+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
dziecko u fryzjera

Dziecko u fryzjera – jak je przygotować na taką wizytę?

2024-04-23

Pierwsza wizyta u fryzjera Twojego malucha to niezwykle ważne wydarzenie w życiu każdego małego człowieka. Dziecko u fryzjera może spędzić przyjemnie czas i z chęcią wrócić na kolejne strzyżenie, o ile będziesz pamiętać o kilku drobiazgach. Kiedy jest najlepszy moment na pierwszą wizytę i jak się właściwie do niej przygotować?

Spis treści:

Czeka Cię pierwsza wizyta u fryzjera? Być może już od kilku tygodni zastanawiasz się, jak w bezproblemowy sposób skrócić dziecięce włoski, by zapewnić maluszkowi wygodną fryzurę. Pierwsza wizyta u fryzjera może być niezapomnianą przygodą dla Twojego szkraba, jeśli odpowiednio wcześnie zaczniecie przygotowania i stworzycie przyjazną atmosferę wokół tego zdarzenia. Jak zaplanować strzyżenie dziecięce, aby zakończyło się sukcesem?

dziecko-u-fryzjera-2

Dziecko u fryzjera – kiedy zabrać je tam pierwszy raz?

W pierwszym roku życia Twojego malucha jest wiele kluczowych momentów, w których malec poznaje nowe umiejętności, uczy się rzeczy ważnych dla jego rozwoju i stale udowadnia rodzicom, jak kreatywne i pełne energii potrafi być kilkumiesięczne niemowlę. Być może roczne dziecko wymaga już skrócenia pierwszych włosków. Zbyt długie kosmyki mogą zasłaniać oczy lub powodować, że pociecha zbyt intensywnie się poci.

Zwykle jednak pierwsza wizyta u fryzjera odbywa się w okolicy 2. urodzin, a nawet później. Na czas, kiedy ona wypadnie, wpływa wiele indywidualnych cech maluszka – jeśli Twoje dziecko ma gęste i bujne włosy po rodzicach, pierwsze strzyżenie może być niezbędne nieco wcześniej. Czasami wystarczy skrócenie grzywki lub podcięcie pojedynczych kosmyków w okolicy twarzy – takiego zadania mogą podjąć się sami rodzice. To jednocześnie sprawdzona metoda, by nieco oswoić małego klienta z zabiegami fryzjerskimi.

Obcinanie włosów zawsze powinno odbywać się w komfortowej atmosferze, bez nacisku ze strony opiekuna. Przyjemne wspomnienia z pierwszej wizyty w profesjonalnym salonie z pewnością przyczynią się do tego, że maluch będzie w stanie dłużej wytrzymać w jednej pozycji, bez kręcenia się oraz marudzenia. W sprawnym strzyżeniu pomaga też fakt, że smyk potrafi już samodzielnie siedzieć.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na ostrzyżenie kilkumiesięcznej dziewczynki lub chłopca jest zabranie go do fryzjera podczas własnej wizyty. Spróbujcie wybrać się do biblioteki lub księgarni, by móc wieczorami spędzić czas przy kolorowych książeczkach, w których opisano, czym zajmuje się salon fryzjerski. Oto kilka naszych pomysłów na bezstresowe przygotowanie dziecka do obcinania włosów!

Pierwsze strzyżenie dziecięce, czyli salon fryzjerski bez tajemnic!

Ścinanie włosów nie musi kojarzyć się z płaczem i niepotrzebnym stresem. Fryzjer dla dziecka powinien kojarzyć się z beztroskim czasem w otoczeniu ludzi, którym ufa. Na początku spróbuj pokazać lub opowiedzieć maluszkowi, jak wygląda salon fryzjerski, czym zajmują się ludzie tam pracujący i dlaczego warto się do niego wybrać. Najlepszy moment na krótką rozmowę może przypaść na czas kąpieli, gdy myjecie włosy lub bawicie się ulubionymi wodnymi zabawkami.

Zanim fryzjer zajmie się przygotowaniem nowej fryzury dla Twojej pociechy, zacznijcie od poznania miejsca i oswojenia się z nietypowymi dla maluszka sprzętami. Możecie wspólnie odwiedzić okoliczny punkt fryzjerski, usiąść na chwilę w fotelu fryzjerskim lub oglądać jego wnętrza podczas drogi powrotnej z placu zabaw. Przygotowanie dziecka niekiedy trwa kilka dni, innym razem nawet kilka tygodni – to bardzo indywidualna kwestia!

Opowiadaj malcowi w spokojnym tonie o tym, dlaczego obcinanie włosów jest niekiedy potrzebne i czemu warto dbać o swoje włosy. Być może przy okazji zachęcisz go do odwiedzania nowych miejsc i poznawania ciekawych osób.

Powiedz swojemu podopiecznemu, że może na zmianę uczesania zabrać ulubioną zabawkę lub ubrać ulubioną odzież. Czasami w przygotowaniach pomaga oglądania obrazków w kolorowych książeczkach, które są znakomitym wstępem do opowieści o różnych zawodach i zainteresowaniach innych ludzi. Niektóre salony fryzjerskie mają własny kącik zabaw, który gwarantuje dodatkowe przyjemne wspomnienia.

Obcinanie włosów nie od razu musi się udać – niekiedy będziecie potrzebowali dwóch lub trzech prób, zanim maluszek usiądzie na fotelu fryzjerskim. Pierwsza wizyta w salonie powinna odbywać się w porze dnia, gdy Twój szkrab jest wypoczęty i dobrze współpracuje z opiekunem. Przygotowanie dziecka możesz prowadzić w domu, rozmawiać o tym wyjątkowym wydarzeniu w drodze z przedszkola lub podczas wieczornego opowiadania bajek.

Dla młodszych klientów fajnym doświadczeniem może być pójście na zmianę fryzury ze starszym rodzeństwem, tatą lub dziadkami. Wówczas zaobserwuje, że to sympatyczne doświadczenie, a brat lub siostra opuszczają salon, zadowoleni z nowego uczesania. Z doświadczonym specjalistą od dziecięcych strzyżeń maluch może bawić się podczas podnoszenia i opuszczania fotela bądź ostrzyc ulubioną zabawkę!

dziecko-u-fryzjera-3

Jak wybrać fryzjera dla dziecka i jak je przygotować?

Gdy Twoje malucha czeka ścinanie włosów, jednym z najważniejszych elementów dobrego przygotowania dziecka jest wybór odpowiedniego salonu fryzjerskiego. Punkty z usługami dla najmłodszych różnią się ofertą i sposobem pracy z klientami, dlatego dobrze jest zaczerpnąć porady innych rodziców i zapytać o doświadczenie znajomych. Najlepiej, by wybrane przez Was miejsce znajdowało się w niedalekiej odległości od domu i było przystosowane do obsługiwania najmłodszych klientów. Dziecko u fryzjera musi czuć się jak w domu – liczy się przyjazna atmosfera, delikatne kolory na ścianach i pracownicy, którzy zagwarantują mu serdeczną opiekę.

Idealny salon fryzjerski to taki, który specjalizuje się w strzyżeniu najmłodszych. W wielu placówkach dostępne są specjalne krzesełka dla maluszków, a nawet fotele fryzjerskie, stylizowane na samochody lub ozdobione dekoracjami z ulubionych dziecięcych bajek. Pierwszy fryzjer dla dziecka musi mieć w sobie coś z psychologa – umieć zagadać do kilkuletniego gościa, zająć go i płynnie obserwować zachowanie maluszka, by sprawnie ostrzyć go i nie przedłużać niepotrzebnie czas wizyty.

Zanim udasz się do specjalisty od włosów, przyzwyczajaj dziecko do odgłosu suszarki i tego, że ktoś dotyka okolic jego głowy. Pomocne będą zabawy w salon piękności – możecie przygotować najnowszą fryzurę ulubionemu misiowi lub lalce albo zakręcić włosy mamy na papiloty. Chciałbyś, aby dziecko u fryzjera lepiej współpracowało, a obcinanie włosów stało się sympatycznym rytuałem? Opowiadaj swojemu smykowi o tym, jakich kosmetyków można używać do codziennej higieny i pielęgnacji, zachęcaj go do czesania włosów. Możecie również wspólnie wybrać wymarzoną szczotkę do czesania lub komplet kolorowych spinek. Ważne jest także umiejętne mycie włosów dziecka w domu – tak, aby woda nie lała się malcowi do oczu i by zabiegi pielęgnacyjne związane z włosami przyjemnie się kojarzyły.

Pamiętaj przy tym, że nie ma jednej sprawdzonej metody, by pierwsza wizyta u fryzjera była udana. Czasami to kwestia odczekania kilku dni lub udania się do konkretnej osoby, która z łatwością nawiązuje kontakt z najmłodszymi klientami. Tym, co zapewne zachęci maleństwo do odwiedzenia fryzjera, jest kącik zabaw lub salon, w którym podczas wizyty fryzjerskiej Twoja pociecha może obejrzeć krótką bajkę.

Jako rodzic przyzwyczajaj dziecko, że pan lub pani podczas wizyty będzie dotykać jego włosów i głowy, ale zrobi to delikatnie i w przyjemny sposób. Aby bobas lepiej odnalazł się na fotelu fryzjerskim, możesz posadzić go na swoich kolanach – wówczas poczuje się pewniej i dłużej wytrzyma w pożądanej pozycji.

dziecko-u-fryzjera-1

Histeria dziecka u fryzjera – jak sobie z tym poradzić?

Niestety, bywa i tak, że Twoje maleństwo nie chce zupełnie współpracować podczas odwiedzania salonu fryzur. Histeria dziecka u fryzjera to reakcja obronna na nadmiar bodźców, których smyk doświadcza – nowi ludzie, nieznane otoczenie, hałas, który produkują suszarki do włosów i inne urządzenia. Nawet najpiękniejszy kącik zabaw może nie przekonać go do skrócenia zbyt długiej grzywki. To wszystko może przytłoczyć malca i sprawić, że będzie tulić się w ramionach rodzica. Wówczas dobrze jest zabrać brzdąca w bardziej ustronne miejsce – dać mu czas na wyciszenie i uspokojenie się.

Na pewno nie próbuj ścinać dziecięcych włosów na siłę – być może osiągniesz oczekiwany efekt, ale smutne doświadczenie pozostanie z malcem na dłużej. Mogą one spowodować, że maluch już nigdy więcej nie będzie chciał zmieniać swojego uczesania.

Miej świadomość, że pierwsza wizyta może być wyłącznie okazją do poznania nowego miejsca i konkretnej osoby, która zadba o wygląd zewnętrzny Twoich bliskich. To nic strasznego – za drugim lub trzecim razem na pewno się uda!

Jeśli mimo rozmowy i prób zmiany fryzury Twoje dziecko nadal nie współpracuje, pozostaje poczekać z tym doświadczeniem na bardziej sprzyjający moment. Czasami pomaga wybór godziny, w której w salonie jest mniej ludzi. Innym razem – towarzystwo siostry bądź brata, a nawet ulubionej koleżanki z przedszkola. Testuj różne opcje i nie zrażaj się początkowymi niepowodzeniami – być może zrobienie na koniec strzyżenia pięknego warkocza lub obietnica pysznych lodów po wyjściu z salonu pomoże odnieść Waszej rodzinie sukces!

Dziecko i fryzjer – udana przygoda z maluszkiem

Salony fryzjerskie to jedno z ciekawszych miejsc, do którego możesz zabrać swojego synka lub córeczkę. Dzięki współpracy z doświadczonym fryzjerem z pewnością znajdziesz sposób, dzięki któremu Twoja pociecha będzie spokojna.

Aby łatwiej Ci było dotrzeć na umówioną wizytę, skorzystaj z praktycznych akcesoriów dla najmłodszych, dostępnych w bogatej ofercie sklepu BoboWózki – jednym z nich z pewnością będzie wielofunkcyjny wózek 3w1 Anex Mev, który możesz nabyć w zestawie z lekkim i ergonomicznym fotelikiem dla niemowląt Cybex Cloud G i-Size.

Do poruszania się po mieście zdecydowanie polecamy także praktyczne akcesoria do noszenia niemowląt – Baby Bjorn Mini 3D Mesh to nosidełko dla najmłodszych użytkowników, które w pełni zabezpiecza i chroni delikatny kręgosłup niemowlęcia. Dzięki tego rodzaju wyposażeniu z łatwością dotrzesz na umówioną wizytę do fryzjera, nawet jeśli wymarzony punkt znajduje się w oddalonej części miasta.

Dla rodziców, którzy cenią sobie aktywność na świeżym powietrzu, dostępne są skrętne przyczepki rowerowe, takie jak Thule Chariot Sport 1, które możesz używać zarówno jako akcesorium do roweru, jak i samodzielny wózek miejski z dużymi kołami.

Pierwsza wizyta w gabinecie pediatry, pierwsze odwiedziny u dentysty czy spotkanie z innymi dziećmi w klubiku malucha? Każde z tych doświadczeń, podobnie jak wizyta u fryzjera, może być dla dziecka przyjemnym doznaniem, o ile zadbasz o jego komfort psychiczny, zagwarantujesz malcowi spokój i odpowiednio wcześnie zaczniesz przygotowania do nowego wydarzenia w dziecięcym życiu. W codziennym oswajaniu nowości pomocny będzie oczywiście lekki i łatwy w użytkowaniu wózek, np. Mima Xari 4G lub Bebetto Bresso, który jest dostępny w komplecie z dedykowanym fotelikiem niemowlęcym Maxi Cosi Pebble 360 Pro 2.

Podczas zdobywania nowych miejsc i poznawania nieznanych zakątków Twojego miasta, a także kolejnej wizyty u fryzjera, przyda się wózek, w którego pojemnym koszu zakupowym zmieścisz wszystkie najważniejsze dziecięce gadżety – ten problem z łatwością rozwiąże zwrotny model Bebetto Luca, czyli wózek 3w1 z wspomnianym już wyżej fotelikiem niemowlęcym Maxi Cosi Pebble 360 Pro 2.

Nawet jeśli jesteś rodzicem bliźniaków lub dzieci z niewielką różnicą wieku, przemieszczanie się po mieście lub wąskich chodnikach będzie ułatwione dzięki wózkowi Childhome Tandem Grey – to sprawdzony przepis na udany czas z niemowlęciem w każdym wieku. Poznaj najlepsze produkty ze sklepu BoboWózki i zapewnij swoim bliskim komfort, na który z pewnością zasługują. Ciesz się pierwszą wizytą u fryzjera swojego maleństwa i zadbaj dzięki naszym niezawodnym akcesoriom o jego komfort, tak aby każde doświadczenie kończyło się szerokim uśmiechem na jego dziecięcej twarzy!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up