej butelki po wodzie mineralnej lub z kartonu po mleku. Wytnij odpowiednie otwory, nasyp do środka mieszkanki ziaren dla ptaków i zawieś na pobliskim drzewie lub gałęzi, którą widać z okna dziecięcego pokoju – pozostaje czekać na pierwszych ptasich wędrowników!

Przygotowywanie ozdób i dekoracja domu

Zabawy zimowe w przedszkolu to także wspólne z dorosłymi przygotowywanie ozdób choinkowych i dekorowanie domu na przyjście Królowej Śniegu. Potrzebujecie nieco papieru, klej, nożyczki i taśmę klejącą, by zaprojektować papierowe śnieżynki lub zrobić papierową gwiazdę na czubek choinki.

Przepięknie prezentują się szklane lampiony, wykonane ze starych słoików, kleju, gruboziarnistej soli i kawałka sznurka lub włóczki, użytych do dekoracji. Aby przybliżyć najmłodszym tradycje i zimowe zwyczaje, możecie razem posłuchać w samochodzie świątecznych piosenek i kolęd, zwłaszcza gdy maluch podróżuje na święta w wygodnym foteliku samochodowym, takim jak Cybex Aton M.

zabawy-zimowe

Zimowe zabawy ruchowe – narty, łyżwy i inne

Zabawy zimowe dla dzieci są najlepszą okazją, by zapewnić najmłodszym odpowiednią dawkę ruchu i zadbać o ich kondycję. Latem łatwiej jest nam spędzać długie godziny na rowerze lub biegając za piłką, jednak zima wcale nie oznacza, że trzeba zrezygnować ze sportu aż do nadejścia wiosny.

Masz do wyboru wiele sportów – jazda na nartach, narty biegowe, a także popularne zimą - miejskie lodowiska. Dla maluszków sporą aktywnością będzie już wspinanie się na górki z sankami, próba wdrapania się na szczyt z jabłuszkiem, a nawet bieganie po parku w poszukiwaniu patyków, z których powstaną ręce dla bałwana. Po zakończonej zabawie zmęczony maluszek szybko uśnie w wózku lub foteliku, dlatego dobrze mieć w pogotowiu nosidełko ze śpiworkiem, takie jak Cybex Cloud Z.

Zimowe zabawy na śniegu

Zimowe zabawy ruchowe mogą oznaczać, że z najmłodszymi domownikami zbudujecie śnieżny dom albo przygotujecie plac do walki na śnieżki ze specjalnymi murami obronnymi. Możecie pobawić się w robienie orła lub aniołka na śniegu, symetryczne odbijanie śladów butów na śniegu, by powstał wzór przypominający koła samochodu albo skakać po zamarzniętych kałużach.

Górskie wycieczki

Zima jest także odpowiednim czasem, aby wyruszyć na górskie szlaki – krótkie odcinki, które liczą do kilku kilometrów, mogą być dobrym wyzwaniem już dla 5 – 6-latka. Na taką wyprawę możesz zabrać wózek spacerowy i zdecydować się na trasę, którą możesz z nim pokonać. Aby ciepło było i Tobie, nie zapomnij o grubych rękawiczkach, czapce, miękkim polarze, a także niezawodnej mufce na dłonie, np. Cottonmoose Cottonmuff.

Zabawy w zaciszu domowego ciepła

Jeśli mimo zimowego czasu na zewnątrz nie ma śniegu, pada deszcz i panują wyjątkowo nieprzyjemne warunki atmosferyczne, zamień zabawy w parku na domową integrację z bliskimi. Nic tak nie pobudza do działania, jednoczy i rozwija dziecięcą kreatywność, jak planszówki.

Wspólne granie z dziećmi uczy je współpracy, może pomóc w nauce liczenia, szkolić zdolność dzielenia się i współpracy. Równie interesujące jest układanie puzzli, rysowanie lub budowanie z klocków. Być może warto sięgnąć po domowe eksperymenty z barwnikami, którymi możesz malować na mleku i badać zachowanie różnych substancji podczas mieszania ich ze sobą.

Zima z dzieckiem – czas, który warto spędzić wspólnie!

Niezależnie od tego, na jakie aktywności z najmłodszymi się zdecydujesz, uważny czas z dzieckiem to najcenniejszy dar, jaki może od Ciebie otrzymać. Chociaż zima skłania nas nierzadko do pozostania w domu i odpoczywania pod ciepłym kocem, krótki spacer z maluchem doda nam energii i sprawi, że nasz organizm zyska dodatkowy impuls do działania.

Nawet kilkuminutowe wędrówki w parku z bobasem to wzmacnianie jego odporności i szansa na spokojny i długi sen w nocy. Zapoznaj się z szeroką ofertą naszego sklepu i wybierz produkty, które sprawią, że każdy spacer z maluchem będzie dla Was prawdziwą przyjemnością!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up