+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
wiosenne zabawy ruchowe

Szukanie zwiastunów wiosny i inne wiosenne zabawy dla dzieci

2024-03-14

Coraz cieplejsze dni zachęcają do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Zaproś pociechę do odkrywania symboli świata budzącego się do życia. Poznaj nasze pomysły na wiosenne zabawy ruchowe i nie tylko, a także dowiedz się, jak zachęcić dziecko do spędzania czasu na zewnątrz.

Spis treści:

Gdy przychodzi wiosna, pogoda jest coraz piękniejsza. Pierwsze promienie słońca i temperatury przekraczające 10 warto wykorzystać na spacery. Dziecko na zewnątrz będzie miało mnóstwo okazji do rozwijania zmysłów, aktywności ruchowej oraz zwiększania wiedzy. Gdy masz więcej czasu, zaproponujesz mu wycieczkę do lasu, gdzie czeka mnóstwo ciekawych śladów nadchodzącej wiosny. Na gry i zabawy wiosenne dla dzieci znajdziesz też miejsce w przydomowym ogrodzie lub pobliskim parku. Jest mnóstwo aktywności, które warto zaproponować maluchowi, ale najpierw trzeba go zachęcić do przebywania na zewnątrz. Jak to zrobić?

wiosenne-zabawy-ruchowe1

Jak zachęcić dziecko do przebywania na dworze?

Ruch na dworze to zarówno dla dziecka, jak i rodzica samo zdrowie. Wystarczy strój dopasowany do pogody i wygodne obuwie, żeby cieszyć się bezpieczną aktywnością na zewnątrz. Co jednak, gdy maluch nie ma na to ochoty? Są dzieci, które wolny czas chętniej spędzą na oglądaniu bajki zamiast przyglądając się przyrodzie.

Czas w domu może wydać im się bardziej atrakcyjny również dlatego, że to właśnie tam mają dostęp do wszystkich ulubionych zabawek. Pozwól maluszkowi zabrać ze sobą kilka z nich. Nie musisz ich przecież dźwigać. Wystarczy, żeby wózek miał odpowiednią ilość miejsca na przedmioty w koszu zakupowym.

Może się też okazać, że maluch nie jest zainteresowany kolejnym spacerem w pobliżu domu. Warto od czasu do czasu zachęcać go do wyjścia, oferując wycieczkę w nieznane lub rzadko odwiedzane miejsce. Przyda Ci się wygodny, lekki wózek, który po złożeniu zajmie niewiele miejsca. Dobrym przykładem jest Baby Jogger City Tour 2. To spacerówka, która waży zaledwie 6,5 kg, dlatego bez trudu poradzisz sobie z jej zniesieniem po schodach. Po złożeniu jest kompaktowa, więc zmieści się nawet w niewielkim samochodzie. Ma też spory kosz zakupowy, który posłuży na zabawki.

Wygodny wózek to podstawa, jeśli chcesz zabrać maluszka na daleką wycieczkę, żeby zaproponować mu wiosenne zabawy ruchowe na zewnątrz. Aby zachęcić pociechę do spędzania czasu na dworze, zawsze dbaj o to, żeby spacery były wartościowe. Czasem zabieraj maluszka do parku, innym razem na plac zabaw, a jeszcze innym gdzieś dalej. Dzięki temu wyjście nie będzie mu się kojarzyło z nudą, a z ekscytującą przygodą.

Możesz wykorzystać również różnorodne akcesoria, żeby zorganizować wiosenne zabawy dla dzieci. Przy pomocy latawca lub małego, kieszonkowego mikroskopu zachęcisz niejedną pociechę do wyjścia i obserwowania życia przyrody.

Pamiętaj też, że wiele maluszków chętniej wybierze się na wycieczkę na własnym rowerze lub hulajnodze niż w wózku. Możesz zdecydować się też na wykorzystanie przyczepki do jednośladu. Dzięki niej zaproponujesz maluszkowi wyprawę do parku czy pobliskiego lasu. Przyczepki pozwalają dziecku wygodnie i bezpiecznie siedzieć, i obserwować otoczenie.

Wiosenne zabawy dla 3-latków i starszych dzieci są ważne dla ich rozwoju. Maluchy powinny przebywać na zewnątrz niezależnie od pory roku. To dla nich okazja do aktywności fizycznej, a ta ma wpływ na prawidłowy rozwój pociechy. Dziecko trenuje motorykę małą i dużą. Ma wiele okazji do ćwiczenia równowagi. Podczas zabaw na dworze rozwija wyobraźnię i zaspokaja ciekawość świata.

wiosenne-zabawy-ruchowe-grafika

Na dworze, przede wszystkim na placu zabaw, dziecko ma okazję poznać inne maluchy. Podczas wspólnej zabawy z rówieśnikami uczy się komunikacji i współpracy.

Wiosenne zabawy ruchowe dla dzieci – propozycje

Czas poznać pomysły na wiosenne zabawy ruchowe. Co robić z maluszkiem na zewnątrz?

Szukanie zwiastunów wiosny

Wiosenne zabawy dla 3-latków i starszych dzieci mogą polegać na wcielaniu się w rolę detektywa. Niech zadaniem malucha będzie odnajdywanie zwiastunów wiosny podczas spaceru.

Żeby uatrakcyjnić zabawę, wydrukujesz kartę z symbolami tej pory roku, na przykład pączkami na drzewach, topniejącym śniegiem, krokusami czy bocianem. Możesz też wybrać grafikę z dowolnym ptakiem, a zadaniem dziecka będzie usłyszeć ćwierkanie. Gdy się uda, czas odznaczyć to na kartce!

Na szukanie zwiastunów wiosny możecie wybrać się rowerem. Dzięki temu niejeden maluch jeszcze chętniej zdecyduje się na wycieczkę. Ważne, żeby zadbać zarówno o jego komfort, jak i bezpieczeństwo. To zapewnia przyczepka Cybex Zeno Bike, której obciążenie maksymalne wynosi aż 34 kg. Zabierzesz ze sobą również przekąski, napoje i koc, żeby po zakończonych poszukiwaniach symboli wiosny zorganizować dla pociechy piknik.

Co ważne ten model w kilka chwil przekształcisz w wózek spacerowy. Przyczepkę łatwo złożyć do kompaktowych rozmiarów, więc jest też dobrym rozwiązaniem na wakacyjny wyjazd, na który planujesz zabrać rower.

Wiosna – zabawy, do których przydadzą się akcesoria

Gry i zabawy wiosenne dla dzieci często nie wymagają zastosowania akcesoriów, ale żeby urozmaicić czas spędzony na zewnątrz, możesz je ze sobą zabrać. Jedną z propozycji jest latawiec, który sprawia, że przebywanie na dworze w wietrzne dni staje się znacznie przyjemniejsze. W zależności od wieku pociechy może samodzielnie puszczać latawiec lub zajmiesz się tym Ty, a maluch będzie obserwatorem.

Żeby zachęcić dziecko do przebywania na zewnątrz, weź pod uwagę wykorzystanie kręgli w ogrodzie. Z takiej zabawki mogą skorzystać już trzyletnie maluchy. Kręgle dla dzieci są wykonane z lekkich materiałów. Podczas zabawy maluch będzie ćwiczył precyzję, a także zrozumie, że czasem się wygrywa, a czasem przegrywa.

W przydomowym ogrodzie pobawisz się z pociechą dyskiem do rzucania. Zawsze dobrym pomysłem jest też wykorzystanie piłki. Możesz dodatkowo ustawić na zewnątrz bramkę, żeby zorganizować mecz.

Na wycieczkę do lasu zabierzesz kieszonkowy mikroskop. Przy jego pomocy dziecko zaobserwuje, jak z bliska wygląda liść lub kwiat.

„Rosnący kwiat”

Chcesz zorganizować dla dziecka wiosenne zabawy ruchowe? Jedna z nich to „rosnący kwiat”. Najpierw dziecko ma przyjąć pozycję kuczną, schować głowę w kolanach. W ten sposób będzie udawało cebulkę rośliny. Maluch ma za zadanie stopniowo, powoli się podnosić, aż w końcu rozprostuje swoje swój tułów i podniesie ręce.

To zabawa, która rozwija motorykę dużą, czyli tę obejmującą cały tułów, kończyny dolne i górne. W aktywności możesz towarzyszyć dziecku, a później pozwolić mu na samodzielne zmienianie się w rosnący kwiat. Maluch będzie miał szansę rozwijać kreatywność i dodać do zabawy wymyślony przez siebie element.

Zabawę łatwo urozmaicić. Wystarczy, że ustalisz z maluszkiem, że na hasło „zwiędnięty kwiat” ponownie przyjmie pozycję kuczną.

„Omiń kałużę”

Takie wiosenne zabawy możesz zorganizować na jeden z dwóch sposobów. Wszystko zależy od warunków, jakie będą panowały na spacerze. Pełen małych kałuży park to idealne miejsce na zabawę w ich omijanie. Jeśli natomiast kałuż nie ma, zabierz do parku lub własnego ogrodu wstążki. Ułożysz z nich niewielkie okręgi, które będą pełnić funkcję kałuż. Maluch będzie miał za zadanie przeskakiwać przez nie.

wiosenne-zabawy-ruchowe3

Wiosenne piosenki

Spacer lub pobyt w przydomowym ogrodzie urozmaicisz przy pomocy piosenek, które opowiadają o wiośnie. To świetna okazja, żeby zachęcić malucha do aktywności ruchowej, a także przekazać mu nowe informacje.

Jedną z popularnych piosenek jest „Maszeruje Wiosna”. Opowiada o tej porze roku jako postaci, dzięki której zielenieje świat. Słowa piosenki pozwalają zorganizować zabawę, w której maluch ma poruszać się zgodnie z tym, o czym wspólnie śpiewacie. Gdy pada „a ptaki wokoło lecą i świergocą…”, dziecko może udawać, że fruwa, poruszając rękoma. Następnie wcieli się w rolę Wiosny, która wznosi w górę kwiat.

Sprawdź też piosenkę „Bocian”, która opowiada o tym symbolu wiosny. Występujące w niej wyrazy dźwiękonaśladowcze „kle, kle, kle” nie sprawią trudności nawet najmłodszym. Warto wiedzieć, że słowa tej piosenki to tak naprawdę wiersz napisany przez Marię Konopnicką.

Kolejna piosenka to „Wiosna w ogródku”. Opowiada o zmianach, jakie zachodzą w ogrodach, gdy kończy się zima. Możesz wykorzystać ją podczas prac na zewnątrz, w których będzie towarzyszył Ci mały pomocnik.

Kwiecień, plecień, bo przeplata… – komu nie są znane te słowa? Na YouTube z łatwością znajdziesz piosenkę, do której z maluszkiem wykonasz ruchowe zabawy lub wspólnie zaśpiewacie.

Piosenki możesz śpiewać nie tylko z przedszkolakiem, lecz także znacznie mniejszym maluszkiem, na przykład w domu. Dla najmłodszych sprawdzą się utwory z wyrazami dźwiękonaśladowczymi – takie, jak wspomniany wcześniej „Bocian”. Niejeden maluch wraz z Tobą zaśpiewa „kle, kle, kle”. Podczas poznawania wiosennych piosenek zapewnij mu wygodne miejsce. Dobrze sprawdzi się krzesełko do karmienia Espiro Penne, które gwarantuje komfort i bezpieczeństwo. Jest wyposażone w kółka, więc łatwo je przestawisz.

„Bociany”

Wiosenne zabawy ruchowe mogą być związane ze zwierzętami. Jednym z symboli wiosny jest bocian. Zorganizujesz dla dziecka zabawę, w której będzie miał za zadanie na Twoje klaśnięcie, stanąć na jednej nodze. Kolejne klaśnięcie to odpoczynek, a następne zmiana nogi. Podczas takiej zabawy maluch trenuje równowagę.

Możesz wybrać też zabawę, w której dziecko ma się wcielić w rolę żabki. Będzie skakać radośnie, aż do momentu, gdy usłyszy klaśnięcie w dłonie. Ten dźwięk oznacza, że zbliża się bocian. Dziecko ma wtedy za zadanie zastygnąć nieruchomo. Kolejne klaśnięcie pozwala wrócić do podskakiwania. Taka zabawa doskonale sprawdzi się dla grupy dzieci.

wiosenne-zabawy-ruchowe-infografika

Wiosenne zabawy sensoryczne w domu, gdy pogoda nie sprzyja spacerom

Wiosenne zabawy są najlepsze na świeżym powietrzu. Zdarza się jednak, że pogoda nie sprzyja spacerom po lesie czy przebywaniu w ogrodzie. Gdy wieje silny wiatr lub pada intensywny deszcz, lepiej zostać w domu. Zachęcisz wtedy malucha do wspólnej zabawy sensorycznej.

Jednym z takich zajęć jest wysiew nasion. Maluch będzie miał okazję dotykać różne ich rodzaje. Pozwól mu je opisywać. Niech nie tylko ich dotknie, lecz także przyjrzy się wielkości, kształtowi i kolorowi. Gdy pogoda się poprawi, zabierzesz malucha na zewnątrz. Będziesz wraz z nim sadzić cebulki kwiatów.

Wiosenne zabawy sensoryczne to również te aktywności, które pozwalają stymulować słuch. Jak przeprowadzić je w domu? Wystarczy, że wykorzystasz YouTube, żeby uruchomić odgłosy ptaków. Wspólnie możecie je nazywać, a także udawać usłyszane dźwięki. Gdy pogoda zrobi się piękniejsza, czas na wycieczkę do lasu i posłuchanie żyjących tam ptaków.

wiosenne-zabawy-ruchowe2

Już wiesz, jakie wiosenne zabawy dla dzieci zorganizować!

Kiedy przychodzi wiosna, zabawy na zewnątrz stają się znacznie przyjemniejsze. Wiele aktywności dla maluszka zorganizujesz we własnym ogrodzie. Wystarczą różne akcesoria – latawiec, piłka, dysk czy kręgle. Przyroda, która budzi się do życia, może okazać się wyjątkowo ciekawa dla Twojej pociechy. Wystarczy, że odpowiednio zachęcisz ją do odkrywania symboli wiosny. Wydrukujcie je na kartkach, zabierzcie ze sobą na wycieczkę i sprawdźcie, ile uda się wytropić.

Dzieci biegają chętnie po dworze nie tylko, gdy temperatura przekroczy 20. Wiosną również zorganizujesz im wartościowy czas na zewnątrz. Będą miały okazję obserwować pąki na drzewach, kolorowe, wyrastające z ziemi kwiaty i usłyszą ćwierkanie niejednego ptaka. Zabawa na zewnątrz będzie wsparciem dla ich odporności, okazją do pozyskania witaminy D ze słońca i momentem na aktywność ruchową, która ma duży wpływ na rozwój dzieci.

Na wiosenną wycieczkę możesz wybrać się z wózkiem lub rowerem i przyczepką dla dziecka. Sprawdź modele dostępne w sklepie BoboWózki i jeszcze dziś zdecyduj się na model odpowiadający na potrzeby pociechy i Twoje.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up