+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj

Pomysły na zabawy dla rodzeństwa w różnym wieku – sprawdź nasze propozycje!

2024-04-18

Między Twoimi pociechami jest duża różnica wieku? Niezależnie od tego, ile mają lat, dzieci mogą się świetnie razem bawić. Sprawdź pomysły na zabawy dla rodzeństwa w różnym wieku, które zapewnią im obojgu rozrywkę i miło spędzony czas.

Spis treści:

Masz dzieci w różnym wieku i chciałabyś, aby spędzały czas razem? To możliwe, pod warunkiem że zaproponujesz im odpowiednie zajęcie. Wspólna zabawa może zbliżyć nawet przedszkolaka i smyka w wieku szkolnym. To świetny sposób na pogłębianie więzi. W tym artykule wyjaśniamy, dlaczego warto zachęcać dzieci do bawienia się z rodzeństwem oraz podpowiadamy, jak pogodzić zabawę dzieci w różnym wieku. Zobacz nasze pomysły, które z pewnością zainteresują Twoje pociechy.

zabawy-dla-rodzenstwa-w-roznym-wieku-5

Dlaczego warto zachęcać dzieci do zabawy z rodzeństwem?

Wspólna zabawa rodzeństwa w różnym wieku zapewnia mnóstwo korzyści. Jest bardzo ważna dla ich prawidłowego rozwoju emocjonalnego i pogłębiania relacji rodzinnych. Posiadanie brata lub siostry sprawia, że dziecko ma towarzysza do wspólnej zabawy, również wówczas, gdy z różnych przyczyn nie ma możliwości spędzania czasu z rówieśnikami.

Różne pomysły na zabawy i wspólne spędzanie czasu wzmacniają także więzi między dwojgiem dzieci Tworzą wspólne pasje i zainteresowania oraz budują bliskość emocjonalną. Podczas wspólnej zabawy rozwijają się też konkretne umiejętności. W zależności od rodzaju rozrywki pociechy ćwiczą zdolności manualne i ruchowe, rozwijają wyobraźnię oraz kreatywne i logiczne myślenie.

zabawy-dla-rodzenstwa-w-roznym-wieku-infografika1

Dzięki mądremu podejściu do rywalizacji maluchy uczą się wygrywać i przegrywać. Efektem wspólnego spędzania czasu jest również zdobywanie różnych doświadczeń. Zabawy z rodzeństwem wpływają korzystnie na psychikę dzieci. Dzięki temu stają się one bardziej empatyczne, gdyż mają obok siebie osoby, z którymi mogą dzielić swe radości i sukcesy.

Rodzeństwo, zwłaszcza będące w różnym wieku, często na co dzień stanowi dla siebie swego rodzaju konkurencję, a konflikty między nim są czymś nieuniknionym i normalnym. Mimo to wspólne przebywanie ze sobą jest dla dzieci bardzo budujące i wskazane. Co ciekawe, w wielu sytuacjach im mniejsza różnica wieku występuje między nimi, tym większe jest pole do rywalizacji, która może prowadzić do kłótni. Na szczęście podczas wspólnej zabawy starszaka z młodszym dzieckiem wiele sprzeczek i sytuacji konfliktowych można załagodzić. Dużo jednak w tej kwestii zależy od podejścia rodziców, których zadaniem jest wsparcie dzieci.

Zabawy dla rodzeństwa w domu – propozycje

Dzięki wspólnemu bawieniu się zarówno młodsze, jak i starsze dzieci miło i twórczo spędzą czas. Aby jednak wspólna zabawa między maluchami w różnym wieku rzeczywiście przyniosła zamierzony efekt, powinna opierać się na kilku zasadach. Przede wszystkim proponując im zajęcia, ogranicz elementy rywalizacji.

Wybieraj pomysły na zabawy, które opierają się na współpracy oraz takie, w których wzrost i siła starszego dziecka nie będą stanowiły przewagi.

Zastanawiasz się, jakie gry zaproponować pociechom? Odgrywanie ról, gry planszowe, a może jeszcze inne propozycje? Zobacz sprawdzone pomysły na zabawy w domu i zapewnij mnóstwo radości i uśmiechu swoim skarbom.

Poszukujesz bezpiecznego i komfortowego wózka dla dziecka? Sprawdź modele rok po roku Cybex Gazelle S 2023 oraz Silver Cross Wave.

Odgrywanie ról

Ciekawym pomysłem na wspólne spędzanie czasu dzieci w różnym wieku jest odgrywanie ról. Polega ona na naśladowaniu przez maluchy codziennych czynności dorosłych. Starsze i młodsze dzieci mogą wcielić się w różne role. W zależności od wieku pociech mogą to być postaci, które znają z domu, żłobka i przedszkola (w przypadku zabawy z dzieckiem), czy też szkoły, sklepu albo pływalni (starsze dzieci).

Jedną z pierwszych ról, w jakie może wcielić się maluszek, jest opiekun, mama czy „ciocia” ze żłobka bądź przedszkola. Naśladując je, brzdąc może zadbać o ukochaną przytulankę, np. pocieszyć smutnego misia, nakarmić lalkę albo przykryć do snu kołderką króliczka. Starsze pociechy mogą z kolei odgrywać zawody, takie jak: fryzjer, nauczyciel, policjant, sprzedawca sklepowy i innych osób znanych z życia codziennego.

Zabawa w odgrywanie ról może czerpać z innych zabaw, np. kalamburów. Dzieci kolejno odgrywają scenki, nie mówiąc przy tym nic, a pozostali uczestnicy gry zgadują, kogo pokazujący ma na myśli. Dzięki temu pociechy pobudzają swą kreatywność i wyobraźnię, rozwijają empatię i spostrzegawczość oraz uczą się właściwych zachowań społecznych. Gra jest odpowiednia dla maluchów w różnym wieku.

zabawy-dla-rodzenstwa-w-roznym-wieku-2

Gry planszowe

Doskonałym pomysłem na wspólną zabawę pociech w różnym wieku gry planszowe. Na sklepowych półkach znajdziesz mnóstwo propozycji przeznaczonych dla najmłodszych, dzieci w wieku szkolnym, a także nastolatków.

Istnieje również wiele gier, w które z wielką przyjemnością zagrają zarówno młodsze, jak i starsze dzieci wraz z rodzicami. Chińczyk, grzybobranie, bierki, domino czy gra pamięciowa memory to tylko kilka z rodzinnych gier, które pozwolą Ci pogodzić zabawę dzieci niezależnie od wieku.

Warto przy tym podkreślić, że gry planszowe to nie tylko sposób na świetną zabawę, ale też mądrą rywalizację. Dzięki nim dzieci ćwiczą swą pamięć, umiejętności manualne i spostrzegawczość. Uczą się, jak radzić sobie w przypadku przegranej. Granie w gry planszowe to też znakomity pomysł na wspólną zabawę w gronie rodzinnym, budowanie więzi i wzmacnianie relacji.

Budowanie i niszczenie wieży z klocków

Wymieniając pomysły na zabawy, warto wspomnieć o grze w budowanie i niszczenie wieży z klocków. Zajęcie to możesz podzielić na trzy etapy. Najpierw starsza pociecha stara się wybudować jak najwyższą wieżę z klocków. Aby utrudnić zadanie, może to zrobić w wyznaczonym czasie. Następnie młodsze dziecko ma za zadanie ją w całości zburzyć, aby nie pozostał klocek na klocku. Najlepiej, aby burzenie także odbywało się w wyznaczonym czasie. Kolejnym etapem zabawy jest zbudowanie we wskazanym czasie wieży przez rodzica, a następnie wspólne burzenie jej przez rodzeństwo.

Pamiętaj jednak, aby uczulić młodszą pociechę, że burzenie tego, co zbudował starszy brat czy siostra może odbywać się jedynie w czasie zabawy. To pozwoli uniknąć sytuacji, gdy zachęcony przyzwoleniem rodzica smyk zacznie niszczyć konstrukcje z klocków budowane przez rodzeństwo podczas późniejszej, samodzielnej zabawy.

zabawy-dla-rodzenstwa-w-roznym-wieku-3

Trafianie do celu

Opisując zabawy dla rodzeństwa w różnym wieku, nie sposób nie wspomnieć o jednej z ulubionych zabaw smyków, czyli trafiania do celu. Zabawę bardzo łatwo przeprowadzić. Polega ona na tym, że każdy z uczestników otrzymuje swój kosz albo dużą miskę, a ich zadaniem jest wrzucenie do środka jak największej ilości przedmiotów. Nie muszą to być jedynie drobne rzeczy, ale też większe misie, lalki, samochodziki czy inne zabawki. Dzięki temu dzieci ćwiczą celność oraz koordynację ręka-oko. Poprawiają też swe zdolności manualne.

Zajęcie stanowi również dobry sposób na posprzątanie pokoju z porozrzucanych wszędzie rzeczy. Można je również przeprowadzić na świeżym powietrzu. Kiedy wyjdziecie z domu, zabawę można nieco zmodyfikować – narysuj okrąg na ziemi czy piasku, do którego dzieci będą wrzucały patyki, kamienie albo szyszki.

Lepienie z ciastoliny

Ciastolina szturmem zdobyła serca (i rączki!) małych miłośników lepienia oraz ich rodziców. To znakomita alternatywa dla tradycyjnej plasteliny, jednak różni się od niej pod względem właściwości. Zawiera ona składniki, które zabezpieczają masę przed pleśnieniem, a także nadają jej bardzo gładką strukturę, dowolną barwę oraz przyjemny zapach. Ponadto masa nie brudzi i rozpuszcza się w wodzie z mydłem, co ułatwia utrzymanie w czystości ubrań i różnych powierzchni.

Lepienie z ciastoliny to doskonały sposób na zabawę dla dzieci w różnym wieku. Zarówno starszaki, jak i maluszki z chęcią tworzą z niej rozmaite postaci, budowle czy figury geometryczne. W sklepach zabawkowych znajdziesz wiele akcesoriów, dzięki którym lepienie z tej masy plastycznej będzie jeszcze bardziej twórcze. Specjalne foremki pozwalają nie tylko na wykonanie konkretnych figurek: zwierząt, osób i przedmiotów, ale też zbudowanie tła dla kreatywnej zabawy. Możesz zdecydować się na przykład na lodziarnię, dzięki której Twoje pociechy stworzą „wielosmakowe lody”, na toster, który pozwoli na stworzenie ciastolinowych „kanapek”, czy też zagrodę ze świnkami (wykonasz je dzięki dołączonej foremce), które mogą bawić się w bajorku z błotkiem –  czyli z brązową masą z ciastoliny.

Zabawy dla rodzeństwa z wykorzystaniem ciastoliny rozwijają wyobraźnię i kreatywność pociech w różnym wieku. Pomagają doskonalić umiejętność rozluźniania i napinania mięśni oraz poprawić zdolności manualne i z zakresu tzw. motoryki małej. Dzięki nim smyk ćwiczy ruchy ramienia, przedramienia i nadgarstka.

zabawy-dla-rodzenstwa-w-roznym-wieku-5

Rodzeństwo w różnym wieku – dobre relacje od małego

Zachęcanie do wspólnej zabawy pociech w różnym wieku jest bardzo ważne. Dzięki temu zarówno starsze, jak i młodsze dzieci aktywnie i skutecznie wspierają swój rozwój różnych umiejętności. Odpowiednio dostosowane do wieku pomysły na zabawy dla rodzeństwa to też sposób na świetne spędzenie czasu oraz budowanie dobrych relacji od najmłodszych lat.

Zabawy dla rodzeństwa w domu pomogą Twoim smykom zbliżyć się do siebie. Pokażą, że wspólne gry i aktywności z bratem czy siostrą są tak samo ciekawe i miłe (a często nawet jeszcze lepsze), jak zabawy z kolegami i przyjaciółmi.

Różne pomysły na zabawy pozwolą Twoim pociechom na znalezienie tych, które najbardziej przypadną im do gustu. Nie zawsze jednak dzieci chcą się razem bawić – dzieje się tak zwłaszcza w przypadku starszego smyka z młodszym dzieckiem. Mają do tego prawo. Wiedz, że często musi minąć sporo czasu, zanim Twoje pociechy zostaną dobrymi przyjaciółmi.

Aby pogodzić zabawę dzieci w różnym wieku, wiele zależy od rodzica. Dlatego, zachęcając swoje skarby do wspólnej zabawy, wykaż się cierpliwością. Nie zmuszaj dzieci do wspólnych aktywności. Jeśli zaczniesz nalegać na konkretne pomysły na zabawy i narzucać im swoją wolę, możesz osiągnąć przeciwny skutek – na przykład, starszak zmuszony do bawienia się z młodszym dzieckiem zacznie traktować to jako przykry obowiązek. A przecież wspólnie spędzony czas z rodzeństwem ma sprawiać radość, a nie smucić! Pamiętaj również, żeby zawsze pytać dzieci, jakie są ich pomysły na zabawę.

zabawy-dla-rodzenstwa-w-roznym-wieku-1

W tym celu unikaj faworyzowania. Nie stosuj porównań i zwrotów typu: spójrz, jak znakomicie Twój brat/siostra trafił piłką do celu, ulepił piękną figurkę albo doskonale poradził sobie z odkrywaniem kart w grze memory. Chwal każde dziecko jednakowo.

Stosuj się do powyższych wskazówek, a z pewnością uda Ci się pogodzić zabawę dzieci, między którymi jest spora różnica wieku.

Zabawy dla rodzeństwa w różnym wieku – kilka słów na koniec

Już wiesz, dlaczego warto zachęcać starszaka do zabaw z młodszym dzieckiem. To bardzo korzystne dla ich wszechstronnego rozwoju. Dzięki wspólnym aktywnościom Twoje pociechy rozwijają swe umiejętności manualne i ruchowe, uczą się empatii i współdziałania, a także zacieśniają rodzinne więzi. Nasze wskazówki pomogą Ci też pogodzić zabawę dzieci, między którymi jest większa różnica wieku.

A Ty, czy masz dzieci w różnym wieku? Jakie są Wasze pomysły na zabawy starszej pociechy z młodszym dzieckiem? Podziel się z nami swoimi propozycjami w komentarzu. Sprawdź również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Znajdziesz w nim wózek rok po roku Baby Jogger City Select 2 i inne modele, foteliki samochodowe, leżaczki, bujaczki, krzesełka do karmienia oraz szereg innych sprzętów i akcesoriów dla pociechy. Sprawdź!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up