+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
zabawa dla dzieci w ogrodzie

Jak miło spędzić czas w ogrodzie? Kreatywne zabawy dla dzieci

2024-04-15

Czas spędzany na świeżym powietrzu jest wartościowy dla maluchów. Jeśli nie mają one ochoty przebywać poza domem, zaproponuj im ciekawe aktywności. Zabawa dla dzieci w ogrodzie to okazja do rozwijania różnych umiejętności. Dowiedz się, co zorganizować, by zainteresować pociechy.

Spis treści:

Zabawa dla dzieci w ogrodzie – dlaczego warto spędzać czas na zewnątrz?

Przydomowy ogród może stać się dla Twojego dziecka ulubionym miejscem spędzania czasu. To tam zbudujesz dla pociechy plac zabaw z jego ulubionymi elementami. Zorganizujesz w ogrodzie poszukiwanie ukrytego skarbu lub dasz maluchowi zadanie odnalezienia konkretnej rośliny. Możesz zaproponować różnorodne aktywności, na przykład zawody sportowe, lub skonstruować tor przeszkód. Jest mnóstwo sposobów, żeby zachęcić do przebywania na świeżym powietrzu. Poznaj nasze pomysły na kreatywne zabawy w ogrodzie.

zabawa-dla-dzieci-w-ogrodzie-5

Rozwój umiejętności

Świetna zabawa na świeżym powietrzu to dla dziecka mnóstwo frajdy, ale nie tylko. Wartościowy czas spędzony na dworze jest okazją do rozwoju, na przykład umiejętności manualnych, jeśli przydomowy ogród wyposażysz w plac zabaw z piaskownicą.

Kreatywne zabawy w ogrodzie pozwolą maluchowi trenować rozwój wyobraźni, ćwiczyć logiczne myślenie, a poza tym będą rozbudzać w nim ciekawość świata. Dzieci w ogrodzie chętnie przyjrzą się naturze i z pewnością będą miały wiele pytań.

Aktywności na świeżym powietrzu dla rodzeństwa lub Twojej pociechy i jej przyjaciół są okazją, żeby dzieci uczyły się komunikacji i współpracy. Kreatywne zabawy w postaci sportowych zawodów mogą stać się szansą dla maluchów, by zrozumieć, że czasem ponosi się porażkę, a innym razem wygrywa.

Wpływ na zdrowie

Przydomowy ogród to miejsce, w którym maluch może złapać witaminę D. Oczywiście pamiętaj, żeby zabawy w południe, gdy słońce świeci najmocniej, organizować w zacienionym miejscu. Pamiętaj o kosmetykach z filtrem!

Bezpieczeństwo dzieci

Ważne jest, aby przydomowy ogród był bezpiecznym miejscem. Nieogrodzone zbiorniki wodne, nieprawidłowo skonstruowane ogrodzenie, uszkodzona instalacja elektryczna – to elementy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę.

Nawet jeśli Twój przydomowy ogród wydaje Ci się w pełni bezpieczny, pamiętaj, że wszystkie zabawy, szczególnie najmłodszych, muszą odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Bezpieczeństwo dzieci jest najważniejsze!

Zwróć też uwagę na to, żeby organizować zajęcia w zacienionym miejscu. To szczególnie ważne, jeśli planujesz dla maluchów aktywności, które zajmują sporo czasu, na przykład malowanie.

Jeśli nie masz własnego ogrodu, możesz zorganizować maluchowi czas w parku. Zadbaj o to, żeby cieszył się wygodą w drodze, a podczas powrotu mógł odpocząć. Świetnie sprawdzi się wózek taki jak Espiro Yoga Voice od Nature, którego siedzisko zamontujesz przodem lub tyłem do Ciebie.

Inne rozwiązanie to ABC Design PING 2 Trekking. Oparcie w tym modelu rozłożysz nawet do pozycji leżącej. Dzięki temu pociecha będzie miała komfortowe warunki do drzemki podczas powrotu do domu.

Jeśli wybierasz się do parku z maluchem w wózku i kilkulatkiem, weź pod uwagę zakup dostawki, na przykład Lascal Buggy Board Mini. To produkt, na którym starsze dziecko może stać, gdy chodzenie je zmęczy. Mocowanie elementu do wózka jest nieskomplikowane. Nieużywana podstawka podnosi się, więc nie musisz jej za każdym razem odpinać.

Kreatywne zabawy dla dzieci w ogródku

Wiesz już, ile korzyści mają zabawy na ogrodzie dla dzieci. Czas spędzony na świeżym powietrzu to okazja do podejmowania różnych aktywności. Poznaj pomysły na kreatywne zabawy ruchowe i nie tylko!

Wspólna praca w ogrodzie

Jeśli lubisz zajmować się ogrodem warzywnym i kwiatami, zaproś dziecko do tej pracy. Świetnie, jeśli będzie miało swoje narzędzia, na przykład małą konewkę. Własna grządka to warte uwagi rozwiązanie. Maluch będzie mógł samodzielnie zasiać warzywo, podlewać je i obserwować wzrost. Wybieraj spośród tych nasion, z których szybko wyrośnie roślina. Przykładem jest rzodkiewka, która będzie gotowa do zbioru już kilka tygodni po zasianiu.

Własna grządka tworzona pod nadzorem osoby dorosłej to dla dziecka nie tylko świetna zabawa, lecz także okazja do zdobywania wiedzy o roślinach czy nauki odpowiedzialności. Poza tym z samodzielnie uprawianych warzyw dziecko może później wraz z rodzicem przyrządzić kanapki pełne zdrowych dodatków.

zabawa-dla-dzieci-w-ogrodzie-8

Rzeźby w piaskownicy

Świetna zabawa dla większości dzieci to budowanie zamków z piasku. Żeby zapewnić maluchowi tę aktywność, nie musisz wybierać się na pobliski plac zabaw czy wypoczynek na plaży. W ogrodzie z pewnością znajdziesz kąt na piaskownicę. Dzięki niej zorganizujesz plac zabaw idealnie dopasowany do upodobań Twojej pociechy.

Możesz zdecydować się na model z tworzywa sztucznego, który będzie łatwo przenosić. Sprawdź też drewniane, solidne konstrukcje z daszkiem oraz ławką. Często są to piaskownice zamykane, więc można łatwo chronić piach przed zabrudzeniami, gdy maluch aktualnie się nie bawi.

Żeby Twoja pociecha mogła tworzyć wyjątkowe konstrukcje z piasku, potrzebuje odpowiednich zabawek. Wiaderko, grabki, łopatki i foremki to podstawa. Przyda się również nieco wody, żeby budowanie zamków było łatwiejsze.

Odnajdywanie roślin

Do zabawy w ogrodzie właściwie wystarczy Ci to, co już się w nim znajduje. Jeśli Twoją posesję porasta kilkanaście drzew, poproś malucha, żeby je policzyło. Możesz też dać mu zadanie, żeby odszukało krzaki truskawek lub sprawdziło, czy w ogródku warzywnym pojawiły się pierwsze pomidory.

Warto kupić dziecku niewielki, kieszonkowy mikroskop do zabawy w ogrodzie. Akcesorium rozbudzi w nim ciekawość i pozwoli badać z bliska przedmioty znalezione na posesji. Przy pomocy poręcznego przedmiotu pociecha przyjrzy się liściom lub płatkom kwiatów jeszcze dokładniej.

zabawa-dla-dzieci-w-ogrodzie-4

Podchody

Doskonała zabawa w ogrodzie dla dzieci to podchody. Popularną aktywność na świeżym powietrzu zorganizujesz z łatwością, nawet jeśli masz niewiele miejsca do dyspozycji. Wystarczy, że schowasz jakiś przedmiot i zapiszesz wskazówki, które pomogą go odnaleźć. Niech jedna podpowiedź prowadzi dziecko do kolejnej, aż do zakończenia gry terenowej sukcesem w postaci odnalezionego skarbu. To świetna zabawa, a dodatkowo okazja, żeby trenować logiczne myślenie i spostrzegawczość.

Wskazówki możesz zapisywać na kartce, ale też narysować strzałkę na piaszczystej ścieżce. Jaki skarb wybrać? Na końcu zabawy na dzieci w ogrodzie mogą czekać:

  • kolorowanka,
  • owocowy baton,
  • naklejki,
  • flamastry.

Gry zręcznościowe i tory przeszkód

Ogród to idealna przestrzeń, żeby zapewnić nieco aktywności fizycznej dziecku. W zależności od jego wieku i upodobań możesz zdecydować się na tor przeszkód, który skonstruujesz z różnych elementów. Wytłumacz uczestnikowi zabawy, co powinien zrobić z konkretnymi przeszkodami. Możesz wykorzystać między innymi:

  • butelki z wodą, między którymi trzeba przebiegać,
  • małą poduszkę, którą należy przeskoczyć,
  • wieżę z klocków, do której trzeba trafić piłką.

Tor przeszkód urozmaicisz tunelem. Taka zabawka to koszt kilkudziesięciu złotych, a sprawdzi się zarówno w domu, jak i na świeżym powietrzu.

Zabawy ruchowe z piłką są zawsze dobrym pomysłem. Możesz narysować na piasku patykiem koło, w które maluch ma trafić. Stopniowo je zmniejszaj, żeby utrudniać to zadanie. Rzucanie piłką w butelki zastąpi natomiast zestaw kręgli.

Na świeżym powietrzu zorganizujesz również zawody sportowe, na przykład w bieganiu. Możesz też ustalić punkt, do którego dzieci mają dotrzeć, skacząc na dwóch nogach. Takie zawody sportowe to okazja nie tylko do aktywności fizycznej, lecz także nauczenia się, że czasem się przegrywa, a innym razem wygrywa.

zabawa-dla-dzieci-w-ogrodzie-inforgrafika

Zabawa w ogrodzie dla dzieci – poznaj pozostałe atrakcje

To jeszcze nie wszystkie pomysły na zabawy w ogrodzie! Poznaj więcej propozycji, które sprawdzą się przede wszystkim w ciepłe miesiące.

Dmuchany basen

Jeśli chcesz stworzyć wyjątkowy plac zabaw dla dzieci, zdecyduj się na dmuchany basen. Stanie się ulubionym miejscem maluchów w upalne dni.

Pamiętaj, żeby szczególnie dbać o bezpieczeństwo dzieci, gdy przebywają w wodzie. Powinny się w niej bawić tylko pod nadzorem osoby dorosłej, nawet jeśli jest to niewielki dmuchany basen. Możesz zdecydować się również na ślizgawkę wodną. Zabawy ruchowe na tym przedmiocie to dla maluchów mnóstwo frajdy!

zabawa-dla-dzieci-w-ogrodzie-6

Mecz piłki nożnej lub gra w kosza

Masz w domu małego fana reprezentacji Polski lub jednego z klubów hiszpańskiej La Ligi? Zorganizuj mecz piłki nożnej we własnym ogrodzie! Niech będzie to wspólna aktywność dzieci i dorosłych.

Mecz piłki nożnej pozwoli ćwiczyć nie tylko sportowe umiejętności, ale wzmocni również koordynację malucha.

Może być to nie tylko mecz piłki nożnej, lecz także samo celowanie do bramki. Podopieczny będzie wchodzić w różne role – raz strzelać, a raz bronić. Takie zabawy ruchowe to okazja, by rozbudzić w dziecku pasję do sportu.

Rzucanie piłką do kosza to kolejna propozycja. Żeby zorganizować taką zabawę, potrzebujesz kosza do koszykówki. Możesz zdecydować się na model wolnostojący, który w razie potrzeby łatwo przestawisz, żeby znajdował się w zacienionym miejscu. Rzucanie piłką do kosza sprawdzi się, jeśli chcesz zorganizować dla dzieci zawody.

Puszczanie baniek mydlanych

Kolejna doskonała zabawa dla dzieci w ogrodzie to puszczanie baniek mydlanych. W zależności od wieku pociechy może robić to sama lub przyglądać się Twojemu pokazowi. Do wyboru masz klasyczne butelki, które wymagają nieco wprawy, żeby uzyskać estetyczny efekt. Dla dziecka to nauka cierpliwości i radość, gdy uda się osiągnąć cel.

Obecnie znajdziesz mnóstwo propozycji dużych zabawek do baniek mydlanych. Mogą mieć kształt zwierzęcia, różdżki czy pistoletu. Wystarczy skorzystać z przycisku, żeby z zabawki wydobyło się mnóstwo baniek. Mogą one stać się tłem dla fotografii, jeśli chcesz uwiecznić czas spędzony na świeżym powietrzu przy pomocy aparatu w smartfonie.

zabawa-dla-dzieci-w-ogrodzie-3

Rysowanie kredą po kostce przed domem

Na świeżym powietrzu maluchy mogą ćwiczyć kreatywność. Wystarczy, że dasz im opakowanie kredy w różnych kolorach, a zaczną tworzyć wyjątkowe dzieła. Rysowanie kredą to doskonała alternatywa dla kolorowanki w domu.

Kreda posłuży też do narysowania pola do grania w klasy. To idealne rozwiązanie, jeśli chcesz, żeby dzieci w ogrodzie miały okazję do aktywności fizycznej. Narysujcie wspólnie pole w zacienionym miejscu i rozpocznijcie zabawę!

Malowanie kamieni na tarasie

Zabawy na ogrodzie dla dzieci mogą być podobne do tych, które organizujesz w domu. Gdy pada deszcz lub jest chłodno, niejeden kilkulatek chętnie maluje lub koloruje. W ciepłe dni może to robić w ogrodzie. Rysowanie kredą to tylko jedna z propozycji! Podsuń dziecku pomysł pomalowania kamieni. Niech samodzielnie znajdzie idealne!

Już wiesz, jakie zabawy w ogrodzie warto zaplanować dla pociechy!

Ciekawa zabawa dla dzieci w ogrodzie to sposób, by oderwać maluchy od telewizora lub ekranu smartfona. Przestrzeń tuż przy domu jest odpowiednia na plac zabaw, na którym może znaleźć się piaskownica. Z przedmiotów takich jak butelki czy kawałek drewna stworzysz tor przeszkód. Możesz zorganizować w ogrodzie poszukiwanie ukrytego skarbu lub wspólnie z maluchem pracować przy kwiatach czy warzywach.

Jest mnóstwo aktywności, które warto zaproponować maluchowi. Ważne, by zadbać o bezpieczeństwo dzieci. Niezależnie od tego, czy maluchy pluskają się w dmuchanym basenie, czy poszukują skarbów ukrytych na posesji, zabawy powinny odbywać się pod nadzorem osoby dorosłej. Dzięki temu możliwa jest natychmiastowa reakcja, gdyby działo się coś niepokojącego.

Jakie zabawy ruchowe Ty organizujesz dzieciom? Podziel się z nami swoimi pomysłami! Zajrzyj też do oferty sklepu BoboWózki, gdzie czeka na Ciebie duży wybór wózków zapewniających wygodę podczas długich spacerów po różnych nawierzchniach.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up