+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Pierwsza wizyta u dentysty

Pierwsza wizyta u dentysty! Kiedy powinno się pójść z dzieckiem do stomatologa?

2022-12-01

Kiedy powinna się odbyć pierwsza wizyta u dentysty? Podpowiemy Ci, jak powinna przebiegać wizyta dziecka u dentysty! Dowiedz się również, w jaki sposób wybrać odpowiedni gabinet i lekarza stomatologa dla malucha.

Spis treści:

Kiedy pierwsza wizyta u dentysty? Im szybciej, tym lepiej!

Powiedzmy sobie szczerze – wiele osób dorosłych stresuje się wizytą u dentysty. Jest to pokłosie doświadczeń z dzieciństwa, ponieważ kiedyś nie przywiązywano dużej wagi do komfortu psychicznego małego pacjenta, a wizyty często odbywały się jedynie, gdy dziecko zaczynało narzekać na ból zęba. Na szczęście leczenie dentystyczne przez ostatnie lata bardzo mocno się rozwinęło, a wraz z nim świadomość, że do lekarza stomatologa należy chodzić regularnie. Zmienia się również podejście lekarzy do małego pacjenta, coraz więcej gabinetów zaczyna specjalizować się w leczeniu zębów maluchów. Gdy urodzi się dziecko, bardzo szybko musisz odpowiedzieć sobie na pytanie, kiedy pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce.

Przygotowaliśmy dla Ciebie nie tylko odpowiedź na to pytanie, ale również podpowiadamy jak wybrać odpowiedni gabinet stomatologiczny oraz lekarza, a także czemu dbanie o zęby mleczne jest ważne.

Należy to powiedzieć stanowczo: o zęby mleczne trzeba dbać równie mocno jak o stałe. Regularne czyszczenie ząbków malucha to jednak nie wszystko. Aby zęby dziecka rosły zdrowe i ładne, należy regularnie odwiedzać lekarza stomatologa. W przypadku higieny jamy ustnej doskonale sprawdza się powiedzenie, że „łatwiej zapobiegać niż leczyć”.

Zęby mleczne zaczynają wyrastać około szóstego miesiąca życia dziecka (chociaż zdarza się, że nieco wcześniej). Proces ten trwa do trzydziestego miesiąca życia, a na jego końcu maluch powinien mieć dwadzieścia zębów mlecznych. Około szóstego roku życia rozpoczyna się z kolei proces wymiany uzębienia na stałe. Wielu rodziców do momentu wyrastania stałego uzębienia dba jedynie o to, aby pociecha myła zęby każdego dnia. Pierwsza wizyta dziecka u dentysty odbywa się często dopiero, gdy zaczną mu wyrastać stałe zęby. Tymczasem należy to zrobić dużo wcześniej.

Kiedy pierwszy raz do dentysty rodzic powinien wybrać się z dzieckiem? Jak wybrać odpowiedni gabinet i czemu należy dbać o zęby mleczne? O tym dowiesz się z poniższego artykułu.

pierwsza-wizyta-u-dentysty

Pytanie „kiedy pierwszy raz z dzieckiem do dentysty?” warto zadać sobie, zanim w ogóle pojawią się u malucha zęby mleczne.

Warto zgłosić się z pociechą do stomatologa już w okolicach szóstego miesiąca życia dziecka, a już na pewno przed ukończeniem pierwszego roku życia. W tym okresie zaczynają rosnąć dziecku pierwsze ząbki mleczne. Jak przebiegnie pierwsza wizyta u dentysty? Lekarz sprawdzi i oceni, czy wzrost zębów przebiega prawidłowo, czy poprawnie się one ustawiają, a także porozmawia z rodzicami o odpowiedniej higienie jamy ustnej i udzieli wszelkich niezbędnych wskazówek.

Czekanie z wizytą do czasu, kiedy malec zacznie uskarżać się na ból czy rodzice zauważą pierwsze oznaki próchnicy, nie jest dobrym pomysłem. Wówczas dziecko wizyty u stomatologa może kojarzyć z dyskomfortem, nieprzyjemnym wierceniem w ząbkach i dźwiękiem, który niejednego dorosłego przyprawia o gęsią skórę.

Kiedy z dzieckiem pierwszy raz do dentysty wybierasz się, gdy jest jeszcze niemowlęciem, niemożliwym jest wyjaśnienie mu, na czym taka wizyta polega. Dlatego przed każdą kolejną warto dziecku mówić, dokąd idzie i opisać, jak będzie wyglądało badanie. Z czasem zacznie kojarzyć słowo „dentysta” z określoną sytuacją.

Należy wytłumaczyć, że dziecko będzie musiało usiąść na specjalnym fotelu i pan lub pani doktor poprosi o otwarcie buźki i pokazanie ząbków. Zaświeci do buźki światłem, żeby dokładnie obejrzeć ząbki i dziąsła. Być może pan lub pani doktor pokaże maluszkowi kilka urządzeń stomatologicznych i opowie o jakichś ciekawostkach dostosowanych do wieku malucha. Warto wcześniej z lekarzem uzgodnić, czy dziecko może zabrać ulubioną przytulankę lub małą zabawkę, z którą będzie czuło się bardziej komfortowo.

Pierwsza wizyta u dentysty z dzieckiem to także dobra okazja dla rodziców, aby porozmawiać ze stomatologiem o tym, w jaki sposób dbać o codzienną higienę jamy ustnej malucha, jak często umawiać się na wizyty kontrolne, a także co powinno Cię zaniepokoić. Jeśli w Twojej klinice stomatologicznej przyjmują zarówno specjaliści dla dzieci, jak i dorosłych, możesz umawiać siebie i dziecko na ten sam termin. W ten sposób będziecie wspierać się wzajemnie, a Ty pokażesz maluchowi, że nie ma powodów do obaw.

Pierwsza wizyta u dentysty – wybór gabinetu i lekarza

Ważne jest nie tylko kiedy pierwsza wizyta u dentysty powinna się odbyć, ale również w jaki sposób wybrać odpowiedni gabinet i lekarza.

Warto poszukać, czy w Twoim mieście istnieje specjalny gabinet stomatologiczny, który jest przeznaczony i przystosowany do dzieci. To taki, w którym w przestrzeni jest więcej kolorów, gdzie mogą leżeć w skrzyniach zabawki i maskotki, a na stoliku książeczki do kolorowania i kredki. W przypadku czekania w kolejce kolorowanki i zabawki doskonale wypełnią czas starszego dziecka, które przyszło na wizytę.

W leczeniu małych ząbków specjalizuje się pedodonta. To lekarz-dentysta, który zajmie się zarówno niemowlakiem, jak i kilkulatkiem czy nastolatkiem. Ten lekarz również wie, w jaki sposób budować emocje, aby wizyta u stomatologa nie kojarzyła się maluchowi negatywnie. Doświadczony stomatolog dziecięcy będzie wiedział, że nie zawsze małego pacjenta da się posadzić na fotelu dentystycznym. Zazwyczaj jednak udaje się takie badanie przeprowadzić, gdy dziecko wygodnie siedzi sobie w foteliku samochodowym lub wózku. W takich sytuacjach przydadzą się modele z możliwości odchylenia oparcia, np. Maxi-Cosi Pearl 360Maxi Cosi Titan PlusCybex Sirona SX2 i-Size czy Cybex Priam 4.0 by Jeremy Scott.

Pedodonta, z uwagi na swoją specjalizację, zajmuje się głównie:

- ząbkowaniem,

- profilaktyką i leczeniem zębów mlecznych,

- profilaktyką i leczeniem zębów stałych,

- kontrolą wymiany zębów z mlecznych na stałe,

- profilaktyką wad zgryzu,

- leczeniem chorób błony śluzowej u dzieci.

Jeśli w Twoim mieście nie ma takich gabinetów, wówczas poszukaj lekarza z polecenia znajomych. Stomatolog, który będzie prowadził kontrolę i leczenie jamy ustnej dziecka, powinien być wyjątkowo delikatny i mieć podejście do małych pacjentów. W wielu gabinetach, nawet tych niespecjalizujących się w leczeniu dzieci, wizyta dziecka u dentysty kończy się nagrodą. Kilkulatek ucieszy się z naklejki „dzielny pacjent”, ale również z niewielkiego upominku od stomatologa, na przykład baniek mydlanych, kredek czy kauczukowej piłeczki. Jeśli w wybranym przez Ciebie gabinecie lekarz nie stosuje takich form nagradzania, pozwól maluchowi wybrać sobie jakiś drobiazg podczas najbliższych zakupów.

Pierwsza wizyta u dentysty warunkuje to, jak dziecko w późniejszym i dorosłym życiu będzie reagowało na wizytę u stomatologa. Warto budować u dziecka nawyk regularnych wizyt i przeglądów jamy ustnej, by w porę zauważyć i wyeliminować ewentualne zagrożenie czy ryzyko choroby zębów. Zachęcamy Cię, aby pierwsza wizyta u stomatologa odbyła się jeszcze przed ząbkowaniem lub na początku tego procesu, ale jeśli Twój maluch jest już nieco starszy, wybierz gabinet bardzo starannie, aby nie zrazić dziecka do kolejnych wizyt.

Po co dbać o zęby mleczne?

Niektórym rodzicom wydaje się, że o zęby mleczne nie trzeba dbać ani ich leczyć, bo przecież i tak wypadną. W efekcie pierwsza wizyta u dentysty odbywa się dopiero wtedy, gdy maluch narzeka na ból zęba. To zdecydowanie nie jest dobre podejście.

Pierwszym z powodów, dla których należy dbać o zęby mleczne, jest kształtowanie właściwych nawyków higienicznych. Chodzi o to, by dziecko już od najmłodszych lat uczyło się dbania o higienę jamy ustnej i wiedziało, że zęby mleczne, podobnie jak później stałe, myje się nie tylko codziennie, a nawet kilka razy dziennie.

tym artykule przeczytasz, od kiedy należy myć dzieciom zęby i jak je nauczyć wykonywać tę czynność samodzielnie. Na początkowym etapie dbania o higienę jamy ustnej wygodnie Ci będzie myć dziecku ząbki w foteliku do karmienia, wśród których masz duży wybór, np. Muuvo ChocPeg Perego Siesta Follow Me czy Stokke Tripp Trapp. Mycie zębów w foteliku może stanowić połączenie ważnej czynności higienicznej z zabawą – wystarczy postawić fotelik naprzeciwko lustra, aby maluch mógł przyjrzeć się temu, jak jego ząbki stają się czyste. Gdy dziecko jest w wieku przedszkolnym, możesz włączyć mu specjalną piosenkę, aby z jej bohaterami Twoje pociecha chętniej i dokładniej chętnie myła zęby.

Pierwsza wizyta u dentysty, jak i każda kolejna, to umacnianie w dziecku przekonania, że lekarz stomatolog nie musi budzić w nim strachu. Wiele dzieci boi się wizyt u dentysty, ponieważ trafiają na fotel stomatologiczny dopiero w momencie, gdy boli je ząb. Nowe, nieznane otoczenie połączone z dyskomfortem wzmaga lęk. Tymczasem, jeśli pierwsza wizyta u stomatologa odbędzie się odpowiednio wcześnie i będziesz chodzić z maluchem do dentysty od samego początku, nie tylko oswajasz go z gabinetem i przyrządami stomatologicznymi. Regularne wizyty pozwalają wyłapać najmniejszą oznakę próchnicy lub innych problemów z uzębieniem i umożliwiają reakcję jeszcze w momencie, gdy nic nie boli.

pierwsza-wizyta-u-dentysty

Pamiętaj, że próchnica to bardzo poważny problem, który nie znika po usunięciu czy wypadnięciu zarażonego nią zęba. Próchnica to bowiem choroba zakaźna, która może przejść na zęby stałe. W jaki sposób? Bakterie osiadają na dziąsłach i języku, a nawet na migdałkach. Mnożą się w jamie ustnej, wpływając negatywnie na stan zębów, m.in. na osłabienie zmineralizowania szkliwa. Co więcej, bakterie przenoszą się wraz ze śliną w głąb organizmu. Wnikają do krwi, a w efekcie sprawiają, że dziecko ma słabszy układ odpornościowy. Dzieci, które mają próchnicę, mogą poważniej i dłużej przechodzić wszelkie infekcje.

Kolejnym bardzo ważnym argumentem jest wpływ zębów mlecznych na rozwój i wygląd zębów stałych. Pod zębami mlecznymi dojrzewają stałe. Jeśli mleczaki nie będą leczone, próchnica dotrze do zawiązków i w konsekwencji zęby stałe wyrosną już zainfekowane.

Ale nie chodzi tu jedynie o przenoszenie się bakterii próchnicy. Chore zęby mleczne mogą spowodować nawet nieprawidłowy rozwój żuchwy i szczęki. Zdarza się, że zęby stałe będą wychodzić krzywo lub od strony podniebienia. Tymczasem regularne dbanie o zęby mlecze i wizyty u dentysty pozwolą uniknąć tej nieprzyjemnej i bolesnej sytuacji.

Dobry stan zdrowia zębów mlecznych ma również wpływ na właściwy rozwój mowy. Zbyt szybka utrata zębów mlecznych lub usunięcie ich z powodu próchnicy bardzo często wpływa na problemy z wymową poszczególnych głosek. Nieprawidłowości najczęściej związane są z głoskami:

  • detalizowanymi: s, z ,c, dz, ś, ź, ć, dź, sz, ż, cz, dż;
  • przedniojęzykowko-zębowymi: t, d, n;
  • wargowo-zębowymi: f, w.

Konsekwencją problemów z wymową jest konieczność uczęszczania na zajęcia z logopedą, aby maluch nauczył się właściwie realizować głoski i nie miał problemów, gdy wyrosną mu zęby stałe.

Zdrowe zęby mleczne są podstawą do tego, by dziecko cieszyło się w przyszłości pięknymi i zdrowymi zębami stałymi.


Czy Twoje dziecko regularnie chodzi o dentysty? Podziel się z nami swoim doświadczeniem w kwestii wyboru gabinetu, a także kiedy odbyła się pierwsza wizyta u stomatologa Twojego malucha. Podpowiedz innym rodzicom, w jaki sposób pierwszy raz w gabinecie stomatologicznym można zamienić w ciekawą przygodę.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up