+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
co potrafi 3-miesięczne dziecko

Trzeci miesiąc życia dziecka. Co potrafi 3-miesięczne dziecko?

2023-08-18

Wyczekany, ukochany maluszek jest już z Wami 3. miesiąc! Zapewne zastanawiasz się, czy rozwija się w prawidłowy sposób. Istnieją pewne umiejętności powszechne u smyków w tym wieku. Dowiedz się, co potrafi 3-miesięczne dziecko i jak właściwie wspierać jego rozwój.

Spis treści:

3. miesiąc życia dziecka – co warto wiedzieć?

Ukochana pociecha jest już z Wami 3 miesiące. Minione tygodnie z pewnością obfitowały w mnóstwo uśmiechów, miłości i radości, ale też nieprzespanych nocy, stresu i obaw dotyczących tego, czy zapewniacie brzdącowi najlepszą możliwą opiekę. Z pewnością zauważyłaś też, jak bardzo malec rozwinął się od czasu narodzin. Z całkowicie zależnego od rodziców maluszka, który tylko śpi, je, wydala i płacze, zmienia się w coraz bardziej aktywnego, ciekawego świata szkraba.

W tym czasie maluszek zazwyczaj jest roześmiany i pogodny, co przekłada się na spokojny, miły czas dla rodziców. Okazuje coraz więcej uczuć i emocji – cieszy się, gdy Cię widzi, ale może też płakać i okazywać niezadowolenie, gdy nie ma Cię przy nim. Rytm dobowy pociechy zwykle jest już ustabilizowany, przez co smyk budzi się rzadziej w nocy. Dolegliwości trawienne zaczynają ustępować, a kolki przestają doskwierać. Dziecko w 3. miesiącu rozwija się pod względem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Bez trudu zauważysz u niego kolejne nabywane umiejętności.

3-miesięczna dziewczynka

Co potrafi 3-miesięczne dziecko?

Jeśli chodzi o rozwój dziecka, 3. miesiąc jest bardzo intensywny. W tym czasie ma miejsce trzeci skok rozwojowy malca. Następuje ok. 11-12. tygodnia życia pociechy. To tzw. etap dostrzegania zmian. W tym czasie smyk zaczyna rozpoznawać i reagować na różne dźwięki, w tym tembr głosu u poszczególnych osób. Podąża również za źródłem dźwięków, odwracając w tym kierunku oczy. Przenosi wzrok z jednego przedmiotu na drugi. Z chęcią chwyta maskotki, grzechotki i inne zabawki. Odpowiada uśmiechem na uśmiech rodzica.

 • Zdolności ruchowe

3. miesiąc życia niemowlaka to okres rozwoju ruchowego. Maleństwo staje się coraz aktywniejsze. Zaczyna interesować się swoim ciałem. Coraz lepiej radzi sobie z opieraniem się na łokciach. Potrafi już podnieść i utrzymać główkę, leżąc na brzuchu. Podejmuje pierwsze próby siadania. Staje się też coraz bardziej świadome ruchów rączek. Podczas gdy wcześniej smyk tylko uderzał w zabawkę, teraz jest w stanie ją chwycić, unieść na krótki czas i potrząsnąć.

 • Zmysły dziecka

W tym czasie wyostrzają się zmysły pociechy, zwłaszcza zmysł dotyku, słuchu i wzroku. Chwyt staje się coraz pewniejszy i silniejszy. Maluch lubi brać w dłonie zabawki i dokładnie je obejrzeć. Obserwuje uważnie przedmioty w bliższym i nieco dalszym otoczeniu. Widzi je ostrzej niż dotychczas. Coraz lepiej skupia wzrok i przenosi go na kolejne przedmioty i osoby. Z chęcią potrząsa grzechotkami i maskotkami, słuchając dźwięków, jakie wydają. Coraz więcej kojarzy i lepiej rozpoznaje otoczenie. Dziecko w 3. miesiącu widzi już rysy twarzy rodziców i innych osób przebywających w bliskiej odległości. Potrafi odróżniać podstawowe barwy: żółtą, zieloną i czerwoną.

 • Wydawanie dźwięków

3-miesięczny maluszek coraz śmielej i częściej wydaje dźwięki. Radośnie śmieje się i popiskuje, próbując zwrócić na siebie uwagę rodzica. Gdy nie ma Cię w pobliżu, może Cię przyzywać do siebie głośnymi dźwiękami.

Poszukujesz wygodnego i bezpiecznego wózka dla maluszka? Sprawdź modele Bebetto Luca z fotelikiem Cybex Cloud T i-Size oraz Junama Termo V3 w zestawie z fotelikiem Cybex Cloud T i-Size.

Prawidłowy rozwój 3-miesięcznego dziecka

3-miesięczne niemowlę intensywnie rozwija się fizycznie, psychicznie i społecznie. Przybiera też na wadze – w tym czasie zazwyczaj waży od 4,6 do nawet 7,5 kg. Utrata wagi powinna być zatem sygnałem alarmowym, który należy skonsultować z lekarzem. Malcowi dopisuje apetyt – karmiony piersią powinien otrzymywać pokarm na żądanie (zwykle co 2-3 godziny), z kolei przerwy między kolejnymi posiłkami u szkraba karmionego mlekiem modyfikowanym są nieco dłuższe i wynoszą ok. 3-4 godziny.

jak rozwija się 3 miesięczne dziecko

Nie można jednak jednoznacznie określić, że dana umiejętność koniecznie wystąpi np. w 10. czy 11. tygodniu życia. Może się przecież zdarzyć, że wystąpi ona tydzień albo kilka dni później lub wcześniej, co nie powinno być powodem do niepokoju.

Jeśli jednak stresujesz się, że Twoja pociecha nie ma jeszcze konkretnych umiejętności, które „powinny” wystąpić w jej wieku, skonsultuj się ze specjalistą i powiedz mu, co Cię niepokoi. Warto pozostawać w stałym kontakcie z lekarzem pediatrą, który zna smyka i dzięki temu może łatwo ocenić, czy jego rozwój jest prawidłowy. Gdy zauważy niepokojące symptomy, zapewne w porę zareaguje i skieruje Twojego smyka na dodatkowe badania.

Czym charakteryzuje się 3-miesięczne dziecko? Co potrafi malec w tym wieku? Poniżej znajdziesz szczegółowe wyjaśnienia. Prezentujemy standardowe umiejętności, jakie zazwyczaj posiada szkrab.

Umiejętności fizyczne

Fizyczny rozwój dziecka w 3. miesiącu jest bardzo intensywny. Jako rodzic z pewnością zauważysz, że Twoja pociecha staje się ruchliwsza i aktywniejsza, a jej drzemki w ciągu dnia regularniejsze. Jakie umiejętności standardowo posiada pod koniec 3. miesiąca? Do najpowszechniejszych należą:

 • podnoszenie wysoko i utrzymywanie przez około 1 minutę główki podczas leżenia na brzuszku,
 • kołysanie się na boki i próby przekręcenia się na brzuch podczas leżenia na pleckach,
 • odpychanie się stopami od podłoża w czasie leżenia na plecach (pierwsze próby przemieszczania się),
 • próby podpierania się na przedramionach,
 • zaciskanie palców na zabawkach i innych podanych mu przedmiotach,
 • próby utrzymywania przedmiotów w dłoniach i potrząsania nimi,
 • pierwsze próby siadania,
 • wodzenie wzrokiem za obserwowaną osobą i przedmiotami, ale bez obracania główki,
 • większa świadomość swojego ciała i lepsza koordynacja oko-ręka, przejawiająca się m.in. wkładaniem piąstek do buzi, bawieniem się paluszkami i dłońmi, obserwowaniem wyciągniętych przed siebie rączek.

mama z 3-miesiecznym dzieckiem

Rozwój społeczny i emocjonalny

3. miesiąc życia dziecka przynosi też nowe umiejętności na płaszczyźnie społeczno-emocjonalnej. Szkrab coraz bardziej interesuje się otoczeniem. Bacznie obserwuje pochylające się nad nim osoby. Podąża wzrokiem za ich twarzami oraz przedmiotami znajdującymi się w pobliżu. Ponadto maluszek:

 • reaguje na twarze i głos najbliższych osób,
 • odwzajemnia uśmiech mamy i taty,
 • jest na ogół radosny, pogodny i uśmiechnięty,
 • cieszy się „całym ciałem”, poruszając energicznie rączkami i nóżkami,
 • ożywia się w obecności bliskich,
 • odwraca wzrok i czasem główkę w kierunku dźwięku,
 • uczy się naśladować mimikę i gesty rodzica,
 • dopomina się kontaktu z rodzicem, wydając dźwięki,
 • modyfikuje płacz, dzięki czemu rodzicowi łatwiej jest rozpoznać smutek, znudzenie i głód u smyka,
 • stara się naśladować dźwięki.

Rozwój psychiczny

U niemowlęcia w tym wieku następuje też istotny rozwój psychiczny. Dziecko w 3. miesiącu lepiej radzi sobie z emocjami, dzięki czemu staje się bardziej pogodne i mniej płaczliwe. Często rezygnuje z wybuchnięcia płaczem. Zamiast tego wygina usta w podkówkę, wyrażając swoje niezadowolenie. Zdaje sobie sprawę, że otaczasz go troskliwą opieką i w związku z tym szybko zareagujesz, gdy malec będzie Cię potrzebował. 3-miesięczne niemowlę ponadto:

 • ma zróżnicowane stany emocjonalne – odczuwa radość, ale też znudzenie, samotność i tęsknotę, gdy nie ma Cię w pobliżu,
 • piszczy i śmieje się z radości,
 • wydaje się zafascynowane otoczeniem,
 • bacznie obserwuje ludzi i przedmioty wokół niego,
 • potrafi przez krótki czas skupić się i poświęcić całą uwagę obserwacji przedmiotu, który go zainteresuje,
 • naśladuje zaobserwowane miny, gesty i zasłyszane dźwięki,
 • wydaje różne dźwięki, w tym coraz częściej w odpowiedzi na Twoje słowa,
 • lokalizuje źródło dźwięku.
co potrafi 3-miesięczne dziecko infografika

3. miesiąc życia dziecka – jak wspierać rozwój maluszka?

Wiesz już, co potrafi 3-miesięczne dziecko. W tym czasie maleństwo zaczyna naukę przemieszczania się przez odpychanie nóżkami. Zagwarantuj mu zatem odpowiednią przestrzeń do pierwszych prób. Najlepiej, aby maluszek podejmował je na podłodze. Połóż zatem na niej miękką, gładką matę albo kocyk. Usuń przedmioty, które mogą mu przeszkadzać. Ułóż smyka na macie i zacznij przewracać go z boku na bok. Dzięki temu pociecha powoli nauczy się takich obrotów. To zachęci ją do dalszych eksperymentów ruchowych.

W tym wieku brzdąc jest bardzo towarzyski i pragnie uwagi rodzica, a tęsknotę za nim wyraża dość głośno. Nie lubi zostawać sam. Spędzaj zatem z nim jak najwięcej czasu. To dobrze wpłynie nie tylko na jego rozwój, ale i Wasze relacje.

Aby pomóc malcowi w rozwoju intelektualnym i ruchowym, korzystaj z zabawek edukacyjnych. Szczególnie przydatne są maty edukacyjne dla niemowląt. Wpływają one na rozwój małej i dużej motoryki. Kolorowe, wiszące i poruszające się elementy zachęcają do obserwowania, chwytania i przemieszczania się. W ten sposób małe rączki ćwiczą też precyzję i sprawność chwytu.

3. miesiąc życia dziecka to dobry czas, aby zabrać je na basen. W tym czasie niemowlę powinno już na tyle uodpornić się i wzmocnić fizycznie, aby mogło bezpiecznie popluskać się w wodzie. Przed pierwszą wizytą warto skonsultować się z pediatrą w tej kwestii, aby mieć pewność, że pociecha może bez obaw zacząć przygodę z nauką pływania. Pierwsza wizyta na pływalni powinna być krótka – zaleca się maksymalnie 2 wejścia trwające po około 5 minut, a przy kolejnych razach możesz ten czas przedłużać. Przed wejściem do basenu, oswój smyka z wodą, np. bawiąc się z nim wodą pod prysznicem.

3. miesiąc życia niemowlaka to również czas, gdy możesz pomyśleć o szczepieniu pociechy i w ten sposób wzmocnić jej odporność. Kolejne szczepienia z kalendarza wykonuje się w 3. albo 4. miesiącu, po ok. 6 tygodniach od poprzedniej wizyty. Są to szczepienia:

 • przeciwko chorobie Heinego-Medina (IPV), czyli polio – dawka pierwsza,
 • przeciwko bakterii Haemophilus influenzae typu B (Hib) – druga dawka,
 • przeciw krztuścowi, błonicy i tężcowi (DTP) – dawka druga.

Udaj się też do lekarza okulisty, jeśli u Twojego smyka nadal utrzymuje się lekki zez. Specjalista oceni, co jest jego przyczyną i jak temu zaradzić.

3-miesięczny niemowlak

Polecane produkty dla 3-miesięcznego dziecka

Dziecko w 3. miesiącu jest coraz aktywniejsze. Warto wykorzystać ten czas, inwestując w funkcjonalne i bezpieczne sprzęty i akcesoria, dzięki którym codzienne odkrywanie świata będzie jeszcze przyjemniejsze i prostsze.

Jednym z obowiązkowych przedmiotów jest wózek. Lekki model Adamex Blanc Lux 3w1 w zestawie z fotelikiem Maxi Cosi Pebble 360 Pro zachwyci Cię swą wysoką funkcjonalnością i eleganckim designem. Wytrzymała rama aluminiowa wpływa na trwałość i stabilność, a regulowany podnóżek i oparcie umożliwiają dostosowanie pozycji leżącej bądź siedzącej. Sprzęt świetnie sprawdzi się zarówno na codziennych spacerach, jak i dłuższych wyjazdach.

Polecanym modelem dla 3-miesięcznej pociechy jest też wózek 3w1 Roan IVI z fotelikiem Avionaut Pixel 2.0 C. To wózek dostosowany do potrzeb maleństw już od pierwszych dni życia. Duże koła bezdętkowe zapewniają łatwe prowadzenie i zwrotność maszyny. Lekki stelaż z dodatkowym amortyzatorem gwarantuje wyjątkowy komfort podczas jazdy po zróżnicowanym terenie.

Z pewnością przyda Ci się też fotelik samochodowy. Model Cybex Aton 5 w zestawie z wózkiem 3w1 Anex IQ gwarantuje komfort i bezpieczeństwo niemowląt i starszych dzieci. Dzięki niemu możesz podróżować spokojnie, mając pewność, że siedzisko zapewnia Twojemu smykowi odpowiednią ochronę i wygodę. Jest polecany zarówno na długie, jak i krótkie wyprawy.

Równie funkcjonalny i komfortowy jest fotelik Avionaut Pixel Pro 2.0 C w zestawie z wózkiem 3w1 Venicci Tinum Edge. Model od polskiego producenta został zaprojektowany w taki sposób, aby sprostać rosnącym oczekiwaniom rodzica i potrzebom maluszka. Mała waga, wynosząca zaledwie 2,5 kg, zapewnia wygodę użytkowania. Dzięki temu świetnie sprawdzi się również jako nosidełko.

Już wiesz, co potrafi 3-miesięczne dziecko

3. miesiąc życia niemowlaka to piękny i ważny czas ze względu na jego intensywny rozwój. Dzięki naszym wskazówkom zapewnienie mu efektywnej pomocy w rozwoju będzie dużo prostsze.

Czy Twój smyk ukończył już 3 miesiące? A może ten czas dopiero przed Wami? Zostaw swój komentarz i opisz w nim swoje doświadczenia w tej kwestii. Sprawdź też bogatą ofertę sklepu BoboWózki. Znajdziesz w nim wysokiej jakości, starannie wyselekcjonowany sprzęt i akcesoria. Krzesełko do karmienia 3w1 Cybex Lemo, wózki, foteliki samochodowe, bujaczki, łóżeczka i inne produkty sprawią, że każdy wspólny dzień będzie jeszcze piękniejszy.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up