+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Pierwsza wizyta u dentysty! Kiedy powinno się pójść z dzieckiem do stomatologa?

Pierwsza wizyta u dentysty! Kiedy powinno się pójść z dzieckiem do stomatologa?

2020-01-14

Im szybciej, tym lepiej

Pierwszy raz dziecko u dentystyWarto, by rodzice zgłosili się z dzieckiem do stomatologa już w okolicach szóstego miesiąca życia dziecka. W tym okresie zaczynają rosnąć dziecku pierwsze ząbki mleczne. Lekarz sprawdzi i oceni, czy wzrost zębów przebiega prawidłowo, czy poprawnie się one ustawiają, a także porozmawia z rodzicami o odpowiedniej higienie jamy ustnej i udzieli wszelkich niezbędnych wskazówek. Czekanie z wizytą do czasu, kiedy malec zacznie uskarżać się na ból, czy rodzice zauważą pierwsze oznaki próchnicy, nie jest dobrym pomysłem. Wówczas dziecko wizyty u stomatologa może kojarzyć z bólem, nieprzyjemnym wierceniem w ząbkach i dźwiękiem, który niejednego dorosłego przyprawia o gęsią skórę. Warto wyjaśnić dziecku, dokąd idziemy i opisać, jak będzie wyglądała taka wizyta. Możemy wytłumaczyć, że dziecko będzie musiało usiąść na specjalnym fotelu i pan lub pani doktor poprosi o otwarcie buźki i pokazanie ząbków. Zaświeci do buźki światełkiem, żeby dokładnie obejrzeć ząbki i dziąsła. Być może pan lub pani doktor pokaże maluszkowi kilka urządzeń stomatologicznych i opowie o jakichś ciekawostkach dostosowanych do wieku malucha. Warto wcześniej z lekarzem uzgodnić, czy dziecko może zabrać ulubioną przytulankę lub małą zabawkę, z którą będzie czuło się bardziej komfortowo.

Wybór gabinetu i lekarza Ząbkowanie dziecka

Warto poszukać czy w naszym mieście istnieje specjalny gabinet stomatologiczny, który jest przeznaczony i przystosowany do dzieci. To taki, w którym pojawiają się kolory, gdzie mogą leżeć w skrzyniach zabawki i maskotki, a na stoliku kolorowanki i kredki. W przypadku czekania w kolejce kolorowanki i zabawki doskonale wypełnią czas starszego dziecka, które przyszło na wizytę. Jeśli w naszym mieście nie ma takich gabinetów, wówczas poszukajmy lekarza z polecenia znajomych. Stomatolog, który będzie prowadził leczenie i kontrolę jamy ustnej dziecka, powinien być wyjątkowo delikatny i mieć podejście do dziecka. Od pierwszego dentysty zależy bowiem to, jak dziecko w późniejszym i dorosłym życiu będzie reagowało na wizytę u stomatologa. Warto budować u dziecka nawyk regularnych wizyt i przeglądów jamu ustnej, by w porę zauważyć i wyeliminować ewentualne zagrożenie i ryzyko choroby zębów.

Po co dbać o zęby mleczne?

Dziecko u dentystyNiektórym rodzicom wydaje się, że o zęby mleczne nie trzeba dbać, bo przecież i tak wypadną. To nie jest jednak dobre podejście. Chodzi o to, by dziecko już od najmłodszych lat uczyło się dbania o higienę jamy ustnej i wiedziało, że mycie ząbków powinno być codziennym nawykiem. W tym artykule przeczytacie, od kiedy powinniśmy myć dzieciom zęby i tego samego je uczyć. Pamiętajmy także, że próchnica to bardzo poważny problem, który nie znika po usunięciu, czy wypadnięciu zarażonego nią zęba. Może ona przejść na zęby stałe i doprowadzać do powolnego ich uszkadzania. Zdrowe zęby mleczne są podstawą do tego, by dziecko cieszyło się w przyszłości pięknymi i zdrowymi zębami stałymi.

 

Czy Wy wizytę u dentysty macie już za sobą, czy to jeszcze przed Wami?

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2022 BoboWózki
social mail
social up
Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.