+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
od kiedy podstawka zamiast fotelika

Od kiedy podstawka zamiast fotelika? Czy to dobry pomysł?

2023-08-24

Zgodnie z polskim prawodawstwem dzieci muszą podróżować w pojeździe w foteliku lub w odpowiednim urządzeniu przytrzymującym, którym może być podstawka dla malucha. Choć podstawka zamiast fotelika jest dozwolona dla najmłodszych podróżujących, budzi wiele kontrowersji. Od kiedy podstawka zamiast fotelika?

Spis treści:

Mali pasażerowie muszą być chronieni w pojeździe już od pierwszej podróży. W tym celu rodzice wybierają najbezpieczniejsze nosidełko dla niemowląt, które z czasem zamienia się w fotelik dla starszaka. Gdy dziecko dorasta, opiekunowie smyka decydują się niekiedy na inny rodzaj urządzenia podtrzymującego niż fotelik, wśród których najpopularniejszym jest podstawka zamiast fotelika. Od ilu lat podstawka zamiast fotelika może towarzyszyć najmłodszym w jeździe samochodem?

Czy podstawka zamiast fotelika to dobry pomysł?

Szukasz praktycznych rozwiązań, by komfortowo przemieszczać się samochodem z dziećmi? Interesuje Cię podstawka zamiast fotelika? Przepisy mówią jednoznacznie, w jaki sposób należy chronić małych pasażerów. W Kodeksie Drogowym znajduje się zapis, iż:

„W pojeździe kategorii M1, N1, N2 i N3, o których mowa w załączniku nr 2 do ustawy, wyposażonym w pasy bezpieczeństwa lub urządzenia przytrzymujące dla dzieci, dziecko mające mniej niż 150 cm wzrostu jest przewożone, z wyjątkiem przypadku, o którym mowa w ust. 3b, w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci, zgodnym z:

1) masą i wzrostem dziecka oraz

2) właściwymi warunkami technicznymi określonymi w przepisach Unii Europejskiej lub w regulaminach EKG ONZ dotyczących urządzeń przytrzymujących dla dzieci w pojeździe”.

Zgodnie z powyższym artykułem Kodeksu Drogowego fotelik dla malca nie jest jedynym sprzętem, który może chronić Twoją pociechę w aucie. W praktyce jedną z najchętniej wybieranych alternatyw są podstawki lub specjalne adaptery do pasów dla najmłodszych. Czy jednak warto zastanawiać się, od kiedy można używać podstawki zamiast fotelika?

Foteliki dla maluchów to zdecydowanie najbezpieczniejszy sposób na ochronę dzieci podczas jazdy samochodem. Ich poszczególne parametry są dopasowane do wzrostu i wagi bobasa. Jakość, poziom bezpieczeństwa i rodzaje zabezpieczeń w fotelikach muszą być zgodne z międzynarodowymi lub europejskimi normami bezpieczeństwa. Niezależne organizacje motoryzacyjne co kilkanaście miesięcy przeprowadzają surowe i niezwykle dokładne testy bezpieczeństwa, w czasie których dodatkowo potwierdzają jakość danego fotelika i ochronę dzieci. Foteliki posiadają dodatkowe zabezpieczenia, zagłówki, a także siedzisko, które chronią głowę, kark i tułów małego pasażera. Jeżeli mimo wszystko chcesz wypróbować podstawkę dla dziecka zamiast fotelika, musisz dowiedzieć się, od ilu lat podstawka zamiast fotelika jest w ogóle dozwolona.

czy podstawka zamiast fotelika to dobry pomysł

Od kiedy podstawka zamiast fotelika?

Jednym z problemów, który może pojawić się podczas wyboru podstawki dla dziecka, jest dolna granica wieku. Powszechnie wiadomo, że najmłodsi muszą podróżować w foteliku lub urządzeniu podtrzymującym od urodzenia, do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Niestety producenci podstawek nie określają jednoznacznie, od jakiego wieku można z nich korzystać.

Dość oczywistym wydaje się być fakt, że niemowlę, które samodzielnie nie trzyma głowy ani nie siedzi, będzie zawsze przewożone w foteliku, tzw. nosidełku. Jednak nie od razu po zmianie pierwszego fotelika na większy możesz zdecydować się na podstawkę. Przepisy nie wyznaczają sztywnej granicy wieku, wzrostu lub wagi, kiedy dozwolona jest podstawka zamiast fotelika. Przepisy wyznaczają tutaj eksperci – zdaniem większości podstawka zamiast fotelika powinna być używana powyżej 15 kg i powyżej 135 cm wzrostu.

Jeżeli postanowisz kupić podstawkę, sprawdź jakość jej wykonania i kup produkt od zaufanego producenta akcesoriów dla dzieci. Upewnij się, że jest wykonana z bezpiecznych materiałów i spełnia normy bezpieczeństwa. Potwierdzeniem ochrony dziecka są specjalne certyfikaty. Nie kupuj nigdy podstawek z niewiadomego źródła, które mogły ulec zniszczeniu podczas wypadku i nie spełniają należycie swojej funkcji.

Sprawdź również: Fotelik samochodowy z atestem – ranking modeli

dziecko na podstawce zamiast fotelika

Podstawka zamiast fotelika – przepisy

Być może interesuje Cię, od kiedy podstawka zamiast fotelika może towarzyszyć Twojemu dziecku podczas jazdy samochodem. Podstawka wydaje się łatwiejszym rozwiązaniem niż fotelik, jeśli Twoja pociecha jest przewożona w różnych samochodach. Jest łatwiejsza do transportu i zajmuje mniej miejsca, gdy maluch jeździ w aucie z dziadkami. To ułatwienie, gdy wspólnie z innymi rodzicami dowozisz swoje dzieciaki na dodatkowe zajęcia i potrzebujesz uniwersalnego sprzętu.

Przepisy pozwalają na korzystanie z podstawki w przypadku starszaków, do osiągnięcia 150 cm wzrostu. Podstawka służy temu, by pasy bezpieczeństwa przebiegały na właściwej wysokości na ciele dziecka. Podczas nagłego hamowania lub zderzenia będą w bezpieczny sposób napinać się i blokować, bez ryzyka uszkodzenia ciała malucha poprzez ich nieprawidłowe zapięcie lub ułożenie. Podobną funkcję spełniają adaptery do samochodowych pasów bezpieczeństwa.

Przepisy nie pozwalają wozić najmłodszych bez specjalnych zabezpieczeń. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest używanie podstawki lub adaptera niż jeżdżenie na fotelu samochodowym. Jednak jeśli chcesz optymalnie chronić swoje maleństwo na wypadek zdarzenia drogowego, wybierz jakościowy i atestowany fotelik, który pozwoli Ci szczęśliwie dotrzeć do celu.

Poniżej znajdziesz krótkie zestawienie najbezpieczniejszych modeli fotelików z różnych kategorii wiekowych, które pomoże Ci dopasować najlepszy fotelik dla Twojego smyka!

Foteliki, które zapewniają komfort i bezpieczeństwo dziecka

Wielu rodziców zastanawia się, od kiedy można używać podstawki zamiast fotelika i jak ułatwić sobie wspólne podróżowanie z najmłodszymi. Zamiast rezygnować z jakości i ochrony małych pasażerów w pojeździe, wybierz nowoczesny fotelik, który pozwoli Ci czuć się pewnie na dłuższych trasach i w każdych warunkach pogodowych. Oto kilka lekkich, praktycznych i intuicyjnych w obsłudze fotelików, dzięki którym Twoja pociecha będzie bezpieczna i zadowolona!

GB EVERNA FIX

GB EVERNA FIX to drugi fotelik dla maluszka po nosidełku, przeznaczony dla dzieci od 9 do 36 kg wagi. Otrzymał aż 4 wysokie gwiazdki w niezależnych testach bezpieczeństwa ADAC. Posiada bardzo głęboki zagłówek, który optymalnie chroni głowę i kark dziecka, a także wzmocnioną ochronę boczną. Ułatwieniem podczas montażu jest wysuwany Isofix, a także regulowane pasy z miękkimi otulinami. Co więcej, GB EVERNAFIX wyposażono w mocujący pas z dźwiękowym ostrzeżeniem, które informuje rodziców o nieprawidłowym zapięciu pasa. To nowoczesny fotelik dla maluchów, dostępny w bardzo przystępnej cenie.

BRITAX KIDFIX i-Size

Kolejną bezpieczną propozycją ze sklepu BoboWózki jest lekki i łatwy do montowania fotelik BRITAX KIDFIX i-Size, przeznaczony dla dzieci od 15 do 36 kg wagi. Model pasuje do różnych typów pojazdów, gdyż montaż odbywa się na samochodowy pas bezpieczeństwa lub poprzez zaczepy Isofix. Fotelik posiada regulowaną wysokość zagłówka oraz zaawansowany system ochrony bocznej SICT, który przekłada się na większą ochronę smyka. W foteliku zaprojektowano bardzo głębokie siedzisko, które zwiększa wygodę na dłuższych trasach i zapobiega sztywnieniu nóg. Dodatkowo fotelik jest dostępny w kilku bardzo nowoczesnych kolorach do wyboru i korzystnej cenie.

BRITAX KIDFIX III S

W rodzinie fotelików marki Britax warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden intuicyjny w obsłudze i bardzo lekki model BRITAX KIDFIX III S. Podobnie jak jego poprzednik, fotelik można zamontować przy użyciu samochodowych pasów bezpieczeństwa lub systemu Isofix. Otrzymał wysokie 4 gwiazdki w testach ADAC, wykorzystuje system bezpieczeństwa X-PAD i ma wzmocnioną ochronę boczną. Prawidłowe zapięcie i ułożenie pasów na ciele dziecka gwarantuje prowadnica pasa SecureGuard. Wysokie oparcie BRITAX KIDFIX III S chroni dziecko w trakcie zderzenia bocznego, a w połączeniu z wysokim zagłówkiem zarówno cały korpus dziecka, jak i jego głowa i kark są w pełni bezpieczne.

dziecko w foteliku samochodowym

MAXI COSI RODIFIX PRO i-Size

Kolejnym fotelikiem dostępnym w naszej ofercie jest zgodny z europejską normą i-Size fotelik MAXI COSI RODIFIX PRO i-Size. Poprzez wielopoziomową regulację zagłówka fotelik rośnie wraz z dzieckiem i pozwala łatwo dopasować poszczególne parametry do aktualnej wagi i wzrostu Twojej pociechy. MAXI COSI RODIFIX PRO i-Size jest dedykowany dla dzieci od 15 do 36 kg wagi. Producenci zastosowali w nim system ochrony bocznej G-Cell 2.0, który maksymalizuje bezpieczeństwo dziecka podczas zderzeń. Aby dziecko czuło się komfortowo w każdych warunkach, tapicerka fotelika ma system Clima Flow, czyli dodatkową wentylację dla odprowadzenia nadmiaru wilgoci w upalne dni. Fotelik jest łatwy do przenoszenia i dostępny w kilku kolorach – to dobry wybór, by chronić najmłodszych podczas każdej podróży autem.

CYBEX SOLUTION S2 i-FIX

CYBEX SOLUTION S2 i-FIX to przykład fotelika, który posłuży twojemu dziecku przez wiele lat – jest przeznaczony dla dzieci od 15 do aż 50 kg wagi, czyli do końca przygody z podróżowaniem w foteliku. Model posiada 12-stopniowy zagłówek z regulacją wysokości, a także odchylane oparcie Solution S2 I-FIX, które optymalnie dopasowuje się do każdego fotela samochodowego. W wakacyjnych podróżach pomaga zaawansowany system wentylacji, a dzięki obsłudze i regulacji jedną ręką z łatwością dopasujesz jego parametry nawet przy śpiącym maluchu. Bardzo niska cena i szerokie siedzisko dla starszaka to dodatkowe atuty, które z pewnością zachęcają rodziców do zakupu właśnie tego fotelika.

CYBEX SOLUTION G i-Size

Wśród fotelików z szerokiej kategorii wagowej 15-50 kg znajdziesz jeszcze jeden bardzo nowoczesny i dostępny w kolorowych opcjach tapicerki model, czyli CYBEX SOLUTION G i-Size. Fotelik, montowany przodem do kierunku jazdy, możesz zaczepić zarówno na samochodowe pasy bezpieczeństwa, jak i system Isofix. W foteliku znajdziesz wielostopniowo regulowany zagłówek, a także regulowane pod względem szerokości siedzisko. Co więcej, oparcie fotelika możesz nieco odchylić, by zapewnić dziecku wygodę podczas podróży. Kolorowe prowadnice zapewniają właściwe przeprowadzenie pasów bezpieczeństwa. To korzystny cenowo model z łatwo zdejmowaną tapicerką, który będzie towarzyszyć Twojemu dziecku na kolejnych etapach dorastania.

podstawka samochodowa przepisy

Podstawka czy fotelik? Postaw na bezpieczeństwo!

Gdy przychodzi na świat Twoje maleństwo, starasz się zagwarantować mu wszystko to, co najlepsze. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas przemieszczania się samochodem. Niezależnie od długości trasy czy pory dnia, dziecko musi być zawsze zabezpieczone dopasowanym do wagi i wzrostu urządzeniem podtrzymującym. Wśród najpopularniejszych sprzętów znajdziesz foteliki, podstawki dla malucha oraz adaptery do pasów bezpieczeństwa.

Podstawowym zadaniem fotelika samochodowego, podstawki lub adaptera jest takie zapięcie pasów bezpieczeństwa na ciele dziecka, by ściśle przylegały do tułowia i nie stanowiły zagrożenia w przypadku kolizji lub nagłego hamowania. Podstawka podnosi nieco malucha w stosunku do wysokości siedziska samochodu, jednak przy gwałtownym zatrzymaniu się może wysunąć się spod malca i przestać spełniać swoją funkcję. Choć adaptery mocują pasy we właściwym ułożeniu, maluch traci osłonę ramion oraz głowy, którą otrzymuje w foteliku.

To tylko kilka powodów, dla których nie warto rezygnować z fotelika dla najmłodszych. W ofercie BoboWózki znajdziesz wyłącznie bezpieczne i wygodne dla maluszka foteliki samochodowe, takie jak model NUNA AACE LX, które pozwolą Wam na komfortową podróż. Poznaj bliżej oferowane przez nas produkty i dołącz do grona tysięcy zadowolonych klientów sklepu BoboWózki! Jeżeli wahasz się między kilkoma modelami, skontaktuj się z nami, a podpowiemy Ci, który z nich będzie najlepiej dostosowany do Twoich potrzeb.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up