+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
Od jakiego wzrostu bez fotelika

Dziecko w samochodzie – od jakiego wzrostu bez fotelika?

2022-05-05

Siedzisko dla dziecka jest najważniejszym elementem wyposażenia auta rodzica. Zgodnie z ogólnoeuropejskimi przepisami – przewóz dziecka samochodem bez fotelika jest zabroniony. Od jakiego wzrostu bez fotelika? Jakie normy powinien on spełniać? Poznaj najważniejsze zasady!

Spis treści:

Jazda bez fotelika? Fotelik i wózek jako najpotrzebniejsze elementy wyprawki dla dziecka

Ciąża to wyjątkowy czas, kiedy oczekujesz na narodziny swojego maleństwa i starasz się jak najlepiej przygotować do roli rodzica. Dziewięć miesięcy mija zwykle pod znakiem kompletowania wyprawki, przeprowadzenia najważniejszych badań i zdobywania wiedzy na temat tego, jak prawidłowo zajmować się niemowlęciem. W Twojej głowie z pewnością pojawia się mnóstwo wątpliwości, zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z nowymi obowiązkami związanymi z wychowaniem potomstwa. Na szczęście istnieją poradniki i książki, które pozwalają Ci usystematyzować zdobytą wiedzę, możesz też korzystać ze szkoły rodzenia lub czerpać informacje z rozmów ze znajomymi.

Do obowiązków przyszłych rodziców należy z pewnością przygotowanie listy najważniejszych rzeczy, które będziesz wykorzystywać do pielęgnacji maluszka, dbania o jego zdrowie i codzienny komfort. Spis najpotrzebniejszych akcesoriów może być bardzo różny. Bardzo często zależy od wielkości mieszkania, w którym maluch będzie dorastał, sposobu spędzania wolnego czasu z niemowlęciem, jego stanu zdrowia oraz indywidualnych potrzeb rodziny. To zwykle wtedy po raz pierwszy stykasz się z zagadnieniem fotelika samochodowego, a jego wybór bywa trudny, zwłaszcza gdy to Twoja pierwsza ciąża.

Jeszcze przed pojawieniem się na świecie Twojego ukochanego szkraba, z pewnością będziesz musiał wyposażyć się w kilka kluczowych sprzętów – przez pierwsze kilkanaście miesięcy życia najpotrzebniejszy jest wózek głęboko-spacerowy, który z czasem zamienisz na spacerówkę. Trudno wyobrazić sobie zajmowanie się niemowlęciem bez łóżeczka niemowlęcego, przyda się również pojemna komoda lub szafa na ubranka, miejsce na przewijak oraz kilkanaście kompletów odzieży na każdą pogodę.

Oprócz poruszania się pieszo z noworodkiem najprawdopodobniej będziesz mieć wiele powodów, by jeździć z nim autem. I tu pojawia się pytanie – od kiedy można jeździć bez fotelika i czy możemy pominąć jego zakup, gdy szykujemy się na narodziny maleństwa?

od-kiedy-dziecko-moze-jezdzic-bez-fotelika

Od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika?

Od jakiego wzrostu bez fotelika? Jazda bez fotelika w przypadku niemowląt i małych dzieci jest w Polsce zabroniona, zgodnie z obowiązującymi przepisami. Z tego powodu wiedza o tym, od kiedy można jeździć bez fotelika przyda Ci się dopiero wtedy, gdy Twoja pociecha osiągnie wiek nastoletni. W pierwszych kilkunastu latach życia dziecka fotelik jest obowiązkowym elementem wyposażenia samochodu, a za prawidłowe przewożenie nieletnich odpowiada kierowca samochodu.

Zacznijmy zatem od przeanalizowania produktów dostępnych na rynku i zastanówmy się, od jakiego wzrostu fotelik niemowlęcy należy zamienić na model dla starszaka. Już podczas podróży do szpitala świeżo upieczony tata zabiera ze sobą tzw. nosidełko dla niemowląt, czyli pierwszy fotelik samochodowy, dedykowany dzieciom od 0 do ok. 13 lub 18 kg wagi. W tej grupie ciekawą propozycją jest fotelik Avionaut Pixel Pro z dodatkową bazą. Kryterium przewożenia maluszków nie opiera się tu na długości ciała maleństwa, lecz masie ciała i zwykle pierwszy fotelik wystarcza przynajmniej na kilka miesięcy życia smyka.

Do jakiego wzrostu fotelik jest obowiązkowy? Polskie prawo obliguje kierowcę do przewożenia dzieci w fotelikach do ukończenia przez nie 12. roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu. Zwykle producenci pomagają rodzicom w doborze odpowiedniego rodzaj sprzętu poprzez podanie kategorii wagowej lub przedziału wagowego, w którym można korzystać z danego produktu. Grupy wagowe oznaczane są symbolami 0, 0+, I, II i III i w przypadku niemowląt najczęściej znajdujemy produkty z dwóch pierwszych grup, czyli do 13 kg. Niekiedy zakres jest ten poszerzony do grupy I, czyli maksymalnej wagi 18 kg, jak w przypadku fotelika Cybex Sirona Zi.

Dalszą listę fotelików dla niedawno urodzonego maluszka znajdziesz we wpisie: Jaki fotelik dla niemowlaka? Ranking najlepszych modeli

Jazda bez fotelika a noworodek

Informacja o tym, od jakiego wzrostu bez fotelika może podróżować brzdąc, z pewnością nie przyda Ci się w pierwszym roku życia niemowlęcia. Ponieważ ciało noworodka jest bardzo delikatne i kruche, jego transport odbywa się przy użyciu specjalnych dodatkowych wkładek do nosidełka, by chronić kręgosłup dziecka. Pierwsze nosidełka montowane są zawsze tyłem do kierunku jazdy, gdyż to najbezpieczniejsza pozycja dla maleństwa w samochodzie – takim fotelikiem, który umożliwia przewożenie dziecka nawet do 25 kg, jest model Avionaut Sky. Przewożenie noworodka odbywać się  może przy użyciu samochodowych pasów bezpieczeństwa lub specjalnej bazy mocującej, niekiedy z dodatkową nogą stabilizującą. Nie ma możliwości, by kilkumiesięczne niemowlę jeździło w samochodzie bez fotelika.

Bazę fotelika dla niemowląt montuje się na specjalnych zaczepach Isofix i jest ona na stałe zamontowana na tylnym siedzeniu samochodu, a samo nosidełko można wypinać i montować np. na stelażu wózka lub po prostu przenosić smyka w foteliku, kiedy akurat nasza pociecha utnie sobie drzemkę. Najlepszym miejscem w samochodzie na montaż nosidełka jest środkowe siedzenie na tylnej kanapie. Montaż z przodu, obok siedzenia kierowcy, jest możliwy wyłącznie po wyłączeniu poduszki powietrznej pasażera.

Jazda bez fotelika a dziecko w wieku przedszkolnym

Czy istnieją przepisy określające, od kiedy dziecko może jeździć bez fotelika w wieku przedszkolnym? Europejskie prawo jasno określa, do jakiego wzrostu fotelik jest konieczny przy nawet wyjątkowo krótkiej wycieczce – zawsze jest to 150 cm wzrostu. Jazda bez fotelika nie tylko wiąże się z możliwością otrzymania wysokiego mandatu – to przede wszystkim ryzyko stałego uszczerbku na zdrowiu Twojego ukochanego malucha, a nawet śmierci, gdy dojdzie do poważnego zderzenia.

Przedszkolaki i uczniowie szkoły podstawowej korzystają z wyższej kategorii wagowej fotelików, np. 9–18 kg lub 9–25 kg, a nawet 9–36 kg, jak ma to miejsce w przypadku Britax Advansafix IV R. Są one przeważnie montowane już przodem do kierunku jazdy. Niektóre modele posiadają specjalne oznakowania lub kolorowe elementy, które pozwalają nam potwierdzić prawidłowe zapięcie pasów. Część fotelików dla przedszkolaków ma obrotowe siedzisko, dzięki czemu opiekunowi łatwiej jest zapiąć malucha lub pomóc mu podczas wysiadania z samochodu. Przy dłuższych wycieczkach przydaje się opcja ustawienia pozycji spoczynkowej fotelika, co sprawia, że głowa malucha bezpiecznie opiera się o zagłówek.

Nastolatek w aucie, czyli od kiedy dziecko bez fotelika jest w pełni chronione?

Świadomość opiekunów na temat tego, od ilu lat można jeździć bez fotelika, okazuje się niezwykle przydatna dopiero w wieku nastoletnim. Tutaj trudno jest jednoznacznie określić, kiedy Twoja pociecha może zacząć korzystać z samochodowych pasów bezpieczeństwa. Zazwyczaj fotelik samochodowy na tym etapie dorastania wybieramy jest na przynajmniej kilka lat jeżdżenia w aucie, dlatego warto jest zdecydować się na model z szerokim zakresem regulacji poszczególnych parametrów, np. Cybex Solution G.

Foteliki z dwóch najstarszych kategorii wagowych możesz dopasować od indywidualnych preferencji małego użytkownika. Choć to nie kolor czy stylistyka jest najważniejszym kryterium zakupu, dzięki dostępności wielu modeli możesz bez trudu osiągnąć kompromis między ochroną dziecka a jego wygodą i estetyką. Warto zdecydować się na fotelik, który uprzyjemni jazdę najmłodszym nawet na dłuższe dystansie. Łatwo zdejmowana tapicerka to dodatkowa korzyść, gdyż maluchy często brudzą się podczas spożywania posiłków w samochodzie – takie właśnie udogodnienia czekają Cię po zakupie modelu Cybex Anoris T.

Zatem, od ilu lat można jeździć bez fotelika? To, od jakiego wieku można jeździć bez fotelika, zależy od tempa wzrostu Twojego dziecka. Niektórzy mali pasażerowie osiągną oczekiwany wzrost już w wieku 10 lat, innym pozostanie poczekać do ukończenia 14. roku życia. Najważniejsze, aby nie spieszyć się ze zmianą fotelika na dorosłe siedzenie – nawet dla bardziej otyłych dzieci pojawiły się na rynku foteliki z bardzo szerokim i komfortowym siedziskiem, np. Besafe iZi Flex Fix. Jeżeli nie jesteś pewien, od ilu lat można jeździć bez fotelika, zawsze możesz skonsultować swoje wątpliwości w sklepie z dziecięcymi akcesoriami lub zweryfikować w instrukcji obsługi danego modelu.

Obowiązkowa wiedza przed podróżą, czyli do jakiego wzrostu fotelik jest wymagany w innych krajach?

Wiedza o tym, od jakiego wzrostu można jeździć bez fotelika jest niezbędna podczas wakacji za granicą. Powinieneś upewnić się, czy w miejscu, do którego się wybierasz, foteliki są obowiązkowe i jakie normy muszą spełniać. Na terenie Unii Europejskiej zasady są identyczne dla wszystkich państw członkowskich, jednak już poza Europą reguły przewożenia dzieci mogą okazać się dla wielu bardzo zaskakujące.

Informacja od ilu lat można jeździć bez fotelika pomoże Ci perfekcyjnie zaplanować urlop. Być może okaże się, że warto zabrać ze sobą swój fotelik na dalszą wyprawę, zamiast płacić na miejscu za jego wynajem. W przypadku niemowląt linie lotnicze proponują zabranie nosidełka na pokład samolotu, w zastępstwie składanej spacerówki lub jako jej uzupełnienie. Pamiętaj też o foteliku, gdy wynajmujesz samochód z wypożyczalni lub jedziesz na wakacje własnym samochodem.

Zasadniczą rolę odgrywają foteliki samochodowe w publicznych środkach transportu. Nie możesz oczekiwać, że w każdym autobusie znajdzie się fotelik dla Twojego smyka, dlatego na taki wyjazd z niemowlęciem koniecznie zabierz własne nosidełko. Starszakowi możesz zapewnić podróż na specjalnej podkładce lub użyć adaptera do pasów bezpieczeństwa, który zadba o właściwe ułożenie pasa na ciele malucha. Żaden z nich jednak nie będzie chronić smyka tak skutecznie, jak pełnowymiarowy i skrojony pod Twoje dziecko fotelik.

Niektórzy rodzice zastanawiają się, jak skuteczna jest podkładka dla szkraba. Przeczytaj również: Samochodowa podstawka dla dziecka – czy jest bezpieczna?

do-jakiego-wzrostu-fotelik

Od kiedy dziecko bez fotelika… ABC bezpieczeństwa w aucie

Fotelik samochodowy nie jest wymysłem producentów ani międzynarodowych organizacji, które chcą zarobić dzięki naiwności rodziców. Tak naprawdę fotelik stoi na straży zdrowia i życia najmłodszych. Z tego względu nie powinniśmy oszczędzać na jego zakupie i decydować się na taki model, który jest najlepiej dopasowany zarówno do dziecka, jak i używanego przez nas samochodu. Nigdy nie kupuj fotelika bez atestów i z nieznanego źródła, unikaj też kupowania fotelików używanych, w przypadku których nie masz pewności, czy były prawidłowo użytkowane lub nie pochodzą z wypadku.

Oczywiście sam fotelik nie ustrzeże dziecka przed obrażeniami, jeśli nie będzie właściwie użytkowany. Nigdy nie zapominaj o sprawdzeniu zapięcia pasów i właściwym zamontowaniu siedziska zgodnie z zaleceniami producenta. Staraj się, aby Twój maluszek nie jeździł w zbyt grubej kurtce lub odzieży, która może wpływać na gorsze ustawienie poszczególnych elementów. Pamiętaj, by co jakiś czas sprawdzać, czy wysokość zagłówków pasuje do aktualnego wzrostu Twojej pociechy. W przypadku najmłodszych dzieci unikaj jedzenia w trakcie jazdy, a jeśli dziecko jest spragnione, przed podaniem butelki z wodą zjedź na pobliski parking.

Nawet jeżeli wydaje Ci się, że na krótkim dystansie Twoje dziecko nie potrzebuje fotelika i zapiętych pasów, jesteś w wielkim błędzie. Fotelik jest najważniejszym elementem wyposażenia samochodu rodziców i nie warto oszczędzać podczas jego zakupu. Zadbaj o to podczas przemieszczania się samochodem dziadków lub bliskich znajomych, nie rezygnuj z niego na rzecz podkładek czy uszkodzonych fotelików, które dostałeś w spadku od znajomych.

Możesz także wybrać taksówkę, w której jest fotelik dla Twojego dziecka i zadbać o to, by autobus, którym Twoja pociecha podróżuje na dodatkowe zajęcia, także miało sprawne pasy bezpieczeństwa. Skorzystaj z szerokiej oferty naszego sklepu Bobowózki i dopasuj fotelik, który spodoba się najmłodszym, a Tobie da radość ze wspólnego podróżowania w każdych okolicznościach!

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up