+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
uczulenie na słońce u dzieci

Uczulenie na słońce u dzieci – jak je rozpoznać?

2024-04-15

Wysokie temperatury zachęcają do przebywania na świeżym powietrzu, co jest korzystne dla zdrowia i samopoczucia. Nadmierna ekspozycja na słońce może jednak prowadzić do reakcji alergicznej. Sprawdź, jak rozpoznać i w jaki sposób leczyć uczulenie na słońce u dzieci.

Spis treści:

Korzyści i zagrożenia związane z przebywaniem na świeżym powietrzu

Przebywanie na świeżym powietrzu może przynieść maluchowi mnóstwo korzyści. To nie tylko sposób na dotlenienie i hartowanie małego organizmu, ale także, na pozyskanie witaminy D3. Jest ona niezbędna do właściwego funkcjonowania układu immunologicznego i nerwowego oraz utrzymania zdrowych i mocnych kości.

To również doskonały pomysł na spędzenie czasu – wspólne spacery mogą być świetną zabawą i szansą na zacieśnienie więzi i relacji rodzinnych. Niestety, nadmierne wystawianie się na intensywne promienie słoneczne może prowadzić do oparzeń i uczuleń. Częstym skutkiem ekspozycji bywa pokrzywka słoneczna.

W tym artykule podpowiadamy, czym charakteryzuje się uczulenie na słońce u niemowlaka oraz u starszego dziecka. Wyjaśniamy, jakie są objawy alergii na słońce oraz na czym polega leczenie uczulenia. Doradzamy też, o czym należy pamiętać, kiedy występuje wysypka od słońca u dziecka.

uczulenie-na-slonce-u-dzieci

Uczulenie na słońce u dzieci – czym się przejawia?

Uczulenie na słońce u dziecka, czyli fotodermatoza dziecięca, to reakcja skórna na promieniowanie słoneczne. Jest dość powszechnym zjawiskiem. Na wysypkę oraz inne objawy alergii narażone są zwłaszcza niemowlęta w wieku do około 2 lat. Dzieje się tak, ponieważ tak małe dzieci nie mają jeszcze w pełni wykształconej skóry, co naraża je na niekorzystne działanie czynników zewnętrznych.

Ich skóra nie wytworzyła jeszcze mechanizmów ochronnych, co sprawia, że jest bardzo wrażliwa. Nie zawiera też odpowiedniej ilości melaniny, czyli barwnika, którego zadaniem jest blokowanie szkodliwego działania słońca. W efekcie promieniowanie ultrafioletowe dociera do głębszych warstw, co prowadzi do większych szkód w organizmie.

Uwaga! Alergia na słońce u dzieci to nie to samo, co oparzenie słoneczne. Pod pierwszym pojęciem kryje się reakcja skórna na taką dawkę promieniowania, która nie wywołuje skutków u większości osób (zwłaszcza dorosłych). Z kolei oparzenie jest reakcją skórną u zdrowej osoby na zbyt silne promieniowanie ultrafioletowe bądź za długą ekspozycję na słońce.

Biorąc pod uwagę powody uczulenia na słońce, można wyróżnić trzy główne rodzaje alergii słonecznej u dzieci:

 • metaboliczne uczulenie na słońce u dzieci – ma związek z zaburzeniami metabolizmu w organizmie,
 • egzogenne uczulenie od słońca u dzieci – jest spowodowane ziołami, kosmetykami (na przykład kremami do opalania) lekami oraz innymi zewnętrznymi czynnikami,
 • idiopatyczna alergia na słońce u dzieci – jej przyczyna jest nieznana, występuje samoistnie najczęściej właśnie u dzieci, przy pierwszym zetknięciu się dziecięcej skóry ze słońcem po zimie.

U niemowląt oraz starszych dzieci najczęściej występują uczulenia o podłożu egzogennym i idiopatycznym.

uczulenie-na-slonce-u-dzieci

W przypadku reakcji alergicznej fototoksycznej alergenem zazwyczaj staje się konkretny składnik kosmetyku, na przykład kremu do opalania. W efekcie kontaktu z promieniami słonecznymi wywołuje on reakcję uczuleniową. Objawy alergii to przede wszystkim ciemne, charakterystyczne plamy na ciele. Objawy nasilają się pod wpływem słońca, dlatego ważne jest, aby w razie ich wystąpienia zabezpieczyć pociechę przed promieniowaniem UV.

Uczulenie od słońca u dzieci najczęściej występuje w pierwszych słonecznych dniach w roku, kiedy maluchy dłużej i częściej przebywają na świeżym powietrzu. Zdarza się, że objawy uczulenia pojawiają się nawet u malców, które krótko przebywają na zewnątrz, mają osłoniętą główkę czy nałożony filtr przeciwsłoneczny na twarz i ciało.

Najczęstsze objawy alergii u niemowląt i starszych dzieci to przede wszystkim:

 • pokrzywka słoneczna,
 • wysypka,
 • opuchlizna,
 • grudki na skórze,
 • pęcherzyki skórne,
 • przebarwienia,
 • zaczerwienienie skóry,
 • łuszczący się naskórek,
 • swędzenie skóry.

Zaczerwienienie skóry, pokrzywka słoneczna i inne objawy uczulenia najczęściej występują w ciągu około 24 godzin od ekspozycji na słońce. Są one widoczne przede wszystkim w miejscach najmocniej narażonych na kontakt z promieniami słonecznymi, takich jak ramiona, kark, twarz oraz dekolt. Pęcherze, wysypka i inne objawy uczulenia mogą też pojawić się po 2-3 dniach od czasu kontaktu ze słońcem.

uczulenie-na-slonce-u-dzieci

Uczulenie na słońce u dzieci może być bardzo nieprzyjemne. Poza objawami skórnymi alergii mogą bowiem towarzyszyć inne dolegliwości, takie jak:

 • ból głowy,
 • biegunka,
 • zapalenie spojówek,
 • wymioty,
 • dreszcze,
 • podwyższona temperatura lub gorączka.

Alergia na słońce – sposoby leczenia

Objawy uczulenia słonecznego wywołują spory dyskomfort, a często też ból u dziecka. Dlatego w razie wystąpienia reakcji alergicznej, nie czekaj, tylko jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Specjalista zbada małego pacjenta i wdroży odpowiednie leczenie uczulenia, przepisując stosowne leki na ból głowy, wysoką temperaturę czy biegunkę. Leczenie uczulenia często polega też na stosowaniu leków przeciwzapalnych.

Zwróć też uwagę na to, aby usunąć czynnik wywołujący uczulenie. Objawy nasilają się pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego ważne jest, aby w czasie występowania reakcji alergicznych, a także po ich ustąpieniu, unikać przebywania na świeżym powietrzu bez odpowiedniego okrycia i ochrony przeciwsłonecznej.

Jeśli u dziecka pojawiła się zwykła pokrzywka słoneczna, w jej wyleczeniu zazwyczaj pomocne są maści i kremy na bazie tlenku cynku. Łagodzą one pokrzywkę, wysypkę i inne zmiany skórne.

W terapii może również pomóc wapno, leki antyhistaminowe dostępne bez recepty oraz kremy i balsamy nawilżające, zwłaszcza te przeznaczone dla skóry wrażliwej i atopowej, zawierające alantoinę i panthenol w składzie. Po kilku dniach stosowania powinny one umorzyć przykre dolegliwości. W wyborze odpowiedniego preparatu pomoże Ci lekarz bądź farmaceuta.

Pamiętaj! Doraźne leczenie objawów fotodermatozy to nie wszystko. Zadbaj o to, aby schorzenie nie wystąpiło w przyszłości. Ryzyko pojawienia się alergii zmniejszysz, stosując się do kilku wskazówek.

uczulenie-na-slonce-u-dzieci

Jak chronić dziecko przed intensywnym słońcem?

Aby uniknąć albo znacznie zredukować ryzyko wystąpienia reakcji alergicznych na słońce u dziecka, lepiej nie wychodź z pociechą na zewnątrz między godziną 11:00 a 15:00. W tym czasie promieniowanie UV jest zwykle najsilniejsze. Jeśli zatem masz taką możliwość, wybierz się na spacer wieczorem lub wczesnym rankiem.

Unikaj również wychodzenia na zewnątrz podczas upałów. Bardzo wysokie temperatury narażają nie tylko na podrażnienia skóry spowodowane słońcem, ale też mogą prowadzić do innych przykrych, a nierzadko groźnych skutków, takich jak ból głowy, odwodnienie, a nawet udar słoneczny. Dzieci do około 3. roku życia w ogóle nie powinny być narażone na bezpośrednią ekspozycję na promienie słoneczne.

Jeżeli jednak planujecie zabawę na świeżym powietrzu w godzinach okołopołudniowych, pamiętaj o odpowiednim zabezpieczeniu skóry malucha. Posmaruj twarz, szyję, ręce oraz inne widoczne części ciała dziecka grubą warstwą kremu z silnym filtrem przeciwsłonecznym. Najlepiej wybierz kosmetyki przeznaczone dla dzieci, o łagodniejszym składzie, które dobrze chronią wrażliwą i delikatną skórę malca.

Pamiętaj o regularnym nakładaniu kolejnych warstw kremu. Pod wpływem potu, wilgoci, a także intensywnej zabawy kosmetyk ściera się ze skóry, a tym samym zmniejsza się jego skuteczność działania. Na opakowaniu produktu znajdziesz informację dotyczącą systematyczności stosowania i nakładania kolejnych warstw – zazwyczaj należy to robić co około 2 godziny, a także po każdym kontakcie z wodą. Jeśli Twój brzdąc pluska się w przydomowym baseniku w ogrodzie, zadbaj o to, aby po każdym wyjściu z basenika smarować go kremem z filtrem przeciwsłonecznym.

Równie ważne jest zabezpieczenie ramion i głowy pociechy ubraniem. Pamiętaj, aby Twój maluch zawsze nosiła czapeczkę lub kapelusz oraz okrycie ramion i karku podczas spacerów bądź zabawy na dworze. Strój dziecka powinien być lekki, przewiewny, najlepiej wykonany z naturalnych materiałów, takich jak bawełna czy len. Dzięki temu nie tylko zabezpieczysz smyka przed słońcem, ale również zwiększysz jego komfort podczas zabawy i przebywania na świeżym powietrzu.

Woź dziecko w wózku z filtrem przeciwsłonecznym, takim jak model Bebetto Vulcano. Dzięki tapicerce z filtrem UV50+ Twoja pociecha będzie chroniona przed promieniowaniem słonecznym podczas drzemki i spaceru.

Jeśli wybieracie się w podróż samochodem, a maluszek wygodnie siedzi w foteliku, takim jak Peg Perego Viaggio 2-3 Flex Isofix, zamocuj na szybach specjalne osłony przeciwsłoneczne, które ochronią Twojego brzdąca przed nadmiernym słońcem i promieniowaniem UV.

Uwaga! Na zaczerwienienie skóry, swędzącą wysypkę i inne objawy alergii są szczególnie narażone niemowlęta i dzieci do około 2-3. roku życia, ale zadbaj o właściwą ochronę przeciwsłoneczną także w przypadku starszych smyków. Długa ekspozycja na słońce i intensywne promienie słoneczne szkodzą w każdym wieku.

O czym pamiętać, gdy dziecko ma wysypkę od słońca?

Zaczerwienienie skóry, świąd, swędząca pokrzywka słoneczna i inne nieprzyjemne objawy alergii są bardzo męczące dla dziecka. Nic zatem dziwnego, że Twoja pociecha prawdopodobnie będzie bardziej płaczliwa, niespokojna, rozdrażniona i marudna. Zachowaj cierpliwość i bądź blisko maluszka. Zadbaj o to, aby Twój brzdąc miał poczucie, że jesteś obok i zawsze może na Ciebie liczyć.

Alergiczne objawy nasilają się pod wpływem słońca, dlatego najlepiej w czasie ich występowania nie wychodźcie na zewnątrz, a jeśli to konieczne, zadbaj o odpowiednie ubranie malucha oraz kremy przeciwsłoneczne z filtrem z jak najwyższym faktorem (przynajmniej UV50+).

W celu złagodzenia objawów reakcji alergicznej możesz smarować skórę pociechy kremami z alantoiną i pantenolem oraz maściami z cynkiem. Stosuj kosmetyki przeznaczone dla dzieci, o jak najbardziej naturalnym składzie, pozbawione zbędnych składników, które mogą potęgować reakcje uczuleniowe.

Na objawy alergii najlepsze są preparaty odpowiednie dla cery wrażliwej, atopowej, skłonnej do podrażnień. Pomocna może być też suplementacja witaminy D, o ile nie jest ona podawana dziecku na co dzień.


Objawy nasilają się zwykle u osób ze skórą delikatną i przesuszoną. Zadbaj zatem o codzienne nawilżanie skóry Twojej pociechy. Łagodne olejki i płyny do kąpieli, a także balsamy i emulsje dla skóry atopowej pomogą nawilżyć dziecięcą skórę, a także zredukować objawy uczulenia.

Podczas leczenia alergii słonecznej bardzo ważne jest właściwe nawodnienie oraz lekkostrawna, ale pożywna dieta. Unikaj podawania dziecku herbatek ziołowych, zwłaszcza tych z roślinami fotouczulającymi, tj z dziurawcem, rumiankiem, nagietkiem czy krwawnikiem. Zaczerwienienie skóry i inne objawy nasilają też niektóre leki, dlatego przed ich podaniem zawsze zapoznaj się z ulotką.

Objawy uczulenia mogą pomóc też złagodzić kompresy z kefiru, maślanki i zsiadłego mleka, a także z obranego, utłuczonego na papkę zielonego ogórka. Pomocne może okazać się też wypicie szklanki mleka kokosowego.

Przedstawione sposoby mogą wspomóc leczenie uczulenia. Podstawą powinna być jednak wizyta u lekarza rodzinnego bądź pediatry, który wskaże właściwy sposób postępowania i dobierze leki odpowiednie do wieku dziecka.

uczulenie-na-slonce-u-dzieci

Uczulenie od słońca u dzieci – kilka słów na koniec

Promienie słoneczne, choć życiodajne, mogą być też groźne. Wysypka, pokrzywka, pęcherze, a także bóle głowy, gorączka czy nudności to tylko niektóre objawy alergii, które mogą wystąpić po zbyt długiej ekspozycji na słońce. Dzięki naszym wskazówkom wiesz już, jak wygląda leczenie uczulenia i co zrobić w przypadku wystąpienia niepokojących objawów. Wiesz także, co robić, aby nie dopuścić bądź maksymalnie obniżyć ryzyko wystąpienia reakcji alergicznej.

A czy promienie słoneczne dały się we znaki również Twojemu smykowi? Jakie objawy alergii miała Twoja pociecha? W jaki sposób poradziliście sobie z nimi? Podziel się z nami swoimi doświadczeniami w komentarzu. Sprawdź również bogaty asortyment sklepu BoboWózki. Zobacz foteliki samochodowe, wózki spacerowe i głębokie, krzesełka do karmienia Bloom Fresco Chrome Noir oraz inne modele, leżaczki i bujaczki z naszej szerokiej oferty. Wybierz produkty idealne dla Twojej pociechy.

Uwaga! Przedstawione informacje nie zastąpią porady lekarza.

 

Źródła:

https://www.recepta.pl/artykuly/uczulenie-na-slonce-u-dzieci-objawy-i-leczenie

https://www.mustela.pl/mustela-blog/uczulenie-na-slonce-u-dzieci-objawy-i-leczenie

https://www.wapteka.pl/blog/artykul/uczulenie-na-slonce-jak-zlagodzic-wysypke-od-slonca-na-skorze-wrazliwej

https://www.aptekaolmed.pl/blog/artykul/uczulenie-na-slonce-objawy-i-leczenie-jak-powstaje-alergia-na-slonce-jak-zlagodzic-objawy-fotodermatozy,440.html

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up