+40 salonów
+100 ekspertów
+1mln bw
Montaż fotelików Zapytaj konsultanta Kontakt do salonów BW Blog
Szukaj
kompatybilność fotelika z samochodem

Kompatybilność fotelika z samochodem. Jak dobrać fotelik do auta?

2022-04-29

Jako rodzic małego dziecka z pewnością wiesz, że fotelik samochodowy jest obowiązkowy do momentu, gdy Twoja pociecha osiągnie 150 cm wzrostu. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, że siedzisko dla dziecka musi być dopasowane do rodzaju auta. Kompatybilność fotelika z samochodem to podstawa. Dobór fotelika do samochodu – z pomocą naszego artykułu wybierzesz najlepszą opcję!

Spis treści:

Kompatybilność fotelika z samochodem – co musisz wiedzieć, dobierając fotelik?

Pierwszy fotelik samochodowy, tzw. nosidełko, jest niezbędny już w pierwszych dniach po narodzinach maluszka. To jeden z najważniejszych elementów dziecięcej wyprawki, gdy przygotowujesz się na pojawienie na świecie nowego członka rodziny. Chcesz wyposażyć się w najnowocześniejszy model fotelika, który spełnia międzynarodowe standardy bezpieczeństwa? Nie będzie on chronić Twojej pociechy, jeśli zostanie nieprawidłowo zamontowany. Nie każdy produkt jest też kompatybilny z określonym modelem auta – jak dobrać fotelik do samochodu, by dziecko było zabezpieczone i było mu wygodnie?

Odpowiedni dobór fotelika do samochodu to gwarancja bezpieczeństwa dla Twojego dziecka. Jak sprawdzić kompatybilność fotelika z samochodem? Zacznij do sprawdzenia systemów bezpieczeństwa w Twoim aucie. Jeżeli masz starszy model samochodu, w którym nie ma systemu Isofix, potrzebujesz nosidełka, które zamontujesz przy użyciu samochodowych pasów bezpieczeństwa. Z pewnością pomocna będzie opcja wożenia dziecka w tym samym foteliku zapiętym na Isofix lub na pasy, w zależności z kim podróżuje maluch – to wygoda, gdy smyk jeździ w różnych pojazdach, a Ty nie chcesz kupować drugiego fotelika. Taką możliwość daje np. nowoczesny fotelik Maxi Cosi Pebble Pro i-Size.

dobór fotelika do samochodu

Jak dobrać fotelik do samochodu?

Dobry fotelik posiada kilka istotnych cech – powinien być bezpieczny, rosnąć wraz z dzieckiem, dawać możliwość regulacji poszczególnych parametrów, a jednocześnie być wygodny i estetycznie wykonany. Dobór fotelika do samochodu może okazać się trudny nawet dla doświadczonych rodziców. W temacie bezpieczeństwa nieodmiennie królują już od wielu sezonów foteliki montowane tyłem do kierunku jazdy – np. Avionaut Sky, który pozwala na jazdę w tej pozycji dzieciom nawet do 25 kg wagi.

Co jeszcze? Fotelik musi spełniać europejskie normy bezpieczeństwa. Dobrze, jeśli potwierdzają je niezależne testy, takie jak ADAC lub norma i-Size, którą posiada m.in. funkcjonalny fotelik Maxi Cosi Pearl Smart z bazą FamilyFix. W tym przypadku bazę wykorzystasz także wtedy, gdy Twój maluch wyrośnie z pierwszego nosidełka. Co ciekawe, prawie każdy z nas nie zdaje sobie sprawy z kilku pozornie błahych szczegółów, które mogą wpłynąć na decyzję o zakupie fotelika i jego funkcjonalności. Czy mogę przewozić dziecko tyłem do kierunku jazdy i czy baza Isofix pasuje do wszystkich fotelików?

Przeczytaj także: Jak zamontować fotelik samochodowy?

Kompatybilność fotelika z samochodem – parametry, na które musisz zwrócić uwagę

Jednym z najważniejszych czynników, na jakie powinieneś zwrócić uwagę przy doborze, jest kompatybilność fotelika z samochodem. Cybex, Maxi Cosi, Besafe, Avionaut czy Britax? Łatwo pogubić się w gąszczu marek, jednak to nie producent powinien być jedynym kryterium wyboru najlepszego fotelika.

Długość pasów bezpieczeństwa

Co jeszcze może Cię zaskoczyć, gdy już wydaje Ci się, że podjąłeś właściwą decyzję zakupową? Tym, co może okazać się kłopotem w starszych modelach samochodu, to zbyt krótkie pasy bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu samochodu, przez co nie jesteś w stanie zapiąć ich zgodnie z zaleceniami producenta. Wówczas pozostaje jedynie opcja użycia naprzemiennie zaczepów Isofix, o ile auto je posiada. Taką wszechstronność gwarantuje np. Britax Kidfix III S z kategorii wagowej 15–36 kg.

Różne wysokości zaczepów

Równie problematyczne bywają zaczepy Isofix w samochodzie, zlokalizowane na innej wysokości, niż zaczepy w foteliku. Zdarza się, że aby prawidłowo zamontować dany fotelik, potrzeba dodatkowych akcesoriów, np. podpory lub użycia specjalnego klina. Bywa, że obniża to bezpieczeństwo Twojego dziecka, zwiększa końcową cenę zakupu wymarzonego produktu lub powoduje, że czas oczekiwania na zamówienie znaczenie się wydłuża.

Oczywiście, fotelik na pasy zapewni twojemu dziecku równie wysokie bezpieczeństwo, pod warunkiem, że zbudowano go z solidnych i wytrzymałych komponentów. Zapoznaj się z artykułem o fotelikach bez Isofix i poznaj nasze propozycje!

jak dobrać fotelik do samochodu

Kształt skorupy fotelika

Tematem, z którym mierzą się najczęściej rodzice, jest kształt skorupy fotelika niepasujący do kształtu siedzenia samochodu. Niby to drobiazg, ale tak naprawdę zależy od tego ochrona maluszka i wygoda podróżowania. Źle dopasowana skorupa przeszkadza w dokładnym zaciągnięciu pasów, uniemożliwia starszym pasażerom samodzielne zapinanie lub odpinanie pasów bezpieczeństwa. Jeśli kupisz fotelik z wieloma opcjami regulacji szerokości i wysokości ustawienia zagłówków, taki jak Avionaut Maxspace, być może nie będziesz w stanie w pełni korzystać z jego zalet, np. ustawić pozycji spoczynkowej.

Długość podpory

Kompatybilność fotelika z samochodem? Cybex proponuje fotelik Solution Z i-Fix, który zamontujesz na pasy bezpieczeństwa lub zaczepy Isofix. Jeśli jednak kupisz fotelik z bazą i nie sprawdzisz go przed montażem, może okazać się, że w zestawie jest za krótka podpora lub noga, służąca stabilizacji fotelik. Z tego powodu nie będziesz w stanie jej użyć, czyli fotelik stanie się bezużyteczny.

Ustawienie fotelika w pionie

Warto również sprawdzić, czy nosidełko dla niemowląt nie jest ustawione zbyt w pionowo w stosunku do kanapy tylnego siedzenia samochodu. Silnie przechylona skorupa fotelika sprawia, że maluszek może mieć problemy z oddychaniem, a jego główka ułożona jest w nieanatomicznej pozycji.

Kilka fotelików na tylnej kanapie

Jesteś rodzicem kilkorga dzieci? Często wozisz w swoim samochodzie kolegów i koleżanki swoich pociech, dlatego potrzebujesz kilku fotelików jednocześnie? Sprawdź, czy może wykorzystać więcej niż dwa foteliki na tylnej kanapie. Fotelik Besafe iZi Flex Fix jest przykładem produktu, w przypadku którego zapniesz aż trzy siedziska dla najmłodszych z tyłu samochodu. W innym wypadku będzie konieczność zapięcia jednego z nich na przednim siedzeniu obok kierowcy lub co gorsza – korzystanie z kontrowersyjnych podkładek dla starszaków.

Dobór fotelika do samochodu – podsumowanie

Wiesz już, jak dobrać fotelik do samochodu. Kupno fotelika dla najmłodszych to decyzja, która podejmujesz na kilka lat. Chociaż cena niektórych modeli może przyprawiać o zawrót głowy, wybór najlepszego modelu powinien być starannie przemyślany. Jeżeli nie czujesz się przekonany co do konkretnego wzoru fotelika, najlepszą metodą sprawdzenia jego kompatybilności z samochodem jest przymierzenie go bezpośrednio w sklepie. Dzięki pomocy wykwalifikowanego doradcy zaoszczędzisz czas i sprawisz, że codzienne użytkowanie fotelika będzie dla całej rodziny prawdziwą przyjemnością!

 

 


FAQ – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Czy trzeba przymierzać fotelik do samochodu?

Tak, każdy fotelik przed zakupem powinien zostać sprawdzony, czy pasuje do konkretnego modelu samochodu. Może okazać się, że znajdujące się w foteliku systemy mocowania nie są kompatybilne z zabezpieczeniami, które posiada Twoje auto. Foteliki różnią się także wielkością, szerokością siedziska oraz sposobem ich zapinania. Być może w małym samochodzie nie zmieści się fotelik z bardzo wysokimi zagłówkami i panelami bocznymi, albo nie będzie możliwości zamontowania fotelika z masywną nogą stabilizującą. Nie każda tylna kanapa umożliwia korzystanie z pozycji spoczynkowej fotelika lub mogą pojawić się trudności z prawidłowym poprowadzeniem pasów bezpieczeństwa, ze względu na ich niedostateczną długość.

Dlaczego nie każdy fotelik pasuje do samochodu?

Foteliki w samochodzie mogą być montowane na dwa sposoby – przy pomocy systemu Isofix lub samochodowych pasów bezpieczeństwa. Jeśli korzystasz ze starszej wersji auta, upewnij się, że wybrany przez Ciebie model fotelika możesz zapiąć pasami, które są w pojeździe. Sprawdź też, czy wysokość zaczepów Isofix w samochodzie pasuje do ich ustawienia w foteliku. Warto przymierzyć fotelik do kanapy, by mieć pewność, że skorupa nie jest ustawiona zbyt pionowo lub pasy w pojeździe nie są zbyt krótkie. Rodzaj fotelika ma znaczenie także wtedy, gdy planujesz wozić trójkę małych pasażerów w trzech fotelikach na tylnej kanapie. Wówczas potrzebny jest model z łatwo wypinanymi panelami bocznymi.

Czy system ISOFIX pasuje do każdego auta?

System Isofix to najbezpieczniejszy rodzaj zabezpieczeń, których możesz użyć do zamontowania dziecięcego fotelika. Jednak starsze samochody zwykle nie posiadają tego udogodnienia – wówczas istnieje możliwość montażu uchwytów Isofix w odpowiednim warsztacie samochodowym. Zdarza się, że zaczepy Isofix w pojeździe są na innej wysokości, niż mocowania w foteliku lub bazie. Z tego powodu dobrze jest sprawdzić bezpośrednio w sklepie interesujący Cię model fotelika lub skorzystać z porady doświadczonego sprzedawcy. Z Isofixu nie będziesz mógł zwykle skorzystać na przednim siedzeniu pasażera lub środkowym miejscu na tylnej kanapie – uchwyty są montowane zwykle po dwie pary na tylnych bocznych miejscach dla pasażerów.

Podziel się opinią jako pierwszy

Napisz opinię
Follow us
Copyrights 2004-2024 BoboWózki
social mail
social up